Skocz do zawartości

Umowa na Polsat Box - pytania, problemy i komentarze


Condor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

We wrześniu wymieniałem dowód osobisty, w maju podpisałem umowę jeszcze przy użyciu starego. Czy powinienem to zgłosić CP? Bank, w którym mam konto sam mi o tym przypomniał i zaktualizowałem dane bez problemu w bankowości elektronicznej. Natomiast w przypadku CP logując się do iCOK nie widzę danych dowodu, są tylko na umowie i też w Plus online, bo rejestrowałem numer na kartę, też jeszcze przy użyciu starego dowodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu wymieniałem dowód osobisty, w maju podpisałem umowę jeszcze przy użyciu starego. Czy powinienem to zgłosić CP? Bank, w którym mam konto sam mi o tym przypomniał i zaktualizowałem dane bez problemu w bankowości elektronicznej. Natomiast w przypadku CP logując się do iCOK nie widzę danych dowodu, są tylko na umowie i też w Plus online, bo rejestrowałem numer na kartę, też jeszcze przy użyciu starego dowodu.

Tak szczerze to nie musisz(PESEL jest nawet ważniejszy a on się nie zmienia),ale możesz- masz trzy najprostsze możliwości

1.zeskanować dowód i wysłać mailem do CP

2.iść do APS i tam zgłosić

3.przy nowej umowie -skserować i dać kopię kurierowi on dostarczy wraz z umową do CP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AnalitykDVB Ad1 i Ad 3 najgorsze co można zrobić, wysłać swoje pełne dane otwartym mailem albo dać kurierowi skan dowodu niezaufanej obcej osobie. W żadnym wypadku tego nie rób. Jak będziesz podpisywał nową umowę to wtedy już na nowy dowód. Jeśli powodem zmiany dowodu osobistego były dane adresowe to zdaje się można to zmienić w ICOK w adresie korespondencyjnym.

Edytowane przez horde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wzięcie pakietu VOD wiąże się z odnowieniem umowy, czy traktowane jest jako dołożenie pakietu ?

Na stronie znalazłem tylko info można mieć 6 miesięcy gratis, a szczegóły infolinia lub APS.

Witaj. Pakiet VOD jest pakietem dodatkowym, w związku z czym nie wiąże się on z przedłużeniem umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiałem CP przez Internet, to dawałem kurierowi ksero dowodu i prawka, to było konieczne. Zresztą ksero dowodu temu samemu kurierowi TNT dawałem także zakładając konto w banku. Wiadomości, które wysyłam z mojego maila są szyfrowane (ProtonMail), ale jeśli aktualizacja danych dowodu nie jest konieczna, to nie będę nic wysyłał. Być może udam się kiedyś do jakiegoś APS, ale tam też wydaje mi się mogą chcieć ksero dowodu. Przyczyną wymiany dowodu był upływ terminu ważności.

Edytowane przez AnalitykDVB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@horde - zanim rozpętasz awanturę - przy zawieraniu nowej umowy przez internet/telefon wymagane jest przekazanie kurierowi do kopii umowy kserokopii wymaganych dokumentów. Można ukryć zdjęcie i inne informacje nie potrzebne do zawarcia umowy.

Przy przedłużaniu umowy nie ma potrzeby ponownego dostarczania kserokopii dokumentów, ale można przy tej okazji zaktualizować dokumenty, które się zmieniły. I o takiej sytuacji tutaj mówimy. Abstra[beep]ąc zupełnie od tego, że jeśli coś się zmieniło w dokumentach, to jest obowiązek poinformowania o zmianach drugą stronę.

Adres korespondencyjny, to nie to samo co adres zameldowania, choć często są identyczne i zmiana tego adresu w ICOK nie aktualizuje adresu zameldowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@swojadroga Nie chcę rozpętać awantury tylko dziwię się takim wymogom (nie tylko ja), które narażają dane osobowe na niepotrzebne ryzyko.

Czy przekazywanie kserokopii wymaganych dokumentów i przekazywanie kurierowi ma gdzieś odpowiednie zapisy, z czego to wynika?

Dlaczego nie jest wystarczające potwierdzenie tożsamości poprzez weryfikację dokumentów przez kuriera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego strona umowy? Kurier nic ze mną nie podpisuje, ma tylko zweryfikować że ja to ja.

Jak przedłużałem umowę to kurier sprawdzał mój dowód, czy dane się zgadzają.

To są właśnie bzdurne wymogi operatorów niczym nie poparte, nie mające żadnego uzasadnienia w przepisach. Może w końcu UOKiK i GIODO się za to wezmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od lektury ustawy "Prawo Telekomunikacyjne". Operator może uzależnić zawarcie umowy, od przedstawionych dokumentów. 

CP dla klientów, którzy nie wyrażają zgody na przechowywanie kopii dokumentów, mogą podpisać umowę bez promocyjnych miesięcy i aktywacji dekoderów za złotówkę. 

Poza tym GIODO wraz z Federacją Konsumentów wydał już jakiś czas temu oświadczenie, do którego stosuje się m.in. CP (w APS-ach czasem mają z tym problem), że możesz wymagać zasłonięcia danych nieistotnych do zawarcia umowy (zdjęcie, kolor oczu, wzrost, jakiej kategorii uprawnienia posiadasz do prowadzenia pojazdów, etc.). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawie telekomunikacyjnym nie ma nic o skanowaniu dokumentów i przechowywaniu ich kopii.

Jest tylko o przetwarzaniu konkretnych danych abonenta.

To o czym piszesz o zasłanianiu innych danych na kserokopii to tylko tymczasowa proteza, obejście problemu z braku odpowiednich przepisów. Generalnie GIODO stoi na stanowisku, że nie ma konieczności wykonywania kopii dokumentów.

Tym bardziej dziwne są praktyki przekazywania kopii dokumentów osobom trzecim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci napisałem, możesz nie przekazywać kserokopii dokumentów operatorowi. Nie masz przymusu. Masz wybór.

 

Edycja:

I proszę, tutaj masz stanowisko GIODO z kwietnia 2017r.: https://www.giodo.gov.pl/pl/259/9900 Mowa tam jest o bezprawnym przetwarzaniu zbyt wielu danych osobowych z pozyskiwanych kserokopii dokumentów, które wybiegają poza katalog danych określonych w art. 161, ust. 2 Prawa Telekomunikacyjnego. Zgodnie z zasadami określonymi przez CP, pracownik punktu CP/Plusa ma zasłonić dane spoza katalogu. Ty też masz prawo zażądać tego od pracownika punktu z którym podpisujesz umowę.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, bo tak jak pisałeś operator szantażuje darmowymi okresami co nie powinno mieć miejsca.

Czy jak w przypadku kolegi powyżej brak przekazania kopii kurierowi może skutkować anulowaniem umowy.

Takie same problemy są w APS.

Niestety nie jest to do końca rozwiązany problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu wymieniałem dowód osobisty, w maju podpisałem umowę jeszcze przy użyciu starego. Czy powinienem to zgłosić CP? Bank, w którym mam konto sam mi o tym przypomniał i zaktualizowałem dane bez problemu w bankowości elektronicznej. Natomiast w przypadku CP logując się do iCOK nie widzę danych dowodu, są tylko na umowie i też w Plus online, bo rejestrowałem numer na kartę, też jeszcze przy użyciu starego dowodu.

 

Nie, pytający @analitykDVB miał zupełnie inny problem. Ty dopisałeś ideologię do jego pytania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kserowanie dokumentów tożsamości jest zabronione ale niestety pomimo zaleceń GIODO szczególnie banki nie stosują się do tych zaleceń stosując jakieś swoje procedury (podobno prawnie uregulowane) i sprawa tak naprawdę jest nie rozwiązana. Niby nie można kserować ale jak nie skserują to tak na prawdę nic nie podpiszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, pytający @analitykDVB miał zupełnie inny problem. Ty dopisałeś ideologię do jego pytania.

Odnosiłem się do ad3 ksero przekazane kurierowi przy nowej umowie.

Nie dopisywałem żadnej ideologii tylko dziwiłem się takim praktykom i braku obawy o swoje dane.

Ty za to próbowałeś wmówić, że są to normalne dozwolone praktyki w świetle prawa.

Oświadczenie GIODO na które się powołujesz to tylko próba obejścia problemu z braku odpowiednich przepisów.

Czy w APS zamazują dane, informują o tym klientów, nie, musisz być zainteresowany tematem podczas, gdy oni w ogóle nie powinni tego robić. To jest ich wymysł bez poparcia w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz @horde. Pytanie @AnalitykDVB:

We wrześniu wymieniałem dowód osobisty, w maju podpisałem umowę jeszcze przy użyciu starego. Czy powinienem to zgłosić CP? Bank, w którym mam konto sam mi o tym przypomniał i zaktualizowałem dane bez problemu w bankowości elektronicznej. Natomiast w przypadku CP logując się do iCOK nie widzę danych dowodu, są tylko na umowie i też w Plus online, bo rejestrowałem numer na kartę, też jeszcze przy użyciu starego dowodu.

 

A co Ty dopisałeś do tego:

Ja bym się nie zdecydował na dawanie skanu moich dokumentów kurierowi, dziwny wymóg. Może przy nowej umowie tak jest, bo jak przedłużałem umowę telefonicznie to żadnych skanów nie musiałem dawać kurierowi.

 

 

[...]
Czy jak w przypadku kolegi powyżej brak przekazania kopii kurierowi może skutkować anulowaniem umowy.
[...]

 

@AnalitykDVB - Numer i seria dowodu osobistego znajduje się w katalogu danych określonym przez Prawo Telekomunikacyjne uprawnionych do przetwarzania przez operatora. O zmianie takich danych należy poinformować operatora i je zaktualizować, tak jak operator Ciebie musi informować o zmianach. A czy o zmianie tych danych poinformujesz teraz, czy przy okazji zawierania umowy, to już Twoja sprawa. Sposoby dokonania aktualizacji podał Ci @OlafS. Ty sobie wybierasz najwygodniejszy i najbezpieczniejszy dla Ciebie sposób. Przez ICOK masz szyfrowane połączenie i sam możesz ukryć dane nieobjęte katalogiem z art. 161, ust 2. Prawa Telekomunikacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej mojej odpowiedzi był post innego kolegi @OlafS z propozycjami jak można zrobić aktualizacje danych.

Do tego się odnosiłem odpowiadając koledze @AnalitykDVB.

Poza tym cytujesz posty nie w kolejności tylko tak jak Tobie pasuje.

Edytowane przez horde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...