Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, ale nie chodzi o to żeby minimalizować ten znaczek i logo bo co pierwszego to są ograniczenia prawne a co do drugiego to nadawcy się pewnie nie zgodzą a jedynie o pozbawienie koloru. Czyli robimy zrzut i przerabiamy tylko kolor oznaczenia i przeźroczystość na taką jak logo większości kanałów. Chodzi o to aby pokazać dwa zrzuty obok siebie: oryginalny i przerobiony i naocznie przekonać się o różnicy. Sam spróbuję coś takiego zrobić w najbliższych dniach, ale już kilka lat się czymś takim nie zajmowałem i nie wiem czy dam radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej dwa zrzuty: pierwszy oryginalny, drugi przerobiony przeze mnie z wygaszonym kolorem żółtym na biały, częściowo przeźroczysty taki jak kolor logo. Czyli informacja jaką ma nieś ze sobą ten znaczek została zachowana ale jest on trochę mniej przeszkadzający przy oglądaniu. Myślę że na taki "zgniły" kompromis można by pójść... Teraz tylko sprawdzić jaki akt prawny to reguluje i najtrudniejsze czyli dotrzeć do osoby, która może i zechce popchnąć to dalej. Oczywiście gdyby dało się również prawnie zmniejszyć wielkość tych oznaczeń do minimum (czyli mniej więcej takich jakie są na kanałach HD TVP) to byłoby jeszcze lepiej. Czyli niech już będą, jeśli muszą, ale niech jak najmniej zajmują obrazu i przeszkadzają w oglądaniu.

 

Zrzut-TVP_nsxnphw.JPG

 

 

Zrzut-TVP_nsxnphr.JPG

 

Oraz jeszcze dwa, tym razem z pomarańczowym znaczkiem 16:

 

Zrzut-Pul_nsxnhrn.JPG

 

 

Zrzut-Pul_nsxnhrq.jpg

 

Na tych dwóch zrzutach, jak obliczyłem, na TVP2 znaczek zajmuje ok. 1/17 wysokości ekranu a na Pulsie ok. 1/15. Ciekawe dlaczego oznaczenia wiekowe na TVP są najmniejsze?! Czyżby nie obawiali się kar na zasadzie "kruk krukowi..." czy też "duży może więcej"...?!

 

§ 6. Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich

wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu

ekranu o przekątnej 21 cali.

 

Zapewne już ktoś wcześniej zauważył niejasność powyższego zapisu ponieważ nie wiadomo czy odnosi się on do ekranu o proporcjach 16:9 czy 4:3! Czyli znaczek spełniający powyższe wymagania na jednym ekranie może ich nie spełniać na innym!

I tak ekran o proporcjach 4:3 i przekątnej 21 cali to ekran o wysokości 32,00 cm, szerokości 42,67 cm i przekątnej 53,34. Natomiast ekran o proporcjach 16:9 i tej samej przekątnej 21 cali to ekran o wysokości 26,15 cm, szerokości 46,49 cm i przekątnej 53,34.

Czyli na ekranie 21 cali o proporcjach 16:9 znaczek 2 na 2 cm musiałby mieć wysokość ok. 1/13 wysokości ekranu. A więc obydwa powyższe zrzuty pokazują że de faco łamane jest prawo. Wadliwe, niejednoznaczne prawo dodajmy.

Zapis o wielkości symbolu powinien być więc zmieniony na jednoznaczny i powinien zawierać proporcję wysokości symbolu do wysokości obrazu (a nie ekranu)! Biorąc pod uwagę że standardem jest obecnie format o proporcjach 16:9 i patrząc na zrzut z TVP wysokość symbolu powinna wystarczyć w proporcjach 1/18 (na zrzucie z TVP proporcje symbolu do wysokości obrazu to ok. 1/17).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inni nadawcy także jeśli chcą mogą zmniejszyć oznaczenia wiekowe do rozmiaru takich jak na kanałach TVP. Nie ma przeciwwskazań, KRRiT na szczęście nie czepia się takich szczegółów, najważniejsze dla nich jest to, aby znaki były czytelne. Prosiłbym o nie pisanie głupich tekstów w stylu, że "mniejszy rozmiar oznaczenia wiekowego to łamanie prawa", bo jeszcze jakiś nadgorliwiec się tym zajmie i będziemy na wszystkich kanałach mieli takie kolosy jak obecnie na kanałach Polsatu czy Polskich Mediów, a tego przecież nikt z nas by nie chciał.

 

Natomiast co do pomysłu usunięcia z oznaczeń wiekowych koloru, to takie rozwiązanie jest stosowane we Francji. Tam także niestety znaki są umiejscawiane na ekranie przez cały czas audycji, ale na szczęście są graficznie zrobione na jak najmniej przeszkadzające – są właśnie niekolorowe, nieduże, przezroczyste i na dole ekranu:

yayx.png

 

Oczywiście, takie rozwiązanie nie jest tym, co większość osób interesujących się problemem oczekuje, ale jednak jest o wiele mniejszym złem od tego co jest obecnie, więc pomysł popieram:

0als.png

 

hsul.png

 

A jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby, aby zrobić oznaczeniami wiekowymi to co się robi z napisami na żywo, powtórka, premiera – czyli, aby tym znakiem był po prostu zwykły napis pod logo. Nadawca sam mógłby wybrać czcionkę, aby pasowała do logo:

br6u.png

Jeśli już oznaczenia wiekowe muszą być przez cały czas na ekranie, to rozwiązanie z czwartego obrazka jest najmniejszym złem z możliwych istniejących, gdyż nie przeszkadza w oglądaniu i nie zasłania dodatkowego rogu ekranu.

 

Aby wprowadzić rozwiązanie z trzeciego lub czwartego obrazku należałoby zmienić rozporządzenie KRRiT, zmiana ustawy o radiofonii i telewizji w tym przypadku nie jest wymagana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o nie pisanie głupich tekstów w stylu, że "mniejszy rozmiar oznaczenia wiekowego to łamanie prawa", bo jeszcze jakiś nadgorliwiec się tym zajmie i będziemy na wszystkich kanałach mieli takie kolosy jak obecnie na kanałach Polsatu czy Polskich Mediów, a tego przecież nikt z nas by nie chciał.

 

Ot, polska mentalność. Jeżeli prawo jest wadliwe to należy je zmienić a nie obchodzić!

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie tych symboli w logo/przy logo ale na to są wg mnie małe szanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inni nadawcy także jeśli chcą mogą zmniejszyć oznaczenia wiekowe do rozmiaru takich jak na kanałach TVP. Nie ma przeciwwskazań, KRRiT na szczęście nie czepia się takich szczegółów, najważniejsze dla nich jest to, aby znaki były czytelne. Prosiłbym o nie pisanie głupich tekstów w stylu, że "mniejszy rozmiar oznaczenia wiekowego to łamanie prawa", bo jeszcze jakiś nadgorliwiec się tym zajmie i będziemy na wszystkich kanałach mieli takie kolosy jak obecnie na kanałach Polsatu czy Polskich Mediów, a tego przecież nikt z nas by nie chciał.

 

Natomiast co do pomysłu usunięcia z oznaczeń wiekowych koloru, to takie rozwiązanie jest stosowane we Francji. Tam także niestety znaki są umiejscawiane na ekranie przez cały czas audycji, ale na szczęście są graficznie zrobione na jak najmniej przeszkadzające – są właśnie niekolorowe, nieduże, przezroczyste i na dole ekranu:

yayx.png

 

Oczywiście, takie rozwiązanie nie jest tym, co większość osób interesujących się problemem oczekuje, ale jednak jest o wiele mniejszym złem od tego co jest obecnie, więc pomysł popieram:

0als.png

 

hsul.png

 

A jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby, aby zrobić oznaczeniami wiekowymi to co się robi z napisami na żywo, powtórka, premiera – czyli, aby tym znakiem był po prostu zwykły napis pod logo. Nadawca sam mógłby wybrać czcionkę, aby pasowała do logo:

br6u.png

Jeśli już oznaczenia wiekowe muszą być przez cały czas na ekranie, to rozwiązanie z czwartego obrazka jest najmniejszym złem z możliwych istniejących, gdyż nie przeszkadza w oglądaniu i nie zasłania dodatkowego rogu ekranu.

 

Aby wprowadzić rozwiązanie z trzeciego lub czwartego obrazku należałoby zmienić rozporządzenie KRRiT, zmiana ustawy o radiofonii i telewizji w tym przypadku nie jest wymagana.

 

Logo 12 na trzecim zdjęciu wg mnie źle wygląda na dole - lepsze byłoby szare w lewym górnym rogu. Co do zdjęcia nr. 4 to najlepszy projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyświetlaniu znaku na górze ekranu czasami zdarza się, że w niektórych scenach zasłania on fragment twarzy bohatera, przykład:

ups5.png

źródło: TVN Player

 

Dlatego też według mnie dół ekranu jest lepszym rozwiązaniem. Zresztą w pierwszym polskim systemie oznaczeń wiekowych Przyjazne media znaki były wyświetlane właśnie w prawym dolnym rogu. Według mnie wygląda to dobrze pod warunkiem zachowania symetrii z pozostałymi znakami znajdującymi się na obrazie. Oczywiście to kwestia subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górny lewy czy prawy dolny róg ekranu dla oznaczenia wieku? Jak dla mnie lepiej niech zostanie tak jak jest. Jakaś harmonia jest przynajmniej zachowana. Na screenie powyżej jakby ten symbol zamiast żółtego był biały półprzeźroczysty to też by to inaczej czyli lepiej wyglądało. Natomiast co do symetrii to chyba o żadnej symetrii nie można mówić jeśli wszystko jest z jednej strony? A co do zasłaniania czasem głowy to logo też bywa że zasłania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też według mnie dół ekranu jest lepszym rozwiązaniem. Zresztą w pierwszym polskim systemie oznaczeń wiekowych Przyjazne media znaki były wyświetlane właśnie w prawym dolnym rogu. Według mnie wygląda to dobrze pod warunkiem zachowania symetrii z pozostałymi znakami znajdującymi się na obrazie. Oczywiście to kwestia subiektywna.

Tylko, że na dole są wyświetlane belki z imieniem i nazwiskiem bohatera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki i podpisy czyli np trudne sprawy, dlaczego ja? i inne komunikaty o programie nie są potrzebne.To nieudolne kopiowanie rozwiązań z zagranicznych kanałów. Podpisy są półprzezroczyste.W Polsce " kolorowe koszmary" Dlaczego nie kopiuje się znacznie lepszych pomysłów np w czasie filmów kanały nie nadają logo . Ograniczenia wiekowe są tylko przez kilka minut.

przykład na zdjęciach

fr2JPG_nsxwaqw.JPG

fr2xJPG_nsxwaqa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapy wstawione wyżej przez kolegę Logomaniaka są stare i niestety już nieaktualne. Te znikanie oznaczenia wiekowego po kilku minutach we Francji dotyczyło tylko najłagodniejszej kategorii -10, zaś podczas pozostałych kategorii -12, -16 i -18 ekran zawsze musiał być zaśmiecany przez cały czas audycji. Chociaż te rozwiązanie nie było takie złe, gdyż większość audycji we Francji to programy bez ograniczeń i -10. Audycje, które w Polsce są oceniane jako "12" we Francji dostają oznaczenie -10 lub bez ograniczeń. Jak wiadomo w Polsce zdecydowana większość audycji dostaje "12", więc takie rozwiązanie byłoby całkiem niezłe. Jednak niedawno, bo 12 grudnia 2012 roku, CSA pogorszyło przepisy i niestety obecnie -10 także musi zaśmiecać ekran przez cały czas audycji. Wielka szkoda, bo ten francuski kompromisowy system podobał mi się i czasami zdarzało mi się zerkać na francuskie kanały, aby pozazdrościć im tego znikającego oznaczenia wiekowego. Jednak na szczęście podczas programów bez ograniczeń ekran nadal nie jest w ogóle zaśmiecany oznaczeniem wiekowym. W związku z tym, że niektórzy francuscy nadawcy bardziej od marketingu cenią komfort oglądających i na wybranych filmach nie wyświetlają swojego logo, to czasami można obejrzeć film z całkowicie czystym ekranem jak w kinie:

vk1i.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio w TVP HD obejrzałem film pt. ''Szczęśliwego Nowego Jorku'' z oznaczeniem ''12''. Wg. mnie film powinni emitować z oznaczeniem ''16'' m.in z tego że w niektórych scenach widać sutki bohaterki granej przez Katarzynę Figurę, gdzie te sceny raczej powinny się pojawiać o godzinie 20:00 a nie w czasie gdy telewizje oglądają dzieci (film leciał o godz. 11:00).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...