Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że przed chwilą TV6 wyemitował program "Mindfreak - iluzjonista Criss Angel" z niewłaściwym oznaczeniem "od lat 16", przez co złamał Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ustawę o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. Rozporządzenie zakazuje emisji oznaczenia "od lat 16" od godziny 6 do 20, przez co Szóstka złamał zakaz. Zatem będzie skarga do KRRiT i to będzie kara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że przed chwilą TV6 wyemitował program "Mindfreak - iluzjonista Criss Angel" z niewłaściwym oznaczeniem "od lat 16", przez co złamał Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ustawę o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. Rozporządzenie zakazuje emisji oznaczenia "od lat 16" od godziny 6 do 20, przez co Szóstka złamał zakaz. Zatem będzie skarga do KRRiT i to będzie kara.

 

Ja pamiętam ze jakoś w 2007 Kino Polska puszczała filmy z czerwonym oznaczeniem w godzinach rannych i popołudniowych i nie płacili żadnej kary. a jakoś chyba w 2007 albo 2008 TVN 7 pościł też film z czerwonym kółkiem o 20:00 ale nazwy nie pamiętam bo tylko fragment go widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że przed chwilą TV6 wyemitował program "Mindfreak - iluzjonista Criss Angel" z niewłaściwym oznaczeniem "od lat 16", przez co złamał Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ustawę o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. Rozporządzenie zakazuje emisji oznaczenia "od lat 16" od godziny 6 do 20, przez co Szóstka złamał zakaz. Zatem będzie skarga do KRRiT i to będzie kara.

 

Ja pamiętam ze jakoś w 2007 Kino Polska puszczała filmy z czerwonym oznaczeniem w godzinach rannych i popołudniowych i nie płacili żadnej kary. a jakoś chyba w 2007 albo 2008 TVN 7 pościł też film z czerwonym kółkiem o 20:00 ale nazwy nie pamiętam bo tylko fragment go widziałem.

 

Pamiętam tę sytuację :-D Gdzieś po 12 leciały filmy z takim oznaczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zauważyłem, że emitowany na Polsacie odcinek ''Świata według Kiepskich'' pt. ''Łonderpoland'' leciał z oznaczeniem ''16'', gdzie nie rozumiem dlaczego dodano te oznaczenie, zamiast tradycyjnego w tym serialu oznaczenia ''12''.
4 odcinki dostały "16" - "Cały ten jazz", "Eldorado", "Łonderpoland" i "Urodziny". Przez to te odcinki lecą o wiele rzadziej przez ograniczenia czasowe.

I to jeszcze nie były wcale najgorsze odcinki pod względem niecenzuralności. Takich było więcej, żeby im wystawić 16: Tytyum pyrtum!, Totto Pronto, Piętnaście minut, Dom kultury, Opowieść o lekkim zabarwieniu erotycznym, Golaska, czy nawet Sexi Flexi. Niestety KRRiT przyczepił się tylko odcinków 11-tego sezonu, i to w dodatku nie najgorszych ("Łonderpoland" powinien być moim zdaniem od 12-tu, czy też "Cały ten Jazz").

 

Co do Szóstki: na Polsat się skarżono za Kiepskich, że serial miał nieodpowiednie treści a wyemitowano go o 19:30. Była kara? Nie. Więc Szóstka, jako skrzydło Polsatu raczej też nie powinna dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Przepraszam za post za postem.

Po pierwsze dziwnie wygląda na player.pl, podmieniono minimum wiekowe dla "Surowych rodziców" z 12 na 16, a w TV nadal 12.

Po drugie złe wieści ws. błędnych oznaczeń programów, które będą emitowane na okres wielkanocny, a do tego porównanie do dwóch oznaczeń wiekowych z Holandii (Kijkwijzer) i Węgier:

*Wpuszczony w kanał (pn 11:30, TVN) - będzie emitowany z oznaczeniem "od lat 12" :(, dla porównania (Holandia - od lat 6, strach; Węgry - podobnie jak w Polsce), prawidłowo powinno być "od lat 7"

*Mrówka Z (pn 11:35, TVN7) - będzie emitowany z oznaczeniem "od lat 12", dla porównania (Holandia - od lat 6, przemoc, strach; Węgry - brak oznaczeń), wg mnie prawidłowo powinno być "od lat 7"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko spytać ze zwykłej ciekawości, czy masz jakieś wykształcenie w tym kierunku (socjologia, psychologia, pedagogia), sugerując ograniczenia wiekowe filmów, czy po prostu oceniasz to jako laik? Bo to wcale nie takie proste, szczególnie w tej grupie wiekowej... Poza tym o takich porach emisji oznaczenia wiekowe pełnią jedynie funkcję formalną. 90% dzieci nikt nie kontroluje w godzinach południowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Druga część jest łagodniejsza, porprzednimi razy też tak było.

 

 

W sobotę oglądałem w TV Puls film ''Nocny pociąg z mięsem'' z oznaczeniem od lat 16, przecież ten film jest bardzo brutalny i powinien być od 18 lat(powtórka w piątek 00:30 z oznaczenim od 18 lat, niewiem czy wycieli jakieś sceny czy coś,że od lat 16, ale i tak był bardzo brutalny.

 

W czwartek w TV Puls o 23:55 ''Szczeki'' od lat 16, a w piątek o 20:00 od lat 12

A 10 maja horror''Coś'' od lat 16, jak w ciągu kilkunastu miesięcy był w TVN,TVN 7, Canal+ i zawsze od lat 18, a w TV Puls od lat 16(nie wiem jak oni to oceniają jak np. niektóre odcinki pierwszej serii animowanego serialu''Pingwiny z Madagaskaru'' były od lat 12, inne od 7 lat,w TVP 1 bez ograniczeń wiekowych, a film ''Przygody z Piłką'' od 16, a w Polsacie od 12 lat).

 

Serial żywe trupy miał być 30 marca rano emitowany do 6:15(dozwolony od 18 lat, a takie można emitować maksymalnie do 6:00).Potem jednak to zmieniono na stronie TVP , kilka minut po moim poście.

fan tv napisał(a):

Powtórkę 4 odcinka serialu żywe trupy będzie można obejrzeć o 6:10 rano (ten serial jest od 18 lat,), to dobra pora?

 

 

Na dowód moje zdjęcie ze strony TVP przed zmianą.

6991039900_1398768931.png

 

 

A jednak odcinek skonczył się dokładnie o 5:59:37,więc wyrobili się(oglądałem i dokładanie sprawdziłem godzinę).

Szkoda,że w Polsce nie można emitować wielu filmów i seriali, które są od 18 lat wcześniej bo mają mniejszą oglądalność, gdy są puszczane o pólnocy lub później,np.wspomniane żywe trupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny przełączając dzisiaj kanały w DVB-T nasunęło mi się pytanie dlaczego oznaczenia wiekowe nie wszędzie są tak małe, zgrabne i częściowo przeźroczyste jak na TVP1 HD, TVP2 HD czy Stopklatka TV?! Te trzy kanały powinny być wzorem dla wszystkich pozostałych! I kolejny raz napiszę pro forma:

Zróżnicowanie kolorami tych oznaczeń jest ZBĘDNE!

Ps. tylko jak dotrzeć do tych de...i stanowiących prawo w tym kraju?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oznaczenie wiekowe i tak nie wiele mówi o rodzaju wyświetlanego programu. Najlepiej jakby dali oznaczenia znane z klasyfikacji gier, tak, aby było jasne ostrzeżenie o brutalności, strachu, hazardzie, dyskryminacji, seksie, wulgaryzmach ... I wszystkie ostrzeżenia proszę mi wyświetlać w odpowiedniej wielkości na ekranie! Bo tego oczekują widzowie, chcą jeszcze więcej śmieci w obrazie! :wink:

 

A tak na prawdę w dobie telewizji cyfrowej, dlaczego nie mogę tego jeszcze skasować? Czy tak trudno nacisnąć info na pilocie i sprawdzić? A nawet jak się przełącza po kanałach, to przez kilka sekund wyświetla się informacja z oznaczeniem programu. Kwestia jest tylko transmisji analogowej w kablówkach, ale to również zaczyna zanikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość tych oznaczeń powinna być jak najmniejsza ale na tyle duża aby:

(1) osoba bez wady wzroku,

(2) na przeciętnej/dominującej wielkości ekranu - obecnie to chyba 32 cale,

(3) siedząca w zalecanej odległości od ekranu,

(4) mogła "od razu" (czyli np. w przeciągu sekundy) odczytać to oznakowanie.

Oczywiście wielkość ta musiałaby zostać określona w bardziej wymierny sposób czyli tak jak to jest obecnie w przepisach. I nie wiem jaka wielkość byłaby wystarczająca, ale wiem na pewno że byłaby znacznie mniejsza od obecnie prawnie obowiązującej. Być może byłaby wielkości tej na TVP HD, nie mam tego kanału więc trudno mi powiedzieć. Wielkość tych oznaczeń na TVP1 HD, TVP2 HD i Stopklatka TV spełnia z pewnością te 4 wymienione powyżej warunki, a więc jest wystarczająca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...