Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałeś ustawiać antenę na Rybnik? Podejrzewam, że system antenowy na kominie w Ornontowicach może mieć spore wycięcia w charakterystyce, co jest powodem dlaczego niektórzy widzowie z GOP-u go odbierają, a inni nie. Innym problemem jest również nadawany na kanale 47 z Chorągwicy, Świętokrzyski MUX3, który ponoć dobrze niesie w kierunku zachodnim pomimo nadawania z wiązki kierunkowej.

 

Gdyby nadawca zdecydował się na wybór modulacj QPSK zamiast 16-QAM, tak jak NTL z Radomska, to jestem pewien, że odbiór byłby dużo stabilniejszy.

 

Warto również dodać, że na kanale 48 jest nadawany czeski MUX3 z Ostrawy, który w niektórych rejonach GOP-u jest wielokrotnie silniejszy, a odbiorniki do dvb-t często nie tolerują silnych sygnałów zakłócających na sąsiednim kanale (tutaj 47).

 

-----

 

W innym temacie ktoś się pytał o mapki zasięgu. Co prawda to co wygenerowałem to nie jest mapa zasięgu, tylko mapa widoczności optycznej z pozycji anten nadawczych, jednak może sporo powiedzieć na temat przybliżonego zasięgu:

- Ornontowice - http://www.heywhatsthat.com/?view=RG1IS4AR

- Rybnik - http://www.heywhatsthat.com/?view=HCAR46DI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym temacie ktoś się pytał o mapki zasięgu. Co prawda to co wygenerowałem to nie jest mapa zasięgu, tylko mapa widoczności optycznej z pozycji anten nadawczych, jednak może sporo powiedzieć na temat przybliżonego zasięgu:

- Ornontowice - http://www.heywhatsthat.com/?view=RG1IS4AR

- Rybnik - http://www.heywhatsthat.com/?view=HCAR46DI

 

Bardzo przydatne mapki, i mogę potwierdzić że jeśli chodzi o Będzin to moje bloki na Syberce są zaznaczone jako że odbiór jest możliwy, więc udałem się do sąsiada ( z racji wieku sam nie umie zaprogramować tunera) i udało się odebrać MUX L2, lecz na tą chwilę wyszukuje jedynie jedną stację TEST i planszę kontrolną. U siebie niestety nie mam możliwości odbioru gdyż mam okna na wschód i brak możliwości ustawienia anteny w stronę Mikołowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moje bloki nie są zaznaczone (Syberka - Walki Młodych), jednak wolę zapytać, czy jest jakaś szansa na odbiór na zwykłej antenie siatkowej ze wzmacniaczem. Obecnie jest ustawiona na Kosztowy/Skrzyczne i nie łapie kanału 47 :( Wydaje mi się, że jakiś sygnał powinien dochodzić, nie licząc małego wzniesienia (Górna Syberka) - profil mam korzystny (Skrzyczne i Frydek-Mistek mam 100/100).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz nawet co próbować, gdyż bloki na Walki Młodych są zasłonięte skarpą na której stoją bloki na 9 Maja. Jedynie mieszkańcy wieżowców ze Skalskiego, Kniewskiego i 9 Maja mogą próbować złapać sygnał jeżeli nie mają zasłoniętego widoku w stronę Katowic czyli południowy zachód i mają wysoko postawione anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich teściów 8km na zachód od Skarżyska-Kam. (woj. Świętokrzyskie) - 96 km w linii prostej od nadajnika Kamieńsk/Zwałowisko na 594MHz k.36 odbiór stabilny na antenie ATX91 ze wzm. LNA-177. Na Wiwie HD90 siła 69% jakość 0d 71 do 85% bez zwiech. Na uwagę zasluguje dodatkowo w DVB-T kanał 4funTV oraz Disco TV, bo na NTL przez większość część dnia leci Mango TV, zaś na kanale Test lecą jak na razie pasy łowickie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonała odpowiedź Qrzysztof. Państwo Polskie jest bankrutem i wszystkie obecnie prowadzone postępowania administracyjne, nie wymuszone rozporządzeniami UE, mają za zadanie pozyskanie środków finansowych kosztem obywateli. Zakres częstotliwości 790-862 został przeznaczony na płatny internet mobilny i zostanie sprzedany operatorom telekomunikacyjnym, którzy w ten sposób unikną linczu klientów, którym oferują pseudoLTE, wolniejsze niż gdziekolwiek w Europie w cenie wyższej niż gdziekolwiek indziej.

 

Co do mulipleksów to jeśli nie pojawi się oferta kupna od kogoś znajomego naszym politykom w celu uruchomienia płatnej telewizji naziemnej, to częstotliwości nie zostaną wykorzystane, na pewno w każdym razie nie ma darmową telewizję. Prawdopodobnie zakres 470-790 zostanie jeszcze raz zawężony by wysupłać kolejne częstotliwości dla operatorów telekomunikacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem wykorzystania kanałów 61-69 (790-862MHz) jest to, że większość instalacji antenowych u odbiorców nie jest przystosowana do odbioru na tak wysokich częstotliwościach. Już wielokrotnie mieliśmy z tym do czynienia przy okazji nadawania multipleksów z takich lokalizacji jak Kraków / Chorągwica czy Wrocław / Ślęża. Nadawanie na kanałach 61-62 jeszcze ujdzie, bowiem to się jeszcze mieści w charakterystyce zysku anten odbiorczych, które były domyślnie wykonywane na zakres 21-60, ale z wyższymi częstotliwościami to będzie już problem.

 

Jeżeli chodzi o te multipleksy, które mogą być wkrótce wdrażane (mowa o MUX5 oraz MUX8), to te zmiany zagospodarowania częstotliwości niczego tutaj nie zmienią. Odpada natomiast możliwość uruchomienia sieci MUX-7, która miała właśnie funkcjonować na kanałach 61-69, czyli można powiedzieć, że polskie DVB-T się trochę skurczyło na rzecz bezprzewodowego internetu LTE.

 

Decyzję o przeznaczeniu tych zasobów na internet odbieram z obojętnością, bowiem i tak wcześniej te częstotliwości nie były wykorzystywane do nadawania telewizji, a w Warszawie na kanale 65 od dłuższego czasu pracuje stacja bazowa Sferii. Faktycznie LTE może się tutaj lepiej sprawdzić, także nie podzielam w zupełności opinii @moreblack. Prawdziwą tragedią było by przeznaczenie kanałów 49-60 na kolejne sieci LTE, wtedy zostalibyśmy z prawdziwym problem braku zasobów.

 

Obecnie nie jest tak źle. Zawsze istnieje możliwość skoordynowania nowych częstotliwości na kolejne multipleksy, a te częstotliwości, które zostały nam przeznaczone do wykorzystania w GE06, do nadawania z dużymi mocami (do 100kW) to tylko część całego widma.

 

Podsumowując:

MUX1 - wdrożony

MUX2 - wdrożony

MUX3 - wdrożony - do kwietnia 2014 mają być uruchomione dodatkowe doświetlenia

MUX4 - częściowo wdrożony - TV Mobilna, do (końca?) 2015 roku ma być przeniesiony na docelowe kanały

MUX5 - plany

MUX6 - brak planów / rezerwa - dawniej w planach to tu miała być TV Mobilna, może coś się zmieni

MUX7 - porzucony na rzecz LTE

MUX8 - plany

MUX9 - rezerwa - tylko kilka pokryć w centralnej części kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeznaczenie zakresu 790-862 jest pewne, będzie to LTE, aktualnie odbywają się konsultacje przed aukcjami, to samo zakresu 694-790, w czerwcu odbyły się konsultację, teraz ma zapaść decyzja o przeznaczeniu, raczej pewne jest że będzie to LTE (dużo chętnych). Z piątego pasma pozostaje jeszcze zakres 582-694, który może nie być przeznaczony na radiodyfuzję. O zagospodarowaniu częstotliwości na pewno więcej dowiemy się na konferencji ITU w Busan. I tak trwają teraz przygotowania do wprowadzenia nowych regulacji. Od Genewy minęło 8 lat a od pierwszych warsztatów ITU ponad 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piątego pasma pozostaje jeszcze zakres 582-694, który może nie być przeznaczony na radiodyfuzję.

 

Nawet nie zaczęliśmy w pełni wykorzystywać pasm 800, 850 oraz 2600MHz, dlatego odebranie kanałów 49-60 uważam już za przesadę, a teraz się dowiaduję, że są plany ustalenia trzeciej dywidendy na kanały 35-48?

 

Kogoś chyba pogięło z tymi pomysłami. Postaram się trochę lepiej opisać ten problem na podstawie obecnie posiadanych częstotliwości genewskich: http://pastebin.com/N9qT5Z9M (ok - radiodyfuzja, 1-3dc - dywidendy cyfrowe) PS. zapomniałem dorzucić kanał 42 na Ryki jako 9 pokrycie, rezerwowe.

 

Pasmo 600MHz mogło by znaleźć zastosowanie w krajach wielkopowierzchnowych bądź pustynnych, gdzie nie wszędzie da się doprowadzić łącza. Wykorzystanie tych częstotliwości w Europie tylko ograniczy nas do 14 kanałów pasma UHF (nie licząc kanałów 6,7,8,9,12 na VHF-3 - kanały 5,10,11, oraz wycinek 230-240MHz idą na DAB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe są stanowiska na stronie UKE, zwróćcie uwagę na CP, stanowisko absolutnie nie przeznaczać II dywidendy na LTE.

 

Ciekawe co wprowadzi WRC-15, który ma zastąpić GE-06, na razie przed nami jeszcze wybory do rady IBU i przyjęcie celów strategicznych w 2014 roku. Jedno jest pewne rozwój pasma Ka, wejście DVB-T2/HEVC oraz standaryzacja radia cyfrowego. Być może zmiana podziału pasma co 10MHz. Ale to moze nie być konieczne w HEVC materiał HD 1280x720x30fps zajmuje 1MBit przepustowości pasma, co przy standardzie DVB-T2 pozwala zapewnić nadawanie dużej ilości kanałów w dobrej jakości.

 

Z informacji ARD wynika że niemcy będą szli w kierunku DVB-T2/HEVC i cztery kanały w 1920x1080p, czyli po prostu podniesienie standardu nadawanych kanałów

http://www.digitalfernsehen.de/ARD-und-ZDF-wollen-bei-DVB-T2-auf-H-265-setzen.107920.0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...