Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz mi jaki jest sens nadawania kanałów sklepowych, religijnych, muzycznych czy innych niszowych w HD, nie ma żadnego, oczywiście nie napisałem że wszystkie i każdy..

Czesi mają dwa razy więcej kanałów na komercyjnych MUX niż w PL, dużo więcej kanałów i różnorodność, oglądam ich i ich jakość nie jest VHS.

To, że u nas w PL jest mniej kanałów jest związane z polityką i celową blokadą i lobbowaniem płatnych usług, aby Kowalski nie miał za dużo treści FTA naziemnie, duble też są celowe.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest sens że nikogo nie dyskryminujesz i nie ma dwóch różnych opłat za nadawanie HD i SD. 

Gdybyś utrzymał taki stan jak dziś, to prywatni nadawcy chętnie pozostaliby u nas w SD, bo po co przepłacać za nadawanie i odbierać platformom płatnym atut? 

A tak rozwiązano ten problem raz na zawsze. Jest obowiązek nadawania w pełnej rozdzielczości HD w 50 klatkach i nie ma dyskusji. 

Świetna decyzja. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak to działa, nadawanie SD to mniejsze pasmo, mniejsza opłata za pasmo w MUX, dla mniejszych firm jedyna szansa na nadawanie oraz większa ilość nowych kanałów, świetna decyzja była by gdyby ustawowo zblokowali nadawanie dubli czyli tych samych kanałów na różnych muxach powtarzanych, problemów nie rozwiązali żadnych, nowości nie ma żadnych, to co teraz jest to jest tylko polityczne lobbowanie do dubli aby nie wpuszczać nowych kanałów więc ludzie wybierają sat, a naziemna spychana jest z toru i celowo blokowana.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

i nie chcę widzieć kanałów SD.

 

Mało tego, gdybym mógł, to bym zakazał jakimś rozporządzeniem,

by kanały naziemne jak i Sat , powinny obowiązkowo pozbyć się w logach oznaczeń HD.

Jak również  "śmiesznych dopisków"  HD w wyszukiwanych nazwach.

Bo to nie ma czym już się chwalić, że tak nadają, to już powinien być standard jak na 2022 rok.

Za karę powinny być w logach i dopiskach SD , by się było czego wstydzić ☹️

Zrozumiałbym dopisek / logo 4K , no to już w miarę szczycenie się swoją treścią..

Kurde, TV produkują 8K , a tu jeszcze programy oglądane jak przez kabel euro ,

nie wspominając o MWE jak przez kabel 75 Ω z modulatora.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, irdeto napisał:

Mało tego, gdybym mógł, to bym zakazał jakimś rozporządzeniem,

by kanały naziemne jak i Sat , powinny obowiązkowo pozbyć się w logach oznaczeń HD.

Jak również  "śmiesznych dopisków"  HD w wyszukiwanych nazwach.

(...) a tu jeszcze programy oglądane jak przez kabel euro (...)

 

Kabel Euro jak najbardziej umożliwia 1080p, więc do końca nie wiem co miałeś na myśli.

"SCART connection was also used, in limited cases, as a high definition connection by using an YPbPr connection over scart by some television and audio video equipment (set top boxes, DVD players, Blu-ray players, etc.) manufacturers. By using an YPbPr connection, SCART could be used for high definition signals, like 720i, 720p, 1080i, 1080p. Some manufacturers were using as Y the video composite connection, while others were using the green connection as Y. With the advent of HDMI, and because the connection was not standardized (as was S-video) and limited only to a certain manufacturer, devices supporting high definition channels over SCART with YPbPr connection became scarce, if not extinct. In many cases, it was implemented over a RGB SCART or CVBS SCART and the YPbPr mode of SCART was manually switched. YPbPr became used as an independent connection, and SCART was left only for standard definition content." (za anglojęzyczną Wikipedią)

 

Sam używałem 1080p RGB po SCARCie w moim telewizorze Loewe. Na jakość bynajmniej nie narzekałem - wręcz przeciwnie, plastyczność obrazu była wspaniała, programy krajoznawcze i przyrodnicze zapierały dech w piersiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PrzemekS napisał:

 

Kabel Euro jak najbardziej umożliwia 1080p, więc do końca nie wiem co miałeś na myśli.

Łooo to super , dzięki za info 👍

To teraz wszystkim co znam będę przy okazji wymieniać kabel HDMI na Euro,

jeszcze leży mi parę takich w szafie, tych pełnych i ze dwa niepełne.

Zmienię w tunerach z CVBS na RGB i niech sobie oglądają FHD ... 🤫

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał 1080p można jak najbardziej puścić przez Euro w RGB. Efekt będzie taki, że 99% starych TV kineskopowych się nie zsynchronizuje i zobaczymy latające pasy na ekranie. Elektronika telewizorów większości LCD też może tego nie przetworzyć.

Jednak w ogóle nie zdziwiłoby mnie, gdyby były na rynku telewizory, które przyjmują wyższą rozdzielczość złączem EURO-SCART.

 

Niemal wszystkie telewizory ery HD miały komputerowe złącze VGA, które jest zwykłym złączem RGB z dodatkowymi pinami do synchronizacji poziomej i pionowej, ale równie dobrze można użyć samego RGB z synchronizacją na zielonym.

 

Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by telewizor/monitor wykrywał sygnał VGA na złączu Euro. Niestandardowe, ale może jakiś producent to stosował. W części odbiorników wspierano sygnał HD w postaci YPbPr przez Euro.

W latach 2000-2005 mocno promowano 100 Hz telewizory kineskopowe. Jeśli kineskop wspiera 100 Hz w 480p, to bez najmniejszych problemów mógłby wspierać 720p w 60 Hz. 

 

Temat rozdzielczości jest ogólnie skomplikowany. Analog miał tylko rozdzielczość pionową, która wynikała z podziału na poziome linie. W poziomie można było wyświetlić dowolną ilość szczegółów np. Amigi miały tryb 1280x256 progresywny i 1280x512 z przeplotem dla zwykłych TV (z RGB), bo to jak najbardziej mieściło się w ramach standardu PAL.

 

Współczesne telewizory LCD mają wysoką rozdzielczość statyczną, ale w ruchu niska responsywność pikseli obniża tę rozdzielczość do 400p, czyli niżej niż kineskopy SD. Dlatego też topowe monitory kineskopowe sprzed 20 lat osiągają zawrotne ceny (powyżej 10 tys. zł), bo 1600x900 w 100Hz wygląda na kineskopie lepiej niż 4K na LCD.

 

Całe szczęście mamy OLEDy, gdzie czas reakcji piksela jest więcej niż rząd wielkości szybszy niż na LCD. OLEDy to zero smużenia, obraz lepszy niż na kineskopach, gdzie bezwładnością cechowała się pobudzana do świecenia warstwa fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2022 o 19:38, irdeto napisał:

Łooo to super , dzięki za info 👍

To teraz wszystkim co znam będę przy okazji wymieniać kabel HDMI na Euro,

jeszcze leży mi parę takich w szafie, tych pełnych i ze dwa niepełne.

Zmienię w tunerach z CVBS na RGB i niech sobie oglądają FHD ...

 

A wiesz że to jest pomysł... Gość będzie oglądać kanał z dopiskiem HD a potem przełączy na SD i... nie zobaczy różnicy w jakości !! Problem solved. 

 

PS jeśli jakość SD to taka jak np. na TVP Rozrywka, to jestem za tym żeby tego ustawowo zabronić, ze względu na negatywny wpływ na zdrowie oczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek1 co ty piszesz?

Gdzieś pisali że na MUX HEVC może zmieścić się 8-10 kanałów HD, a ty chcesz 10x HD i 4x SD?

Z takim podejściem to po co było przechodzić na NTC jak była analogowa, zmieniać telewizję czarno-białą na kolorowa, 240p na 1080p i proporcje z 4:3 na 16:9?

Było zatrzymać się w latach '50 i "zwykłemu Kowalskiemu" by to wystarczyło

I jeszcze z dźwiękiem jak z puszki

W dniu 11.05.2022 o 22:57, irdeto napisał:

Mało tego, gdybym mógł, to bym zakazał jakimś rozporządzeniem,

by kanały naziemne jak i Sat , powinny obowiązkowo pozbyć się w logach oznaczeń HD.

Jak również  "śmiesznych dopisków"  HD w wyszukiwanych nazwach.

Bo to nie ma czym już się chwalić, że tak nadają, to już powinien być standard jak na 2022 rok.

Za karę powinny być w logach i dopiskach SD , by się było czego wstydzić ☹️

Ciekawe co wtedy z Anteną HD, która ma "HD" w koncesji

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Antena HD z tego co wiem ma też logo bez dopisku HD więc zostanie im tylko likwidacja dopisku w koncesji. 

Ja tymczasem mam pytanie a mianowicie w jakich lokalizacjach TVP ma DVB-T2 na MUX5 nie licząc czwartego etapu? Myślę bowiem że jesienią może być kolejne zamieszanie w kwestii piątego multipleksu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 14.05.2022 o 15:28, Bartosz10 napisał:

@pietrek1 co ty piszesz?

Gdzieś pisali że na MUX HEVC może zmieścić się 8-10 kanałów HD, a ty chcesz 10x HD i 4x SD?

Z takim podejściem to po co było przechodzić na NTC jak była analogowa, zmieniać telewizję czarno-białą na kolorowa, 240p na 1080p i proporcje z 4:3 na 16:9?

Było zatrzymać się w latach '50 i "zwykłemu Kowalskiemu" by to wystarczyło

I jeszcze z dźwiękiem jak z puszki

Ciekawe co wtedy z Anteną HD, która ma "HD" w koncesji

Gdzieś pisali kiedyś , że na transponderze SAT może być max 8 kanałów HD, nawet w pierwszej swojej działalności TVN miał gdzieś tyle, tylko że teraz mają ich minimum 11, a Włosi np. 11432 ma ich 17 :) Nagle się dało :) i nagle jakość jest podobna :) nawet tam nie ma H265 i można było podrasować liczbę kanałów na starych kodekach :) 

Było zatrzymać się w latach 50tych i nie wiedzieć, że nowe wersje kodeków i sprzętu postępują :) a kompresje można bardzo ciekawie zoptymalizować, aby upchać tam znacznie więcej niż kiedyś np. zmniejszając zapas na korekcję błędów i podrasowując modulację na maxa :) 

Testowałeś audio HE-AAC wersję drugą - np. 22 kbps (oba kanały stereo), że się wypowiadasz ? Słyszałeś próbki ? - gwarantuje ci, że dźwięk nie jest z puszki i nie słychać tak mocno kompresji jaki kiedyś mimo jej ekstremalnego poziomu, różnica jest tylko taka, że mniej jest szczegółów w tle, ale brzmienie i nasycenie audio jest to samo, ładnie słychać tony wysokie i niskie, pełną częstotliwość, treble są ok, bassy są ok, to są już nowoczesne kodeki, nie ma tam uciętej częstotliwości i efektu kompresji, po prostu nie słychać w tle cichych szczegółów, jeżeli ktoś nie jest audiofilem to nie usłyszy różnicy, tylko sa wymagania - musi to wszystko być odpowiednio ustawione, a źródło ma być bezstratne, aby nie było podwójnej kompresji. Pokompresuj sobie FLAC czy CD AUDIO to zobaczysz że jest naprawdę OK, nie możesz tylko kompresować np. mp3 do m4a bo masz wtedy podwójną kompresję, źródło ma być bezstratne aby był efekt.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

O tym już było na wszystkich forach, niech sobie rozpatrują, dla mnie te urzędy są do dymisji i redukcji w 90%, to i tak jest pikuś, większy problem jest taki, że nadawcy komercyjni w obecnych czasach w ogóle nie robią nowych kanałów, slotami nowymi we wszystkich muxach zainteresowana jest jedynie TVP, komercja nie robi nowych kanałów zarówno w SAT jak i DVB-T2, więc mamy niestety sporą stagnację, a nawet regresję, rozwoju nie widać na horyzoncie, jeżeli dodatkowo będą zabierać pasma UHF i VHF w przyszłości to z tej telewizji nic nie zostanie, ZŁE CZASY, mam nadzieje że wkrótce wszystko się ustabilizuje i komercja obudzi się.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo21 napisał:

Niestety mylisz się. Kilku nadawców w Polsce jest zainteresowanych slotami w ogólnopolskich MUX-ach. Choćby nadawca kanału Red Carpet TV czy TVS a nawet Grupa Kino Polska SA. :-)

W ostatnim konkursie na miejsce po ATM Rozrywka, z wymienionych startował jedynie Red Carpet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pablo21 napisał:

Niestety mylisz się. Kilku nadawców w Polsce jest zainteresowanych slotami w ogólnopolskich MUX-ach. Choćby nadawca kanału Red Carpet TV czy TVS a nawet Grupa Kino Polska SA. :-)

 

Ja bym do tego dodał jeszcze TV Republika (która nadawała/nadaje na MUX testowym Polsatu), i kanały które brały udział w konkursie po ATM rozrywka (cd-action, WP itd.)

Edytowane przez Bartosz10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...