Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem i sprzętem w platformie CANAL+


Tokić
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłam spore problemy z odbiorem kanałów w godzinach porannych. Obraz zacina się, występuje tzw. pikseloza. Problem dotyczy szczególnie paczki kanałów od TVN, ale ma miejsce tylko od rana do ok. 13, później ustępuje i aż do wyłączenia dekodera kanały działają wzorowo. Wiadomo czym może to być spowodowane? Dodam, że sprzęt nie był zmieniany, a antena ruszana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem o źródle podobnym jak @tektyw85, tyle że ja nie mam wątpliwości, co go powoduje. Mam za to wątpliwości, jak go rozwiązać... Otóż:

1. Występują (nieregularnie) problemy z odbiorem z HB tp. 15 (11488V) - spada jakość sygnału, mnoży się BER, oglądać się nie da.

2. Problemy powoduje LTE na 1800 MHz.

3. Pojawiły się po zainstalowaniu anteny do LTE właśnie, konkretnie takiej (chociaż pewnie przy każdej innej byłby ten sam problem): https://goo.gl/p3wyPc

4. Antena SAT (Triax 90 + Monoblock Quad Opticum LMQP-04H) jest umieszczona na tym samym kominie, ale na maszcie oddalonym o ok. 80 cm w linii prostej od anteny LTE.

5. Problemy ustają przy wymuszeniu na modemie (Huawei E3272, znajduje się na strychu, dokąd sprowadzone są kable) pracy w LTE 2100 - nie mogę jednak zastosować takiego rozwiązania, gdyż nie mam wystarczającego zasięgu w tym paśmie, a i prędkości spadają znacząco (z ok. 20 Mbps do 3 Mbps).

6. Instalacja sat wygląda następująco: kable z monoblocka schodzą na strych, gdzie przez sumator do Quada łączą się z DVB-T (anteny UHF+VHF) i lecą do gniazdek abonenckich w pokojach.

7. Instalacja jest nowa, bo i dom nowy - skończona na jesień 2016.

8. Zacząłem od wymiany F-ek ze zwykłych na samokompresyjne, gdyż uznałem ich słabą jakość (i fakt, że zaśniedziały już po jednej zimie pracy na dachu) za możliwego winowajcę niedostatecznego ekranowania całej instalacji. Na razie bez sukcesu - chociaż do wymiany mam jeszcze cztery przy konwerterze, na razie pogoda mi nie pozwoliła. Dotychczas bez sukcesu zresztą.

 

Jak sądzicie - który element instalacji jest winowajcą zamieszania? Wolałbym uniknąć odpowiedzi "konwerter", bo nie bardzo mogę zainwestować obecnie w inny, a zależy mi na monoblocku dla czterech niezależnych odbiorników. Zapewne najprostszym wyjściem byłoby odsunięcie anten od siebie, ale niestety - nie ma takiej możliwości... Producent anteny od LTE spotkał się już z takim problemem, ale rozwiązania nie ma...

Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem tylko że z instalacją Cyfrowego Polsatu i modemem typu ODU. Tylko tam sygnał od konwertera dodatkowo przechodził przez ten router i trafiał do dekodera. Problem polegał na tym że sygnał LTE wprowadzał szumy przez co obraz klatkował co uniemożliwiało jego swobodny odbiór. Po wyłączeniu pasma LTE 1800 problemy ustępowały. Dodatkowo co możesz sprawdzić to czy na złączu F na "Masie" nie ma napięcia. Możesz sprawdzić to zwykłą próbówką. Takie przebicie może również doprowadzić do obniżenia jakości sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to dobre wzmocnienie konwertera. Jeśli nośna będzie około 80dB a antena prawidłowo ustawiona pokaże mer w okolicy 15dB to przy dobrym kablu i złączach F kompresyjnych problem powinien ustąpić.

Jakiego masz monoblocka i jaki sygnał z sat?

Jeśli siła sygnału jest niska to przy mocnym sygnale lte 1800 występują na tyle silne interferencje, że pojawiają się błędy sygnału na linii konwerter dekoder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Opticum LMQP-04H, nie mam niestety profesjonalnego miernika, mogę się tylko orientacyjnie opierać na wskazaniach Mediaboxa... Siła w okolicach 75%, jakość typowo na tym tp. ok. 56-58%...

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez axelmateuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz,nie masz możliwości przełożyć modemu /anteny w inne miejsce to jedyna opcja to uszczelnienie instalacji antenowej. Ale żeby się upewnić radzę zatrudnić technika z miernikiem, żeby sprawdził Ci poziomy sygnału. Jeśli będzie taka konieczność może trzeba będzie wymienić monoblocka na model o lepszym wzmocnieniu lub precyzyjniej ustawić antenę żeby poprawić współczynnik MER (tym bardziej, że używasz sumatora pasywnego, który dodatkowo jeszcze tłumi nośną sygnału). Nie ma innej możliwości, aczkolwiek nikt Ci nie da 100% pewności że i te zabiegi podziałają, ale ja innych nie znam. Tobie nie zakłóca BTS, który jest gdzieś daleko od Ciebie - tylko antena LTE, która nadaje upstream do BTS'a.

Jeszcze jedno od jakiego Operatora masz LTE (wg wykazu ze strony https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=9455 wygląda, że masz Play'a). Mój DLINK Lte z PLUS'a leży z 50cm od Evobox i nie mam żadnych zakłóceń w paśmie 11,488 - 11,508 czyli  1738 - 1758 MHz. Ale używam konwerter unicable z Inverto, który ma nośną sygnału przeszło 80dB, a kabla do dekodera mam raptem 10m na F-ach kompresyjnych.

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, zdaję sobie sprawę, że może się nie obejść bez zmiany konwertera (a w razie czego, co polecacie? Inverto też?)... Wiem też, że nie ma pewności, że to zadziała - ale dzięki za chęci do pomocy. Zgadza się, mam Playa, BTS daleko, stąd konieczność zamontowania dodatkowej anteny - pierwsza pośrednia się nieszczęśliwie pokryła i klops... Gdyby to było na jakiejś perskim tp, to pewnie nawet bym nie zauważył - a tu Domo, Eleven...

Idę na dach, wymienić F-ki na samokompresyjne przy konwerterze, dam znać, czy coś drgnęło :)

 

Edit: No, to zyskałem - minus 4% na jakości ;) Ale jeśli będzie to jakość lepiej ekranowana, to biorę mimo tego ;) Na razie jest dobrze, ale już tak bywało - że jeden dzień spokój, a drugi szatkownica. Zobaczymy, co będzie dalej.

Edytowane przez axelmateuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Canal + sila 87 jakosc 12
Canal + sport 2 sila 87 jakosc 0-4
Nat geo sila 87 jakosc 12
NSport podobnie do Canal +
Inne kanaly w miare OK

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysiadłem dzisiaj z miernikiem sygnału satelitarnego i po godzince zabawy osiągnąłem jakość 75-78% na dekoderze multiroomu i... 40% na WiFi Premium Boxie. Zakładając, że główny dekoder źle odczytuje parametry (jak ktoś wspominał) powinno być chyba OK. Zobaczymy jaki będzie odbiór przy słabej pogodzie. Zakładając, że mam mnóstwo miejsca, czy antena 120 cm zrobiłaby dużą różnicę wobec obecnych 80 cm?

 

Witam, zgadzam się z Tobą. Poziom sygnału wyświetlany przez dekoder jest tylko "orientacyjny". To nie miernik. Gdy mam zlecenie ustawienia anteny dla NC+ na mierniku ustawiam transponder TVN i ustawiam około 90 siła na 70 jakość. Nie ustawiam na max, gdyż w skrajnym przypadku powodowało to - na mniejszych antenach - pogorszenie działania innych programów HD.

Antena. Większa, większy zysk. Gorsza pogoda - lepszy odbiór. Racja, zgadzam się. Tam, gdzie klient nie szczędzi pieniędzy i nie ma nic przeciwko dużej antenie montuję 120cm. Zdarzało się w ciągu ostatnich 8 lat, że taką antenę przestawił z pozycji wiatr. Ale nie miałem zgłoszeń że w ogóle nie działa żaden program.

Jako instalator polecam 120cm. Większość osób znosi kilku dniowe niedogodności w ciągu roku - osoby te mają zamontowane anteny 80cm.

Np. u mojej teściowej NC+ chodzi na ant 60cm z 2008r z drogim konwerterem. W duże wichury i ulewne deszcze nie ma odbioru. Ja używam MABO 150 z polarmountem 78rok... Chodzi NC+, CP i wszystkie FTA. W sumie przez cały rok z kilku transponderów i 2 satelit - nisko nad horyzontem nie mam sygnału łącznie przez kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie chodzi o oszczędności, tylko zwykły brak miejsca na zamontowanie większej anteny. Dobrze ustawiona osiemdziesiątka w zupełności wystarczy. Nie pamiętam, jak żyję, aby przez kilka dni padał non stop ulewny deszcz uniemożliwiający odbiór. ;) Ja bym raczej mierzył w ilości minut, a nie dni bez odbioru.

 

Przez kilka lat używałem anteny po Cyfrze wielkości 60 cm z zezem na Astrę i też dawała radę. Wymieniłem na większą tylko dlatego, że była okazyjna cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasza 80-90cm na zachodzie i w centrum kraju jest wystarczająca. Dobrze ustawiona powinna zagwarantować całodobowy odbiór wszystkich transponderów. Na wschodzie kraju może być konieczność instalacji trochę większej od 90-110cm. Nie należy przesadzać z rozmiarem, w stacji TVK montuje się czasze 180cm i co z tego skoro przyjdzie nawałnica i tak jest brak sygnału. Natury się nie pokona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymieniasz dekoder na zupełnie inny model to różnie może być. Różne dekodery (tunery) mają różną czułość głowicy DVB-S/S2, więc gdy antena jest ustawiona nieprecyzyjnie to może zdarzyć się sytuacja, że pomimo prawidłowego odbioru na jednym dekoderze, na innym będą zakłócenia. Jeśli jednak antena jest ustawiona poprawnie i jest w miarę duża (średnica czaszy min. 80 cm) to wówczas raczej nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...