Skocz do zawartości

Zmiany na transponderach TVP (Astra 1KR, EuroBird 3)


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to dla nikogo, a dla prezesa TVP to nie, dla techników z TVP też nie :>

 

A może zaczną nadawać na analogu na satelicie?

Jak narazie paczka MPEG2 na Astrze ma się dobrze.

Ta, w analogu i jeszcze w HD :lol2: Żeś wymyślił :lol2: Chociaż, kto tam wie, cała Europa idzie do przodu, wyłącza analog i przełącza się wyłącznie na nadawanie cyfrowe, a tylko TVP uruchamia platformę cyfrową na 2 tygodnie po czym ją likwiduje, cała Europa przełącza się na DVB-T, a TVP ma problem z wyborem operatora MUX-u przez co cała operacja stoi w miejscu :| Może jednak niech TVP pozostanie w analogu, mniej pieniędzy będzie ich to kosztowało, a nas nerwów :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiera ktoś z was kodowane kanały TVP z Astry? Jak tak to w jaki sposób?

Poprzez analogowy nadajnik naziemny, który retransmituje sygnał MPEG-2 z Astry. Nie mam tylko dostępu do TVP Sport w MPEG-2.

 

Jak to dla nikogo, a dla prezesa TVP to nie, dla techników z TVP też nie :>

Zapomniałeś jeszcze o KRRiT - przecież muszą jakoś kontrolować polskie media, a zwłaszcza publiczne, więc nie wierzę że w siedzibie mają np. nboxa. Przecież musieli czuwać nad TVP HD i każdym innym kanałem od pierwszych minut jego nadawania, zanim jeszcze dołączył do oferty jakiejkolwiek platformy. Pewnie taki jest też obowiązek nadawcy, aby dostarczyć KRRiT stosowne dekodery. Poza tym KRRiT-owcem jest się chyba całą dobę, a nie tylko w godzinach pracy, więc nawet w domu oglądając telewizję - czuwają! Może mają nawet specjalne dekodery do platformy TVP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem przed chwilą artykuł na "Satkurierze" o wyłączeniu "paczki" "TVP" na 7E i przyznam, że jestem za głupi, żeby zrozumieć strategię "TVP" :D ... Wszyscy mówili (były podobno komunikaty wysyłane do kablówek itp.), że zostanie wyłączony przekaz w "MPEG2" z "Astry" (mieli mieć termin zwolnienia jednego transpondera do końca kwietnia bez kar) i to potwierdzało pojawienie się przekazu na 7E (myślałem, że testują tam nadawanie w "MPEG2" wszystkich kanałów z jednego transpondera), a tutaj nagle ten przekaz wyłączają i nie wprowadzają żadnych zmian na "Astrze"... Ktoś ma jakiś dalszy (logiczny) scenariusz rozwoju wypadków w tej sprawie???

 

W ogóle czy ktoś miał możliwość podejrzenia tego dosyłu z 7E, chodzi mi o "TVP HD", tzn. czy była jakaś różnica w jakości pomiędzy 7E, a "Astrą" ("upakowanie" się udało czy jednak nie za bardzo i dlatego z tego zrezygnowali???)???

 

Tak poza tym są może jakieś "przecieki" odnośnie dodania "TVP HD" do "Cyfry" i "CP" przed mistrzostwami w RPA, bo wydaje mi się, że jak z tej okazji tego nie zrobią to będzie trzeba czekać do 2012 (jeśli "TVP HD" przetrwa do tego czasu oczywiście :D ... ) :D???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że jednak TVP nie mogła odstąpić od drugiego transpondera na Astrze bez płacenia kary, albo znowu jakiś niekompetentny pracownik przespał termin wysyłki odpowiednich dokumentów do SES Astra. Inaczej to wszystko wydaje się bez sensu. Jeśli TVP zostaje jednak z dwoma transponderami, to bezcelowe jest wyłączanie sygnału w MPEG-2, bo i tak nie będzie co tam nadawać. Bardziej jednak ciekawi mnie, jak planowano nadawać kanały po niedoszłym wyłączeniu. Może tak jak na Eutelsacie? Wszystko w DVB-S i MPEG-2 poza TVP HD. Inaczej przecież wszystko to nie ma sensu - po co dublować TVP Polonia, Kultura i Historia w MPEG-2 i MPEG-4? Trzeba coś wyłączyć. Wyłączając MPEG-2, pozbawi się dostępu wielu widzów. A więc pozostaje wyłączenie MPEG-4. I nadawanie TVP1, TVP2, Info, Sport i HD w MPEG-4 i TVP Polonia, Kultura i Historia w MPEG-2. No i pasowałoby w końcu pozbyć się Belsat TV, skoro jest na Siriusie. A co z TV Trwam? Pytania się tylko mnożą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego ja jestem ciekaw czy była jakaś widoczna różnica w jakości "TVP HD" nadawanej w "DVB-S2" na "Astrze" i "upakowanej" w "DVB-S" na "Eutelsacie", bo może też niemożność aż takiego "upakowania" kanałów spowodowała, że jednak woleli nic na "Astrze" nie zmieniać, a na "Eutelsacie" tylko sprawdzali czy się to "upakowanie" uda???

 

Co do "Tv Trwam" to zdaje się była na "Satkurierze" wypowiedź rzecznika "TVP", że ta transmisja pozostaje bez zmian do końca tego roku (to by też potwierdzało, że zależało im, żeby wszystko "upakować" na jednym transponderze na "Astrze" "DVB-S"/"MPEG2" + "TVP HD" w "MPEG4", tylko ostatecznie się nie udało...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, jak dużą pojemność miał tymczasowy transponder na W3A - czy większą niż na Astrze w DVB-S2. Na odpowiedź dotyczącą TVP HD raczej nikt nie zna odpowiedzi - chyba, że gdzieś w internecie da się znaleźć bitrate tego kanału z W3A? Można zrobić teoretyczne porównanie. Jeśli faktycznie była różnica jakości pomiędzy Astrą a Eutelsatem, to zawsze ostateczna wersja mogła wyglądać tak, jak napisałem. W MPEG-4: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport i TVP HD, a w MPEG-2: TVP Kultura, Historia i Polonia. Czyli tak, jak zapowiadało TVP (wyłączenie kanałów kodowanych w NDS w MPEG-2 na Astrze). Ewentualnie, TVP Info mogło by być w MPEG-2, bo to kanał w większości FTA. I myślę, że wtedy to "upakowanie" by się udało w miarę dobrze. Widocznie zrezygnowali z tego z innego powodu - większość kablówek i nadajników naziemnych nie wyposażyła się w odpowiedni sprzęt. Chociaż to akurat dałoby się obejść, ciągnąc sygnał TVP w MPEG-2 z Hot Birda od C+. Chyba, że oprócz MPEG-4 przeszkadza im także obecność 16/9...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transponder wynajmowany na W3 jest "pojemniejszy" niż dwa transpondery razem wzięte na Astrze. ;) Jednak odjąć trzeba pojemność wykorzystywaną do feedów. Ale mniejsza o to... wiem, że dążyłeś do czegoś innego. Nie wiem, może chcieli "odtworzyć" pojemność którą mają dostępną na Astrze do celów testowych?

"Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się TVP." ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie: na nadajnikach naziemnych szykują się do transmisji 16:9 można zrozumieć na dwa sposoby. Wykluczając pierwszy, to znaczy transmisję naziemnie analogowo w 16/9, pozostaje druga: nadajniki przygotowują się do odbioru sygnału w 16/9, a więc tak jak jest on nadawany przez C+. Może faktycznie zmieniają sprzęt MPEG-2 na MPEG-4 i w końcu doczekamy się wyłączenia najpierw MPEG-2, a potem całego transpondera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wyjaśnię, że nie mam żadnych "tajnych przecieków" o wprowadzeniu 16:9 w nadajnikach naziemnych, tylko próbowałem "czytać ze zrozumieniem" komunikat o którym pisano w wątku "Wszystko O TVP", a poza tym pamiętam co mi jakiś czas temu odpisali z "TVN" w sprawie jego przejścia na 16:9 (mają to zrobić, a kiedy to zależy od przygotowania wszystkich odbiorców sygnału, tzn. też sieci kablowych i właśnie analogowych nadajników naziemnych), więc takie przejście NA PEWNO za jakiś czas nastąpi :D .

 

Może w "TVP" ze względów oszczędnościowych zastosują wariant o jakim chyba myślał kolega Karol91, tzn. nadajniki naziemne będą brać wtedy sygnał "TVP1" i "TVP2" z "Cyfry+" (dzięki czemu "TVP" będzie mogła zakończyć ich emisję w "MPEG2" na "Astrze") i teraz to testują (stąd mógł być ten komunikat "Wrong Line Standard", ale mógł też oznaczać zupełnie co innego, np. zanik sygnału satelitarnego z powodu burzy :D ), ale to tylko domysły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzeba pisać tak od razu. Wiecie, że niektórzy userzy tego forum podłapią to a później będą robić zmasowany atak "Dlaczego moja analogowa antena naziemna nie odbiera TVP w 16x9- TVP to złodzieje, precz z abonamentem" :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko z drugiej strony gdzie jest lepsze miejsce do snucia takich donysłów jak nie tu na forum :D???

 

Mi jest w zasadzie obojętne czy "TVP" będzie naziemnie w 16:9 czy nie, bo mam ten format już z "Cyfry+", ale chciałem po prostu wyjaśnić koledze w wątku "wszystko o TVP", że to nie musi być (i zwykle nie jest) wina "centrali", że miał naziemnie czarny obraz, albo komunikaty zamiast kanałów, a przy okazji przetłumaczyłem sobie właśnie komunikat o którym pisał i napisałem co może (ale nie musi !) oznaczać :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jednak TVP przełączyła transponder 10,862H na Astrze do DVB-S, czyli "słowo stało się ciałem", jak chcieli, tak zrobili. Ciekawa, czy idąc dalej tym tropem (chcę i robię) pozbędą się jednego z transponderów. A możę już nie będzie takiej potrzeby, bo sami z siebie już całkiem zrezygnują. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w TV Trwam widziałem komunikat, że ze starych parametrów będzie można oglądać ten kanał tylko do 31 maja. Może też jest to termin wyłączenia wszystkich kanałów z 10.773.

co za pech... ten TVP to mnie już wkurza :/ .... nie chodzi mi o TV Trwam ale o TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia jak wyłaczą to nie będę mógł oglądac. Po co to wogóle robią w tym MPEG4. Inne bardziej bogatsze oraz sprawniejsze technologicznie mają w MPEG2. Oczywiście w Polsce wszystko musi być ograniczone. :x

dlaczego na stronie tvp piszę:

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn technicznych w nocy z 13 na 14 maja 2010 roku nastąpiła zmiana niektórych parametrów odbiorczych z satelity ASTRA 1Kr. Zmiana ta będzie obowiązywać do końca 2010 roku
chodzi o tą zmianę z 13/14 Maja br.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DVB-S nie są w stanie pomieścić wszystkich kanałów w MPEG-2 i dlatego niektóre kanały są w MPEG-4. Nie wiem dlaczego GI-870 Xpeed z Conax NP4 poprawnie działa tylko na TVP Kultura, na TVP Info i TVP Historia dźwięk cały czas się tnie. Umowa z TV Trwam kończy im się z końcem 2010 roku i dlatego w komunikacie jest taka data. Od 2011 roku albo wrócą do DVB-S2 albo pozbędą się TV Trwam, może w końcu Belsatu i wrócą do emisji w MPEG-2. Bardziej prawdopodobny jest pierwszy wariant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TV Trwam to jest oficjalny komunikat na ich stronie odnośnie zmian transmisji:

http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=odbior

TVP jeszcze nie wydała jakiegokolwiek komunikatu do tej pory.

 

Ja też mam GI 870 Xpeeda z modułem Neotiona i kanały TVP po kilku sekundach tnącego się obrazu, chodzą ok razem z dźwiękiem. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga wszystko po kilku sekundach (ok. 10 sekund) i jeśli sobie dobrze przypominam to ten moduł mam z Viaccess bodajże.

Grają te programy TVP, co mnie zdziwiło bo myślałem, że ten zakup 2 lata wstecz był niepotrzebny. A jednak...

Tylko ciekawe na jak długo TVP utrzyma taki stan rzeczy. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 czerwca TV Trwam będzie dostępna tylko z 10.862. Problem w tym, że transponder o tej częstotliwości nadaje w wiązce punktowej na Polskę. Jeśli TVP nie zrezygnuje z wiązki punktowej to dostęp do TV Trwam w Europie będzie utrudniony. Do pozostałych kanałów TVP również. Nadawanie Belsatu w wiązce na Polskę to już w ogóle głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, jak małe anteny TV Trwam poradzą sobie z FEC 7/8. Pewnie będzie z tym mnóstwo problemów - no ale to już nie jest zmartwienie TVP, która ma umowę z Lux Veritatis tylko na MPEG-2, o FEC nie ma żadnej mowy. Rydzyk mógł sprzedawać anteny 100-centymetrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...