Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego nie chcę kupować byle jakiego, taniego sprzętu - po co mi one? Żeby mi się zwieszał? Żeby miał dziadowską grafikę? Żeby nie miał sporej ilości obsługiwanych standardów dźwięku (co w przypadku odbioru z Czech ma znaczenie - w końcu w tamtym NTC wszystkie kanały mają dźwięk HE-AAC, czego nie wyczytałem w specyfikacji niektórych tanich tunerów)? Żeby nie miał EPG dobrego, był awaryjny? 

 

Teraz to aż się śmieję na myśl, że kiedyś chciałem kupić... Fergusona T760i lub Kruger&Matz KM0550. 

 

Jak dla mnie - na logikę - powinno być tak, że im wyższa cena tunera, tym więcej funkcjonalności, ale... nie zawsze tak jest. 

 

(w przeszłości sam też się przejechałem na fakcie, że np. tani telefon działał mi dramatycznie wolno - i do tego mniej funkcjonalności, a droższy - szybciej)

 

Dlatego postanowiłem... koniec z tunerami, jedyne, gdzie mogę kupić tuner, to tylko do telewizji przez Internet. Wolę zapłacić więcej, i mieć sprzęt na lata, niż byle co, z czym... nie będę miał co zrobić. Uzbieram trochę pieniążków, i kupię porządny 43-calowy telewizor. :) 

 

-----------------------------------

 

Ponieważ zbieram pieniądze na nowy telewizor, to tymczasowo jestem pozbawiony opcji odbioru HEVC - i odbieram tylko to, co mi pozostało w starym standardzie, ale... od poniedziałku zauważyłem kilka ciekawych zmian:

 

1. (to na spory plus) Dużo większa siła sygnału - przed poniedziałkiem miałem słabą siłę sygnału - dochodzącą do około 50%, od poniedziałku - mam prawie dwa razy tyle - jakość ponad 90% - nawet i czasami więcej niż od początku moich robót z anteną zewnętrzną i kablem przez dziurę w okiennicy - wywierconą wiertarką. 

2. MUX 3 ze Śląska - w wersji katowickiej - od poniedziałku - powiedział: Słuchaj, Darek (o sobie mówię), sorry, ale TVP 3 Katowice sobie nie pooglądasz. Wybij to sobie z głowy. :D A tak na serio, to... po zmniejszeniu mocy nadawania MUX 3 z Wisły - z  60 kW do 50 kW... mam tylko szczątki :( - siła sygnału skacząca jak moje pomysły w przeszłości - czyli regularnie, a jakość - tylko 1% :( . A wystawienie anteny na Katowice  - siła 0%, jakość 0% :( 

3. (a to mnie mocno zdziwiło) Mianowicie... po włączeniu telewizora... mam TVP 1 HD w wersji krakowskiej - po prostu MUX 3, ale... pierwotnie nie mam sygnału. Co najśmieszniejsze w tym, to to, że... (aż dzisiaj naliczyłem - około 22 sekundy :D ) po około 22 sekundach... nagle mi wskakuje w dobrej jakości sygnału MUX 3, i mogę normalnie oglądać! Co się to dzieje... :D 

4. (a to to był jeszcze większy kosmos dla mnie) Włączyłem automatyczne skanowanie kanałów, i... normalnie, gdy telewizor nic nie widzi na danym kanale u mnie, to przeskakuje dalej, i tak było dalej, z wyjątkiem... jednego kanału - mianowicie... na kanale 60 którymś ( :o ) zatrzymał się na chwilę. Aż z ciekawości sprawdziłem ręcznie, i... 0% sił/jakości. Dalej nie mam pojęcia, co to było. 

 

Co to może być? Jak myślicie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odbiornik Hellobox 8, kupiłem do w Chinach za 100 zł z wysyłką swojego czasu , teraz są droższe, ale to jest combo dvb-t2 hevc + dvb-c + dvb-s2 + dvb-s2x + net + youtube + iptv + kodziki,  itd .itd. , nawet po lanie udostępnia mi kanały i mogę je oglądać na kompie, układać listy, ma wszystkie bajery i combo za 100 zł, ma już z 3 lata, obsługuje wszystkie standardy audio, działa idealnie, ma tylko jeden minus - pilot ma wspólne kody z pilotem manty czyli musiałem jeden przycisk z pilota dekodera wyjąć bo wyłączam mi telewizor hehehehe ale sprzęt za grosze i naprawdę działa super. Nie ma na to przepisu.

To udostępnianie telewizji sieciowe jest rewelacja, wpinasz kabel sieciowy (lub wifi) do tego taniego dekodera, instalujesz program np. na laptopie czy stacjonarce (moze być telefon także) i oglądasz naziemną, w telefonie dziala także po LTE. Głowica ma dobrą czułość, lepszą niż canal+box4k, ma wszystkie kodeki , więc za 100 zł takie combo to rarytas. Masz IPTV aktualizowane w prostej aplikacji bez androida, dużo polskich kanałów, możesz sam wgrywac listy m3u, masz sporo dodatków, polskie menu i naprawę działa dobrze.

5 watt pobór prądu, 0.12 czuwanie, wbudowane wifi 300 mbit, 8000 kanałow pamięci, zeskanowałem naziemną i kilka pozycji satelitarnych to mi 2500 wyszlo jakoś , więc nieźle, działają wszystkie czeskie, przekazy też ładnie łapie, bardzo szybki (nie ma android tv ale sporo tych aplikacji do telewizji jest), przełączenie kanałow w najnowszym firmware jest rakieta, praktycznie nie ma przerwy, klik i jest, firmware cały czas ma aktualizacje przez te lata co go miałem , piszesz na forum i mogą wprowadzić twoje poprawki lub dodatki...

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gierek napisał:

mam TVP 1 HD w wersji krakowskiej - po prostu MUX 3, ale... pierwotnie nie mam sygnału.

Bo "małopolski" mux-3 z Kosztowych i z Międzybrodzia zszedł z k.34 na 22 i prawdopodobnie poprawiła się propagacja. Międzybrodzie ma teraz maks. 4.5 kW (było 3.5 kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich teściów dziwna sytuacja po automatycznym strojeniu (Kosztowy; dekodery skymaster jakieś takie standardowe, jak wszystkie). Znalazł MUX-2 i MUX-3, natomiast w miejscu, gdzie powinny być kanały z MUX-1 (kanał 43) na pozycjach od 9tej w górę, pojawiają się kanały o nazwie Ch-49, Ch-50,... itd Na wszystkich brak sygnału, brak epg, nie wiadomo co to jest. Natomiast właściwe programy z pakietu MUX-1 też znalazł, ale wszystkie umieścił na pozycjach 1009, 1010 i w górę. Wygląda jakby podczas strojenia napotkał szczątki sygnałów wspomnianych Ch-49 itd i je umieścił na pozycjach MUX-1. Zastanawiam się skąd taki efekt. Jedno co mi do głowy przychodzi to nadajnik ze Skrzycznego. Tam MUX-1 jest także na kanale 43. Odległość 2x dalej, moc nadawania 2x mniejsza, do tego antena skierowana trochę w bok w stosunku do Skrzycznego. Wygląda, że dekoder bardzo czuły. Jedynym wyjściem, aby było poprawnie to wykasowanie całej listy i dodanie ręcznie MUXów zgodnie z częstotliwością RTCN Kosztowy. Wtedy dodaje już prawidłowo i pozycje programów są dobre. Jeśli to Skrzyczne jest winne to trochę słabo, że dają na tych samych częstotliwościach z nadajników niemal sąsiadujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gldfish napisał:

U moich teściów dziwna sytuacja po automatycznym strojeniu (Kosztowy; dekodery skymaster jakieś takie standardowe, jak wszystkie). Znalazł MUX-2 i MUX-3, natomiast w miejscu, gdzie powinny być kanały z MUX-1 (kanał 43) na pozycjach od 9tej w górę, pojawiają się kanały o nazwie Ch-49, Ch-50,... itd

To są kanały z MUX4. Niektóre tunery tak je programują. One są kodowane. 

Powinny być z kanału 21.

Wybierz do oglądania jeden taki kanał, wejdź w ustawienia ręcznego programowania i zobacz jaki domyślny kanał Ci się ustawił. Jeśli 21, to masz odpowiedź. 

 

Na MUX4 masz niekodowane "Wydarzenia 24" . Zatem jeśli nie skanowałeś ręcznie kanału 21 po ponownym strojeniu, masz okazję to zrobić, wtedy powinny się dodać na listę. 

Zostawisz sobie Wydarzenia 24, a resztę z tymi dziwnymi nazwami usuniesz z listy. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pietrek1 napisał:
 
 

Mam odbiornik Hellobox 8, kupiłem do w Chinach za 100 zł z wysyłką swojego czasu , teraz są droższe, ale to jest combo dvb-t2 hevc + dvb-c + dvb-s2 + dvb-s2x + net + youtube + iptv + kodziki,  itd .itd. , nawet po lanie udostępnia mi kanały i mogę je oglądać na kompie, układać listy, ma wszystkie bajery i combo za 100 zł, ma już z 3 lata, obsługuje wszystkie standardy audio, działa idealnie, ma tylko jeden minus - pilot ma wspólne kody z pilotem manty czyli musiałem jeden przycisk z pilota dekodera wyjąć bo wyłączam mi telewizor hehehehe ale sprzęt za grosze i naprawdę działa super. Nie ma na to przepisu.

To udostępnianie telewizji sieciowe jest rewelacja, wpinasz kabel sieciowy (lub wifi) do tego taniego dekodera, instalujesz program np. na laptopie czy stacjonarce (moze być telefon także) i oglądasz naziemną, w telefonie dziala także po LTE. Głowica ma dobrą czułość, lepszą niż canal+box4k, ma wszystkie kodeki , więc za 100 zł takie combo to rarytas. Masz IPTV aktualizowane w prostej aplikacji bez androida, dużo polskich kanałów, możesz sam wgrywac listy m3u, masz sporo dodatków, polskie menu i naprawę działa dobrze.

5 watt pobór prądu, 0.12 czuwanie, wbudowane wifi 300 mbit, 8000 kanałow pamięci, zeskanowałem naziemną i kilka pozycji satelitarnych to mi 2500 wyszlo jakoś , więc nieźle, działają wszystkie czeskie, przekazy też ładnie łapie, bardzo szybki (nie ma android tv ale sporo tych aplikacji do telewizji jest), przełączenie kanałow w najnowszym firmware jest rakieta, praktycznie nie ma przerwy, klik i jest, firmware cały czas ma aktualizacje przez te lata co go miałem , piszesz na forum i mogą wprowadzić twoje poprawki lub dodatki...

A wprowadzili obsługę Hbb TV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dvbtowiec napisał:

To są kanały z MUX4. Niektóre tunery tak je programują. One są kodowane. 

Powinny być z kanału 21.

Wybierz do oglądania jeden taki kanał, wejdź w ustawienia ręcznego programowania i zobacz jaki domyślny kanał Ci się ustawił. Jeśli 21, to masz odpowiedź. 

 

Na MUX4 masz niekodowane "Wydarzenia 24" . Zatem jeśli nie skanowałeś ręcznie kanału 21 po ponownym strojeniu, masz okazję to zrobić, wtedy powinny się dodać na listę. 

Zostawisz sobie Wydarzenia 24, a resztę z tymi dziwnymi nazwami usuniesz z listy. 

 

W tym dekoderze nie mogę znaleźć opcji, żeby zobaczyć właśnie, na którym kanale dany program nadaje. Jakoś interfejs w tym względzie jest niedopracowany. Ręcznie chyba nie dodawałem MUX4. Zrobię to i zobaczę co się wydarzy.

 

Wątpliwość mam tylko taką: na 90% wydaje mi się, że po tym pierwszym automatycznym skanowaniu, kanały z MUX4 były, te kodowane + W24, na jakichś pozycjach 100+. No i jeśli by Ch-49, Ch-50 faktycznie były MUXem4 to dlaczego nie miały swoich nazw? Nawet kodowane się poprawnie zawsze wyświetlają. A Kosztowy nadają MUX4 z pełną mocą, jak pozostałe, więc nie ma mowy o słabej jakości sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Zeuskiem.! Mam dwa dekodery.Jeden z kan.21 (474 MHz) wyszukał tylko wydarzenia 24,a drugi również te kodowane,Jednak jeden i drugi nie wyświetla obrazu.Wiem,że są dekodery,któe przekazują obraz i dzwięk. Może polsat coś z tym zrobi,bo poprzednio,nie miałem z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zeusek napisał:

Niedopracowane oprogramowanie. Poza tym lepiej dodawać wszystko ręcznie wtedy wiesz co dodajesz i z jakiego nadajnika, czasami też dekodery głupieją na automacie.

 

Zgadza się, ale powiedz to osobom 75+, które chciałby automatem dodać programy i mieć spokój... :) Tak czy inaczej dzięki za pomoc. Sprawdzę to jeszcze. Ważne, że im działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Wczoraj właśnie musiałem u rodziców przeprogramować telewizor po zmianach i podczas "tej zabawy" usłyszałem, a miało być bez problemu, telewizor automatycznie miał się dostroić, tak pisali i mówiła pani Jaworowicz w TVP. Jakbyśmy mieli sami to zrobić, to nie wiedzielibyśmy jak i nie mielibyśmy oprócz TVP 1, TVP 2 i TVP Info nic.

 

Takie suche zdania - 100% wypowiedzi moich rodziców (wiek 80 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób nie zrobi tego ręcznie, lecą na automacie i wtedy mogą mieć po kilku dublowanych kanałów. To koszmar dla takich osób bo w telewizji mówią zupełnie co innego. Baa, niektórzy piszą o problemach a w ogóle kanałów nie wyszukują bo przecież wszystko miało się zrobić samo.

Osobiście od lat robię ręcznie, wtedy mam pewność że jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babcia ma telewizor Toshiba, jest tam funkcja autostrojenia w trybie oczekiwania i się telewizor dostroił automatem po zmianie. Do tego co zajdzie zmiana w eterze to ją można zobaczyć. Za to druga babcia zrobiła panikę bo telewizor zgodny a tu Brak sygnału i musiałem jej tłumaczyć jak stroić telewizor...

Ręczne - niekiedy się wie z którego nadajnika, ale co jak nadają w SFNie, jak Zygry i Dąbrowa? Wtedy nie wiesz!

Ciekawe jak będzie nazywała się pozycja Jedynki i Dwójki na liście programów jak już przełączą. Nadal TVP 1 HD czy już zwykłe TVP 1?

By mogli to HD skasować jak wszystkie kanały w NTC będą w HD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zeusek napisał:

Poza tym lepiej dodawać wszystko ręcznie wtedy wiesz co dodajesz i z jakiego nadajnika, czasami też dekodery głupieją na automacie.

Nie koniecznie np u mnie oba nadajniki nadają na tych samych kanałach oprócz mux testowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. DVB-T2 jest standardem który może pracować w dużych sieciach SFN.

Problem ma TVP, bo także  nadajniki MUX3 pracują obecnie w rozległych sieciach SFN, ale ten standard do tego nie został przewidziany. W DVB-T SFN może działać na nadajnikach blisko wzgl. siebie położonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...