Skocz do zawartości

Czy w Polsce powinna zostać przywrócona kara śmierci?


Adam.kaslewicz
 Udostępnij

Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci?  

33 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci?



Rekomendowane odpowiedzi

@dvbtowiec Przecież napisałem. W apelacji było jeszcze lepiej. Ojciec pobitego wziął adwokata. Przed rozprawą adwokat podszedł i powiedział- niczego dobrego  się nie spodziewajcie bo sędziowie dostali akta dopiero godzinę temu i nikt się z nimi nawet nie zapoznał. Przyklepali to co było.  Nie rozumiem jak ktoś taki jak ty @dvbtowiec głupio próbuje kwestionować coś co miało miejsce i się odbyło.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz za udział w bójce tez może dostać karę pobity jeśli nawet działa w obronie koniecznej i przekroczył dozwolone formy obrony.

Na obronę  konieczną też jest artykuł i z niego się odpowiada jako winny, zwykle jest się albo uniewinnionym albo dostaje karę w zawieszeniu albo łagodny wymiar kary. 

O podejściu do sprawy decyduje sędzia, a w razie problemów to są apelacje i adwokaci.  

Prawo czasami ma trochę bezsensowne zapisy bo np. obrona w domu  przed atakiem nożem czy tasakiem kuchennym  nie jest użyciem broni tylko sprzętu użytkowego :) a obrona typowym nożem myśliwskim albo nożem kuchennym poza domem  już jest użyciem broni. 

 

Osobiście jestem za karą śmierci ale według prawa europejskiego nie jest ona dopuszczana do wykonania i zwykle jest to kara równa dożywociu bez żadnego prawa łaski czy skrócenia kary jako bezterminowa.  

Ta przy okazji w Polsce kara śmierci pewnie wykonywana by była przez powieszenie tak jak to było wcześniej w przepisach.  

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ktosiu Dlatego go pytałem kto dostał oskarżenie ze strony policji i za co. Na to odpowiedzi nie uzyskałem. Niestety nasz forumowy kolega ma za dużo takich historii z życia adekwatnych do tematu w którym dyskutujemy i mało konkretnych. Stąd ograniczone zaufanie do tych życiowych opowieści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, z prostego powodu - kara śmierci to żadna kara. Karą dla skazanych ma być izolacja, odcięcie od świata, dożywotnie bycie skazanym na przebywanie samemu ze sobą. Gwarantuję, że jest to skuteczne i dużo bardziej bolesne, niż "oko za oko" :)

Więziennictwo wymaga zmian, ale przywracanie kary śmierci jest największym z idiotyzmów o jakim tylko możemy myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwko, nie darze sympatią zbrodniarzy, ale zawsze jest szansa, że ktoś zostanie niewinnie oskarżony.  Za to powinna zostać zmieniona całkowicie służba więzienna, sądownictwo, rząd, i zwykła polska mentalność. Zamieniłbym więzienia na poprawczaki i obozy pracy z prawdziwego zdarzenia (takie które nie są wyzyskiem), to czego brakuje w więziennictwie to możliwość przywrócenia ludzkiej godności, naprawienia krzywd i druga szansa, ale też i co sobie wypracujesz to zjesz. Nie wypracujesz no to zdychaj z głodu, twój wybór. Nikt nie powinien utrzymywać więźniów. Kara śmierci wgł. mnie jest sprzeczna z prawem Bożym, bo jeśli Bóg istnieje i podtrzymuje życie takiego gagatka to jest w tym jakiś powód.  Amen!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Byłem świadkiem,zeznawałem w sądzie i tyle. Piszę o tym co widziałem i słyszałem.

W dniu 8.07.2023 o 11:18, Ktosiu napisał(a):

No wiesz za udział w bójce tez może dostać karę pobity jeśli nawet działa w obronie koniecznej i przekroczył dozwolone formy obrony.

Ale ten chłopak nie bronił się wcale. Podeszli w trójkę,chcieli mu zabrać gitarę.On im nie chciał dać. Dostał kilka razy w twarz i wpadł pod stolik. Wszystko.Ja to widziałem i jeszcze kilka osób. Tak też zeznaliśmy. Ja nie siedziałem na wszystkich rozprawach bo po co? Zeznałem co miałem i tyle.

W dniu 8.07.2023 o 17:30, dvbtowiec napisał(a):

Niestety nasz forumowy kolega ma za dużo takich historii z życia

Jak będziesz miał prawie 6o lat jak ja to i Twoje doświadczenie życiowe będzie większe.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2023 o 18:17, Yoozek napisał(a):

Jestem przeciwko, nie darze sympatią zbrodniarzy, ale zawsze jest szansa, że ktoś zostanie niewinnie oskarżony.  Za to powinna zostać zmieniona całkowicie służba więzienna, sądownictwo, rząd, i zwykła polska mentalność. Zamieniłbym więzienia na poprawczaki i obozy pracy z prawdziwego zdarzenia (takie które nie są wyzyskiem), to czego brakuje w więziennictwie to możliwość przywrócenia ludzkiej godności, naprawienia krzywd i druga szansa, ale też i co sobie wypracujesz to zjesz. Nie wypracujesz no to zdychaj z głodu, twój wybór. Nikt nie powinien utrzymywać więźniów. Kara śmierci wgł. mnie jest sprzeczna z prawem Bożym, bo jeśli Bóg istnieje i podtrzymuje życie takiego gagatka to jest w tym jakiś powód.  Amen!

A ewentualne "zdychanie z głodu" to po bożemu będzie? Poza tym, ludzie niejako podtrzymują życie takiego "gagatka" umieszczając go w więzieniu. A "gagatek" może manewrować wykorzystując słabość systemu prawnego jak ma środki i kontakty (różnej maści gangsterzy albo znany przypadek mordercy, syna prokurator krajowej itd.) mordować dalej (strażników, współwięźniów - lub znęcać się nad nimi). W razie wojny, różnych katastrof może się zdarzyć, że tacy ludzie zostaną zwolnieni z więzień. Ogólnie chodzi mi o ochronę społeczeństwa przed najbardziej zwyrodniałym elementem, gdzie nie ma szans na resocjalizację, który miłosierdzie traktuje jako zwykłą słabość. Co do reform i to gruntownych instytucji, które wymieniłeś, zgadzam się, ale tutaj trzeba dosłownie zaorać i nadać zupełnie inne oblicze. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zuzia napisał(a):

W razie wojny, różnych katastrof może się zdarzyć, że tacy ludzie zostaną zwolnieni z więzień. Ogólnie chodzi mi o ochronę społeczeństwa przed najbardziej zwyrodniałym elementem, gdzie nie ma szans na resocjalizację, który miłosierdzie traktuje jako zwykłą słabość. Co do reform i to gruntowny

No dlatego system jest dziurawy, niesprawiedliwy i do wymiany. Inaczej nie będzie to działać. Jednak każdy powinien skorzystać z drugiej szansy, mieć czas na poprawę. Mowa rozumiem o osobach z całkowitym brakiem sumienia, albo innych schorzeniach stanowiących istotne zagrożenie dla społeczeństwa. To jest kwestia dyskusyjna które z tych osobników nadają się do poprawy i kto ma o tym orzekać, kwestia tego czy chcą się jeszcze czegoś nauczyć w stawaniu się bycia lepszym, a każda osoba póki żyje ma prawo o to wołać, bo po śmierci niestety już będzie za późno, nie śmierć, a to co po niej  jest najgorszą rzeczą, która może spotkać człowieka.  Wyobraź sobie więziennictwo dające wybór stawania się kimś lepszym, z rozdrożami itd, jeśli ktoś nie chce zostaje z czarnymi elementami, które się same nawzajem zatłuką. Gehene czy potępienie też ma możliwość sobie każdy wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W krajach takich jak Tajwan czy Japonia, to kara śmierci występuje, i trudno raczej powiedzieć by nie były to cywilizowane państwa. Podobnie też występuje w USA, ale to już inna kwestia. 

 

Osobiście to trudno mi powiedzieć. Z jednej strony jestem za, ale z drugiej to też BARDZO zależy w jakich przypadkach i za co, więc to nie jest tak prosta i jednoznaczna sprawa jak się może wydawać. Dochodzą tu kwestie moralne i humanistyczne, a także prawne. 

Warto się też postawić na miejscu osoby skazanej na taką karę. A nuż sam ktoś z Was padnie ofiarą oskarżenia, mimo iż wydawało się Wam że jesteście dobrzy. I bynajmniej nie chodzi mi tu już o zabójstwa i tego typu sprawy, a o kwestie bardziej polityczne (np. kwestia wojny, gdzie kary śmierci absolutnie być nie powinno). Dużo zależy też od tego kto taką karę wykonuje. 

 

Z drugiej strony to coraz więcej państw dąży do usunięcia kary śmierci, i to nie bez powodu, więc kwestia ta staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Z humanistycznego punktu widzenia kara śmierci jest niemoralna, i jest to solidny argument przeciw. 

 

Odpowiadając w skrócie: Tak, a nawet nie. To zależy. 

 

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...