Skocz do zawartości

Platforma satelitarna TVP - nowości


felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Środek europy a główne kanały nadawcy publicznego zakodowane -są na tym forum spece od satelity- to mi powiedzcie czy jest jeszcze taki przypadek w europie?

 

Czechy ;]

 

Akurat Czechy to bardzo dobry przykład, bo w Czechach publiczne kanały są dostępne w bezpłatnym pakiecie CS Link. Jakoś nie słyszałem, żeby w Czechach Nova (odpowiednik naszego tvnu) zakodowała sobie ČT4 i kazała sobie za odbiór płacić np. 300 koron na miesiąc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. kigofsat kanały czeskiej tv publicznej są na satelicie Astra 23,5e czyste, ja tej satelity nie odbieram więc i upierać się nie będę.Bo tak naprawdę to pewnie się znajdzie w europie jakiś kraj który koduje swoją publiczną, chodzi mi o to że tvp powinna zmierzać w stronę ZDF czy BBC - konkretnie w stronę przekazu FTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Chociaż może i powstanie, bo skoro kanały tematyczne TVP są zagrożone, bo nie zostały dodane do zapisu nowej ustawy medialnej, to przecież muszą z czegoś żyć i na siebie zarobić, choćby przez pojawienie się na platformie TVP. Od razu więcej pieniędzy popłynęło by do kasy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizacja tej inwestycji została sfinansowana jeszcze z poprzedniego budżetu TVP, jak również przed spowolnieniem gospodarczym na świecie i za czasów prezesury Andrzeja Urbańskiego. A jak znam życie, to Farfał i tak odstawi projekty technologiczne TVP na boczny tor, bo póki co naszą telewizję publiczną dotyka restrukturyzacja, która zamiast oszczędności, przynosi komplikacje, zwolnienia lekarskie oraz dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jak poinformował pewien portal cytując Rzeczpospolitą rząd przedstawi w przyszłym tygodniu swoją strategię dotyczącą cyfryzacji. Jednym z jej elementów ma być rozszerzenie formuły must-carry nie tylko na kanały telewizji publicznej, ale na wszystkie te kanały, które zdecydowały się skorzystać z cyfrowej DVB-T. Ten z pozoru nieważny zapis bardzo uderza w jedną z platform - Cyfrowy Polsat, który przede wszystkim dzięki staraniom jego prezesa trzyma u siebie Polsat w formule wyłączności.

 

Zachęcam do dyskusji - czy takie rozwiązanie jest słuszne? Jakie są argumenty za, jakie przeciw? Jak wpłynie to na rynek nie tylko DVB-T ale też DTH? I czy w sumie możemy liczyć na taki, a nie inny zapis ustawowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis byłby ciekawy, ale z pewnością wywoła protesty Polsatu, który może grozić blokadą cyfryzacji lub nawet wycofaniem się z multipleksów DVB-T (mało realne oczywiście). Rozwiązanie słuszne - tak powinno być od dawna - jeśli nadawca pokrywa siecią nadajników naziemnych ponad 50% terytorium kraju lub jest dostępny we wszystkich większych miastach drogą naziemną - powinien automatycznie otrzymywać status "must carry". W mojej ocenie taki status na chwilę obecną mieć powinny wszystkie kanały nadające obecnie w pierwszym multipleksie DVB-T. Byłoby to także dobre dla rynku DTH - Polsat znalazłby się w ofercie wszystkich operatorów, wyrównując ich szanse w zakresie oferty podstawowej i platformy musiałbyby walczyć w zakresie oferty płatnej.

 

Szanse na wejście tego zapisu w życie oceniam jako marne - jestem przekonany, że Polsat wymusi jego zniknięcie w sposób bardziej lub mniej oficjalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako abonent Cyfry mile widziałbym Polsat na liście kanałów. (Głównie za sprawą transmisji sportowych). Szczerze jednak wątpię czy w najbliższym czasie dojdzie do takiej sytuacji. Oto cytat z Rzeczpospolitej: „W obecnym stanie prawnym takie rozwiązanie się nie obroni. Dla Polsatu to, że nie użycza swojego głównego kanału Cyfrze+ i „n”, lecz nadaje go jedynie na platformie Cyfrowy Polsat, jest ważnym elementem polityki biznesowej – uważa Andrzej Zarębski.” (A Zarębski wie co mówi –jest jedną z głównych osób odpowiedzialnych za wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej. http://www.rp.pl/artykul/5,332505.html

 

Niestety ale taka jest prawda, nikt w obecnym stanie prawnym nie wymusi na Polsacie oddania monopolu posiadania wszystkich kanałów nadawanych naziemnych. Pakiet mini to przecież w założeniu CP namiastka DVB-T . CP wie, że kilkaset tysięcy abonuje go głownie dlatego, że jako jedyni posiadają te kanały.

 

Moim zdaniem ( być może w przyszłości) jest szansa na Polsat na platformach razem w pakiecie z Polsatem News. W momencie gdy CP uświadomi sobie, że ten drogi w utrzymaniu kanał nie przynosi spodziewanych profitów być może będzie zmuszony wejść „w układ” z N-ką i Cyfrą. Za zgodę na wprowadzanie tam swojego Polsatu News zaproponuje Polsat. Inna sprawa to kwestia ewentualnej niewielkiej odpłatności za Polsat News, bo (podobnie jak TVN24) nie jest to kanał komercyjny który nie może utrzymać się z samych reklam.

 

Niemniej nie sądzę, że nastąpi to w tym roku. Może w momencie gdy cyfryzacja obejmie już większą część kraju(pod koniec 2010) i Polsat nie będzie już miał wiele do stracenia.

Jak na razie są to niestety jakieś „wymysły” i pobożne życzenia projektodawców których szlachetne intencje nie obronią się przed bezwzględnymi prawami biznesu (zażartej walki o abonentów między trzema platformami).

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsat w wielu aspektach jest lepszy od TVN. Chociażby w traktowaniu seriali made in USA. TVN jeden sezon potrafi nadawać w różne dni o róznych godzinach przez półtora roku, a potem płakać że ogladąlność słaba. O sporcie nie wspomne, bo każdy wie jak jest. Z kolei TVN ma dużo lepszą produkcje własną. Oba kanały są dobre i tyle. A teksty obrażające jeden bądż drugi kanał to piszą jakieś małolaty, którym sie po prostu nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwo go nie oddadzą bo jada na tym ze maja wszystkie naziemne kanały dostępne w swojej ofercie.

To dobry chwyt maketingowy ale jak naziemna cyfryzacja bedzie postepowac to moze to uz tak nie dzialac na ludzi.

Choc powiem wam ze polsat na liscie kanałow od Cyfry jest marzeniem, jesli juz to trzeba go bedzie dodac samemu tak jak to bylo z polsat news.

Ale to raczej daleka przyszlosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak że jak już wejdzie w życie cała ta ustawa to Polsat będzie się musiał do niej dostosować w ustalonym okresie czasu... Bo jak by tak nie było to cały ten plan byłby bez sensu, po co umieszczać jakiś zapis który i tak nie zostanie wyegzekwowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak że jak już wejdzie w życie cała ta ustawa to Polsat będzie się musiał do niej dostosować w ustalonym okresie czasu... Bo jak by tak nie było to cały ten plan byłby bez sensu, po co umieszczać jakiś zapis który i tak nie zostanie wyegzekwowany...

 

Oczywiście to zależy od zapisów ustawy, ale prawdopodobnie najłatwiej jest po prostu przyznać z góry prawo do reemitowania owych kanałów w ofertach sieci kablowych i platform cyfrowych. Problemem będzie wtedy jedynie dostęp do dobrego źródła danego kanału (jak pobieranie TVP1/2 z anten naziemnych w CP :lol2: ). Pytanie tylko, gdzie ten zapis ma się pojawić... Jeśli w ustawie to czeka nas dosyć długi proces legislacyjny, łącznie z głosowaniem w Sejmie, Senacie i podpisem Prezydenta. Jeśli w jakiejś koncesji na nadawanie cyfrowe (ale te chyba już zostały wydane) to ewentualnie kwestia kilku miesięcy. W sumie druga opcja jest szybsza do osiągnięcia, chyba, że rozwiąże się tę sprawę "pod stołem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsat w C+ może to być śmieszne, bo u mojego znajomego we wsi jest C+ i pyta mnie kiedy wejdzie Polsat do C+, ale ja mu mówię, że nie wejdzie, jak czytałeś w internecie, to tylko bzdety, bo chcą żeby CP oddał swoje kanały na własność, tak jak C+ oddała swoje kanały na własność - mowa o HBO. :censored:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co ma w sumie jedno z drugim? Primo nie kanały, a kanał. Secundo częstotliwość naziemna to dobro rzadkie, nie dziwię się pomysłom o rozszerzeniu must-carry. Miałem na ten temat takie samo zdanie od dawna. Jak Canal+ uruchomiłby kanał dla NTC to też powinien on móc być udostępniany wszędzie za darmo.

 

Wiele osób życzy sobie, żeby polski rynek telewizyjny przypominał ten niemiecki - gdzie ponoć tak dużo kanałów emitowanych jest FTA. Właśnie NTC i roszerzenie must-carry może być przybliżeniem takiego stanu rzeczy. Szkoda, że niektórzy nie raczą tego zauważyć. Bynajmniej nie chodzi tu tylko o ten biedny Polsat, bo sprawa winna dotyczyć wszystkich kanałów emitowanych za pomocą NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie jesteśmy w Niemczech.

1. RTL czy kabel eins nadają nie tylko dla Niemiec. Mają wersje dla Austrii i Szwajcarii. Dlatego wykupują licencję na programy na całą Europę.

2. ARD i ZDF mają tyle kasy, że mogą nadawać FTA, bardzo mało reklam

3. Innych nadawców też stać na nadawanie FTA.

Skoro kanały będą nadawane FTA w DVB-T, to po co mają być również obecne we wszystkich platformach? Przecież 1 mux ma być dostępny na 100% (prawie :> ) powierzchni kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisalem, że jesteśmy? Napisałem, że wielu chciałoby byśmy byli. Rozszerzenie must-carry to jest krok, który pozwoliłby nas przybliżyć do dużej liczby kanałów FTA, oczywiście na tyle, na ile nas stać.

 

Dlaczego miałyby być dostępne? Bo właśnie z tego powodu, który podałeś. W ten sposób platformy cyfrowy byłyby rynkowo zmuszone do zaoferowania jako pakietu płatnego takiego produktu, który byłby wart swojej ceny. Po prostu takiego, za którego klienci chcieliby płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...