Skocz do zawartości

Hot Bird 13F/13G - Nowe elektryczne satelity


Rekomendowane odpowiedzi

To się ciągle zmienia. Przed południem najsłabszy MER miałem na 11449,  a wieczorem na 11117. Na jednych transponderach MER idzie w górę, na innych opada, a na jeszcze innych trzyma się w zakresie +/- 0.1 dB. Zapewne kilka lub kilkanaście dni trzeba poczekać na parametry docelowe. Ogólnie jest całkiem nieźle. Większość częstotliwości pomiędzy 15-16.5 dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej antenie i w jakim miejscu?

Te informacje śą ważne przy podawaniu parametrów odbieranego sygnału.

Trzeba poczekać jakieś dwa tygodnie na ostateczne parametry sygnału z nowych satelitów.

Wtedy warto będzie dokonać drobnych korekt ustawień zestawów antenowych aby uzyskać maksymalną ich sprawność. 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując pomiary z tego postu:

 

 

Dzisiejszy pomiar Zielona Góra - tabela po prawej. Dla porównania z 3 czerwca - po lewej.

Niebo praktycznie bezchmurne. Pomiar w okolicy godz 14:00.

 

Uwaga: Antenę dostroiłem na 10719 V, który dzisiaj jest najsłabszy. Na 12265 V udało się osiągnąć MER max 13,0 dB.

Gdy antenę dostroję na najlepsze parametry dla 11508 V (MER także 13 dB się udaje), to większość pozostałych znacznie spada. Więc nie zalecam ustawiania anteny na tym trp.

Co ciekawe, ustawienie najlepiej dla 12265 V, czy 10719 V to dość mocno odczuwalne skręcenie anteny w stronę wschodu ;)

 

 

pomiar-13e-09-09-2023-fteor58.jpg

 

Wrócę do tematu jeszcze za jakiś czas - gdy się sytuacja ustabilizuje.

Na pocieszenie jest fakt, że są transpondery bliskie okolicy 14 dB MER i to na antenie 58/60 cm.

 

12015 H bardzo ładnie :)

 

12015h-09092023-fteor58.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez DanielK
  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TP 65 12015 H jest zakłócany w ramach trwającej wojny i związanej z tym akcji w eterze. Mogą występować chwilowe glitche na obrazie i przycięcia audio na które nie ma wpływu ustawienie anteny.

Po przełączeniu na nowe satelity dzięki wysokiej jakości sygnału MER ~16.1 dB zakłócenia na tp. 65 występują dość rzadko.

Na nowych satelitach aktualnie na transponderach dzierżawionych przez polskie platformy, najniższy MER ma tp.78 12264 V czyli TVP2.

Na antenie 80 cm w Warszawie niebo lekko zachmurzone po lekkiej regulacji kąta skręcenia konwertera na tp. 78 osiągnąłem MER ~14.9 dB

(pomiar miernikiem Rover).

Nawet na tp. 89 12476 H czyli dotychczas problematyczne BBC Brit jest aktualnie MER ~15.4 dB.

Z tego co wiem, ta sytuacja ma ulec poprawie.

Poczekamy, zobaczymy 🙂

Tak czy inaczej, aktualnie anteny ustawiamy na 12264 V tp.78 (TVP2).

Edytowane przez support458
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak było w połowie przełączeń TVP2 miał słaby sygnał, tak teraz też, choć lepszy niż był. Swoja drogą czy to jakie wyniki uzyskujemy nie zależy po części od konkretnego konwertera? Był na satkurierze taki test konwerterów i wyniki były różne, niektóre dawały bardzo wyrównane wyniki. W teście były m.in televes czy inverto ultra black.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że konwertery się różnią to nic dziwnego, mają tylko zapewnić sygnał wyjściowy o odpowiednim poziomie. Wyjściowy zależy tylko od wzmacniacza konwertera i automatyki trzymającej odpowiedni  poziom sygnału by nie przesterowało sygnału.

Niestety przy sygnałach sat nie da się wzmacniać tylko samego sygnału i wraz ze wzmocnieniem rośnie też dość wysoko ilość szumów i zakłuceń. 

Poza tym w specyfikacjach poziom szumów dla konwertera nie jest stały dla całego pasma wyjściowego konwertera i zwykle producenci oszukują trochę podając najlepszy czyli najniższy zamierzony poziom szumów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt warty odnotowania, jeszcze dotyczący starego satelity- wg. KingOfSat, HotBird 13B rozpoczął podróż w kierunku wschodnim. Nie ma go już na 13E, pozostał tylko 13E który też pewnie za niedługo zacznie podróż w inne miejsce. Warto to odnotować w tematach z mapkami pokrycia i dodać mapki pokrycia obecnych satelitów, są już dostępne.
Co do nowych satelitów, jest zauważalna poprawa sygnału, pod warunkiem dokonania drobnych korekt na instalacji idzie bardzo ładne wyniki wyciągnąć, nawet z 13E na lekkim zezie na antenie 100 cm MER dochodzi spokojnie do 16 ;)

Edytowane przez krrudn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ktosiu napisał(a):

To że konwertery się różnią to nic dziwnego, mają tylko zapewnić sygnał wyjściowy o odpowiednim poziomie. Wyjściowy zależy tylko od wzmacniacza konwertera i automatyki trzymającej odpowiedni  poziom sygnału by nie przesterowało sygnału.

Niestety przy sygnałach sat nie da się wzmacniać tylko samego sygnału i wraz ze wzmocnieniem rośnie też dość wysoko ilość szumów i zakłuceń. 

Poza tym w specyfikacjach poziom szumów dla konwertera nie jest stały dla całego pasma wyjściowego konwertera i zwykle producenci oszukują trochę podając najlepszy czyli najniższy zamierzony poziom szumów. 

 

Konwerter satelitarny jak sama nazwa wskazuje konwertuje wysokie pasmo częstotliwości odbierane z satelity (11,7 do 12,7 GHz) na niskie pasmo.

Zakres częstotliwości wyjściowych konwertera: dolne pasmo 950 - 1950 MHz górne pasmo : 1100 - 2150 MHz.

Dzięki tej przemianie częstotliwości można łatwiej przesłać sygnał do odbiornika/dekodera z mniejszymi stratami.

Sam konwerter jest wyposażony w układ mieszacza częstotliwości gdzie wzmacniacz służy do niewielkiej korekty sygnału, aby zapewnić najlepsze pramtery sygnału po przemianie częstotliwości na niskie pasmo. Nie służy do wzmacniania sygnału.

Główne wzmocnienie sygnału zapewnia antena, to ona dzięki wymiarom zbiera energię fal i ogniskuje w konwerterze.

Dlatego im większa antena tym poziom sygnału jest wyższy, co nie zawsze przekłada się na lepszą jakość sygnału.

To tyle na temat do czego służy konwerter.

W naszych warunkach odbioru na terenie całego kraju poprawnie wyregulowana antena 80 cm wraz z poprawnie ustawionym konwerterem zapewnia wystarczający link margin (LKM) na wszystkich transponderach z polskich platform. Zalecany typowy link margin wynosi co najmniej 5 dB.

Nawet na problematycznym transponderze z TVP2 link margin aktualnie wynosi 6 dB.

Link margin tłumacząc bardzo ogólnie, to wartość która określa ile decybeli dla jakości sygnału mamy w zapasie do utraty odbioru sygnału przez dekoder/odbiornik. Niestety link margin jest dostępny do odczytu tylko w zaawansowanych miernikach sygnału.

 

 

11 minut temu, krrudn napisał(a):

Fakt warty odnotowania, jeszcze dotyczący starego satelity- wg. KingOfSat, HotBird 13B rozpoczął podróż w kierunku wschodnim. Nie ma go już na 13E, pozostał tylko 13E który też pewnie za niedługo zacznie podróż w inne miejsce. Warto to odnotować w tematach z mapkami pokrycia i dodać mapki pokrycia obecnych satelitów, są już dostępne.
Co do nowych satelitów, jest zauważalna poprawa sygnału, pod warunkiem dokonania drobnych korekt na instalacji idzie bardzo ładne wyniki wyciągnąć, nawet z 13E na lekkim zezie na antenie 100 cm MER dochodzi spokojnie do 16 ;)

 

MER 16 dB i więcej na większości transponderów można osiągać nawet na antenie 80 cm.

Pytanie jaki masz MER na swojej antenie na tp.78 z TVP2 12264 V ?

Edytowane przez support458
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma dobrze ustawiona antene nie ruszał bym antety przecież one będą na tej samej pozycji 13E jedynie lekką regulacją skosu i odległością od czaszy konwertera można tu coś ugrać ale zaczekał bym na tą regulacje dopiero jak się wszystko na orbicie ustabilizuje czyli pewnie bliżej końca roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mam Cryptobox 642Combo dekoder  pokazuje mi sygnały TVP1 od 62-63% TVP2 od 75-77%Warner TV 64-66%,jest jeszcze TVP3 to 65-67%  reszta kanałów ma wachania 77-84 a tele5 90% przeszkoda średnio wielka 20 letni dąb oddalony dobre 30-40m prostej lini czubkiem drzewa terenie wyższym 7-10m.Wachania poszczególne od utraty do najwyższej jakości to od 59% do lekich zrywów 60-61% oraz najwyższy to zauważywszy  91% wcześniej do 81. TVP1,TVP2,TVP3,WARNER TV odbierają słabo.A i tak udało mnie się kabel czarny miedziowy lekko za pętlić co dało wzmocnić TVP2 z sygnału 62-65-67% oraz Warner 0 jakości do 64-66% sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mati384 napisał(a):

Jak ktoś ma dobrze ustawiona antene nie ruszał bym antety przecież one będą na tej samej pozycji 13E jedynie lekką regulacją skosu i odległością od czaszy konwertera można tu coś ugrać ale zaczekał bym na tą regulacje dopiero jak się wszystko na orbicie ustabilizuje czyli pewnie bliżej końca roku. 

No o dziwo u mnie pomogło, mam Triaxa 100 z szyną zez, 13E znajduje się na lekkim zezie, ostatnio wymieniałem przy okazji konwerter ze starego Televesa na Inverto i prace rozdzieliłem na dwa etapy- najpierw wymiana samego konwertera i ustawienie skewu tak jak poprzednika i pomiary, potem ewentualne korekty całości. Okazało się że najlepszy skew jest nieco bliżej zera stopni niż to było wcześniej (wcześniej konwerter Televesa był ustawiany jeszcze przed przetasowaniami i był ustawiony najlepiej jak się dało miernikiem),ale dodatkową, zauważalną poprawę sygnału uzyskałem właśnie przesuwając konwerter nieco na szynie w kierunku zachodnim (ważny jest fakt że jest na szynie, gdyby był centralnie i ruszałbym talerzem musiałbym go lekko obrócić w kierunku wschodnim), to mi dodało nieco do MERu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A le chcę nadmienić że ustawiając skew pod 13G jest to 0.07 stopnia a na 13F jest to 0.09 stopnia także jest troszeczkę do bani

Chyba że śię coś zmieni po przeniesieniu starszych jednostek na inne pozycje i małe korekty przy ustawieniu nowych jednostek na swojej pozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daw7

Ustawiałeś może antenę pod te słabsze tp? Wydaje mi się że masz zapas i można kosztem tych mocniejszych próbować podciągnąć te słabsze. Też mam Cryptoboxa tylko nowszą wersje i wygląda to podobnie, 61 procent to wartość graniczna, ale przy np. śniegu czy  gęstych chmurach, burzy te 63 procent to może być mało u Ciebie. Wydaje mi się też że te wahania/skoki sygnału to też nie są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...