Jump to content
RafiX

Rosyjska telewizja - kiedyś

Recommended Posts

perviy1kanalej6.jpg

Jest to pierwszy publiczny kanał rosyjskiej telewizji państwowej w Rosji. Ma bogatą historię swojego nadawania. Kilka lat temu ten program można było znaleźć niemal w każdej sieci kablowej, dzisiaj już jakby został wyparty przez polskie kanały tematyczne, choć nadal w niektórych kablówkach jest obecny.

 

Niekodowany, międzynarodowy przekaz Pierwyj kanał (dawniej ORT1), można dzisiaj oglądać na satelicie HotBird. Doskonale pamiętam jak kanał był emitowany w mojej sieci kablowej (lata 1997-1999). Przekaz zapewne był brany z satelity Eutelsat 36.0 East, ponieważ wieczorami mocno śnierzył. Pamiętam iż z odbiorem rosyjskich kanałów analogowych z tej pozycji satelitarnej w Polsce było bardzo ciężko. Jak na rosyjskie kanały przystało, nadawał w SECAM i w polaryzacji kołowej.

 

A tak wyglądał jingiel tego kanału i logo:

Jingiel ORT1

Dzisiaj ten kanał całkowicie się zmienił:

 

Znalazłem także hymn wielkiej Rosji:

Hymn wielkiej Rosji

 

Podczas długiej historii nadawania przewinęło się wiele nazw. Dzisiaj mamy Pierwyj kanał, wcześniej mieliśmy ORT1. Były też inne nazwy których nie pamiętam. Były i są obecnie produkowane różne wersje programu dla wielu krajów. Jeżeli pamiętacie coś ciekawego z dawnego okresu nadawania tego kanału to piszcie śmiało, ewentualnie jakieś filmiki, loga kanału itp. Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z nazwami było tak: CT1, Ostankino, ORT, Piervyi Kanal.

Zrekonstruowałem logo CT1 widniejące w prawym dolnym rogu ekranu. Jeszcze odtworzę logotyp z czasu mniej więcej puczu Janajewa czy ostrzelania parlamentu (nie pamiętam dokładnie). Wtedy stacja nadawała bardzo nieregularnie. Nawet na jakiś czas kiedyś wskoczył w miejsce rosyjskiej jedynki OITV. Kilka razy sygnał na satelicie (pasmo C) zanikał i pojawiał się RTR (obecnie Telekanal Rossija).

 

Chronologicznie loga:

Logo czasów ZSRR (CT1):

ct1maly.jpg

 

To było po CT1:

przejscie.jpg

 

A to najlepsze (najlepsze moim zdaniem):

opt1.jpg

 

 

I do tego plansza kontrolna:

test%20ORT.jpg

 

Przed tym żółtym były jeszcze dwa. Zrekonstruuję je w najbliższym czasie.

 

Analogowy przekaz był z Gorizonta. Satelita nieźle inklinował i w niektórych porach dnia odbiór był tragiczny. W Polsce różne sieci pobierały sygnał z różnym przesunięciem czasowym (np. w Krakowie +2h, w Gdańsku przejściowo też). Gdy pojawiła się międzynarodowa wersja ORT, pobierano sygnał cyfrowy z HB lub Siriusa. Jednak sygnał co jakiś czas z nikał i ponownie kablówki przechodziły na analog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka lat temu na satelicie Sirius 5.0E nadawał niekodowany kanał ORT-Mieżdunarodnoje. Była to rosyjska wersja tego programu kierowana na teren Europy. W ramówce dużo miejsca zajmowały głównie rosyjskie produkcje (publicystyka, wiadomości, seriale, filmy).

 

Często w mojej kablówce robiono eksperymenty i przełączano główny kanał ORT który był pobierany z analogowego - 36.0E i przełączano na przekaz cyfrowy z Siriusa 5.0E.

 

Jako ciekawostkę dodam, że dzisiaj na satelicie Sirius pod nazwą ORT-Mieżdunarodnoje kryje się dalej ten sam kanał, tyle że nosi nazwę Perviy kanal Europa i jest kodowany. Na HotBirdzie ta sama zawartość jest niekodowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam dokładnie jak u mnie w kablówce leciała w latach 98 wersja europejska tego programu badz z satyelity eutelsat 36E; badz sirus 5E; bądz thor 1W. Pamietam ze lecialy tam ciekawe programy, Czesto ogladalem ten program, lecz czesto tez urywal sie sygnal tego programu, szatkowal sie podczas opadow deszczu, teraz ten program odbieram z wlasnej anteny, lecz w mojej kablowce jest nadal inny rosyjski program HTW Mir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sobie przypominam,że przecież był nadawany w Warszawie z Pałacu Kultury przez pewien okres.Natomiast w kolicach Rembertowa/tzw.Pocisk gdzie stacjonowała jednostka rosyjska można było wyłapać drugi rosyjski kanał który był retransmitowany tam naziemnie z małą mocą.W tym czasie naziemnie transmitowano chyba w Krakowie RAI Uno.Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites
drugi rosyjski kanał który był retransmitowany tam naziemnie z małą mocą.

Czy możesz coś więcej napisać o drugim kanale (np. jak się nazywał, jakie logo miał, co emitował)? Chyba w Polsce był normalnie nieosiągalny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, tu pytanie - czy przypadkiem rosyjska dwójką nie nazywa się RTR? Z tym, że tych RTR-ów to oni kilka mają. W Polsce niektóre sieci kablowe oferowały np. RTR Planeta.

 

W Rosji istnieje też kanał 2X2 (dawżdet dwa?), którego logotyp może sugerować że to jest publiczny program drugi. Nic z tych rzeczy - to stacja prywatna.

 

84_5875.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie, tu pytanie - czy przypadkiem rosyjska dwójką nie nazywa się RTR? Z tym, że tych RTR-ów to oni kilka mają. W Polsce niektóre sieci kablowe oferowały np. RTR Planeta.

Teraz jest to Telekanal Rossija. Rzeczywiście, kiedyś nazywał się RTR (i teraz jest satelitarna wersja - RTR Planeta).

Ciekawi mi dawna nazwa tego kanału (z okresu ZSRR i zaraz po upadku tego kraju). Jako logo mieli chyba dwójkę w prostokącie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwe, że to pełniło rolę programu drugiego. "Jedynka" to zawsze był "pierwyj" z ciągle się zmieniającym logo ;)

Bardziej znam sytuację na Białorusi (teraz i dawniej), ze względu bliskości czasem coś odbiera stamtąd. :] Otóż na Białorusi był (i jest) BT1 (pierwszy program Białorusi, nadawca publiczny, coś jak TVP1) oraz program "narodnyj" (teraz ONT), czyli rosyjska "jedynka" (można to porównać to tego jakby np. Niemiecka ARD zrobił lokalną Polską wersję swojego kanału) ;)

Kiedyś ten ONT był tą samą wersją co i w Rosji, teraz to jakaś lokalna wersja.

Znaczy mają dwie "jedynki" i żadnej "dwójki". Pozostałe kanały to przedsięwzięcie prywatne (oczywiście rząd macza tam swoje łapki).

 

O RTR możecie poczytać tutaj - http://www.rutv.ru

Ja to nie mam nerwów aby rozszyfrowywać cyrylicę więc wybaczcie ;)

RTR Planeta to wersja "international" kanału "Rosija" (znaczy po naszemu TV Polonia).

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Jedynka" to zawsze był "pierwyj" z ciągle się zmieniającym logo ;)

Chyba nie zawsze był to "Pierwyj". Za czasów jedynki w kratce chyba kanał nazywał się CT1 (Centralna telewizja). Następnie było już i jest tak, jak wspomniałem w jednym z postów. To prawda, że pierwszy program rosyjski pobił chyba rekord świata w częstości zmiany logo. Wydaje mi się, że obecne już kiedyś było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosyjska Jedynka była parę ładnych lat dostępna naziemnie z Pałacu Kultury w Warszawie i to z dużą mocą. Ostankino wyłączono dopiero jak powstał WOT (dzisiejsza TVP Warszawa). Szczegóły na stronie radiopolska.pl. Można tam znaleźć wszystkie kanały jakie kiedykolwiek nadawały naziemnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno po uruchomieniu WOT Ostankino przeniesiono na inną częstotliwość. Emisja pierwszego kanału telewizji rosyjskiej była w Warszawie bardzo bardzo długo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym samym czasie w Krakowie nadawano RAI Uno :jupi: Tylko szkoda, że to się tak szybko skończyło. Ale pamiętam idealnie jeden moment jak oglądałem jakiś program z konkursami. Pamiętam też stary znaczek RAI UNO który był również w trakcie reklam.

 

Podobno trochę wcześniej w Katowicach nadawano ORT 1 na kanale 6, jeszcze przed uruchomieniem programu regionalnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przejrzałem program Pierwszego Kanału w To & Owo. Przy Wiadomościach jest w nawiasie (POL). To znaczy, że są tłumaczone na język polski? Dziś włączyłem na Wiadomości o 18:00 i nic po polsku nie było.

 

Podobno po uruchomieniu WOT Ostankino przeniesiono na inną częstotliwość.

 

Masz rację. Pamięć mnie zawiodła. W Warszawie wyglądało to tak: do 1985 roku ORT 1 (Ostankino) nadawało na kanale 8. Później zostało przeniesione na kanał 51, tam nadawało do 3 stycznia 1994 roku bo na tym kanale zaczął nadawać WOT. Ostatecznie ORT 1 wylądowało na kanale 41 i wyłączono go w 1998 roku. Rok później na tym kanale zaczęła nadawać Telewizja Niepokalanów. Może ktoś wie od którego roku w Warszawie była ta telewizja dostępna. Urodziłem się w 1985 roku a ORT 1 już nadawało. Nie pamiętam bym miał ją od samego początku. Jeszcze na czarno-białym telewizorze Unitra były tylko 2 programy. Anteny były dwie. Jedną nazywało się anteną na Pierwszy Program a drugą na Drugi Program (teraz jest na odwrót bo Jedynka z Dwójką zamieniły się kanałami w czerwcu 1995 roku). Czy trzeba było mieć siatkę?

 

Pamiętam te dobre czasy jak oglądałem Walta Disneya (szczególnie pamiętam Kapitana Baloo), Pole ciudzies (to chyba jeszcze jest bo prowadził to taki siwy facet a ostatnio chyba go widziałem i już jest z niego niezły staruszek), były transmisje z biatlonu. Dwie części Liberatora ze Stevenem Seagalem pierwszy raz obejrzałem na ORT 1. Jeśli dobrze pamiętam miał tytuł "Zahwat".

Była dostępna telegazeta a teraz na Hot Birdzie nie ma. W moim Elemisie (jeszcze w drewnianej obudowie a nie te brzęczące plastiki co były później) trochę się krzaczyła ale można się było doczytać o co chodzi.

 

Top Canal - obejrzeć film w telewizji przed jego premierą kinową w Polsce. To były czasy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, jak dopiero wyprowadziłam się do Mazowsza był od 1998 roku TV Niepokalanów zamiast ORT :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

W archiwalnym numerze mojej gazety regionalnej z 1990 roku był program TV Moskwa telewizja satelitarna jeszcze raczkowała i na pewno to nie był przekaz satelitarny coś przypominam sobie że to był kanał dla wojsk PGW czyli Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Legnicy ale zagadką dla mnie jest jak on tam docierał może ktoś ma wiedzę w tym temacie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Kubelek

Wie ktoś może kiedy w ZSSR zaczęła funkcjonować telewizja? I kiedy zaczął nadawać 2 kanał?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wie ktoś może kiedy w ZSSR zaczęła funkcjonować telewizja? I kiedy zaczął nadawać 2 kanał?

 

w ZSRR telewizja pojawiła się w latach 30. XX Wieku natomiast Program drugi telewizji Radzieckiej pojawił się gdzieś w latach 60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artykuł o telewizji w ZSRR z numeru 40/1977 czasopisma "Radio i Telewizja":

Mówi i pokazuje moskwa

Dymitr Biriukow od 2 lat kieruje pracą Biura Radzieckiego Radia i Telewizji w Warszawie. Na zamówienie naszej redakcji przygotował cykl artykułów na temat działalności radiofonii i telewizji w Związku Radzieckim ze szczególnym uwzględnieniem audycji i programów związanych z 60 rocznicą Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Rozpoczynając cykl artykułem "Mówi i pokazuje Moskwa" pragniemy przy okazji przedstawić autora i jego pracę.

 

- Jest to Pana pierwsza praca zagranicznego korespondenta?

 

- Tak. Pracę dziennikarską zaczynałem w AP "Nowosti", potem przeszłem do dziennika radiowego, następnie w Moskiewskiej Telewizji redagowałem program "Wremia".

 

- Na czym polega praca Biura Radzieckiego Radia i Telewizji w Warszawie?

 

- Pracujemy tu we trzech. Ja zajmuję się głównie obsługą telewizji, Walery Parchomienko - radiem, operatorem tv jest Jurij Prokofjew. Sprawy techniczno-administracyjne należą do mojej żony. Nasza praca to przede wszystkim przygotowywanie dla Radia i Telewizji Radzieckiej takich materiałów, które by rozszerzały i pogłębiały informacje nadsyłane do Moskwy drogą stałej wymiany radiowo-telewizyjnej. Nagrywamy więc wywiady, robimy reportaże ze wszystkich dziedzin życia w Polsce, częstym tematem naszych programów jest także współpraca między Polską a Związkiem Radzieckim oraz w ramach wspólnoty socjalistycznej. Nasze materiały są wykorzystywane w programie centralnym Telewizji Radzieckiej (głównie "Wremia"), w Dzienniku Radiowym, w magazynie "W krajach socjalizmu", a także w innych audycjach Radia i Telewizji. Dużą satysfakcją jest dla nas fakt, że są one wykorzystywane w programach niemal w 100 procentach. Sprzyja temu ogromne zainteresowanie radzieckich radiosłuchaczy i telewidzów wszystkim tym, co dzieje się w Polsce: polityką, gospodarką, nauką, kulturą. Stąd nie narzekamy na brak pracy: w ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy ponad 300 tematów dźwiękowych i filmowych. Staramy się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego: podróżujemy po Polsce, filmujemy, nagrywamy. Poza tym jako przedstawiciel Telewizji Radzieckiej często biorę udział w programach Telewizji Polskiej "Wieczór z przyjaciółmi". Spotykając się z Polakami z tej i z tamtej strony małego ekranu mogę chyba już dziś powiedzieć, że mam tu wielu prawdziwych przyjaciół.

 

W dowolnym punkcie Związku Radzieckiego przekręcimy wyłącznik radiowy, można usłyszeć audycje z Moskwy. Coraz mniej też pozostaje na mapie kraju białych plam, które nie są jeszcze objęte zasięgiem programu telewizyjnego. Dzisiaj ok. 80 procent ludności ZSRR ma możliwość odbioru programów telewizyjnych. Uwzględniając rozmiary Związku Radzieckiego oddalenie krańcowych punktów (np. tajgi czy tundry) od rejonów wysoko rozwiniętych gospodarczo - jest to wskaźnik zupełnie niezły.

 

Pragnąłbym przedstawić Czytelnikom tygodnika RTV, jak wyglądają dziś Radziecka Telewizja i Radio - z organizacyjnego punktu widzenia. Z Moskwy, z Ogólnozwiązkowego Telewizyjnego Technicznego Centrum, emituje się codziennie 8 programów, z których 4 przeznaczono dla Kazachstanu i republik Środkowej Azji, dla poszczególnych rejonów Syberii, Dalekiej Północy i Dalekiego Wschodu.

 

Program pierwszy trwa 13 godzin na dobę. Dla przykładu, 46 procent czasu antenowego zajmują w nim audycje teatralne, literackie, muzyczne i sportowe; 9 procent przeznaczono dla audycji młodzieżowych i dziecięcych, 17 - dla kulturalno-oświatowych, popularnonaukowych i szkolnych, a pozostały czas jest wykorzystywany jest dla programów informacyjnych i społeczno-politycznych.

 

Program drugi - o charakterze informacyjno-publicystycznym i artystycznym - przeznaczony jest przede wszystkim dla mieszkańców Moskwy i obwodu moskiewskiego, ale odbierany jest także w sąsiednich regionach. Średnio emisja trwa 4 godziny na dobę.

 

Program trzeci wypełniają audycje szkolne i popularnonaukowe przeznaczone specjalnie dla uczniów, studentów i specjalistów, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Widzowie mogą odbierać ten program przez 7 godzin na dobę w wielu rejonach ZSRR: na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i Litwie.

 

Program czwarty - społeczno-polityczny i artystyczny. Średni czas nadawania tego programu dochodzi do pięciu i pół godziny na dobę, a oglądać go można w europejskiej części ZSRR.

 

Wiele problemów związanych z emisją programów telewizyjnych stwarza istnienie różnych stref czasowych, np. różnica czasu między Moskwą, a miastami na wschodzie kraju dochodzi do 10-11 godzin. Dlatego też, aby umożliwić mieszkańcom różnych rejonów odbiór programów z Moskwy w dogodnym dla nich czasie, od 1 stycznia 1976 r. Telewizja Radziecka przeszła na całodobową pracę i przygotowuje dla tych rejonów cztery wersje pierwszego programu: program "Wschód", rozpowszechniany za pomocą kanałów naziemnych, i trzy programy "Orbita", które transmitowane są przez satelity łączności. Warto chyba przypomnieć, że - zgodnie z ostatnimi danymi statystycznymi - na początku bieżącego roku ludność ZSRR posiadała 60 mln telewizorów, w tym prawie 2 miliony kolorowych. Bez przerwy prowadzone są eksperymenty mające na celu polepszenie jakości audycji. Na przykład w ubiegłym roku mieszkańcy Leningradu mogli oglądać eksperymentalne audycje czarno-białej telewizji przestrzennej stereowizji, a niebawem eksperyment ten będzie powtórzony w kolorze.

 

Pod względem globalnej mocy stacji radiowych Związek Radziecki zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Audycje radiowe nadawane są w 68 językach narodów naszego kraju. Radio Wszechzwiązkowe posiada strukturę analogiczną do Telewizji i nadaje swoje audycje w 8 programach, w sumie prawie 160 godzin antenowych. Obecnie Radio również szeroko wykorzystuje satelity komunikacyjne. Chcę podkreślić, że obecnie w 22 miastach naszego kraju nadawane są audycje stereofoniczne. W samej Moskwie zajmują one ok. 6 godzin programu na dobę.

Warto chyba zwrócić szczególną uwagę na program piąty Radzieckiego Radia. Na początku był to eksperyment, który później na trwałe wszedł w życie. Audycje tego całodobowego programu - społeczno-politycznego i artystycznego - przeznaczone są dla obywateli radzieckich, którzy czasowo przebywają poza granicami kraju. Jak wynika z nadsyłanych korespondencji, program cieszy się duża popularnością. Mówiąc o Radzieckim Radiu nie można nie wspomnieć o audycjach radiowych przeznaczonych dla zagranicy. Aktualnie programy te nadawane są z Moskwy i szeregu stolic republik związkowych w 70 językach obcych dla 150 krajów obejmując ok. 237 godzin na dobe.

 

Na zakończenie - krótka informacja o międzynarodowych kontaktach Radzieckiej Telewizji i Radia. Są one bardzo żywe i wszechstronne. Do chwili obecnej Państwowy Komitet Telewizji i Radia ZSRR utrzymuje kontakty ze 118 organizacjami telewizyjnymi i 116 radiowymi ze 117 krajów świata. W ramach międzynarodowych umów prowadzi się wymianę audycji, organizuje się międzynarodowe festiwale i spotkania, wymianę twórców i specjalistów.

Dobrą tradycją w ramach tej współpracy stały się organizowane w Radzieckiej Telewizji i dni kultury krajów socjalistycznych. Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza programy o literaturze i sztuce Polski. Wypada również wspomnieć o dalszym zacieśnieniu związków Radzieckiej Telewizji i Radia z analogicznymi organizacjami krajów socjalistycznych w ramach OIRT.

 

Radziecka Telewizja i Radio wiele uwagi i wysiłków poświęciły przygotowaniu i realizacji obchodów doniosłego jubileuszu - 60-lecia Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Ale o programach poświęconych tej Rocznicy - w następnym artykule.

 

DYMITR BIRIUKOW

Rozm. (mt)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosyjski kanał telewizyjny który dobrze znam NTV 20 lat temu wyglądał zupełnie inaczej ponieważ początki tej stacji były nieciekawe.

A teraz stacja ta jest pionierem jeśli chodzi o najlepsze audycje takie jak Teleturniej Svoya gra (rosyjski odpowiednik Jeopardy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...