Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie o Kukiza chodzi, którego Pepek wspiera.

 

Oznaczenia pewnie nie znikną. Proste, nikt z KRRiT nie wykazuje takiej inicjatywy, a petycja małej garstki ludzi o ich likwidację lub zmianęsystemu się nie dostanie tam. Tu trzeba byłoby znacznie większego ruchu poparcia, poprzedzonego kampanią w społeczeństwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tym, aby skasować oznaczenia wiekowe. Niech będą widoczne przez 10-15 sekund po każdej przerwie reklamowej i to wszystko. To samo z logiem kanału. Czemu logo kanału musi wyświetlać się cały czas? Telewizja BBC może emitować swoje kanały bez żadnych śmieci (bez loga) i jakoś żyje. Na BBC One w UK ekran jest czysty - nie ma oznaczeń wiekowych i loga. A ponoć to BBC jest wzorcem do naśladowania przez innych nadawców. W dobie cyfryzacji, gdzie wystarczy przycisnąć na pilocie klawisz INFO, to takie informacje są nam niepotrzebne.

Tak, ale tak nadają tylko BBC One i BBC Two. Wersje HD już są z logo, jak i BBC Four, CBBC, CBeebies, w SD i HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

z dnia 23 czerwca 2005 r.

w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi

 

§6. Symbole graficzne zamieszczane są w czasie trwania całej emisji telewizyjnej, a ich wysokość i długość nie może być mniejsza niż 2 cm umieszczonego w górnym lewym rogu ekranu o przekątnej 21 cali.

 

Argumenty za zmianą oznakowań wiekowych (A - ich zmniejszenie):

  1. Przepis jest niejasny, gdyż nie określa na telewizorze w jakim formacie (4:3 czy 16:9) powinno się mierzyć te symbole.
  2. Przepis ten jest ignorowany, mniej lub bardziej, przez prawie wszystkich nadawców. A prawo ignorowane to najczęściej prawo złe.
  3. Jest nieprzystający do rzeczywistości. Od 2005 r. zmienił się sposób nadawania z analogowego na cyfrowy, zmienił się format obrazu z 4:3 na 16:9, zmienił się dla wielu widzów standard jakości obrazu (zmiana rozdzielczości z SD na HD), zmieniły się na znacznie większe odbiorniki telewizyjne. Wszystko to sprawia że oznakowania wiekowe programów są większe i znacznie lepiej widoczne, a więc mogą być zmniejszone w stosunku do całego obrazu spełniając nadal swoją rolę.

Argumenty za zmianą oznakowań wiekowych (B - pozbawienie kolorów):

  1. Już sam kształt tych oznakowań czyli kolejno "buźka", "7", "12", "16" i "kluczyk" są wystarczające. Kolor jest tylko powtórzeniem informacji.
  2. Zdecydowana większość identyfikatorów kanałów wyświetlanych na ekranie (logo) jest jednego koloru (biało-szary). Dostosowanie koloru oznakowań wiekowych będzie z nimi współgrało estetycznie.

Te dwie zmiany praktycznie w żaden sposób nie ograniczą funkcjonalności tych oznkowań. Będą one nadal dobrze widoczne, jednoznaczne oraz wyświetlane przez cały czas trwania audycji, ale będą mniej przeszkadzały w oglądaniu co będzie z korzyścią dla wszystkich widzów.

 

Ponawiam apel do wszystkich, którzy popierają te zmiany o wysyłanie wniosków do KRRiT (skargi [malpa] krrit.gov.pl – adres mailowy zarówno dla skarg i wniosków). Wnioskujcie zarówno o zmniejszenie jak i pozbawienie koloru! Można posiłkować się tymi argumentami, które wymieniłem, można dodać coś od siebie. Należy pamiętać, że aby wniosek był rozpatrzony należy podać w mailu swoje dane: imię i nazwisko, adres korespondencyjny.

Edytowane przez Mr. Orbita
1. Nie podawać adresów mailowych czystym tekstem. 2. Nie prowadzimy na forum żadnych kampanii mających na celu słanie masowej korespondencji bez mojej zgody. Warunkowo dopuszczam, bo w słusznej sprawie, ale kolejne podbicie wątku zaowocuje warnem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty za zmniejszeniem oznaczeń wiekowych i/lub usunięciem ich koloru jak najbardziej słuszne. Ten paragraf o wielkości oznaczenia wiekowego 2 cm na ekranie 21-calowym jest bez sensu, gdyż telewizory różnych marek inaczej wyświetlają obraz, więc może się on różnić wielkością na różnych telewizorach pomimo, że są tyle samo calowe. Poza tym tak jak napisałeś, od 2005 roku przeciętna wielkość ekranu wzrosła i jest to 32-cale lub więcej, więc to na takich wielkościowo telewizorach ten rozmiar powinien być mierzony. Warto zauważyć, że w rozporządzeniu o oznaczeniach wiekowych w VOD nie ma tego bezsensownego zapisu o minimalnym rozmiarze znaku.
 
By zaproponowane przez Ciebie zmiany wprowadzić wystarczyłoby zmienić rozporządzenie, co może zrobić sama KRRiT, bez konieczności zmiany przez posłów w Sejmie ustawy o radiofonii i telewizji. Niestety powątpiewam, aby obecni urzędnicy KRRiT na skutek próśb widzów wprowadzili tę pożądana zmianę. Co się może stać jeśli będziemy pisali do KRRiT o tym problemie:
1. Nic się nie stanie – "olanie" przez nich tematu, żadnej zmiany ani na lepsze ani na gorsze (moim zdaniem najbardziej prawdopodobna opcja)
2. Dość spore ryzyko zmiany na gorsze – możliwe, że KRRiT nie pamięta nawet o istnieniu tego przepisu o tych 2 cm i dlatego nie czepia się kanałów, które mają trochę mniejsze oznaczenia wiekowe. Tym bardziej, że uchwalali to ich poprzednicy w 2005 roku. Pisząc do nich o tym możemy im o tym przypomnieć, tyle tylko, że oni mogą zamiast poprawić lub zlikwidować ten niekorzystny zapis, wysłać do tych nadawców informację o konieczności poprawy graficznej znaków, aby były zgodne z zapisami rozporządzenia. Teraz chociaż na niektórych kanałach możemy cieszyć się w miarę rozsądnej wielkości oznaczeniami wiekowymi. Rozumiem, że poprzez pisanie wniosków chce się to rozszerzyć na wszystkie nadające na polskich koncesjach kanały, ale może stać się odwrotnie – wszystkie nadające na polskich koncesjach kanały będą miały duże oznaczenia wiekowe.
3. Możliwe, że rzeczywiście przyznaliby rację uznając argumenty za słuszne i zmieniliby niektóre zapisy rozporządzenia na korzyść dla widzów (możliwe, aczkolwiek szansę oceniam na niestety dość małe – mniej więcej tak jak wygranie czwórki w lotto).

 

Reszta ma mniejsze lub dużo mniejsze, a więc żadna z 27 stacji DVB-T de facto nie spełnia wymogów rozporządzenia!

Z tym się nie zgodzę, niektóre stacje mają nawet większe oznaczenia wiekowe niż wymaga to rozporządzenie (co uważam za głupotę na niekorzyść widzów) i oprócz WP są to kanały Polsatu i Pulsu. Kiedyś było to mierzone:

Akurat oznaczenie TVN na tv 4:3 21 cali ma równo 2 cm, polsat ma większe niż 2 cm, a TVP mniejsze niż 2 cm. Zresztą podawałem już te dane jakiś czas temu w tym wątku.

 

Oczywiście zależy jak się to mierzy – jeśli mierzyłeś to na wyłączonym overscanie, to możliwe, że wyszedł Ci taki niekorzystny wynik. Rozporządzenie nie precyzuje w jaki sposób ma się mierzyć oznaczenia na tych 21-calowych ekranach, ale skoro ponad 99% telewizorów robi domyślnie overscan, a jego wyłączenia wymaga dodatkowej ingerencji w ustawieniach i na dodatek nie zawsze jest możliwe, to wydaje mi się, że należy to mierzyć z włączonym oversanem, skoro taki jest domyślny tryb wyświetlania większości modeli telewizorów, tym bardziej, że w takim wypadku wynik pomiaru jest korzystniejszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że trzeba (tylko) zmienić rozporządzenie KRRiT to ja wiem. I dlatego zaproponowałem, żeby zwrócić się z tym bezpośrednio do KRRiT. Zrobiłem to zresztą już w 2015 r. Wtedy otrzymałem zdawkową odpowiedź, że nie planują obecnie tego zmieniać, a jeśli będą to rozważą itp.

 

Ad. 1 Jeśli "nic się nie stanie" to czym ryzykujemy? Tylko odrobiną czasu poświęconego na zredagowanie i wysłanie maila.

 

Ad. 2 Ryzyko, moim zdaniem, bliskie zeru. Choćby właśnie dlatego że im o tym już przypomniałem i NIC z tym nie zrobili. A jak pamiętam to przesłałem im wtedy zrzuty, gdzie udowodniłem że najmniejsze oznakowanie wiekowe (TVP HD) było wtedy bodajże 5-krotnie mniejsze (powierzchnia) niż wymagane. Zresztą to, że nikt chyba nie pamięta choćby jednego przypadku aby którykolwiek z nadawców zapłacił karę za te oznaczenia jest tego najlepszym dowodem. Kolejny przykład: TTV - oznakowanie wiekowe jest po prawej stronie i co? I kompletnie nic. Chyba nie będziesz twierdził, że KRRiT tego nie zauważyła do tej pory. Po prostu to olewają jak to urzędnicy.

A jeśli nawet stało by się to co napisałeś, że KRRiT zaczęła by egzekwować ten przepis i oznaczenia byłyby takie jak przepisy wymagają to mogłoby się to okazać w sumie korzystne. Ponieważ większość widzów by to zauważyła i wielu by zaprotestowało. I wtedy nacisk na ich zmniejszenie (czy raczej przywrócenie małych, choć "nieregulaminowych") byłby większy.

 

Ad. 3 Jak nie spróbujemy, to nic się nie zmieni. Jakie są szanse na szóstkę w totka? A jednak miliony grają i ktoś trafia. A szanse na zmianę są co najmniej jak na trójkę!

 

Podajesz jakieś przykłady mierzenia oznaczeń z 2011 roku?! Hmmm... Nic przez tyle lat się nie zmieniło?! Ja to zrobiłem dwa tygodnie temu. Najstaranniej jak potrafiłem i ponownie napiszę to co wcześniej: żadna z 27 stacji DVB-T de facto nie spełnia wymogów rozporządzenia! Najbliżej jest WP. Żeby nie było wątpliwości: zmierzyłem oznakowanie tak jak jest ono prawidłowo wyświetlane (przekątna ekranu 21,3 cala!), bez żadnych zniekształceń obrazu. A to że ani Ty ani ja nie mamy pewności, jak należy te oznaczenia mierzyć jest dowodem na to że prawo jest nieprecyzyjne i należy je zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem "młody" i przez to telewizji w Polsce bez oznaczeń wiekowych nie widziałem. Za każdym razem jak oglądam telewizję nie jestem na nich skupiony, bo tak wygląda nieprzerwanie telewizja odkąd moja pamięć sięga. Dla mnie to jest coś zwyczajnego jak to, że żyjemy dzisiaj w III RP. PRL był przed moimi narodzinami, a oznaczenia wiekowe wprowadzono gdy byłem "mały" więc nie znam osobiście życia "na kartki" itp. oraz telewizji w Polce bez oznaczeń wiekowych.

 

Wiem, że jest dość dużo osób nie pamiętających PRL na tym forum, ale żadne inne porównanie mi nie "przyszło" do głowy, jeszcze o tej godzinie.

 

Setno tej wypowiedzi jest takie, że nie ma zbytnio po co tak mocno wybrzydzać oznaczeń, dużo lat minęło już, aby się do nich przyzwyczaić. Jak coś oglądam w telewizji, to tak jakby tych oznaczeń tam nie było. Jakby w ogóle nie istniały.

 

To jest drobna przesada z tym pisaniem do KRRiT, ale co kto zrobi, to zrobi. Każdy ma swoją wolę i przyzwyczajenia.

Edytowane przez Gość54321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że ja nie chcę likwidacji tych oznaczeń, zdając sobie dobrze sprawę z tego, że szansa na to jest bliska zeru, ale jedynie ich dostosowania do obecnej rzeczywistości.

 

Obecny wymóg, przez większość nadawców na szczęście nierespektowany, to 2 na 2 cm na ekranie 21 cali. Może kilkanaście lat temu większość odbiorników telewizyjnych była takiej wielkości. Może. Obecnie wielkość 42 cale to coś normalnego, ot taki standard. A 42 cale to dwa razy większa przekątna oraz CZTERY RAZY WIĘKSZA POWIERZCHNIA. Zarówno obrazu jak i oznakowań wiekowych. MA-TE-MA-TY-KA! Biorąc pod uwagę, że aby zorientować się co do przeznaczenia wiekowego wystarczy ułamek sekundy, i jest to potrzebne jedynie dla może kilku, góra kilkunastu procent widzów, to wymagana wielkość oznakowań jest całkowicie zbędna! A przeszkadza, świadomie lub nie, w oglądaniu wszystkim! 

 

Niech każdy sobie włączy kanał TVP1 HD (lub TVP2 HD czy Stopklatka), a potem przełączy to na WP. I tak na zmianę raz jeden, raz drugi, zwracając uwagę na te oznaczenia i różnice w wielkości. Jest różnica, prawda? Około 3,2 - 3,5-krotna co do powierzchni!

 

Dlaczego nie zawalczyć, aby taka wielkość jaka jest obecnie na TVP1 HD (około 4% wysokości obrazu) mogła być na wszystkich innych kanałach?!

 

A czy ktoś wyśle taki wniosek do KRRiT to każdego decyzja. Jeśli będzie to tylko kilka osób to zawsze będzie to większy nacisk niż tylko jeden głos, mój! Nikogo specjalnie nie namawiam, informuję tylko, że jest taka możliwość.

 

„Czegóż płaczesz? – staremu mówi czyżyk młody –
masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
„Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę.”

Edytowane przez 16:9 rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosić trza KRRiT oraz MKiDN tak, aby przeprowadziły jak najszybciej konsultację społeczną w związku z nowelą unijnej dyrektywy audiowizualnej. YouTube działa zdecydowanie w oparciu o prawo amerykańskie mimo, że niektórzy twórcy oznakowują w filmikach oraz w opisie.

 

Moim zdaniem rozwiązaniem musi być system zaczerpnięty z Finlandii, Holandii bądź ze Słowenii. Powinno być rozszerzone o dodatkowe oznaczenia takie jak przemoc, strach, sceny seksu/nagości, dyskryminacja, niebezpieczne sceny, sceny drastyczne, nadużywanie narkotyków/alkoholu oraz wulgarny język.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem "młody" i przez to telewizji w Polsce bez oznaczeń wiekowych nie widziałem.

Ja 15 sierpnia 2005 roku jak wprowadzili te nieszczęsne oznaczenia wiekowe wyświetlane przez cały czas na ekranie miałem 15 lat. Bardzo się wtedy wkurzyłem, oglądanie telewizji to było moje hobby, a tu nagle niespodziewanie zostało to utrudnione, stało się bardzo niekomfortowe. Dodatkowo nie podobało mi się wtedy, że te oznaczenia robiły z młodszego widza idiotę – programy, które oglądałem od około 10 roku życia, nagle się okazało, że muszę czekać rok, żeby móc je "legalnie" obejrzeć.

 

Za każdym razem jak oglądam telewizję nie jestem na nich skupiony, bo tak wygląda nieprzerwanie telewizja odkąd moja pamięć sięga.

Sporo się przez te lata zmieniło, co również zawdzięczamy pisaniem próśb do poszczególnych nadawców przez niezadowolonych widzów. Na początku funkcjonowania systemu w 2005 roku na niektórych kanałach oznaczenia wiekowe były tak wielkie i jaskrawe, że się prawie w ogóle nie dało oglądać. Teraz współcześnie większość nadawców "ucywilizowała" te znaki, więc da w miarę komfortowo oglądać. Pomimo, że sam jestem bardzo wielkim przeciwnikiem oznaczeń wiekowych wyświetlanych przez cały czas na ekranie, to muszę przyznać, że na takim TVP1 HD czy Stopklatce stosunkowo mało przeszkadzają.

 

Natomiast co do akceptacji jakiejś rzeczy, bo się urodziło jak ona była, to muszę powiedzieć, że u mnie akurat było odwrotnie. Ja akurat nigdy nie widziałem telewizji bez loga, z całkowicie czystym ekranem, pomimo to oglądając w dzieciństwie bajki w telewizji, pomyślałem sobie, że lepiej by to wyglądało gdyby był sam obraz bez loga zasłaniającego fragment ekranu. Więc już jako małe dziecko miałem skłonności do czystości ekranu. Obraz telewizyjny powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego, czyli jak najmniej znaków na obrazie, gdyż w widoku odbieranym przez oko ludzkie widzimy właśnie sam obraz. Chociaż teraz współcześnie w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi mamy sporą zmianę na plus, gdyż na większości kanałów loga są przezroczyste, co powoduje, że fragment obrazu, który zasłaniają nie ulega całkowitej stracie.

 

Podajesz jakieś przykłady mierzenia oznaczeń z 2011 roku?! Hmmm... Nic przez tyle lat się nie zmieniło?!

W przypadku rozmiaru oznaczeń wiekowych Polsatu i Pulsu niestety nic się zmieniło. Polsat nie pomniejszył znaków nawet minimalnie, za to przesunął je bliżej krawędzi ekranu, co wbrew pozorom także jest dużą zmianą na plus, ponieważ pomimo że rozmiar jest ten sam, to dzięki położeniu bliżej rogu, mniej rzucają się w oczy przy oglądaniu. Puls niestety także nie zmniejszył nawet minimalnie oznaczeń wiekowych, pomimo że w 2013 roku ówczesny dyrektor programowy Pan Jacek obiecał to na konkurencyjnym forum:

Będą zmieniane. Udało mi się przewalczyć zmniejszenie tych śmieci ekranowych.

Panie Jacku i to jakich śmieci. To mnie wkurza normalnie ale TVN, TV4 i TVP zrobiło to tak że mniej teraz wkurza. Niestety Polsat na swoich kanałach i na ATM Rozrywka nadaje te śmieci gigantyczne :sad:

(…) Mnie zastanawia, kiedy mniej więcej można się spodziewać obiecanego pomniejszenia tych znaków na kanałach Pulsu? Na Pulsie leci coraz więcej ciekawych filmów i seriali, jednak te wielkie oznaczenia wiekowe powodują spory dyskomfort i psują całą przyjemność z oglądania. W związku z tym mam nadzieję, że się nie wycofacie z obietnicy pomniejszenia znaków.

Oznaczenia sie robią - jest tego kilkadziesiąt sztuk do zrobienia.

Ta obietnica niestety nie została dotrzymana i oznaczenia wiekowe na Pulsach do dnia dzisiejszego nadal mają identyczny duży rozmiar.

 

Natomiast zmiana na lepsze nastąpiła w przypadku TVN – teraz na kanałach SD rozmiar oznaczeń wiekowych jest taki sam jak na kanałach HD, więc jest trochę mniejszy niż te 2 cm na 21-calowym ekranie, a dokładnie wynosi:

TVN HD 1,7 cm

To że jest to pomiar z 2011 roku, to nie ma znaczenia, skoro rozmiar się od tego czasu w ogóle się nie zmienił. Gdyby była jakaś zmiana, to bym to od razu zauważył.

 

Polski system oznaczeń jest nawet dobry, ale nie najlepszy.

Polska ma jeden z najgorszych systemów oznaczeń wiekowych na świecie. W większości państw oznaczenia wiekowe pojawiają się maksymalnie na kilkanaście sekund na początku audycji i po reklamach, a jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie to widzi oznaczenia w EPG. Przykłady państw, które mają dobre systemy oznaczeń wiekowych to: Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia, Brazylia, Rosja, Niemcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja telewizję oglądam głównie na ekranie mojego starego monitora komputerowego 16:10. Obraz jest więc wyświetlany z cienkimi czarnymi pasami u góry i dołu, ale cały i bez żadnych zniekształceń! Wyświetlany obraz ma 54 cm przekątnej co stanowi 21,26 cala. Te 0,26 cala to powiedzmy taki zapas na błąd mierzenia. Zmierzyłem przed chwilą te oznaczenia zarówno na TVN jak i TVN7 (naziemna) - mają oznakowanie o boku 1,45 cm! Dla porównania TVP1 HD ma 1,05 cm, Polsat - 1,75 cm, WP (największe) - 1,9 cm! Nie wiem czy na TVN HD kiedyś było to 1,7 cm. Może te różnice wynikają z innego sposobu wyświetlania, innego formatu...

 

Zwróćcie też uwagę na jedno: TVP1 HD - TVP2 HD oraz TVN - TVN7. Te pary kanałów, ze względu na jednego nadawcę mają te oznaczenia wiekowe nie tylko dokładnie takie same, jeśli chodzi o kolor i wielkość, ale również o umiejscowienie na ekranie. Jest to przejawem pewnego profesjonalizmu. Przeciwieństwem jest telewizja Polsat, gdzie grafika ekranowa jest strasznie niechlujna.

 

Uwaga co do telewizji WP. Oznaczenia programów mają 1,9 cm, ale w zapowiedziach programów są mniejsze - 1,65 cm i trochę wyżej umieszczone.

 

I jeszcze taka właśnie przyszła mi na myśl konkluzja: w polskiej telewizji najlepiej ogląda się reklamy - brak jednej i drugiej grafiki (tylko czysty obraz) na ekranie...

Edytowane przez 16:9 rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska ma jeden z najgorszych systemów oznaczeń wiekowych na świecie. W większości państw oznaczenia wiekowe pojawiają się maksymalnie na kilkanaście sekund na początku audycji i po reklamach, a jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie to widzi oznaczenia w EPG. Przykłady państw, które mają dobre systemy oznaczeń wiekowych to: Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia, Brazylia, Rosja, Niemcy.

W większości państw na świecie nie ma w ogóle oznaczeń. Bardzo dobrze, że w Polsce są. Lepiej, że są niż by ich miało nie być.

 

Jestem przyzwyczajony, że w TV coś się na ekranie wyświetla cały czas i moim zdaniem dla mnie jest dziwne jak ktoś często od lat ogląda telewizję i mu te rzeczy przeszkadzają. Oczywiście nie wszyscy często oglądają.

 

Nie zostałem do końca zrozumiany. Oglądam to oglądam, nie zwracam uwagi na to co się cały czas wyświetla na ekranie. Na oznaczenia patrzę tylko i wyłącznie tuż po przełączeniu stacji.

Edytowane przez Gość54321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja, zmniejszenie tych oznaczeń na takie, jakie ma TVP (małe i niewidoczne podczas oglądania). Druga opcja, oznaczenia 3, 7 i 12 dodać do EPG i usunąć z ekranu (patologia jaka nastąpiła teraz to masakra), a 16 i 18+ (EPG tak samo) zastąpić takim plusem na ekranie, jak ma Cinemax + z uprzedzeniem przed emisją programu (np. jak ma Puls 2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z przyczyn patologicznych, dam dla porównania holenderski i norweski system oznaczeń wiekowych z filmów animowanych, które są/były emitowane w Polsacie oraz na kanałach od TVN w ostatnich dniach, dzisiaj oraz w najbliższych dniach:

 

Krudowie:

Holandia - od lat 6, strach

Norwegia - od lat 6

 

SpongeBob Kanciastoporty:

Holandia - dla wszystkich

Norwegia - od lat 7 (stary)

 

Szeregowiec Dolot:

Holandia - od lat 6, strach

Norwegia - od lat 7 (stary)

 

Dom:

Holandia - od lat 6, strach

Norwegia - dla wszystkich

 

Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole:

Holandia - od lat 6, przemoc, strach

Norwegia - od lat 7 (stary)

 

Jak ukraść księżyc:

Holandia - od lat 6, strach

Norwegia - od lat 6

 

Samoloty 2:

Holandia - dla wszystkich

Norwegia - od lat 7 (stary)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej plusy jeszcze są (dla Polsatu), filmy "Sam w domu - po raz trzeci", "Madagaskar", "Kevin sam w domu 4" ze starymi oznaczeniami. Co do TV Puls, tam jeszcze mają normalne oznaczenia, chociaż Puls 2 wyemitował ostatnio film animowany "Planeta 51" z oznaczeniem 12+ co mnie trochę zdziwiło. Przy okazji stacje z Mux 8 też jakoś wprowadzają oznaczenia dla młodszych (najbardziej chyba Nowa TV). PS. Na Super Polsacie jest nowy teleturniej z oznaczeniem 7+ (!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak "The Voice Kids" będzie emitowany z oznaczeniem +7 ponieważ mogą występować w tym programie dzieciaki. W TVN niestety w programach z udziałem dzieciaków jest za dużo "dwunastek" i tym samym kontrola jest konieczna. W "Programatorze" oraz w "Włącz emocje" dają +12, a w rzeczywistości w niektórych przypadkach nieco inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...