Skocz do zawartości

Czy w Polsce powinna zostać przywrócona kara śmierci?


Adam.kaslewicz
 Udostępnij

Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci?  

33 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci?



Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy w maju br. całą Polską wstrząsnęła śmierć Kamilka z Częstochowy, który został brutalnie skatowany przez swojego ojczyma. Premier Mateusz Morawiecki dwa dni po śmierci tego chłopca zapowiedział przywrócenie kary śmierci dla najbardziej brutalnych przestępców.

Jestem za przywróceniem kary śmierci. Nie jak teraz, że za zabójstwo wyrok max. 8 lat i przestępca wychodzi po 5 za dobre sprawowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większej bzdury dawno nie czytałem. Po pierwsze Morawiecki może sobie nagwizdać, bo UE nie pozwoli na przywrócenie kary śmierci. Po drugie i najważniejsze słyszałeś o dożywotnim pozbawieniu wolności z prawem do warunkowego zwolnienia po nawet 50 latach. Poczytaj kodeks karny art 148 kk- kara od 8 lat.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman

Karę śmierci można sobie chcieć, ale w obecnej sytuacji gdy jesteśmy w UE i obowiązuje prawo unijne, międzynarodowe nie zostanie przywrócona.

Prywatnie- tak jestem za karą śmierci, gdy wina oskarżonej osoby zostanie bezprzecznie udowodniona.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kara śmierci to by był akt łaski dla takiego zbrodniarza. Gorszą kara by było zamknięty zakład ciężkiej obowiązkowej pracy, gdzie resztę życia czułby jaki popełnił błąd. Jestem przeciwko utrzymywaniu osób skazanych na więzienie z podatków ludzi uczciwie pracujących. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwko, po pierwsze dlatego, że zgodnie z prawem unijnym takiej kary i tak nie będzie w Polsce. Po drugie zaś - istnienie kary śmierci w kodeksie mogłoby powodować pomyłki, których nie da się odkręcić. Gdyby na przykład była historia taka, że ktoś zostałby oskarżony o zabójstwo i skazany na najwyższy wymiar kary, to w przypadku, gdyby okazało się po 15 czy nawet 20 latach, że skazano niewinnego, nie można by było tego naprawić w przypadku skazania na karę śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd ten temat? Kary śmierci w Polsce nie ma i nie będzie bo prawo UE na to nie pozwala.
Jestem przeciwko bo jest to kara ostateczna i nieodwracalna a wymiar sprawiedliwości może czasem się pomylić bo jest tworzony przez ludzi którzy nie są nieomylni. 
A jeśli ktoś chce żebyśmy wyszli z UE to polecam stare programy telewizyjne dostępne na YT tak ku refleksji gdzie byliśmy i gdzie jesteśmy. 

Edytowane przez _Artek_
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za przywróceniem takiej kary.

Temat zahacza, bo bez tego kara śmierci nie zostanie przywrócona. Poza tym UE to nie jest jakaś świętość, aby nie móc skrytykować prawa unijnego i porządków jakie narzuca.

Edytowane przez Kirk
Usunięto komentowanie decyzji moderacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładów na pomyłki wymiaru sprawiedliwości jest aż nadto. Najgłośny z ostatnixh lat to przykład Pana Komendy. 

Kim jesteśmy żeby decydować o cudzym życiu. Dożywotnie więzienie jest wystarczającą karą. W przypadku pomyłek można taką sprawę odkręcić. 

To co mówią politycy jest wyłącznie na potrzeby podkręcania nastrojów wewnętrzynych. Jesteśmy we wspólnocie która takiej kary nie przewiduje i kropka. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zaglądał do tego wątku bo tylko mnie utwierdza w przekonaniu że Polacy to naród pełen fobii które mi się w głowie nie mieszczą….. homofobia ksenofobia ableizm do tego z jednej strony ochrona życia z drugiej jata śmierci….naród pełen sprzeczności…..co jest większą i bardziej dotkliwą karą dla mordercy przebywanie w więzieniu do końca życia czy smierć po podaniu leku nasennego.
Kim jesteśmy jaki naród że dajemy sobie prawo decydowania kto na się grodzić kto kiedy i za co ma umierać i kto kogo ma kochać…..
Jeszcze raz kara śmierci jest karą nieodwracalną nawet gdyby na 100 przypadków tylko jeden mógłby być błędem wymiaru sprawiedliwości to nadal dla mnie o jeden za dużo żeby być za karą śmierci.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zuzia napisał(a):

Jestem za przywróceniem takiej kary.

 Kiedyś byłem podobnego zdania.Jednak zmieniłem je,kiedy sam doświadczyłem na sobie,jak szybko i łatwo można skazać niewinnego człowieka na podstawie fałszywych oskarżeń..Nie życzę nikomu tego,a co dopiero skazanym na śmierć za coś co nie popełnili.Temida jest ślepa,a udowodnienie niewinności jest wręcz  czasami niemożliwe. Myślę,że prawie kążdy z nas doznał tego uczucia,kiedy został niewinnie oskarżony za coś co nie zrobił.(przez rodziców,nauczyciela,a nawet znajomych.)To strasznie boli głęboku na sercu.Jestem wielkim przeciwnikiem kary śmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy program "Praca dla więźniów". U mnie jest nadal głośna sprawa o człowieku, który podpalił drugiego w lesie (rozchodzi się, czy chciał zabić, czy nie) tamten zginął od oparzeń, nadal nie ma wyroku, Prokurator Generalny zrobił kasację bo za niski wymiar kary i sprawa na nowo będzie rozpatrywana. Dobre parę lat to trwa.

22 godziny temu, Arkon napisał(a):

Bo był naiwny i teraz żałuje.

Wiesz, nie jest tam źle. Mieliby teraz kolejny napływ imigrantów.

Edytowane przez kisiel95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2023 o 00:29, zefir napisał(a):

 Kiedyś byłem podobnego zdania.Jednak zmieniłem je,kiedy sam doświadczyłem na sobie,jak szybko i łatwo można skazać niewinnego człowieka na podstawie fałszywych oskarżeń.

Niewinnego człowieka patologiczny system prawny może zniszczyć i tak się stało w przypadku Tomka Komendy. Wymaga on radykalnej naprawy i to jest kwestia podstawowa. Co do rozczulania się, to też tak mam, martwię się każdym ptaszkiem ze złamanym skrzydełkiem, motylkiem, kwiatuszkiem i tak dalej, ale ktoś napisał: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar" i podzielam ten pogląd. Oczywiście stosowanej w przypadkach nie budzących żadnych wątpliwości, dotyczących najcięższych zbrodni, gdzie oczywisty jest brak skruchy i szans na resocjalizację.

W dniu 2.07.2023 o 23:20, _Artek_ napisał(a):

Nie będę zaglądał do tego wątku bo tylko mnie utwierdza w przekonaniu że Polacy to naród pełen fobii które mi się w głowie nie mieszczą….. homofobia ksenofobia ableizm

Ja również choć z innych pobudek. Ale zerknę na wyniki ankiety, bo mimo narzuconej narracji w dyskusji, głosy jednak wskazują, że większość głosujących intuicyjnie czuje inaczej niż narzuca unijna poprawność polityczna.

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zuzia napisał(a):

Ale zerknę na wyniki ankiety, bo mimo narzuconej narracji w dyskusji, głosy jednak wskazują, że większość głosujących intuicyjnie czuje inaczej niż narzuca unijna poprawność polityczna.

Co niestety jest porażające. Kara śmierci to średniowiecze. Brakuje jeszcze do tego publicznych egzekucji, ku uciesze tłumów. 

Naprawdę cywilizacją i nasz rozwój osobowy powinien zmieniać postawy. 

Na marginesie każda zakończona sprawa nie budzi wątpliwości sądu. Nie wiem kto miałby oceniać te wątpliwości. 

Zakładanie że da się z systemu prawnego wyeliminować pomyłki czynnika ludzkiego jest wielką naiwnością. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zuzia napisał(a):

 bo sądownictwo polskie jest moim zdaniem na tak głębokim patologicznym poziomie

Uogólnienie. Być może wyrabiasz sobie obraz na podstawie pojedynczych głośnych spraw, ale nie można tego rozpatrywać w kategorii patologii w całym sądownictwie.

Nawet w najlepszych systemach prawnych na całym świecie są pomyłki. To czynnik ludzi obecny w każdym zawodzie. Dlatego kara śmierci przy takich założeniach to jest właśnie patologia.

Z prostej przyczyny nie da się jej już odkręcić jeśli p latach wyjdą na światło dzienne inne dowody wskazujące że dana osoba nie popełniła zbrodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie za najcięższe przewinienia, dokonane ze szczególnym okrucieństwem, recydywę oraz jakieś mordy zbiorowe, gdzie zabito całą rodzinę, 5, czy 55 osób - tak. Taka wersja prawa anglosaskiego - kara dożywocia, śmierci za każdą osobę.

 

Ale należy tak naprawdę zacząć od egzekwowania obowiązujących przepisów. Skoro za morderstwo można dać 25 lat lub dożywocie, to dlaczego za jakieś bestialstwo dostaje się 15, 20 lat. Skoro kodeks za jakieś przestępstwo dopuszcza karę 15 lat, to dlaczego, co do zasady, najwyższy wyrok, jaki jest orzekany w oparciu o ten artykuł, to na przykład 7 lat?

 

Mnóstwo takich przykładów można znaleźć, gdzie to sporadycznie, jeżeli wcale, orzeczono najwyższy wymiar kary za dane przestępstwo. Czas skończyć z tą pobłażliwością.

 

I jeszcze jedna rzecz - nieuchronność kary, a nie tak, jak teraz stoi radiowóz przed przejściem dla pieszych jako pierwszy, a przed jego maską rowerzysta przejeżdża przez to przejście, a oni ... nic. Idzie "młodzież" i klnie, i pluje na ulicy, policja przejeżdża i ... nic. A przecież na to są "paragrafy". Ale w krzakach stać i polować na prostej drodze po godzinie 22:00 na 12 km/h za dużo, to potrafią.

 

Od tego należy zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zuzia Bylem kilka lat temu świadkiem w sądzie. Trzech chłopaków weszło do knajpy i pobiło jednego bez powodu. Wszyscy tak zeznali. Wyrok był taki, że pobity jak i bijący dostali wyrok za udział w bójce. Ludzie się śmiali na głos na sali jak sędzia czytała wyrok. Patologia w najcięższej postaci.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, aandin napisał(a):

@Zuzia Wyrok był taki, że pobity jak i bijący dostali wyrok za udział w bójce. Ludzie się śmiali na głos na sali jak sędzia czytała wyrok. Patologia w najcięższej postaci.

To kto był oskarżonym w tym procesie? Wszyscy? :)

 

Pomiając apekt religijny polecam lekturę punktów przeciw stosowaniu takich kar

https://jezuici.pl/2018/08/10-argumentow-przeciw-karze-smierci/

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...