Skocz do zawartości

Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem uczulony na dysproporcje obrazu, ale format 14:9 mi nie przeszkadza. Nie powoduje on deformacji obrazu, a telewizory panoramiczne mają wypełnione 90% ekranu zamiast ~75%. Podejrzewam, że w skali masowej, ludzie nie chcą miec czarnych pasów po bokach, stąd popularność formatu 14:9.

 

Nie oszukujmy się, większość widzów nie wie jak zmieniać formaty, więc nadawcy szukają złotych środków. 

 

Nie ma się też co specjalnie czepiać przycięć skoro:

- większość filmów które oglądaliśmy w latach 90' i 00' to przycięte wersje nagrane w szerokiej panoramie. Nasze kwadratowe kineskopy pokazywały nam nieraz tylko 50% kadru i nikt nie narzekał

- różni nadawcy dokonywali większych przycięć i nikt ich za to nie skarżył. Oglądacze "Mody na sukces" być może pamiętają ostatnie lata emisji w TVP1. Jedynka nigdy nie dotarła do odcinków HD i przycinała kadr 4:3 do proporcji 16:9 (zoom). 

- gorsze kwiatki widywałem na TVS gdzie stare seriale 4:3 rozciągano na sztywno do 16:9. O zgrozo!

 

Pamiętam jak wchodziły płaskie telewizory i ludzie oglądali tryb " 16:9 letterbox" w formie rozciągniętej z pasami u góry i na dole!! (BÓL)

 

Wracając do tematu....

Jako Ślązak podchodzę z dystansem do Świętej Wojny, która trochę wykrzywia stereotyp Górnego Śląska, ale obejrzałem kilka odcinków i się nawet pośmiałem. Przy okazji widać, że kraj nam się upiększył bardzo przez ostatnie 20 lat :)

Edytowane przez CYFROmaniak
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wot napisał:

MWE to nie nadawca, to stan umysłu.

Będzie przez kilkadziesiąt minut nadawać wnętrze pustego kościoła albo kolorowe pasy (TVC/NTL), nie przejmując się oglądalnością zupełnie. Ale napisy końcowe przyspieszy o 5 sekund, bo inaczej widz mu ucieknie przed reklamami. :D

Będzie szczycić się tym swoim pseudo-HD, a jednocześnie materiały wyprodukowane w SD przycinać do 14:9. :D PałerTV, liczyliście, ile linii obrazu zostaje po takiej obróbce? Czy za ciężka matematyka?

 

 

Jak na złość akurat w tej materii nie papugują ZSŻ, który materiałów nie przycina. Mam wrażenie, że inspiracją grupy są wszyscy, a konkretnie wszystkie złe praktyki na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kilku oś widziałem ustawienie ekranu "pełny" czyli rozciąganie automatyczne z 4/3 do 16/9 jak to robi właśnie TVS na sztywno i osobom chcącym mieć pełny ekran tak właśnie ustawiam. 

Skoro kabarety są emitowane w 4/3 to czemu nie wszystko ?

Już mniej mi przeszkadza widoczna flaga WSS niż to nienaturalne powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2021 o 17:10, CYFROmaniak napisał:

Jestem uczulony na dysproporcje obrazu, ale format 14:9 mi nie przeszkadza. Nie powoduje on deformacji obrazu, a telewizory panoramiczne mają wypełnione 90% ekranu zamiast ~75%. Podejrzewam, że w skali masowej, ludzie nie chcą mieć czarnych pasów po bokach, stąd popularność formatu 14:9.

Jednym z popularyzatorów tego formatu w odniesieniu do starszych produkcji jestem właśnie ja. "O niebo" wolę 14:9 niż nienaturalnie porozciągane twarze.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, A&G napisał:

Jednym z popularyzatorów tego formatu w odniesieniu do starszych produkcji jestem właśnie ja. "O niebo" wolę 14:9 niż nienaturalnie porozciągane twarze.

A ja wolę porozciągane twarze. Ustawiasz w TV tryb 4:3 i masz normalny obraz. Gorzej jak ktoś nie ma takiej opcji, to wtedy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, AntenaHDFan napisał:

A ja wolę porozciągane twarze. Ustawiasz w TV tryb 4:3 i masz normalny obraz. Gorzej jak ktoś nie ma takiej opcji, to wtedy problem.

Normalny obraz możesz mieć tylko gdy nie jest sztucznie rozciągnięty, gdyż wówczas w ustawieniach telewizora możesz ustawić rozciąganie formatu 4:3.

Jeśli będziesz chciał zmienić rozciągnięty przez nadawcę  format 4:3, uzyskać obcięty kadr.

 

 

Nie mówiąc o tym że wszystkie pozostałe kanały nadające w 16:9 przy zmianie formatu telewizora na 4:3 będzie nienaturalnie spłaszczone.

Rozciąganie 4:3 w ustawieniach odbiornika, nie wpływa natomiast na format 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dvbtowiec napisał:

Jeśli będziesz chciał zmienić rozciągnięty przez nadawcę  format 4:3, uzyskać obcięty kadr.

 

 

Nie obcięty, a ścieśniony. Logo będzie nienaturalnie wyglądało, ale film/serial już dobrze. Chociaż zdecydowanie wolę normalne zmienianie formatu tj. na TVP Historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację. Musiałbym to sprawdzić. Nie mniej, w ustawieniach telewizora masz opcję rozpoznawania formatu i ustawiania automatycznie tylko w jednym kierunku.

I masz do wyboru - jeśli 4:3 to rozciągnij.

W drugą stronę takiej opcji nie ma, zatem Twoja propozycja sprowadza się do tego że większość użytkowników musiałby ciągle grzebać w ustawieniach.

Rozciąganie przez telewizor jest wykonywanie automatycznie. A kto chce zostawia 4:3 i wszyscy są zadowoleni.

Przy rozciągniętym formacie 4:3 przez nadawcę uszczęśliwia się na siłę tych co lubią oryginalny format.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2021 o 19:55, Widz naziemnej telewizji napisał:

według mnie to jest nudne 

Co jest nudne?

8 godzin temu, Fan WWE Superstars napisał:

Wczoraj były jakieś problemy z głosem podczas emisji "Świętej wojny".

Dziś czasem przycinało, ewidentnie wina nadawcy. Ale nie przeszkadzało bardzo i było dosyć rzadko.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Widz naziemnej telewizji napisał:

A wszystko, szkoda, że brakuje filmów dokumentalnych o planecie, kosmosie, przyrodzie, warzywach czy owocach- taka nauka 

Powiem, ja jedynie Świętą Wojnę oglądam. Chciałem obejrzeć Matki, żony i kochanki, ale niestety, skończono emisję.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...