Skocz do zawartości

Czy zmiany czasu w Polsce są konieczne ?


andi12
 Udostępnij

Czy zmiany czasu w Polsce są potrzebne ?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz, że zmiany czasu w Polsce są potrzebne ?

    • Tak
      8
    • Nie
      20
    • Trudno powiedzieć
      3
    • Nie wiem
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że kilka godzin temu doszło do kolejnej zmiany czasu z letniego na zimowy, chciałem zaproponować ankietę w tym względzie.

Ja jestem przeciwnikiem zmian czasu, jakość nie przekonują mnie zapewnienia naukowców np. o lepszym wykorzystaniu światła słonecznego, przynajmniej jak dla mnie tych zmian nie powinno być i to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.  

 

Edytowane przez andi12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działania urzędnicze są w wielu przypadkach bezsensowne i nieekonomiczne i wielce inercyjne. Ciężko je wymienić na mądrzejsze. Zmiany czasu już dawno straciły sens, a nawet uprzykrzają życie ludziom (m.in. tym co czekali dziś godzinę w pociagach).. Niestety urzędniczy wymysł trudno będzie wyrzucić z obiegu.

Tak na marginesie: w piatkowym filmie Canal+  (Bez szans) widzieliśmy wynalezienie ekonomicznego grzejnika IR Edenpure  powszechnie cenionego w USA.

Ciekawe, nie widzę podobnych w sprzedaży w Polsce. Może to sposób na oszczędzanie energii? A kto to blokuje? czy aby nie rzesza urzędasów?

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wyśmiewałbym się z was, gdybym sam nie miał kumpla, który swego czasu (a był wtedy sporo młodszy) nie marudził przez tydzień na różnicę czasu między Polską a Wielką Brytanią po każdym przelocie... Mi ta przestawiona godzina kompletnie nie robi, a lubię jak latem dzień jest dłuższy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te zmiany czasu uważam kompletnie za zbędne! :?

W dzisiejszych czasach w wielu zakładach, a nawet domach mamy sporo różnych urządzeń elektrycznych, które pracują non-stop i ta zmiana czasu raczej nic dziś już nie daje. A już na pewno nie oszczędności energii.

Efekt tego jest też taki, że ja już kilkakrotnie będąc w pracy na nocnej zmianie, trafiłem też "na ten dzień" a raczej "tę noc", co sprawiło, że musiałem "kiblować" w robocie o godzinę dłużej. W sumie to da się to przeżyć, ale miłe to to nie jest. ;) Wiem, że potem na wiosnę czas przestawiamy znów o godzinkę do przodu i wtedy na "nocce" byłbym o tę godzinę krócej w pracy, ale jakoś nie miałem jeszcze akurat szczęścia na taką "nockę" trafić. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli nie zmieniać czasu, to który zostawić – ten letni czy ten zimowy? Niby wg stref czasowych dla Polski bardziej odpowiedni jest ten zimowy, czyli teraz ciemno o godz. 17, a latem jasno co najwyżej do 21. Chyba więc lepiej zostawić ten letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanie tv, masz tu pomocny link, gdzie można sobie wybrać i sprawdzić godziny zachodów i wschodów słońca w różnych miastach: http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php

 

Nie oddaje to momentu zrobienia się jasno i ciemno, ale pokazuje, że jest ponad 45 minut różnicy między krańcami Polski. Np. dziś wschód w Zamościu o 6:22, a w Szczecinie o 7:09. Od wschodu pewnie co najmniej z pół godziny, żeby było znośnie widać.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rano w grudniu i na początku stycznia byś miał ciemno do 8:15-8:30.

Wszystko zależy od  lokalizacji.  Np  W Rosji w Petersburgu  po 24  jest jasno we wrześniu    ludzie normalnie chodzą po ulicach  lub do sklepu siedzą na ławkach  i bardzo duży ruch uliczny.

W Hiszpania  o 9 jest ciemno  we wrześniu   a o 21:45 świeci słońce a takiej Angli już o 17 nie ma słońca o tej samej porze.Są kraje gdzie nie ma czasu letniego ale nie ma też strefy czasowej która jest potrzebna np  Chiny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zmieniać czasu, to który zostawić – ten letni czy ten zimowy? Niby wg stref czasowych dla Polski bardziej odpowiedni jest ten zimowy, czyli teraz ciemno o godz. 17, a latem jasno co najwyżej do 21. Chyba więc lepiej zostawić ten letni.

 

Zobaczcie też, że teoretycznie część wschodnia Polski (w tym i moje tereny) należą do GMT+2, więc moim zdaniem cały rok powinien być czas letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ Sam, że większość Polski znajduje się w strefie czasowej GMT +1 i moim zdaniem cały rok powinien być czas zimowy. Najbardziej denerwuje mnie w zmianie czasu to, że przez ok. 2 tygodnie w okresie jesiennym przed zmianą na czas zimowy jest ciemno po 7 rano (nie przeszkadzałoby mi to, że latem o godzinę szybciej się ciemni).

 

PS Pewna ciekawostka - na Ukrainie w regionie zakarpackim jest lokalny czas taki jak w Polsce mimo, że należą do GMT +2 (t.zn. oficjalnie n.p. w rozkładach jest podawany czas kijowski, ale między ludźmi warto dogadać się, czy mu chodzi o czas kijowski, czy zakarpacki).

Źródło: http://eskapady.com/ukraina/zakarpacie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pojawiają się narzekania, ale prawdziwa fala narzekań pojawiłyby się dopiero wtedy, gdyby czasu nie zmieniano.Przy czasie zimowym latem, a taki właśnie powinien być wtedy u nas wprowadzony, byłoby całe mnóstwo narzekań, że tak szybko robi się ciemno, komu ta zmiana czasu przeszkadzała. Z kolei gdyby zostano przy czasie letnim, zimą byłoby pełno narzekań typu kto to widział, żeby o 8 rano było ciemno, dlatego też Polska, tak jak niemal wszystkie kraje europejskie nadal będzie zmieniać czas. Zanim znowu zaczniecie głosić fanaberie, że zmiana czasu jest niepotrzebna, to najpierw pomyślcie o konsekwencjach, a dopiero potem się wymądrzajcie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oddaje to momentu zrobienia się jasno i ciemno, ale pokazuje, że jest ponad 45 minut różnicy między krańcami Polski. Np. dziś wschód w Zamościu o 6:22, a w Szczecinie o 7:09. Od wschodu pewnie co najmniej z pół godziny, żeby było znośnie widać.

Piszesz, że 45 minut między krańcami Polski, a @BODEK510, który mieszka na wschodzie pisze, że pod koniec roku jest jasno u niego o 6:45, ja mieszkam miej więcej w połowie między wschodem a zachodem (choć trochę bliżej zachodu) i u mnie  jasno jest dopiero około 7:30, to co w Szczecinie o 8:15? :wink:  

To też zależy kto co uważa, że jest już jasno. Dla mnie w momencie wschodu słońca jest już jasno, parę chwil przed wschodem słońca też przecież jest już jasno.

 

Wszystko zależy od  lokalizacji.  Np  W Rosji w Petersburgu  po 24  jest jasno we wrześniu    ludzie normalnie chodzą po ulicach  lub do sklepu siedzą na ławkach  i bardzo duży ruch uliczny.

W Hiszpania  o 9 jest ciemno  we wrześniu   a o 21:45 świeci słońce a takiej Angli już o 17 nie ma słońca o tej samej porze.Są kraje gdzie nie ma czasu letniego ale nie ma też strefy czasowej która jest potrzebna np  Chiny .

W Hiszpanii o 9 ciemno? To jak MotoGP jeździło niby w Hiszpanii we wrześniu o 8:40? Przecież było już tam jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Oczywiście że bez sensu, i również jestem za ujednoliceniem czasu (najlepiej letni). W Azji już dawno przestali się bawić w takie bzdury, i dobrze na tym wyszli (z wyjątkiem takich gigantów jak Rosja czy Chiny). 

 

A dla tych co narzekają że rankiem byłoby zbyt ciemno jest bardzo proste rozwiązanie - zacząć o godzinę później pracę/szkołę, gdy jest jasno. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...