Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestią czasu jest tylko to kiedy nadawcy zrozumieją, że NTC jest dobrym pomysłem na dotarcie do odbiorów reklam. Być może dorzucą jakieś ciekawe kanały w niedalekiej przyszłości.

Myślałem że już dawno to zrozumieli bo reklam nie brakuje :shock: I wcale nie trzeba do tego ciekawych kanalów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedy kończą się wakacje parlamentarne KRRiT? (nie mogę znaleźć informacji na ten temat w sieci), inaczej mówiąc mam na myśli kiedy spodziewać się rozstrzygnięcia konkursu na dwa kanały: filmowy oraz edukacyjno - poznawczy? Strasznie się to przeciąga, opieszałość KRRiT strasznie denerwuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest sprawa KRRiT tylko TVP. Są jeszcze trzy pokrycia w paśmie UHF, które można spokojnie zagospodarować. Niestety TVP pokazuje nam jak bardzo szanuje swoich widzów i niech się nikt nie dziwi, że ludzie nie chcą płacić abonamentu RTV, kiedy dla telewizji liczy się tylko dublowanie programów w celu zwiększenia powierzchni reklamowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE umiecie czytac ze zrozumieniem - KRRIT jest za przeznaczeniem tych częstotliwości NA CELE rozwoju TV!

Radiodyfuzja NIE oznacza ich przeznaczenia pod RADIO CYFROWE! Wręcz przeciwnie - o te częstotliwości toczy się walka między usługami TV a INTERNETEM! KRRiT opowiada się za ich rozwojem usługi TV, a nie szybkim internetem - CAŁE UZASADNIENIE jest właśnie o tym!

KRRiT pisze wyraźnie o przewadze i potrzebie TV choćby w kontekście wykluczenia osób 50+.

Komuś przydałby się powrót do szkoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nic tylko tworzyć nowe MUX-y do których zawitają takie kanały jak Puls3, TVP Rozrywka Bis, ATM2, Disco Polo Classic, Biełsat (jest TVP Polonia to czemu nie Biełsat). O jeden MUX upomną się pewnie TVN i Polsat, będą chcieć nadawać w HD swoje główne programy a że na DVB-T2 nie ma szans to w takim jednym MUX-ie zmieszczą się tylko 4 kanały HD. Te częstotliwości powinny być przeznaczony tylko i wyłącznie pod internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie dwa pokrycia?

 

Na każdy obszar przeznaczono 8-9 częstotliwości genewskich.

9-te pokrycie zostało skoordynowane tylko w paru obszarach i stanowi jedynie rezerwę.

8-me pokrycie, to kanały 5-12 (w rastrze 7MHz), które docelowo mają być wykorzystane do cyfrowej radiofonii.

7-me pokrycie, to kanały w zakresie 61-69, czyli pierwsza dywidenca cyfrowa, która pójdzie na rozwój sieci szerokopasmowych.

 

Zostaje nam sześć pokryć, z czego połowę przeznaczono już na pierwsze sieci niekodowanej DVB-T. Pozostaje jedynie pytanie czy operator TV Mobilej wkońcu zdecyduje się na porzucenie obecnych kanałów na rzecz jednego pokrycia ogólnopolskiego, czy też nie. Póki co narazie nie widać aby to miało nastapić, także zostają nam trzy nie wykorzystane pokrycia DVB-T :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jedynie pytanie czy operator TV Mobilej wkońcu zdecyduje się na porzucenie obecnych kanałów na rzecz jednego pokrycia ogólnopolskiego, czy też nie.

Czyli jednak zostają tylko dwa pokrycia w paśmie UHF do zagospodarowania, bo MUX-4 na dzień dzisiejszy jest przeznaczony dla telewizji mobilnej. :) Info-TV-FM będzie mogło ubiegać się o wykorzystywanie tych częstotliwości po 31 maja 2015 roku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest miejsce w "powietrzu" na jeszcze 2 MUXy i są wolne kanały uzgodnione a do tego jest więcej nadawców chętnych aby nadawać w DVB-T (wszakże do obecnego konkursu zgłosiło się ich całkiem sporo) oraz TVP jak wiadomo nie pomieści się w MUX 3 ze wszystkim to tu czegoś nie rozumiem. Czy nie prościej by było już dziś pomyśleć o uruchomieniu w miarę szybko tych dodatkowych multipleksów? Czy z tych dwóch przyszłych MUXów połowę jednego nie można przekazać TVP a na pozostałe miejsca ogłosić konkurs? Wiadomo, że nie będzie raczej w niekodowanym DVB-T żadnych kanałów, które obecnie są kanałami udostępnianymi platformom/kablówkom odpłatnie bo operatorzy żądali by zniesienia tych opłat więc dla nadawców tych programów byłoby to nieopłacalne, ale pojawiło by się zapewne kilku nowych graczy na rynku. Poza tym uruchomienie kolejnych MUXów to wpływy z udzielonych koncesji a więc większa kasa dla Państwa. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że odwlekanie decyzji w tej kwestii nie służy nikomu (osobiście uważam, że szersza oferta DVB-T w małym stopniu wpłynie na zmniejszenie ilości abonentów platform/kablówek, gdyż ogólnie w tv naziemnej ludzie nie zobaczą nigdy bezpłatnie kanałów takich jak TVN24, Eurosport, National Geographic itd.).

 

Co do całego pomysłu na LTE w pasmie UHF to jakoś to sobie mogę wyobrazić na wsiach, ale nie w miastach :!: Załóżmy, że klient ma włączony dekoder z kablówki nadającej programy w całym pasmie czyli S01-K69 i załóżmy, że sąsiad za ścianą chce skorzystać z internetu w technologii LTE na pasmie 800 MHz. Jaki będzie rezultat? Wg mnie jest pewne prawdopodobieństwo, że pierwsza osoba nie poogląda telewizji w kanałach K60-K69, druga nie połączy się z siecią. Nie wyobrażam sobie, że operatorzy kablowi będą zmuszeni opuszczać kanały od K60 wzwyż gdyż jak wiadomo każdy kanał w kablówce na którym można teoretycznie nadawać jest bardzo cenny w dzisiejszych czasach i konieczność zrezygnowania z któregokolwiek automatycznie pogarsza ofertę programową bo coś trzeba wyłączyć. Sieć tvk owszem można wykonać bardzo szczelnie, tak aby nie zakłócała innych sieci nadających w powietrzu ale pozostaje problem "szczelności" samych dekoderów i telewizorów - nie da się całości zamknąć w puszce Faradaya.

 

Podsumowując jestem za LTE w pamie 800 MHz tam, gdzie teren jest mniej zurbanizowany, natomiast w miastach niech LTE nadaje sobie w pasmach wyższych żeby uniknąć wzajemnych zakłóceń z sieciami tvk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...