Skocz do zawartości

Platforma satelitarna TVP - nowości


felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to że jednak,Cyfrowa platforma TVP nie będzie dalej realizowana,a skąd czerpię takie wnioski ano z poniższej wypowiedzi,którą pozwalam sobie zacytować poniżej:

 

"Polacy będą mieli dostęp do bezpłatnej TVP. Będzie to jednak telewizja naziemna, a nie satelitarna – zapewnił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podczas zorganizowanej przez WPROST24 debaty „Kto blokuje cyfryzację?”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele wskazuje na to, że uruchomiona raptem trzy miesiące temu satelitarna platforma Telewizji Polskiej przestanie istnieć. Zarząd TVP wstrzymał inwestycje w platformę oraz sprawdza umowy Piotra Farfała z satelitarnym operatorem SES Astra.

 

W połowie września 2009 roku odchodzący z TVP prezes Piotr Farfał przedłużył umowę z satelitarnym operatorem Astra i uruchomił satelitarną platformę TVP, odkodowując kanały Telewizji Polskiej, które po kilkunastu dniach zakodował nowy zarząd TVP. Farfał obiecał także, że do końca roku w ofercie pojawią się kanały płatne, a widz będzie płacił tylko za te, które chce oglądać. Wiele wskazuje jednak na to, że projekt satelitarnej platformy upadnie.

 

Wczoraj (9.12.2009) TVP poinformowała o stratach na 200 mln zł, z kolei dzisiaj (10.12.2009) "Gazeta Wyborcza" informuje, że TVP zamroziła inwestycje w platformę cyfrową. Według "Gazety", do tej pory Telewizja Polska nie zleciła produkcji plastikowych kart potrzebnych do odbioru kanałów platformy, a leglaność przedłużenia umowy z SES Astra bada rada nadzorcza TVP.

 

Obecny prezes TVP w rozmowie z mediami przyznaje, że projekt satelitarnej platformy TVP nie był dobrze przygotowany przez poprzedników. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu wątpliwości budziła m.in. kwestia odkodowania kanałów TVP, co mogło łamać niektóre licencje programowe. W ciągu trzech miesięcy powołany zespół specjalny ma opracować strategię TVP przejścia z analogu na nadawanie cyfrowe.

http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/koniec-satelity-cyfry-nie-bedzie,1409229

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że takowa strategia jest już opracowana, plus mapki, terminy itd... a tu nagle widzę nowy zespół, pieniądze na wynagrodzenia, diety, itd... I za parę miesięcy wnioski i tezy, które nikogo do niczego nie będą zobowiązywały. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się zdaje, że nowa strategia już jest i przewiduje dołączenie wszystkich kanałów "TVP" (łącznie z "TVP Historia" i może nawet "TVP HD" :) ) do "Telewizji Na Kartę", a wnioskuję to z dzisiejszego odcinka "Plebanii", gdzie "TNK" była zareklamowana w zasadzie wprost (zabrakło tylko wyeksponowania loga "TVN" :) ) :shock:!

 

Wszystkiego bym się spodziewał, ale nie reklamy oferty powiązanej w jakiś sposób z "TVN" w serialu "TVP" :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się zdaje, że nowa strategia już jest i przewiduje dołączenie wszystkich kanałów "TVP" (łącznie z "TVP Historia" i może nawet "TVP HD" :) ) do "Telewizji Na Kartę", a wnioskuję to z dzisiejszego odcinka "Plebanii", gdzie "TNK" była zareklamowana w zasadzie wprost (zabrakło tylko wyeksponowania loga "TVN" :) ) :shock:!

 

Wszystkiego bym się spodziewał, ale nie reklamy oferty powiązanej w jakiś sposób z "TVN" w serialu "TVP" :) ...

Nie wysuwajcie pochopnych wniosków, reklama w "Plebanii" była prawdopodobnie tylko zwykłą reklamą, za którą TNK zapłacił, tak samo jak inna firma zapłaciła za reklamę swojej wody w "Klanie". Ostatnio w TVP coś trudno zdobyć fundusze, nawet na seriale, które dodatkowo zarabiają sobie wpisując w fabułę reklamę. Być może specjalnie właściciele TNK zareklamowali swoją platformę w serialu TVP, który jest niemal "wizytówką" TVP1. Wielu zwolenników TVP i bezpłatnej telewizji w cyfrowej jakości z wielką nadzieją czekają na start platformy TVP, lecz ich cierpliwość powoli się wyczerpuję (przynajmniej tak sądzę). TNK po prostu wykorzystała sytuację i dodatkowo poprzez reklamę chce zachęcić do kupna swojej platformy. Co prawda TNK niezbyt przychylnie odnosi się do planów platformy TVP, bo to byłby to po prostu śmiertelny konkurent, ale nie sądzę, żeby miało to jakiś wpływ na zakodowanie kanałów TVP i "zamrożenie" realizacji planów platformy.

 

No to może trochę sobie pomarzymy... :P Gdyby nie zdymisjonowano pana Farfała, być może już od dwóch dni (od 15 grudnia br.) po zakupie karty i dekodera mielibyśmy darmowy dostęp do wszystkich kanałów TVP oraz do kanałów komercyjnych: Polsat, Polsat 2, TVN i TVN 7. Moglibyśmy również wybierać spośród około 20 kanałów płatnych, bez konieczności płacenia za całe pakiety. To było po prostu zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe, ale czy nadal niemożliwe? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie dostaną 10 miejsc na DVB-T to platforma wystartuje. Jeśli dostaną to w sumie tez może :) TVP może zarabiać tylko poprzez nowe kanały. Nowe kanały = nowy czas reklamowy. Na 1 czy 2 nie wcisną więcej reklam bo są ograniczenia czasowe. Takie TVP Seriale będzie się oglądał i reklamy będą się sprzedawały. Koszty uruchomienia takiego kanału raczej nie powinny być wysokie. Dla wypełnienia misyjności może powstać TVP Cogito. Tu koszty mogą być wyższe ale jeśli będzie zrobiony ciekawie to i będą widzowie. W końcu Tańce z gwiazdami i inne programy lekkie, łatwe i przyjemnie kiedyś się przejedzą. Gdzieś je trzeba będzie umieścić by dotarły do jak największej liczby odbiorców. Każdy nowy kanał to mniej pieniążków z reklam dla nadawców komercyjnych więc w sposób naturalny będą chcieli ograniczyć ich zasięg. Mogą blokować ich pojawienie się w DVB-T. Mogą nie chcieć umieszczać ich na swoich platformach. Wtedy pojawia się uzasadnienie dla stworzenia platformy TVP. Myślę że powstanie platformy będzie zależało tylko od dobrej lub złej woli finansistów w TVP. Jeśli będzie wola to będzie można uzasadnić ekonomicznie powstanie takiej platformy. Jeśli nie to ktoś przedstawi wyliczenia że to się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd. polityki pt. "dać pożyć konkurencji": brak zgody UKE na docelowo 3 kanały publiczne w mux1 co oznacza że wszystkie nie pomieszczą się w mux3 i zgoda na kodowanie przez komercję muxa2. Czyli zamiast publicznych niekodowanych UKE popiera komercyjne kodowane. Wszystko oczywiście w interesie widza. Bez komentarza.

W tej sytuacji każdy prezes TVP z jajami startowałby z własną platformą satelitarną. Ale cóż, widać prezesi TVP grają w tej samej drużynie...W barwach konkurencji :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chyba ONI WSZYSCY grają w jednej drużynie której motorami napędowymi są KRRiT oraz UKE.

To co dzieje się w sprawie cyfryzacji telewizji [czy jak to się tam poprawnie zwie] ukazuje paraliż tego sektora. Masakryczny praliż.

Ciekawe za jaki czas okaże się iż sprzęt który nabyli dotychczas Polacy do odbioru DVB-T zamieni się w bezużyteczny element który wyląduje na śmieciach bo się do czasu uruchomienia prawdziwego :!::!::!::!: DVB-T w Polsce kolejny raz zmienią standardy i sposoby nadawania.

 

Polska to kraj w którym najważniejszą rolę odgrywa KASA i niestety ją się tylko od obywateli WYRYWA wszelkimi możliwymi i dostępnymi sposobami nie dając jedna w zamian zbyt wiele. Ot normalność :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam (pewnie się niektórym narażę, ale trudno), że "DVB-T" jest w ogóle zbędnym "gadżetem", bo to przecież technologicznie jest to samo co cyfrowa telewizja satelitarna, tylko źródłem sygnału jest nadajnik naziemny, więc po co dublować technologie (i pewnie koniec końców ofertę)???

 

Lepiej byłoby według mnie przeznaczyć pieniądze na "DVB-T" na rozwój emisji satelitarnej (np. wykupienie na własność przez Polskę jakiejś pozycji satelitarnej, razem z "zawartością" czyli satelitami :D!) i wtedy nie byłoby kłótni co ma być na jakim "multipleksie" i że się coś nie zmieści, bo byłby do dyspozycji cały zakres częstotliwości, a jeszcze można by zarabiać na wynajmowaniu nadwyżki transponderów nadawcom z innych krajów :D!

 

Wiem, że to "herezja", ale mam nadzieję chociaż niektórzy uznają, że mam rację :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakąś racje masz ale nie zgadzam się z Tobą. Niekiedy jest coś ciekawego do obejrzenia, np. transmisja sportowa a mnie nie ma w domu. W takim przypadku wyciągam laptopa, podłączam kartę telewizyjną a do niej antenę. Mam wtedy odbiór w pracy, szkole lub gdziekolwiek jestem. Nawet na wykładach zdarza mi się sport oglądać. A anteny satelitarnej w plecaku nosił raczej nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne da się oglądać satelity w poróży, w pociągu, na laptopie, na atenie wewnętrznej (w wielu blokach jest zakaz montowani anten satelitarnych) satelity nie da się też oglądać przy złej stronie budynku, gdy przesłaniają drzewa, budynki czy wzgórza. O tym ze z satelity potrzebjesz 4 odbiorników da 4 nadawców bo każdy ma inny standard kodownia nie mówiąc. Konieczna jest wiec transmija naziemna i żaden normalny kraj z tego nie rezygnuje. A skoro na ziemi będziesz mógł bez problemu odbierać wszystkie programy w DVB-T to po co ci satelita dla tych samych programów? W dodarku w czasie śnieżycy czy burzy z obiorem sat będze problem a na ziemi nie. Ja jestem za DVB-T a satelita jak któregoś nadawcę stać na dodtkową transmisję sat powielającą DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ne da się oglądać satelity w poróży, w pociągu, na laptopie, na atenie wewnętrznej (w wielu blokach jest zakaz montowani anten satelitarnych)

Spółdzielnia lub wspólnota nie może zakazać instalacji anteny. Jeśli nie pozwalają na elewacji to muszą wskazać miejsce, w którym taki montaż można przeprowadzić. Wałkuje to już kilka lat z moją spółdzielnią, znalazłem kiedyś dwa różne wyroki sądu na ten temat i obydwa mówiły o tym, że jest tak jak napisałem.

A w temacie TVP - platforma satelitarna MUSI uzupełniać DVB-T, mimo wszystko nie wierzę, że DVB-T dotrze wszędzie. Myślę, że model z Czech byłby bardzo dobry - karta w popularnym systemie kodowania, wyłącznie dla opłacających abonament, i darmowy odbiór TVP z satelity to to czego oczekiwałbym po narodowej TV. A DVB-T odkodowane w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ne da się oglądać satelity w poróży, w pociągu, na laptopie, na atenie wewnętrznej (w wielu blokach jest zakaz montowani anten satelitarnych)

Spółdzielnia lub wspólnota nie może zakazać instalacji anteny. Jeśli nie pozwalają na elewacji to muszą wskazać miejsce, w którym taki montaż można przeprowadzić. Wałkuje to już kilka lat z moją spółdzielnią, znalazłem kiedyś dwa różne wyroki sądu na ten temat i obydwa mówiły o tym, że jest tak jak napisałem.

A w temacie TVP - platforma satelitarna MUSI uzupełniać DVB-T, mimo wszystko nie wierzę, że DVB-T dotrze wszędzie. Myślę, że model z Czech byłby bardzo dobry - karta w popularnym systemie kodowania, wyłącznie dla opłacających abonament, i darmowy odbiór TVP z satelity to to czego oczekiwałbym po narodowej TV. A DVB-T odkodowane w całości.

 

Niestety są spółdzielnie czy własciciele budynków którzy boją się o gwarancje na elewacje i anteny sat nie pozwolą podłączyć. Ale po co komu antena sat jeśli DVB-T zgodnie z tym co pisze TVP będzie dostępne w mieście na antenie wewnetrznej (kawałku drutu )? Po co kuć ściany, kłaść kable jak wystarczy zwykła pokojówka? Mam wątpliwości czy platforma sat musi być dodatkowo do DVB-T, które będzie odbierane co najmniej przez 98% ludzi a w praktyce przez ponad 99% - czyli dla paru tysięcy którzy nie chcą zakupić porządnych anten naziemnych TVP ma wywalić miliony euro na doświetlenie satelitarne ? To nielogiczne i niebiznesowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...