Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rozpoczyna się przegląd filmów Jacquesa Tatigo. O 13:30 zobaczymy komedię prod. Francja, 1953, pt. „Wakacje pana Hulot”, natomiast we WT, 7 czerwca, g. 16:20, komedię obyczajową prod. Francja, 1958, pt. „Mój wujaszek”.

Cytat

Pan Hulot, skromny choć oryginalny mężczyzna w średnim wieku, udaje się swym starym gruchotem do Bretanii na urlop. Wynajmuje pokój w małym pensjonacie i rozpoczyna intensywne zabawianie pozostałych gości. Szczególnie zabiega o względy Martine, która zdaje się doceniać jego rycerską postawę, ale w dalszym ciągu urlopu, aktywność pana Hulot powoduje same katastrofy.

Cytat

Pan Hulot wybiera się w odwiedziny do krewnych w Paryżu. Jego siostra, pani Arpel, oraz jej mąż, dyrektor fabryki plastiku, mieszkają w nowoczesnej dzielnicy. Ich dom jest zautomatyzowany i pełen technicznych urządzeń. Panu Hulot nie odpowiada to sterylne, odczłowieczone środowisko. Także siostrzeniec bohatera, Gérard, nie czuje się tam dobrze. Wolałby bawić się tak jak inne dzieci w jego wieku. Rodzice chłopca obawiają się, że wujek może mieć na niego zły wpływ. Z tego względu zatrudniają pana Hulot w swojej fabryce. Ma to oczywiście nieobliczalne skutki. "Mój wujaszek" to druga część perypetii pana Hulot. Obraz otrzymał Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego i Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Cannes.

teleman.pl

 

Prawdziwym rarytasem będzie polski klasyk - komedia z 1964, pt. „Upał”, reż. Kazimierz Kutz. Emisja w SB, 4 czerwca, g. 12:35-14:09 w TVP Kultura i TVP Kultura2. Nikt dziś nie spodziewałby się takie zwrotu akcji w kwestii starych polskich filmów. 

Cytat

Dwaj Starsi Panowie zostają poproszeni przez premiera małego państwa, aby w czasie upału przejęli opiekę nad opustoszałą stolicą. W czasie długich wędrówek po udręczonym skwarem mieście Panowie spotykają żeńską Drużynę Przeciwudarową im. Kupały, dowodzoną przez piękną Zuzannę. Tymczasem do miasta przybywa Ambasador egzotycznego państwa. Jest on oburzony faktem, że nie został powitany. Zgłasza swe pretensje w ministerstwie. Starsi Panowie z pomocą kasjerki Basi próbują zażegnać konflikt i udobruchać gościa. Wkrótce o względy pięknej kasjerki zaczynają się ubiegać robotnik drogowy Albin, subiekt z Domu Mody, i sam Ambasador. Honor miasta próbuje też ratować Miss Upału, piękna Grzanka. Po wielu perypetiach konflikt zostaje w końcu zażegnany, a wieczorny deszcz ożywia życie w mieście. "Upał" jest filmową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów, jednego z najbardziej popularnych widowisk telewizyjnych, którego twórcami i głównymi wykonawcami byli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.

teleman.pl

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeden zabytkowy tytuł się ukaże. Czekamy, co dalej, ale nie ma co się nastawiać, może to być jednorazowy nabytek. Ostatnio TVP Kultura zdobyła prawa w 2015 do kilku kryminałów z lat 60. W międzyczasie pojawiła się garstka filmów, co można na palcach jednej ręki policzyć. Potem dopiero w 2021 - WFDiF (SF KADR), co nie było niczym szczególnym po przewałkowaniu w Polsacie tych filmów. Z tym, że w TVP jeszcze większa bieda, niż w Polsacie. Z Ipli nic nie zobaczyliśmy w TVP...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów - melodramat w roli głównej Pola Negri, pt. „Bestia” z 1917 r. zostanie wyemitowany w wersji odnowionej po rekonstrukcji w PN, 1 sierpnia, g. 18:50-19:59. 

Cytat

Pola Basznikow, uboga dziewczyna z prowincji, często spędza czas w męskim towarzystwie. Po kolejnej kłótni z ojcem ucieka z domu. Młodej buntowniczce pomaga zakochany w niej Dymitr, który wykorzystuje okazję i podstępem zwabia ją do hotelu. Sprytnej dziewczynie udaje się go przechytrzyć. Upija natrętnego adoratora i kradnie mu pieniądze. Wyjeżdża do Warszawy, gdzie niebawem spełnia marzenia o karierze na scenie - zostaje tancerką w kabarecie. Tam dostrzega ją bogaty przemysłowiec Aleksy Wilineffo, który opuszcza dla niej żonę i dziecko. Nieświadoma rodzinnego dramatu Pola odwzajemnia jego uczucie. Nie wie też, że jej śladem podąża upokorzony Dymitr, który nie zamierza darować upokorzenia i planuje krwawą zemstę.

teleman.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prawdziwy rarytas polskiego kina niemego - film wojenny z 1921, pt. „Cud nad Wisłą”, w roli głównej Jadwiga Smolarska. Emisja premierowo (po rekonstrukcji) w PN, 15 sierpnia, g. 9:50-10:59.

Cytat

Dzieje wojny polsko-radzieckiej aż do sierpnia 1920 r. Akcja rozpoczyna się w dzień Wigilii na obywatelskim dworze oraz w chacie włościanina. Film został zrealizowany na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych.

teleman.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Sentence Dzięki za info :) Natomiast parę dni później film poleci na Kino Polska :) Ponadto, staram się przenosić na wspomniane 35mm.online, odkąd mam dostęp do serwisu na telewizorze. Oczywiście nie znajdę tam wszystkich polskich filmów, bo brakuje tam produkcji Poltelu, których emisji w TVP jest teraz jak na lekarstwo.

Ponadto, na razie TVP Kultura nie jest dla mnie atrakcyjna. Odkąd pogorszono jej jakość w DVB-T, nie mam tam zbytnio czego szukać...

Edytowane przez mastano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wkrótce filmy nieistniejącej, telewizyjnej wytwórni filmowej Poltel, które nie zostały poddane rekonstrukcji cyfrowej, tego dostąpią, ponieważ w ostatnich latach trwają solidne prace nad odnawianiem archiwalnych materiałów dokumentalnych i reportaży. Efekty można zobaczyć w TVP Dokument.

 

W momencie, gdy nagrywałem te filmy między innymi z kanału TVP Kultura, to już były bardzo zanieczyszczone i zaniedbane. Do 2019 r. na takich pozycjach w znacznym stopniu opierała się ramówka. Teraz stacja nie chce sobie na to pozwolić, przez co filmy Poltel zniknęły, miejmy nadzieję, że wrócą kiedyś... odnowione.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dobrą wiadomość dla fanów Kabaretu Starszych Panów, od wczoraj jest nadawany w soboty o 22:15 od 9 wieczoru na TVP Kultura. Ja już wszystkie oglądałem, te które oczywiście przetrwały, bo wcześniejsze wieczory niestety przepadły. Niedawno oglądałem bo wypożyczyłem z biblioteki, ale z chęcią sobie spojrzę i obejrzę te arcydzieło jeszcze raz. Wczoraj nie oglądałem, ale kolejne wieczory z chęcią obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny przykład na niezrozumienie tajników technologii i braku szacunku dla widza. Usunięto TVP Kultura w wersji 1080p HEVC, a pozostawiono 1080i H.264. Skoro już chcieli (musieli) usunąć jedną z wersji TVP Kultura, to mogliby przynajmniej zrobić to z wersją 1080i H.264 z MUX 8 i tam dać World'a. A tak zrobiliśmy technologiczny kroczek w tył. :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...