Skocz do zawartości

MUX testowy DVB-T2 BCAST


Misiek.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W koncesji EWTN Polska znalazł się wykaz sieci telekomunikacyjnych, w których będzie nadawana, wśród nich BCAST na obszarze Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Lublina. Pytanie - czy BCAST prowadzi też jakąś kablówkę, czy błednie wpisano i chodzi o to, że wkrótce ruszą też nadajniki w Gdańsku i Lublinie, a w nich też EWTN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej EWTN nie ma koncesji na nadawanie naziemne i satelitarne, z tego co mi wiadomo mają tylko koncesję na kabel, może coś "naciągną" tylko dla mux lokalnego i testowego, ale wątpie, po za tym na tą chwilę we Wrocławiu tego mux bcast praktycznie nikt nie odbiera, a w innych miastach też ogromne problemy ze stabilnością, więc nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piter7790 napisał:
 
 

Nadajniki wkrótce ruszą także w Gdańsku i Lublinie,dodatkowo także w Gdańsku oraz w Warszawie ruszy Mux od MWE.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/mwe-bcast-michal-winnicki-multipleksy-testowe-mwe-warszawa-gdansk-lublin

Napisali w zasadzie to samo, co ja. Albo się zasugerowali moim wpisem na forum, albo z innych źródeł też już to wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2021 o 20:10, Mr. Orbita napisał:

W Warszawie także obserwuję coś, co można określić mianem "braku stabilności sygnału".

 

U mnie te wahania nie prowadzą do utraty odbioru, ale podejrzewam, że jeśli ktoś ma sygnał słabszy, to takie skoki/spadki mogą do tego prowadzić. Ponieważ to się dzieje bardzo szybko, to nie zawsze na TV na paskach sygnału ta różnica może wychodzić, ale już na karcie DVB w PC to widać.

 

GIF z pasków sygnału AltDVB, najpierw MUX5 DVB-T2 (skoki jakości 76-77%), w pewnym momencie przełączam na MUX testowy BCAST (skoki jakości 60-72%, chwilowy brak jakości to moment przełączenia, to jest OK)

93310.gif

 

Wideo z CrazyScan - najpierw MUX5, gdzie wahania C/N są między 37,75 do 38,5 (0,75 dB), później MUX BCAST, gdzie widoczne wahania C/N są od 31,5 dB do 35,75 dB (4,25 dB).

Wideo z CrazyScan

 

Na żadnym innym MUX nie obserwuję takiego rozstrzału wahań sygnału, na TVN jest także stabilnie, mimo że jest u mnie znacznie słabszy. Moim zdaniem to coś związanego z warstwą fizyczną, może niektóre urządzenia radzą sobie gorzej z DVB-T2 V1.3.1 (pozostałe MUX deklarują się jako V1.1.1), a może to kombinacja FEC i okresu ochronnego daje taki efekt? Nie wiem, specem od T2 nie jestem. Nadawca musiałby się przyjrzeć i pokombinować. Ja tylko mogę potwierdzić niektóre pojawiające się w sieci głosy - też widzę coś dziwnego u siebie.

 

BTW: Poza tym TV Republika - MPEG4 w tym MUX wbrew nazwie nie jest w MPEG-4, tylko w HEVC. TV Republika jest tam nadawana dwa razy, obydwa w HEVC, ale jedna emisja (ta opisana jako MPEG4) jest z (pseudo)przeplotem, a ta opisana jako HEVC - bez przeplotu.

....oj dawno nie widziałem Twoich postów, ale fajnie że jesteś czyli teraz w stolicy siedzisz :) Widzisz mam to samo, ale ciężko jest ten sygnał we Wrocławiu złapać, trzeba mieć nie tyle dobrą antenę co bardzo czułą głowicę i nawet jak jest bardzo czuła to efekt jest taki jak na twoim gifie czyli brak stabilności, większość sprzętu we Wrocławiu w ogóle nie łapie tego MUX nawet pod nadajnikiem w blokach, wiesz zastanawia mnie to, po co oni w ogóle robią te testy, jeżeli wszyscy piszą, a oni nie wyciągają z tego żadnych wniosków, wiemy dobrze że sprzęt mają skopany lub źle ustawiony, więc przez tyle czasu mogli już to dawno naprawić, mija wiele miesięcy, a tutaj zero reakcji z ich strony, chyba to jest tylko jakaś pralnia :) , zapłacone, włączone i sobie coś leci ... zero reakcji z ich strony...kabaret....

Mamy we Wrocławiu dwa lokalne muxy i oba mają nadajniki małej mocy, MUX L4 (MWE) ma 100% na wskaźniku i działa stabilnie praktycznie zawsze, a MUX BCAST czasami coś tam się pojawi na chwilę jakiś promil i piksele a większość to brak sygnału nawet jak testuje pod nadajnikiem, aż dziwne że nie szkoda im prądu.

Winnicki jednak jest dużo bardziej profesjonalny, jak teraz ruszy w Warszawie i Gdańsku to będzie miał ponad połowę Polski, a BCAST to może ze swoją jakością im #%@*&..

 

W dniu 27.06.2021 o 12:23, DanielK napisał:

Widzę, że niektórzy myślą, że to jest tylko takie "pstryk" i już działa :D ha ha :D

 

...czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, a zaraz październik i dalej większość nie odbiera tego muxu BCAST poprawnie we Wrocławiu, zaraz zbliży się do połowy roku i nadal lipa.

Może Mr. Orbita podjedzie i im to ustawi, bo oni sami do końca roku się nie wyrobią :) chyba, że nadają dla 0.01% populacji i to tajna misja testowa tylko dla mieszkańców SkyTowera :) Konkurencja musi mieć ubaw :) 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbieram tego BCAST z odległości 3.5 km. Sygnał na moim tunerze SNR 31.5 db a muxL4 ma 36 dB. To się da odebrać. Tylko ja mam jak zrobić to porządnie bo mam warunki. 2 anteny UHF (Ślęza, Sky Tower), antena VHF do mux8 i antena FM spięta zwrotnicą. Tylko oczywiście ten BCAST jest zwalony. Przy zmianie stacji mam zielony obraz ze 3 sekundy i piksele a potem gra, ale średnio raz na 3-4 minuty sygnał do zera spada. Tak samo tv regionalna. To w ogólne nadaje? Ciekawe czy np. taka tv Republika za to płaci? Bo jak tak to nie wiem za co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spada do zera i niektóre tunery już nie stroją i jest brak sygnału ciągły, bo ten spadek powoduje zawieszenia, tutaj więc jest największy problem, po za tym zasięg tragedia - 3.5 km na osobnej antenie :) , to powinno łapać przy takiej odległości na kablu, a z większej odległości to już praktycznie nie ma co wyszukiwać sygnału, bo go nie ma i szkoda czasu.. Płacą i koszta mają, niektórzy płacą nawet za powietrze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2021 o 23:06, Ramirez napisał:

Odbieram tego BCAST z odległości 3.5 km. Sygnał na moim tunerze SNR 31.5 db a muxL4 ma 36 dB. To się da odebrać. Tylko ja mam jak zrobić to porządnie bo mam warunki. 2 anteny UHF (Ślęza, Sky Tower), antena VHF do mux8 i antena FM spięta zwrotnicą. Tylko oczywiście ten BCAST jest zwalony. Przy zmianie stacji mam zielony obraz ze 3 sekundy i piksele a potem gra, ale średnio raz na 3-4 minuty sygnał do zera spada. Tak samo tv regionalna. To w ogólne nadaje? Ciekawe czy np. taka tv Republika za to płaci? Bo jak tak to nie wiem za co. 

U mnie to leci z jednej anteny i wszystko gra, póki sygnał jest stabilny. Ale fakt, zielony obraz przy przełączaniu to normalka. Myślałem, że może moje sprzęty tak mają, ale widać nie tylko u mnie ten cud występuje. No i ciągłe ostatnio brak TVRegionalna.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś zmieniło się w charakterystyce nadawania czy to warunki pogodowe powodują brak odbioru u mnie? Kwestia zielonego obrazu przy przełączenia to kwestia dekodera. U siebie antenę mam podpiętą pod kartę telewizyjną wpiętą w mały komputerek który udostępnia serwerem telewizję do reszty urządzeń w domu. Mam od razu separacje galwaniczną po wifi ;) Cześć urządzeń podczas przełączania kanałów "generuje" efekt zielonego obrazu. Część przepina bez tego efektu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłacili fakturę za prąd to im z powrotem włączyli :) Mapkę poproszę tego MUX (nadajnik Wrocław), taką realną, a nie wirtualną, bo nadawca nie odpowiada na maile, gdzieś ktoś wyszperał ?

Miesiąc temu byłem u kolegi na Rynku i odbiera wszystko - siła na każdym MUX polskim co najmniej 90%, czeskie ma 70%, a oczywiście na MUX DVB-T2 BCAST siła 0%, może jest za blisko nadajnika i dlatego :) . Mocna petarda :) 

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nic tymi testami szukają telemetrów. Kształtują wiązkę w jakimś kierunku, nadają przez określony czas i sprawdzają czy oglądalność TV Republika się zmieni. A przy obecnej oglądalności jeden dodatkowy telemetr robi różnicę. Jeśli nic się nie zmienia to zmieniają kierunek nadawania. Itd. Innego sensu tych testów nie widzę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oni jakoś testują to dziwnie bo u mnie też ten MUX już nie łapie. ZERO sygnału. :-( Problem jest tylko z testowymi emisjami BCAST w Polsce. Inni nadają bez problemów i ich się odbiera na dalekich nawet odległościach od nadajników. :-) W co ten Polsat inwestuje bo w tym BCAST ludzie nie mający pojęcia o nadawaniu MUX-a DVB-T2. Polsat mógł uruchomić testy DVB-T2 z Emitelem tak jak TVP i TVN Discovery. :-(

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2021 o 20:50, pablo21 napisał:
 
 

Oni jakoś testują to dziwnie bo u mnie też ten MUX już nie łapie. ZERO sygnału. :-( Problem jest tylko z testowymi emisjami BCAST w Polsce. Inni nadają bez problemów i ich się odbiera na dalekich nawet odległościach od nadajników. :-) W co ten Polsat inwestuje bo w tym BCAST ludzie nie mający pojęcia o nadawaniu MUX-a DVB-T2. Polsat mógł uruchomić testy DVB-T2 z Emitelem tak jak TVP i TVN Discovery. :-(

Byłoby absurdem, żeby Polsat mający swoją firmę BCAST opłacał zewnętrzną do takich testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981
W dniu 1.11.2021 o 20:46, Mr. Orbita napisał:

W Warszawie albo coś padło, albo ustawili parametry, których ja już całkiem nie odbieram. Widzę sygnał, ale nie wstraja mi się to, co leci.

Ktoś z Warszawy może zerknąć?

 

94154.png

Ja od początku we Wrocławiu mam takie jaja. Na VU+ Duo 4K SE zero jakości sygnału. Pozostałe sprzęty działają, nawet Vu+ Uno 4K SE z głowicą USB Vu+ Turbo SE. Może to zależy od parametrów głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...