Skocz do zawartości

Forum SAT Kurier: dyskusja, propozycje


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

O ile wiem ukraińskie kanały publiczne nie mają osobnego tematu więc takie rozwiązanie może być. Przy okazji sugeruje by podobnie nazwać też nazwy ogólnych tematach o radiu i telewizji w innych krajach np: Duńskie kanały telewizyjne (zamiast Telewizja w Danii) etc. 

Tymczasem proponuje przykleić wątek MUX VI i zamiast pytajników dać „w planie" jako treść nawiasu. Do tematu MUX V można dać zamiast „w planie" to że należy do TVP. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kirk napisał:

OK, przy czym teraz się pojawia taki haczyk: mamy Litwę i Łotwę. To też samodzielne państwa. A została tam forma "na".

 

Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Białoruś, Ukraina - o tych krajach się mówi "na". O ile jeszcze "w Ukrainie" brzmi ok, to jednak nie wyobrażam sobie mówić np. "w Węgrzech" - to brzmi strasznie dziwnie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem tak mówimy i sam nie zdawałem sobie sprawy z różnicy do momentu kiedy nie zaczęto tego podkreślać i wyjaśniać.
To dlaczego tak mówimy wyjaśniają językoznawcy

https://noizz.pl/spoleczenstwo/w-ukrainie-czy-na-ukrainie-jezykoznawca-wyjasnia/qpxylj4

Cytat

Sformułowanie "na Ukrainie" ma związek z historią tego państwa. "Historycznie, kiedy Ukraina była częścią ZSRR, przyjęło się w języku polskim używać przyimka »na Ukrainie«, »na Ukrainę« — jako krainy geograficznej w ramach jednego państwa" — wyjaśniał w rozmowie z portalem wirtualnemedia_pl Paweł Ławiński, zastępca redaktora naczelnego Onetu.

"Kiedy jednak Ukraina uzyskała niepodległość i państwowość, formuła językowa powinna się również zmienić. Kiedy mówimy o państwach, używamy przyimka w czy do. Jak w przypadku Polski: w Polsce, do Polski. Postanowiliśmy więc używać takiej właśnie formy — w Ukrainie, do Ukrainy, nawet jeśli uznane słowniki języka polskiego dopuszczają obie formy" — dodał.

Cytat

Łączność sformułowania "w Ukrainie" z niepodległością kraju wskazywał już w 2015 r. prof. Mirosław Bańko, słynny polski językoznawca. "Przyimek w rzeczywiście zdaje się lepiej podkreślać samoistność polityczną danych obszarów, gdyż łączymy go z nazwami większości państw (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi wschodnich i południowych sąsiadów Polski oraz niektórych państw wyspiarskich). Przyimek na zaś zwykle łączymy z nazwami ziem czy regionów, por. w Polsce, ale na Mazowszu" — wskazywał naukowiec.

 

Zatem dla mnie bardziej odpowiednią formą od momentu kiedy mam świadomość pochodzących różnic w wymowie jest "w".

Skoro językowo dopuszcza się obydwie formy, to nie ma co kruszyć kopii.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2022 o 10:04, nix124 napisał:

Przypomnę swój post na dokładnie ten sam temat z września. Było zero odzewu, bo po co się odnosić do uwag użytkowników przez administrację albo chociaż moderację.

 

 

Przychyliliśmy się do propozycji i wdrożyliśmy zmiany. 

W dniu 13.03.2022 o 18:03, Darek z Ozimka napisał:

Ja natomiast zaproponowałbym przeniesienie wątków o starych dekoderach Polsatu do działu "Archiwum".

Po przeanalizowaniu tego pomysłu wewnętrznie z ekipą, doszliśmy do wniosku, że nie będziemy przenosić tych wątków do archiwum. Dla przeciętnego Kowalskiego, pierwszym wyborem szukania informacji na temat powyższych dekoderów może być dział Polsat Box. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sentence, to może podobny porządek z tematami o platformie streamingowej Polsatu:

Mamy dwa tematy: Polsat Box GO w dziale "Polsat Box", a także Polsat Box GO - wszystko o usłudze, aplikacji, opłatach itp. w dziale "Streaming i usługi VOD".

Może niech ten pierwszy nazywa się "Polsat Box GO - oferta dla abonentów platformy Polsat Box", a ten drugi - "Polsat Box GO - oferta dla subskrybentów"? Czyli analogicznie jak zrobiliście z C+ online.

Będzie porządek i nie będzie się myliło, bo już teraz zdarzało się że w temacie który był w dziale PB ludzie pisali o PBG dla subskrybentów.
Trudno mi powiedzieć, czy jest zapotrzebowanie jeszcze na trzeci temat o problemach technicznych Polsatu Box GO (analogicznie jak ten wątek dla C+online). W tym wypadku nie będę się upierał - podaję jedynie pomysł do rozważenia.

Natomiast zmiana tytułów obu istniejących wątków powinna moim zdaniem jak najbardziej nastąpić.

 

 

 

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2022 o 11:26, Sentence napisał:

Przychyliliśmy się do propozycji i wdrożyliśmy zmiany.

 

Tylko co z tego skoro ludzie nadal piszą o problemach w starych wątkach, a wy tego nie przenosicie i nie zwracacie uwagi? Trzeba było utworzyć ten wątek od razu, a nie łaskawie po prawie pół roku przez który czas były ogromne problemy z Canal+ Online i ludzie przyzwyczaili się już do pisania w starych wątkach, bo innej możliwości nie daliście. Teraz życzę miłego przenoszenia postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rację - bajzel. Jak już pisałem w ofercie C+Online pojawi się serial Park & Recreations i gdzie o tym napisać? W wątku dla abonentów czy subskrybentów? Po co są oddzielne wątki? Jedyna różnica to ilość dostępnych kanałów LIVE. Kiedyś taki podział miał sens, bo były różne problemy przy aktywacji konta przez abonentów, ale skoro teraz jest oddzielny temat o sprawach technicznych, to co pisać w wątkach dla abonentów i subskrybentów? 

Powinny być tematy o ofercie programowej i sprawach technicznych.

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pawop napisał:

Czyli mam rację - bajzel. Jak już pisałem w ofercie C+Online pojawi się serial Park & Recreations i gdzie o tym napisać? W wątku dla abonentów czy subskrybentów? Po co są oddzielne wątki? Jedyna różnica to ilość dostępnych kanałów LIVE. Kiedyś taki podział miał sens, bo były różne problemy przy aktywacji konta przez abonentów, ale skoro teraz jest oddzielny temat o sprawach technicznych, to co pisać w wątkach dla abonentów i subskrybentów? 

Powinny być tematy o ofercie programowej i sprawach technicznych.

 

O tym jak wiele wątków powinno być ze sobą połączonych lub usuniętych pokazuje niejednokrotnie przy okazji jakiegoś dużego newsa, np. na temat praw sportowych - wrzuca się takie informacje do kilku wątków jednocześnie. 

Np. czy jest sens podtrzymywania wątku "Prawa filmowe premium" skoro niemal każdy nadawca (właśnie prócz CANAL+Online) ma swój wątek w serwisie streamingowym z dopiskiem "Oferta programowa"? Czy jest sens utrzymywania wątków streamingowych w danej platformie jak np. "HBO GO w Platformie CANAL+"?

Myślę, że warto byłoby się też nad tym zastanowić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...