Skocz do zawartości

Kino TV oraz kanały FilmBox


Sajmon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio, oglądając kanał Filmbox, nasunęło mi się pewne spostrzeżenie: Logo Filmbox używa czcionki z Futuramy!

Logo_kanalu_Filmbox_Nowy_1893520.jpg

futuramabold.gif

Ciekawe, czy twórcy Futuramy, a także autorzy tej czcionki, wiedzą o tym, że pewien kanał filmowy w Europie używa ich kroju w logo? I czy jest to uzgodnione z nimi, czy może grafik projektujący logo Filmboxu zaczerpnął z internetu fanowską czcionkę Futuramy i będąc tego zupełnie nieświadomym wykorzystał ją w komercyjnym projekcie?! Filmbox działa tylko w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, więc to całkiem prawdopodobne, że tak naprawdę logo Filmboxu jest nielegalne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czerwona ramka jest legalna jedynie... :lol2:

Mając CP i podstawowy kanał Filmbox - muszę stwierdzić, że na cokolwiek bym tam nie włączył to ramówka nie powala mnie jednak na kolana. Mi się wydaję, że jednak CP zrobił sobie krzywdę zamieniając TV1000 na Filmbox.

Gorzka refleksja, ale jak dla mnie ciekawszą ramówkę ma Zone Europa, a kanał z "nielegalnymi napisami w logu" o których pisał wyżej @karol91idzie na dalszy czy nawet na ostatni plan. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czerwona ramka jest legalna jedynie... :lol2:

Nie wiem czy piszesz to serio, czy się ze mnie śmiejesz. Ale takie rzeczy jak czcionka, nie dość że mają swoich autorów (tak jak Arial czy Times New Roman!), to mają też swoje obostrzenia! Na przykład czcionka stosowana przez Telekomunikację Polską, została specjalnie zaprojektowana dla France Telecom i nie wolno jej używać nigdzie indziej! Czcionka dla Futuramy prawdopodobnie też. Stosuje się ją tylko na napisach w serialu. A tu nie dość, że wykorzystuje ją inna firma, to jeszcze umieszcza w swoim logu! Ciekawe, czy logo zostało zgłoszone do urzędu patentowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
No czerwona ramka jest legalna jedynie... :lol2:

Nie wiem czy piszesz to serio, czy się ze mnie śmiejesz. Ale takie rzeczy jak czcionka, nie dość że mają swoich autorów (tak jak Arial czy Times New Roman!), to mają też swoje obostrzenia! Na przykład czcionka stosowana przez Telekomunikację Polską, została specjalnie zaprojektowana dla France Telecom i nie wolno jej używać nigdzie indziej! Czcionka dla Futuramy prawdopodobnie też. Stosuje się ją tylko na napisach w serialu. A tu nie dość, że wykorzystuje ją inna firma, to jeszcze umieszcza w swoim logu! Ciekawe, czy logo zostało zgłoszone do urzędu patentowego?

Zgłoś to - może twórcy tego syfiastego kanału dostaną po łbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze bazę danych czcionek na MyFonts.com - czcionka użyta w Futuramie nie występuje pod inną nazwą, a więc można wywnioskować, że została specjalnie zaprojektowana na potrzeby serialu! A więc robi się jeszcze ciekawiej - dziwne tylko, że nikt wcześniej tego nie zauważył. Można wystosować jakieś pismo do Foxa w tej sprawie albo do polskiego fanklubu Futuramy - oni już sami rozpętają burzę. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa oczywiście nie jest do końca jasna, znalazłem w internecie czcionkę Ambient Medium, której autor pisze, że została zainspirowana albumem Moby "Ambient", gdzie zobaczył ją po raz pierwszy. Album jest z 1993 roku, a więc wcześniej niż Futurama. Nie chcę wysuwać żadnych wniosków i oskarżeń, przypominam że zacząłem tą dyskusję od zauważenia podobieństwa pomiędzy logiem Filmbox a czcionką w Futuramie. To, czy ktoś tutaj coś ukradł, pozostaje kwestią otwartą. Zachęcam jednak do zgłębienia tematu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłaby to czcionka dostępna gdziekolwiek do kupienia - to tak. Ale ona praktycznie nie istnieje - była używana przede wszystkim w serialu Futurama. Fani serialu stworzyli jej wersję cyfrową na podstawie kadrów z filmu! Dla mnie jest to nie tyle podejrzane, co ciekawe, bo nie jest to czcionka tak powszechnie używana jak Futura czy Frutiger. Skąd więc wzięła się w logo Filmboxu? SPI nie jest w żaden sposób powiązana z Foxem, w dodatku nie nawiązuje do tematyki sci-fi. Ponieważ trochę interesuję się typografią, ta sprawa mnie zaciekawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...