Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous
... A stawianiem Rosji jako ostatniej ostoi moralności nieźle mnie kolega rozbawił :D

No cóż, kto śledzi rosyjskie media, ten wie o czym mowa.

 

Ba, gotów jestem nawet wychwalać pod tym względem pod niebiosa peerel, bo paradoksalnie wówczas, było o dwa nieba lepiej niż teraz i żaden szajs do mediów nie przenikał, chyba że hollywoodzka szmira.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jego Cień

Przeraża mnie świadomość, że nie jesteś osamotniony na tym świecie w dążeniu do zobowiązywania mediów do nadawania jedynie "moralnie słusznych" treści. Mam nadzieję, że jeszcze długo nie doczekam czasów, gdzie garstka ludzi (cenzorów?) będzie w sugerowany przez ciebe sposób decydować, co mogę oglądać, słuchać lub czytać, a czego nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tej całej dyskusji nie chodzi o to, aby ktoś miał komuś mówić co powinien, a czego nie powinien oglądać. Chodzi tutaj o to, aby uczciwie, jeszcze raz podreślam - uczciwie - oznaczać pozycje programowe, a nie naciągać kryteria do granic możliwości, za każdym razem robiąc krok dalej w stronę nienormalności. To prowadzi przecież prosto do sytuacji, kiedy za rok lub dwa, po zrobieniu setek małych kroczków dalej i dalej, zapytamy gdzie my jesteśmy? Jak do tego doszło? Kto to zrobił? Nie widząc, że to te nasze małe kroczki w stronę a'normalności doprowadziły do tego. I to tylko my sami jesteśmy temu winni. Ale oczywiście tego nikt już nie zauważy i będzie szukał winny w innych. To ci "inni" będą oczywiście wszystkiemu winni, nie ja.

 

I o to właśnie chodzi - uczciwe, widoczne oznaczanie programów. Tylko o to, nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie od tego trzeba by było zacząć. Bo przecież prawdę mówiąc nie oznakowanie audycji spełnia właściwą czy porządaną rolę, tylko pora jej emisji!

Może jednak ten niemiecki system(*) nie jest taki zły?

 

(*) brak oznaczeń wiekowych, ale:

 

  • audycje b/o - cały dzień

  • od 12-tu - od 20:00

  • od 16-tu - od 22:00

  • od 18-tu - od 23:00

Przy czym liberalnie pod względem erotyki, restryktywnie (z cenzurą włącznie) pod względem przemocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to,że TVP niwłaściwie oznaczyła ten film (tj.''16''), a teraz wraca do oznaczeń nadawanych dla tego filmu na innych stacjach.

Dlaczego stale ktoś próbuje uzurpować sobie prawo do posiadania Racji Absolutnej?

 

Apropos "niewłaściwego oznaczenia":

 

Argentina:18 / Australia:R / Canada:R (Alberta/British Columbia/Ontario) / France:-12 / Germany:16 / Hong Kong:III / Hong Kong:III (Hong Kong International Film Festival) / Ireland:18 / Japan:R18+ / Japan:R15+ (edited version) / Netherlands:16 / New Zealand:R18 / Norway:15 / Portugal:M/18 / South Korea:18 / UK:18 / USA:Unrated

 

Nasze dzieci w porównaniu z np francuskimi jeszcze napewno mając 16-cie nie wiedzą, po co mają siusiaka... :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi, że nie ma wytycznych, a naprawdę przydałyby się. Ot spisane w jakimś "kodeksie" i sztywno przestrzegane i egzekwowane. Na przykład: występowanie słów wulgarnych "16", sceny zabójstw "16", drastyczne i realistycznie ukazane sceny mordu "18" itd.

 

To tylko przykłady. :wink:

 

I do tego zastosować przykład niemiecki, tak jak piszesz:

 

  • audycje b/o - cały dzień

  • od 12-tu - od 20:00

  • od 16-tu - od 22:00

  • od 18-tu - od 23:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce oprócz dodania oznaczeń niebezpiecznych treści, można by poszerzyć oznaczenia wiekowe o oznaczenie audycji dla dzieci i oznaczenie stosunkowo łagodnych audycji wymagających większej wiedzy i doświadczenia (zalecane towarzystwo rodzica). To by było tak:

 

dla dzieci – różowy kwadrat z rysunkiem głowy niemowlęcia (emisja od 06:00 do 20:00),

bez ograniczeń – tak jak jest,

zalecane towarzystwo rodzica – pulsujący żółty kwadrat pod oznaczeniem wiekowym „dla dzieci” lub „bez ograniczeń” (od 06:00 do 20:00),

7+ – tak jak jest,

12+ – tak jak jest,

16+ – tak jak jest,

tylko dla dorosłych – tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
...

Nasze dzieci w porównaniu z np francuskimi jeszcze napewno mając 16-cie nie wiedzą, po co mają siusiaka... :brawo:

Doprawdy nie pojmuję co Cię tak rozbawiło, to myślisz, że tych kilkadziesiąt lat z telewizją, jakoś szczególnie ludziom rozjaśniło w łepetynach?

A może jest wręcz odwrotnie, skoro potencjalni telewizjo maniacy mają alergię do czytania tekstów dłuższych, niż artykuł w gazecie.

 

Poza tym, jakoś sobie kiedyś ludzie i bez telewizji radzili, doskonale zdając sobie sprawę do czego każdy posiadany narząd służy, do tego nie trzeba przeprowadzać edukacji przedszkolnej, bo to wiedza na poziomie atawizmów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audycjami tylko dla dorosłych (zwłaszcza zawierającymi lejącą się krew i nagość) i tak się nieraz brzydzę, chociaż mam ponad 18 lat. Takich filmów nie chcę kupować na płytach DVD, a co dopiero oglądać w telewizji i dlatego w przystawce DVB-T w swoim pokoju włączyłem blokowanie audycji zastrzeżonych dla dorosłych i to blokowanie działa nadal (chociaż przekroczyłem już wiek osiągnięcia dojrzałości prawnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce oprócz dodania oznaczeń niebezpiecznych treści, można by poszerzyć oznaczenia wiekowe o oznaczenie audycji dla dzieci i oznaczenie stosunkowo łagodnych audycji wymagających większej wiedzy i doświadczenia (zalecane towarzystwo rodzica). To by było tak:

 

dla dzieci – różowy kwadrat z rysunkiem głowy niemowlęcia (emisja od 06:00 do 20:00)

bez ograniczeń – tak jak jest,

A czym to się ma różnić? Czy audycja dla dzieci powinna nieść za sobą jakieś ograniczenia? Jeśli jest dla najmłodszych, to nie mogą oglądać jej dorośli? Puk, puk, jest tam kto? Od kiedy programy dla dzieci są tylko dla dzieci, skoro kreskówki oglądają także pełnoletni? Aha, i dlaczego programy dla dzieci miałyby nie być nadawane np. w środku nocy?

 

zalecane towarzystwo rodzica – pulsujący żółty kwadrat pod oznaczeniem wiekowym „dla dzieci” lub „bez ograniczeń” (od 06:00 do 20:00),

7+ – tak jak jest,

12+ – tak jak jest,

16+ – tak jak jest,

tylko dla dorosłych – tak jak jest.

Zalecane towarzystwo rodzica? W jakim celu? Żeby w odpowiedniej chwili zasłaniał oczy? W takim razie reszta oznaczeń wiekowych nie miałaby sensu....

 

Czy tak trudno pojąć, że przez nie zawsze inteligentne pomysły KRRiT, nadawcy zmuszani są do manipulowania klasyfikacją wiekową filmów? Druga sprawa: kto ma decydować o tym dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest taki film? Mają to byś osoby spełniające jakieś kryteria typu dwoje, troje, a może czworo dzieci, czy psycholodzy? I co zrobić z faktem, że nigdy jednoznacznie nie będzie dało się określić, czy audycja została dobrze czy źle oznaczona. Od tego są rodzice, by dziecko chować, oceniać propozycje programowe nadawców i ostatecznie decydować co będzie oglądać a co nie...

 

Wychowałem się w czasach, gdzie nikt nie klasyfikował programów telewizyjnych, przed programami dla dorosłych pojawiały się stosowne plansze (TVP1, TVP2). Jakoś nie wyrosłem skrzywiony. Ba, pokolenie wychowujące się na przełomie wieków, gdzie trójkąciki, kwadraciki a potem nawet cyferki jednoznacznie miały ukrócić proceder nadawania nieodpowiednich (oczywiście według KRRiT) programów często zdaje się być durniejsze. Morał z tego taki, że to nie telewizja jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane towarzystwo rodzica? W jakim celu? Żeby w odpowiedniej chwili zasłaniał oczy? W takim razie reszta oznaczeń wiekowych nie miałaby sensu....

Ten system stosowany jest w wielu krajach w kinach. Np w Niemczech filmy od 12-tu mogą również oglądać dzieci młodsze, pod warunkiem, że uczynią to w towarzystwie osoby dorosłej. W cel i sens tej regulacji nie wnikam, nie jestem psychologiem (dziecięcym).

 

Audycjami tylko dla dorosłych [...] zawierającymi [...] nagość [...] i tak się nieraz brzydzę, chociaż mam ponad 18 lat

Podziwiam twoją szczerość :shock::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale koledze @pauulo nie o taką nagość chodziło. Po co wyłapywać pewną sekwencję i jeszcze ją komentować.

Po pierwsze wcale nie wiesz, o jaką nagość pauulo chodziło... (albo korzystacie z jednego komputera? :wink: )

 

Po drugie, przyjrzyj się lepiej moim skróceniom. Wiem, co sugerujesz, ale stwierdzenie NIE JEST wyjęte z kontekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię pomysł z oznaczeniami tak, aby złagodzić:

-informowaniu o ostrzeżniu przed każdą audycją (z wyjątkiem oznaczonego "bez ograniczeń wiekowych") tekstem "UWAGA! Audycja nie jest odpowiednia dla widzów poniżej 7/12/16/18 roku życia", dodatkowo może zawierać takie treści tekstem "Dodatkowo zawiera przemoc/nagość/wulgaryzmy/strach/zażywanie narkotyków/alkoholizm"

-oznaczenia wiekowe pojawia się na początku programu oraz po każdej przerwie reklamowej przez 2 minuty, jeśli pojawia się taka treść pojawia się oznaczenie wiekowe i ewentualnie treść, którego każde dziecko powinien reagować na treść, aby rodzic musiał wyciszyć telewizor w celu unikania nauki wulgaryzmów

-wyjątkiem od czasu będzie "od lat 18", którego musi być wyświetlony przez cały czas trwania audycji (z wyjątkiem przerw reklamowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Oznaczanie programów w formie znaków graficznych jest kompletnie nieskuteczne i to z różnych przyczyn, choćby z takich, że obecnie można takie ograniczenia zwyczajnie obejść, szczególnie teraz, kiedy dzieci i młodzież dysponują tak wieloma tabletami, phabletami, netbookami i tym podobnym sprzętem, gdzie mogą o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, do woli zapoznawać się nawet z najdrastyczniejszymi przekazami.

 

Chyba najlepszym pomysłem, godzącym interesy wszech stron jest zwyczajne kodowanie programów z treściami nieodpowiednimi dla osób małoletnich i rozdawanie kart dostępowych, osobom dorosłym, które są rozliczone z nadawcami medialnymi.

 

Pomijam celowo kwestie techniczne tego rozwiązania, bo mogą być przeróżne, ważna jest idea, która w sposób skuteczny pozwoli osobom dorosłym mieć kontrolę nad treściami, do których dostęp mają ich podopieczni.

 

Czy z tej szansy skorzystaliby, to już ich wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje dwa grosze. Dla jednego wybranego przykładu.

Są dwa słoneczka. Jedno, które opala. I drugie! Też słoneczko...

Czy nadal myślicie, że dzieci i młodzież jest głupia?

Tak! To "my" bezlitośnie się uganiając za wszelkimi zakazami do tego doprowadziliśmy. Zamiast po prostu edukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

NIE NIE Bogdan, to nie tak.

Dzieci i młodzież chłoną wszystko co spotkają na swojej drodze jak gąbka, dlatego warto zadać sobie trochę trudu, by nie natrafiali na zwykłą ohydę, która namiesza im tylko w łepetynach, albo wręcz stanie się przeżyciem tak traumatycznym, że zaważy na całym dalszym życiu.

 

Co powiesz dla przykładu o tym, że 12-sto letnie dziecko ogląda późnym wieczorem taki film jak "Hostel", sądzisz że po takim doświadczeniu jego psychika będzie taka sama jak poprzednio?

 

Mam niemal pewność, że nie, dlatego powinniśmy zrobić co tylko w naszej mocy, by uchronić kształtujące się osobowości przed takim ohydnymi obrazami, zrodzonymi w dorosłej chorej wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...