Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje proponowane rozwiązanie to:

1. Skrócenie z całego czasu (gdyż może powodować wypalenie ekranu) trwania audycji do maksymalnie 30 sekund na początku oraz po każdej przerwie reklamowej.

2. Każda emisja z oznakowaniem (oprócz "dla wszystkich") musi zostać poprzedzony ostrzeżeniem czytanym przez lektora "Audycja nie jest zalecana widzom poniżej [7/12/16/18]. roku życia" oraz zawartości poprzez dodanie wyrażenia do ostrzeżenia po przecinku "gdyż może zawierać [przemoc/(wulgarne) słownictwo/elementy (seksu/nagości)/drastyczne sceny/dyskryminację/wątki (narkotykowe/alkoholowe)]".

3. Wprowadzić specjalną kategorię pod nazwą "program przyjazny dzieciom" z właściwym znakiem graficznym.

4. Wprowadzić symbole graficzne z możliwymi zawartościami, o których wspomniałem w pkt. 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem na kanale WP1 wielkość oznakowania wiekowe jest horrendalnie olbrzymie zbliżając do kanałów z portfolio Polsatu (w jakości SD). Zatem nasz kolega @Salarieri opowie szerzej o kanale WP1, jak również o kanale Metro. Zatem w dziale o zagranicznych systemach oznakowań wiekowych opisałem już o Nowej Zelandii, Holandii, Hiszpanii, Turcji, Norwegii oraz ostatnio o Chorwacji, w których oceniłem i uznałem, że z tych wymienionych państw najlepszym systemem jest Nowa Zelandia. Czy @Salarieri zgadza się z moją opinią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej na ten temat (niezwiązane z naszym krytykowanym systemem oznakowań) drogi @Emil.1603 opisałem w dziale dla przypomnienia tutaj (tam od Nowej Zelandii, w którym opisałem, a kończąc na obecną chwilę na Chorwacji).

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał telewizyjny nazywa się WP1 (ta kreska po prawej stronie logo to 1, taka nazwa widnieje też w ID). Planowałem napisać o tych kanałach w chwili ich wystartowania, ale napadał mi śnieg na antenę i zniknął mi obraz z tego muxa.

 

Jeśli chodzi o WP1 to tutaj to kompletna katastrofa:

WP1%20-%20wielkie%20oznaczenie%20wiekowe

Logo ekranowe jest wzorowe, natomiast oznaczenia wiekowe to totalna masakra. Czegoś takiego to naprawdę się nie spodziewałem. Rozmiar jest bardzo duży, wręcz gigantyczny, przezroczystość znaku prawie zerowa. Przypomina mi się sytuacja z ITV z początku wprowadzenia nowych oznaczeń wiekowych w 2011 roku. Wirtualna Polska to jeden z największych polskich portali internetowych, więc oczekiwałem po nich prawdziwego profesjonalizmu, a tu taka amatorka. Z takim kolosem ciężko komfortowo cokolwiek oglądać na tym kanale, gdyż uwaga mimowolnie kierowana jest na ten znak. WP1 na mojej liście kanałów naziemnych z racji, że wcześniej była tam tylko plansza testowa z kolorowymi pasami znajduje się na ostatnim miejscu, ale jeżeli tak to ma wyglądać, to nie mam zamiaru na razie jej przesuwać wyżej. Mam nadzieję, że technicy zrobią coś z tym problemem.

 

Jeśli chodzi o Metro to tutaj sytuacja jest odwrotna:

Metro%20-%20oznaczenia%20wiekowe_zpsspik

Oznaczenie wiekowe jest w miarę poprawnie zrobione – jest średniej wielkości, przezroczyste, wycięte w środku i blisko krawędzi ekranu. Są stacje, które mają je lepiej zrobione, jak np. kanały HD TVP czy Stopklatka TV od tego samego nadawcy, jednak nie jest źle. Powiedziałby, że na tle ogółu polskich stacji telewizyjnych jest OK. Niestety, odwrotnie jest z logiem ekranowym – jest ono standardowej wielkości, jednak jest kolorowe i w ogóle nie przezroczyste. W związku z tym oglądanie tego kanału do komfortowych nie zaliczymy. Dodatkowo użytkownicy niektórych modeli telewizorów mogą mieć problem z wypalaniem się pikseli przy dłuższym oglądaniu.

 

Obydwa kanały – WP1 i Metro mają dostępną dodatkową oryginalną ścieżkę dźwiękową, jednak w praktyce nie jest ona nadawana (dublowana jest ścieżka dźwiękowa z lektorem). Jak na razie z tych nowych kanałów tylko Zoomowi TV należy się pochwała za nadawanie oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie jest proste - przy oznaczeniu 12+ można emitować reklamy niezdrowej żywności, czego nie wolno praktykować przy oznaczeniach 7+ i b. o. To normalna praktyka ze strony TVN - np. "Mali giganci" powinni mieć oznaczenie maksymalne 7+, natomiast ze względu na reklamodawców zawyżane jest do 12+. ;)

Edytowane przez manieq01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wystosujmy apel do Pana Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiT, by zmienił rozporządzenie KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. w celu tego, że produkcje dla dzieci (w tym filmy i seriale animowane skierowane do dzieci i młodzieży) oraz programy z udziałem dzieci nie będą w ogóle oznakowane jako +12, a najwyżej do +7. Tak samo wystosujemy apel do prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Reklamy niezdrowej żywności są całkowicie zakazane w TVP ABC, Nickelodeon, MiniMini+ i Teletoon+ (ze względów docelowych).

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to nadawcy tak po prawdzie sami sobie zakazali emisji reklam z niezdrową żywnością, jakiś czas temu podpisali oni porozumienie w tej sprawie. A numer z +12 pozwala łatwo to porozumienie ominąć. Zresztą wydaje mi się, że pewnych niektórych innych rzeczy też nie wolno pokazywać przy programach z odpowiednim oznaczeniem (chodzi mi tutaj o reklamy i autopromocje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozszerzyć porozumienie o programy z udziałem dzieciaków typu "Masterchef Junior" czy "Mali giganci", jak również filmy animowane skierowane do dzieciaków w paśmie prime time.

 

EDIT:
Tymczasem opublikowano na zaprzyjaźnionym portalu o mediach, w najbliższą niedzielę Dzień z Disneyem w TVN wygląda następująco.

Rozkład godzin:

11:40-13:45 bez ograniczeń wiekowych [tak powinno być]

13:45-15:45 od lat 12 [czyżby zawarto w nim sceny humoru?]

15:45-17:50 od lat 7 [tak powinno być]

17:50-18:00 bez ograniczeń wiekowych [tak powinno być]

---

20:00-20:10 bez ograniczeń wiekowych [tak powinno być]

20:10-22:20 od lat 7 [tak powinno być]

22:20-01:00 od lat 16 [brutalne sceny?]

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do logo i ograniczeń wiekowych to wygląda ze niektóre stacje telewizyjne nie mają  chyba dostępu do internetu lub robią na złość telewidzom.Np  na kanale  TTV logo było transparentne teraz jest niebieskie.

Ciekawe jaki jest powód zmiany logo, może ustalenia korporacyjne jak na kanale AXN.Oczywiście nie jest to prawda  bo np w Austrii kanał  AXN nadaje  program z transparentnym logo.

 Dobrym przykładem jest  odpowiedz   na  pytanie  od kanału AXN z 2011 roku.

 

Dziękujemy za uwagę, niestety ze względu na odgórne ustalenia korporacyjne nie przewidujemy w najbliższym czasie zmiany loga. Jednakże wychodząc ku oczekiwaniom widzów, zmniejszyliśmy logo AXN na głównym kanale oraz wprowadziliśmy logo transparentne w trakcie emisji reklam. O ewentualnych dalszych zmianach w tej kwestii będziemy informować na stronie www.axn.pl bądź na antenie stacji.

 

Na  canal+ przez dłuższy czas logo tez bylo dobre teraz jest odpustowe.

Zamiast  brać przykład od najlepszych czyli np  BBC ONE to biorą przykład od najgorszych czyli kanału AXN.

bbc-hdjpg_rxnqwqx.jpg

 

canalJPG_rxnqwae.JPG

Edytowane przez Logomaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, w innych krajach niektóre stacje tak dbają o komfort widza, że nawet loga nie emitują. Moje marzenie, aby w przyszłości w Polsce nadawcy zaczęli coś takiego praktykować. Niestety, jak na razie jest tylko gorzej – ostatnio dobra stacja TTV zmieniła logo z półprzezroczystego białego na nieprzezroczyste jaskrawoniebieskie – wygląda to katastrofalnie i odechciewa się cokolwiek oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystosujmy apel do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji by poprzez rozporządzenie wprowadzić całkowity zakaz wyświetlania nieprzezroczystych logotypów ekranowych na kanałach takimi jak Puls 2 czy TTV, które mogą powodować wypalenie ekranu. Zatem powinni brać przykład z Canal+.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...