Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, DanielK napisał(a):

Oczywiście, że tak. Bardzo dobrze to określiłeś.
Dla mnie TVN24 pomimo chęci jest niestrawne i pełne manipulacji tak jak napisałeś. Najbardziej obiektywny jest Polsat.

I nikt tego nie neguje. To ciągle wy dzwonicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to wy ciągle chwaliliście TVN24. A co do manipulacji - wystarczy pooglądać materiały Sobieniowskiego. Wiem, że to Fakty, ale ja traktuję jako jedność. Problem w tym, że nie są to takie prymitywne manipulacje, a bardziej przemyślane. Tu czegoś nie dopowiedzą, tam użyją jakiegoś przymiotnika, zmienią ton głosu. To są zawodowcy. Właśnie dlatego taka propaganda jest w moim odczuciu znacznie bardziej szkodliwa, niż ta za czasów PiS w TVP, bo tamtą mało kto traktował na serio, a tę z TVN, co widać po postach w tym wątku i w wynikach badań wiarygodności, mnóstwo osób.

Edytowane przez Kirk
  • Popieram 3
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz czekam na te przykłady wychwalania bo kolejny raz coś piszesz, a gdy ja proszę o przykłady to cudownie temat ucinasz i nie mogę się ich doczekać. Od dawna nie widziałem żeby ktoś wychwalał, co najwyżej porównywał z TVP Info, zwracał uwagę na różnice a to nie wychwalanie. Zresztą no czekam na przykłady to wtedy będzie można się odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ja widzę to wychwalanie wszędzie. Może nie tutaj na forum, bo nie wiem jak tu wygląda, ale generalnie ludzie tak się zapętlili w swoim światopoglądzie że wszystko co w najmniejszym stopniu obnaża hipokryzję lub ukazuje krytykę TVNu jest odbierane jak świętokradztwo. 

Przykładem mogą być choćby moja rodzina.

Edytowane przez Kirk
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 14:28, dvbtowiec napisał(a):

Ja bym bardzo chętnie poznał listę tych manipulacji, jak się już o nich pisze. Nikt nie twierdzi że jest super obiektywny kanał. Ale przy hasłach typu "pełno manipulacji" dobrze by było jednak to jakoś uzasadnić. Łatwo jest w przestrzeń coś takiego napisać, ale trudniej wykazać.

Manipulacji jest każdego dnia bardzo dużo. Gdyby człowiek nie pracował i rzetelnie usiadł tak całą dobę na tym kanale to zebrałby się niezły materiał przekłamań, niedomowień, przemilczeń, uników, zakrzykiwania gości itd. 

A tu pierwszy z brzegu przyklad.  https://www.youtube.com/watch?v=tJn7gjkKjIc

 

  • Popieram 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TVP Info propaganda była prosta i łatwo rozpoznawalna.

W TVN 24 jest sprytnie ukryta i zmanipulowana. Także na tym forum było już nieco o tym pisane.

Np. karmili się nie wiem ile tym cytatem "Tylko świnie siedzą w kinie". Rzadko kto obejrzał choćby dłuższy fragment wypowiedzi prezydenta.

Ostatnie dni to non stop wybory kopertowe i Pegasus (największy pożal się problem w tym kraju w Faktach oraz " Faktach po Faktach"), choć jest o wiele więcej istotnych moim zdaniem tematów.

 

Nie chcę się tutaj wgłębiać zbytnio bo po prostu nie mam na to czasu i ochoty. Mam ciekawsze zajęcia niż wypisywanie rzeczy dość oczywistych. Aby je zauważyć wystarczy detoks od programów informacyjnych z telewizji co najmniej tydzień czasu, a potem konfrontacja z rzeczywistością, czyli np z pełną wypowiedzią danej osoby, itd.

 

Tak czy inaczej zwolennicy i przeciwnicy mają zajęcie, no i w sumie o to chodzi aby zakryć rzeczy naprawdę istotne. Taktyka stara jak świat i nie ważne jaka opcja polityczna ma władze w danym momencie.

Edytowane przez Kirk
  • Popieram 4
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa wypowiedź https://www.newsweek.pl/polska/polityka/tylko-swinie-siedza-w-kinie-czy-prezydent-andrzej-duda-wie-co-powiedzial/g6xzer6

Co zmienia w odbiorze? 

Pozostałe dwie sprawy, Polsat News także na czołówki podaje te tematy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro toczą się postępowania przed komisjami. Media o tym informują. Gdzie tu manipulacje? 

Edytowane przez Kirk
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie ten nagrany materiał linkowany wyżej. 

Bardzo profesjonalne zachowanie dziennikarki. Nie dała się sprowokować i wciągnąć w sytuację kiedy to gość zadaje pytanie dziennikarzowi. 

Pomijam już te wolne interpretacje w postaci komentarzy. Fajne budowanie tez :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy widzi to co chce, skoro dziennikarka stawia pytania z tezą, powinna potrafić je uzasadnić. Jednak nie wymagajmy  od dziennikarzy  TVN za wiele, ona potrzebowała jedynie setki, ze mu nie wstyd, zresztą oglądałem material z blisko 40 minutowej rozmowy w sumie pokazano moze 1,5 minuty wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. 

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk Jaki rozmawiał z dziennikarką TVN24 ( nie sądem, choc TVN 24 często myli te role ) i to było pytanie dziennikarki "Czy mu wstyd? " Nie wydaje mi się, żeby przedmiotem rozważań sądu było poczucie wstydu. 

Tak samo jak dziennikarka powołuje sie na prawo autorskie, a nie potrafi przytoczyć artykułu, który rzekomo naruszył Patryk Jaki. No i jakoś cisza o ppzwie przeciwko Patrykowi Jakiemu,  a materiał wisi już od 24 h. 

No i zapomniałem o najlepszym, zbrodnią największa było to, ze Jaki nie pozwolił meblowa ć swojego biura poselskiego ekipie TVN. Bo to normalne gdy sie przychodzi to kogoś w gości to mu się przedstawia krzesła, stoły, telewizor. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennikarz ma prawo zadawać dowolne pytania. Obowiązkiem osoby publicznej jest na nie odpowiedzieć, nawet jeśli uważa je za tentencyjne, czego ja tu absolutnie nie widzę. Miał szansę się wypowiedzieć i obalić te rzekome tezy, skoro już taktykę sobie zastosował. Nie jest rolą dziennikarza odpowiadać na pytania swojego rozmówcy. 

Stawianie zarzutów ekipie że chce odpowiednio ustawić kadr do rozmowy w sytuacji kiedy rozmowa roczy się w takich warunkach w jakich się toczy, no muszę przyznać ciekawostka. To mi przypomina zasadę jak się nie ma o co czepić, to się czepia o każdy detal. 

Nie ma tu czego więcej komentować.

Miało być zdemaskowanie rzekomych manipulacji, wyszedł kapiszon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżniaj wywiad do emisji w całości od rozmowy która będzie wykorzystana w reportażu. W takich reporrtażach nie pokazuje się pełnych wypowiedzi, a wybrane fragmenty. Tak jest w każdej telewizji w programach dokumentalnych. 

Rozmówca przecież doskonale o tym wiedział, więc nie wiem gdzie tu manipulacja. Taką manipulację można by zarzucić zatem do każdej tzw. setki, bo te wypowiedzi niejednokrotnie także są dłuższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dvbtowiec napisał(a):

nawet jeśli uważa je za tentencyjne, czego ja tu absolutnie nie widzę.

Wiadomo. Przecież ty uważasz tę stację za najbardziej obiektywną.

Wywiad jest swoistym game chagerem. Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie stosować taktykę równoległego nagrywania. Z nimi nie da się inaczej.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem nagrania został ujawniony na samym początku. Patryk Jaki chciał pokazać rzeczywisty przebieg rozmowy, pokazać ją w całości by widz mógł sobie porównać całą rozmowę z tym co zobaczy w materiale TVN. 

Wnioski każdy sobie wyciągnie. Charakterystyczne była proba zablokowania możliwości równoległego nagrania. 

Wnioski moje - mamy dziennikarkę, która ma gotowy zestaw pytań, których nie potrafi rozwinąć, uzasadnić, nie interesuje ją wyjaśnienia rozmówcy, skoro finalnie w materiale ich nie ma, są pokazane jakieś strzępki wypowiedzi wyrwane z kontekstu. 

 

Edytowane przez fanbonda
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żadnych konkretów. Nie jest rolą dziennika rozwijać swoje pytania i uzasadniać co już było pisane. Cel rozmowy był jasny, wypowiedź do spotu w związku z uchyleniem immunitetu. To wystarczające uzasadnienie do zadawanych pytań. Wystarczyło na każde odpowiedź w taki sposób, aby obalić rzekome pytania z tezą. Nie widzę tego w tym nagraniu. To że do reportaży wykorzystuje się fragmenty nagranych rozmów także nie jest niczym niezwykłym, co także już omawialiśmy. Jeśli to są te konkrety na manipulację, to wypada pogratulować dziennikarce fachowej roboty.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...