Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze pytanie dodatkowe - zauważyłem, że są też anteny 21-69 ... to w związku z jakimś nowym multiplexem? Czy może to tylko chwyt marketingowy, i proponowany Dipol da sobie radę?

Pasmo powyżej kanału 60 nie jest używane obecnie do nadawania programów telewizyjnych. Było tak w okresie przejściowym z tv analogowej na cyfrową. Nie kupuj anteny na kanały 21-69, gdyż może łapać zakłócenia od LTE.

Nowy multipleks będzie nadawał na paśmie III, czyli na kanałach 6-12 i prawdopodobnie m.in. ze względu na polaryzację z jaką będzie nadawany, do jego odbioru potrzebna będzie inna antena.

 

Witam,prosze o porade anteny tv,mieszkam w jedrzejowie do nadajnika na sw. krzyżu mam 60km w linii prostej moc nadajnika to 100kw dla trzech maux.,z góry dziekuje za porade i pozdrawiam.

Proponuje użyć anteny takiej samej, jak powyżej - Dipol 19/21-60 - która jest starą sprawdzoną konstrukcją.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo powyżej kanału 60 nie jest używane obecnie do nadawania programów telewizyjnych. Było tak w okresie przejściowym z tv analogowej na cyfrową. Nie kupuj anteny na kanały 21-69, gdyż może łapać zakłócenia od LTE.

Nowy multipleks będzie nadawał na paśmie III, czyli na kanałach 6-12 i prawdopodobnie m.in. ze względu na polaryzację z jaką będzie nadawany, do jego odbioru potrzebna będzie inna antena.

Uważasz, że obecnie jest sens kupować antenę z kanałami 6-12, czy to jeszcze jest na tyle niewiadoma, że lepiej kupić tanią Dipol 19/21-60 i jak za X lat będzie trzeba, to wymienić ją na nową?

Edytowane przez barat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik na Św. Krzyżu nadaje mux 1-3 w paśmie 21-60 w polaryzacji POZIOMEJ. Natomiast mux-8 będzie nadawany na k.8 w polaryzacji PIONOWEJ i póki co należy wstrzymać się z zakupem anteny, bo trudno powiedzieć jaki konkretnie model najlepiej u Ciebie zda egazmin. Wszystko wskazuje na to że docelowo będziesz musiał użyć dwóch anten, na dwa różne pasma. Dodatkową korzyścią użycia anteny VHF, będzie możliwość odbioru na niej radia cyfrowego DAB+.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję zatem bardzo za poradę.

Wszystkowiedzący internet oświecił mnie także, że można posiadać 2-3 anteny spięte jakimś magicznym pudełkiem, wycelowane w różne nadajniki więc po prostu jak dojdzie nowy multiplex to po prostu dokupię antenę wyłącznie do tego. Cieszy mnie, że na razie mogę kupić coś taniego i będzie to nadal użyteczne jak dojdą nowe kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam jestem tutaj nowy, jeśli czegoś nie zrobiłem to proszę co jest zrobienia :D

 

przymierzam się do zakupu anteny do DVB-T, oto moja lokalizacja,

 

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MjN2ZjQmNG4zMzM=

 

 

można prosić o poradę jaka mam kupić antenę, aby wszystko miało ręce i nogi :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na wykazie najbliżej masz do nadajnika Solina G. Jawor. Masz tam wszystkie 3 muxy nadawane z mocą 20kW. Czy masz ten teren odsłonięty z miejsca gdzie będzie zamontowana antena? Na jakiej wysokości mieszkasz? To istotne informacje, których nie podałeś.

Jeśli nie chcesz mieć większego problemu z odbiorem to polecam zakup popularnego "talerzyka" Telmor Digit Activa. Koszt nieco ponad 100zł, sygnału wystarczy nawet na 3 TV.

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w miejscu gdzie dobre pokrycie sygnałem ma G. Jawor, ale także Sucha G. koło Krosna. Jesteś praktycznie na linii łączącej te dwa nadajniki. Mając na uwadze że obydwa nadajniki nadają wszystkie mux-y w SFN na k.29,32 i 52, ich zsumowany sygnał może być u Ciebie bardzo mocny. Na początek sugerowałbym zastosowanie anteny pasywnej (bez wzmacniacza) o niezbyt wysokim zysku. Mogłaby to być wspomniana wyżej pasywna Telmor Digit LTE, ale także jakiś inny Telmor z serii T-Turbo z filtrem LTE. Myślę że egzamin mogłaby zdać także mała antena LP, np. taka, lub w ostateczności zwykła PASYWNA siatka z symetryzatorem.

Jednak w ostateczności dobór i umieszczenie anteny zależy od lokalnych warunków odbioru.

http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do_odbioru_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t__bib217.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy k63 i kfm877 mają rację. Lokalizacja i dobór anteny to sprawa bardzo indywidualna. Miałem kilka przypadków, że na tym samym osiedlu domków sąsiedzi oddaleni od siebie o ok. 20 m mieli zupełnie inne warunki i zastosowanie tych samych anten nie wchodziło w rachubę.

Najpierw trzeba się zdecydować/wybrać, z którego kierunku chcemy odbierać sygnał i który jest najkorzystniejszy.

Zarówno podany na Krosno (Sucha G.) jak i na Solinę (G. Jawor) są dobre w zależności co widzisz w ich kierunku - przeszkody.

Jest tylko jedno ale: na kierunku Solina masz kilka doświetleń MUX3 na kanale 29, o różnych mocach. Nawet silnie kierunkowa antena może mieć kłopoty z prawidłową "interpretacją" sygnałów nadawanych na tej samej częstotliwości z różnym opóźnieniem i mocą, co z pewnością odbije się na prawidłowej pracy głowicy w TV.

W kierunku na Krosno masz "po drodze SFN MUX3 w Sanoku (10kW) w przesunięciu bardziej na północ jakieś 15-20 stopni.

Antena kierunkowa pasywna o małym kącie połowy mocy skierowana na Suchą G. powinna podołać zadaniu.

K63 wspomniał o T-TurboT 20, http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Katalog-produktow-RTV-SAT/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-UHF-DVB-T

lub inna Dipola 16-19.

Wspomniana logarytmiczna może być za mała na tą odległość.

Raczej w tym przypadku również nie stosowałbym anten szerokokątnych ze względu właśnie na SFN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam! Jestem tu nowy, a chciałbym zakupić antenę. Moja lokalizacja http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MjExOGMmNG83MXI=. Antenę chciałbym skierować na nadajnik w Krośnie. Profil terenu http://zapodaj.net/52596fb105e15.jpg.html .Nie wiem jakie jeszcze dane są potrzebne do ewentualnego doradzenia w zakupie anteny. Proszę o poradę. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Mieszkam w bloku na 3 piętrze pomiędzy innymi budynkami ale z wolnym kierunkiem w stronę południową w lokalizacji http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW5yMzMmNHE0bWs= w związku z tym,że będę na 99% rezygnował z sat to chcę zakupić antenę dvb-t z możliwością oglądania również programów z Czech.Jaka antena będzie potrzebna?Czy ze wzmacniaczem lub symetryzatorem.Jak daleko powinna wystawać poza obręb bloku z balkonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam czysto w kierunku południowo-zachodnim.

ta antena to coś takiego http://www.sklepsaturn.pl/antena-logarytmiczna-digilog-21-69-ze-wzmacniaczem.html ???A może taka http://sklep.diocom.pl/sprzet-tv-sat/anteny/antena-logarytmiczna-6-60-ze-wzmacniaczem-i-zasilaczem.html

Edytowane przez sztywniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lepsza taka wersja: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/347-antena-szerokopasmowa-log-2-65
Poza samą anteną w Twoim przypadku przyda się raczej też wzmacniacz LG-2 + zasilacz.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena ze sklepu Hollex jak i Saturn to ten sam producent więc jak najbardziej.

Tak jak @Adrian wspomniał do zestawu jak najbardziej wzmacniacz LG2. Wtedy bez problemu odbierzesz z Czech multipleksy krajowe MUX 1, MUX 2 oraz MUX 3 i prawdopodobnie MUX 7.

@Artur - kolega wspomniał że pisze z Strzelców Opolskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niedługo będę montował zestaw do odbioru DVB-T u kolegi.

Kolega chce odbierać:
3 polskie MUXy
MUX TVL z Jakubowa (k. 43)
MUX TV Łużyce (k. 38)
Jak się da, to i coś czeskiego ;)
Rozdzielone będzie to na 2 odbiorniki (czyli podstawa to dobry kabel i dobry rozgałęźnik). Lokalizacja montażu to Zielona Góra, południe miasta (dzielnica Jędrzychów). Generalnie antena będzie ustawiona na południe (w tej dzielnicy lepiej odbierają stacje z południa i wschodu - nawet Ślęża! - niż np. z Jemiołowa).

 

Jaką antenę mam do odbioru tego użyć? Odbiór 3 polskich MUXów (z Wichowa i Śnieżnych Kotłów) i tego z Jakubowa na pewno będzie - teraz to kolega odbiera w centrum miasta na bi-quadzie. Zagadką jest ten odbiór MUX TV Łużyce (jednak 20 km na południowy-zachód od Zielonej Góry odbiór jest) i czeskiej telewizji (Niemcy pomijam, bo to nie ten kierunek i do tego polaryzacja V). Myślałem nad wieloelementową anteną na kanały 21-60, ale bez wzmacniacza, by nie przesterować silnego sygnału MUX1/2/3 z Wichowa. Zapewne przypadku nadawania MUX8 z Wichowa (tego jeszcze nie wiadomo), pewnie ta antena to odbierze - do Wichowa tylko 20 km.

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...