Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

W antenie masz zamontowany taki symetryzator: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/akcesoria-tv-naziemnej/960-symetryzator-antenowy-na-pasmo-iv-v-k-21-60, który wymieniając na taki: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/akcesoria-tv-naziemnej/2194-symetryzator-antenowy-na-kanaly-6-60 zapewnisz sobie odbiór MUX8 bez konieczności montażu kolejnej anteny. Przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. W Hollex-ie nie ma w ofercie symetryzatora 1-60, ale to akurat nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@swojadroga

Możesz podać praktyczne przykłady , czy to tylko teoria ?

Od kiedy to za odbiór danej częstotliwości odpowiada symetryzator ?

Jeśli konstrukcja anteny jest przygotowana na odbiór pasma UHF

to w jaki sposób odbiera pasmo VHF ?

Do czego służy symetryzator ?

Możesz sobie odpowiedzieć na te pytania.

Dziękuję za uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@swojadroga

W antenach gdzie zastosowany jest dipol półfalowy,

którego impedancja wyjściowa wynosi 300 ohm

stosuje się symetryzator antenowy 300/75 ohm, który

służy do dopasowania impedancji dipola półfalowego

do impedancji kabla koncentrycznego.

Za odbiór danej częstotliwości odpowiada dipol półfalowy

zaś symetryzator antenowy jest elementem dopasowującym

i nie on odbiera fale telewizyjne.

To, że w antenie ATX 92, która jest przeznaczona do odbioru fal w paśmie UHF

zastosujesz symetryzator antenowy o większym zakresie, może funkconować

przy małych odległościach od obiektu nadawczego i dużej mocy.

Do takiego symetryzatora na zakres od 6-60 kanału można przykręcić "zwykłe druty"

i też przy bliskiej i mocnej antenie nadawczej będziesz odbierał kanały z tego zakresu.

Jeszcze raz napiszę:

1. dipol półfalowy - odbiór danej częstotliwości (lub zakresu)

2. symetryzator antenowy - element dopasowujący impedancję.

Jak już coś robić to zgodnie z przeznaczeniem, a nie na zasadzie przypadku.

Zgadzam się, że w określonych warunkach, będzie to funkcjonowało,

czyli wymiana symetryzatora, ale nie uświadamiajmy kogoś, że to nie wina anteny,

bo tak do końca nie jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyki oszukać się nie da ;) Antena na UHF ma wymiary elementów wyliczone dla tego właśnie pasma bądź nawet tylko jego części a pozostałe częstotliwości takie jak pasmo VHF taka antena wraz z odpowiednim symetryzatorem może odbierać jedynie w sposób szczątkowy. Osoby mające poprawny odbiór pasma VHF na antenie z pasma UHF mieszkają po prostu dość blisko nadajnika i w takich przypadkach niski poziom odbieranego sygnału jest jeszcze wystarczający dla odbiornika. Prawdopodobnie w takich przypadkach równie "dobry" odbiór byłby na kawałku drutu wystawionego za okno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ja w kierunkowej wymieniłem symetryzator już dawno na K6-60 i coś mi tam czasem złapie MUX 8, do nadajnika mam tylko 15 km i widok zasłonięty i sygnał z odbicia  . Możesz spróbować zrobić co @swojadroga radzi, gdy masz odsłonięty widok na nadajnik.

Edytowane przez studiolitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersacja w nie prawidłowym dziale.  Nie wiem czmeu w ogóle toczyła się z mux8 w sprawie wyboru anteny.

 

Sytuacja jest taka  :

 

 

Studiolitek dużo mówi o antenie  logarytmicznej   i sytuacja jest taka:

 

 

Antena logarytmiczna jest po prostu anteną bardzo kierunkową o wąskiej charakterystyce promieniowania /odbioru/, nie posiada listków bocznych i jej zysk jest znacznie większy niż anten dookólnych np siatkowych czy Yagi. Za to trzeba się dokładnie "wstrzelić" w kierunku odbieranego sygnału, bo czasami można nic nie odebrać.

 

 

oraz  szerokopasmowa

 

 

Szerokopasmowa, w zaleśności od ilości elementów mniej lub bardziej kierunkowa, i posiada płaską charakterystyke w całym odbieranym zakresie.
Jest mało popularna, ale sprawuje się bardzo dobrze, jeśli oczywiście nie ma jakichś szczególnych wymagań.

 

 

Ktoś sobie zapodał taką  i :

 

 

Artur6436, dnia 11 Sie 2016 - 08:12, napisał: snapback.png

Teorii anten nie znam, ale praktyka pokazuje, że jest tak jak pisze @studiolitek. Zmieniłem siatkową na logarytmiczną i z ok. 60 stacji (PL+CZ) zostały praktycznie tylko mux'y z dwóch nadajników położonych blisko siebie (Kosztowy + Ornontowice) i ledwo 8 stacji CZ.

 

 

Teraz  czym się więc rózni  taka:

 

antena-logarytmiczna-spa_10929.jpg

 

 

 

 

 

Mniejszy  model i ktoś  wysoko mieszka

 

20_1273141635.jpg

 

 

od  FUBY   COMBO

 

antena-fuba-dat902b-lte_17269.jpg

 

emme-esse-dvb-t-lte-at-4_12108_k.jpg

 

Dodatkowo na niektórych nagrania  youtube  komentują  anteny DVB-T   z kanałami  2-69  jednocześnie wspominając o wbudowanym filtrze. LTE.  Czy czasem filtr nie wycina kanałow od 60  w góre?

 

W Fubie jest opcja że można sobie wymienić układ na bez LTE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka :) mam również problem z doborem anteny. Mieszkam w Rogoźnie Wlkp., kiedy korzystaliśmy z anteny analogowej to mieliśmy ją skierowaną na nadajnik Poznań-Śrem. Ostatnio jednak zauważyłem, że w modzie są pokojowe anteny (nawet dla mnie byłoby lepiej, bo do takich technicznych rzeczy mam 2-ie lewe). Stąd pytanie czy warto inwestować w pokojową antenę przy tak dużej odległości do nadajnika :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka :) mam również problem z doborem anteny. Mieszkam w Rogoźnie Wlkp., kiedy korzystaliśmy z anteny analogowej to mieliśmy ją skierowaną na nadajnik Poznań-Śrem. Ostatnio jednak zauważyłem, że w modzie są pokojowe anteny (nawet dla mnie byłoby lepiej, bo do takich technicznych rzeczy mam 2-ie lewe). Stąd pytanie czy warto inwestować w pokojową antenę przy tak dużej odległości do nadajnika :) ?

 

Jeśli pasywna nie daje rady, to nie ma co pchać pieniędzy w aktywne z zawyżonymi parametrami, Jedynie zewnętrzna zapewni Ci spokój w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mała logarytmiczna antenka  jest na pasmo K5-K60 do bliskiej odległości od nadajnika.

Czemu ta większa to koszt 30-50  a FUBA  145zł.   Firma  czy parametry anteny   ?  czy odbiór z dalszych odległości.  Moim priorytetem jest mux lokalny  . Nie wiem jeszcze jaka sytuacja z zasilaniem i wzmacniaczem. Nic nie podają o Fubie jak zasilać. A ja mam zwrotnice w Telmorze  całość do Mswitcha. Dodam iż   podczas   EURO  jak był mecz Hiszpania Czechy przeszła burza przez pól kraju. Na Polsacie pól kraju nie miało dostępu do sygnału tego meczu. Ja przełączyłem się na naziemną i ze zdziwieniem oglądałem jakieś 15 minut przy mocnej nawałnicy bez żadnych artefaktów. A przecież sygnał z ponad 100km  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Zamierzam kupić kolejną antenę do wszystkich MUX-1,2,3,8

 

zasięg anteny w granicach od 80 km do 130km

 

Moje pytanie.

 

1.

Jaką antenę kupić o zasięgu od 80 do 130 km.

Czy antena o zasięgu od 80 km do 130 km potrzebuje zasilania sieciowego, czy nie. 

Szukam takiej anteny bez zasilania sieciowego.

 

2.

Czy antenę WIWA AN 220 da się przerobić, a żeby odbierał MUX-1,2,3,8 bez zasilania.

Obecnie WIWA AN 220 bez zasilania sieciowego nic nie odbiera, inaczej nie łapie żadnych MUX-1,2,3,8.

 

Co trzeba wymienić w antenie WIWA AN 220, czy trzeba zastosować zamiast wzmacniacza se...(nie pamiętam nazwy)

 

dziękuje za odpowiedz

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...