Skocz do zawartości

Przegląd Sportowy


Nitros
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie stwierdziłem, ze autorem jest dziennikarz Przeglądu Sportowego, jednak Przeglad Sportowy publikując to na swoich stronach i w mediach społecznościowych rozumiem, ze absolutnie podziela zdanie autora. Nie widziałem także by którykolwiek z dziennikarzy PS odciął się od tego artykułu. Dwa rozumiem, ze Press należy do tego samego portfolio medialnego, grupy medialnej? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tu jest haczyk, że nie. Press nie podlega RASP, wydawcy Przeglądu Sportowego. Dlatego tutaj nieco mnie dziwi praktyka publikowania w całości, bez skrótów, tekstu autorstwa redakcji spoza koncernu, mało tego - tekstu niepodpisanego, bo na PS nie ma nazwiska autora.

Zazwyczaj się spotykałem z tworzeniem artykułów na podstawie innego tekstu, ale raczej w formie "mowy zależnej", coś typu "według ustaleń takiej a takiej redakcji". Sam czasem coś takiego robiłem, bo samo to jako praktyka dziennikarska złe nie jest. Tylko właśnie taki przedruk totalny mnie dziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak w ogóle można? To mogę sobie skopiować twój tekst i go wkleić nie podpisując? 

Niech PS zamiast się czepiać - tu moja opinia - najlepszego komentatora lekkoatletyki w Polsce niech najpierw spojrzy na siebie. Błędy kopiowane z roku na rok w skarbach kibica itd.. Teksty poniżej krytyki Pana Gębicza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wislok napisał:

To tak w ogóle można? To mogę sobie skopiować twój tekst i go wkleić nie podpisując? 

Jeśli byś miał umowę z redakcją, to tak. Bo najprawdopodobniej te publikacje z Pressa działają na tej zasadzie, że RASP i Press mają umowę, na mocy której teksty z tego branżowego portalu trafiają do portali PS czy Onetu. Źródło jest zaznaczone, widać logo redakcji, z której tekst pierwotnie pochodzi. Chociaż moim zdaniem - gdyż sam jestem autorem tekstów - nazwisko autora powinno być zawarte, już choćby z samej takiej przyzwoitości, bo jednak ktoś wykonał pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kirk napisał:

Jeśli byś miał umowę z redakcją, to tak. Bo najprawdopodobniej te publikacje z Pressa działają na tej zasadzie, że RASP i Press mają umowę, na mocy której teksty z tego branżowego portalu trafiają do portali PS czy Onetu

 

Na pewno mają umowę, to dość popularna praktyka dla dużych portali, typu Onet, itp. Swego czasu mieliśmy podobną, barterową z Interią. Brali od nas artykuły 1:1, dawali duże logo z linkiem, a teksty były podpisywane nazwiskiem autora. W zamian my mogliśmy brać coś od nich.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetnie 👍 Dzięki za szybką odpowiedź. Specjalnie przegapiłem pierwotną wersję w trakcie wakacji żeby zakupić SK Extra po "zamknięciu" okienka i chyba dobrze uczyniłem, bo ostatnio spadła na nich ogromna krytyka. Szczególnie na twitterze. Oby się poprawili i nie spartolili SK Champions League. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Widzę, że i wielkiego monopolistę dopadają wysokie koszty. Chociaż tak naprawdę to najczęściej ludzie sięgają po gazetę przy piątku lub właśnie po weekendowych wydarzeniach sportowych. Z drugiej strony jednak sport mocno przeniósł się w środek tygodnia (LM, LE, LK czy mocne ligi piłkarskie) i dobrze być na bieżąco. Niestety Internet zabija prasę drukowaną. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bartek2lp2 napisał:

Dla mnie, wiernego i stałego czytelnika PS od 2007 roku, jest to bardzo smutna informacja i moment. Bardzo mnie ciekawi jak to teraz rozwiążą w różnych kwestiach, m.in sprzedaży własnych wydawnictw skoro likwidują też literia.pl

Wydaje mi się, że własne wydawnictwa, jak na przykład książki, będą nadal sprzedawać w innych punktach sprzedaży. Literia to tylko jeden z wielu sposobów nabycia.

 

Co do samego ograniczenia wydawania - moim zdaniem pewnym sygnałem do takiego ruchu było już wycofanie numeru sobotniego. Wydaje mi się, że od 2023, gdy będą tylko dwa wydania w tygodniu, będzie się musiała zmienić polityka redagowania pisma, gdyż nieco straci sens publikowanie rozpisek z wynikami zawodów z ostatnich czterech dni. Myślę, że takie relacje bezpośrednio z wydarzeń pozostaną w internecie, zaś samo pismo nabierze bardziej magazynowego charakteru, będzie więcej wywiadów i reportaży.

Trochę szkoda, że w ten sposób zlikwidowany zostanie choćby dodatek "PS Historia".

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób na TT podnosiło ten temat. To chyba najlepszy obecnie, obok "Portretów" cykl PS i zastanawiają się czy PS "przeniesie" dodatek "PS Historia" do poniedziałkowego lub piątkowego wydania, czy może zrobią jakiś z tego osobny magazyn. Likwidacja tego dodatku byłaby chyba największym błędem redakcji jaki mogliby zrobić po nowym roku. Faktem jest, że teraz naczelni PS mają półtora miesiąca na wymyślenie nowej, ciekawszej koncepcji PS która wejdzie od nowego roku, bo niewątpliwie będzie ona musiałą nastąpić. Szkoda tylko "mega okładek" po ważnych wydarzeniach, momentach m.in związanych z polskimi sukcesami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobny magazyn, może nawet taki raz na kwartał, byłby dobrym pomysłem, bo dodatek historyczny faktycznie ma potencjał. Przy czym jeśli RASP ogranicza teraz wydawanie tytułów, to nie wiem, czy czegoś takiego można się spodziewać. Może prędzej książkę z najlepszymi tekstami by wydano.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 16:57, Telewizja Urbanski napisał:

Chyba już najwyższy czas żeby jakaś biblioteka cyfrowa zdigitalizowała wszystkie wydania PS.

Bo niestety to było czasopisma kultowe a teraz jest tylko zwykłym cieniem gazety "Papierowej"!

Dobry pomysł. Zdigitalizowane wydania są dostępne do 1959 roku.

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/p_sportowy/start.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet internetem, ale czy nie uważacie, że Przegląd Sportowy najnormalniej w świecie sam się zaorał, sam się unicestwił? Piszecie o internecie, ale zwróćcie uwagę, że PS w internecie też nie zachwyca... ale o tym później. 

 

Na łamach PS od wielu lat wiało przede wszystkim nudą. Gazeta była nieciekawa. Kiedyś czytało się ją od deski do deski, obecnie tylko zerkałem i ziewałem. Te ich tradycyjne kolumny, rubryki stały się wtórne, nieciekawe, bez pomysłu. Kolejne zmiany redaktorów naczelnych właściwie nic nie pomagały. Niebywałe - jeden gorszy od drugiego! Ten aktualny to dopiero aparat, ale tego to wam nawet nie muszę tłumaczyć - sami wiecie. Przegląd stał się miałki, bezpłciowy, bez ikry. Obecni "dziennikarze" słabi. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że najsłabsi odkąd czytam tę gazetę. Kiedyś redaktorzy mieli swój styl, swoje pióro, język, który rozpoznałbym bez zerkania na autora. Obecnie to grupa ludzi wziętych z ulicy czy po innych znajomościach. Bez warsztatu i talentu. Wystarczy zobaczyć "oglądalność" tych ich programów na YouTube. Nikt nie chce tego oglądać ani słuchać, ale tak to już bywa z nudnymi ludźmi - są nieciekawi, nieatrakcyjni, a obecną redakcję tworzą w większości nudziarze. Oczywiście nie wszyscy. Kilku nawet cenię, ale to głównie ze starej gwardii, która się ostała. Następców jednak nie widzę, a ci którzy się wybiją to zaraz ich nie ma. Tak postępują, tyko ci którzy widzą, że dany projekt nie ma przyszłości. Nie chcę być posądzony o seksizm, ale merytorycznie najsłabsze w redakcji są w większości dziewczyny. Są tam chyba tylko po to żeby nikt się nie przyczepił, że niby to Przegląd kobiet nie zatrudnia. Liczba ma się zgadzać, ale jak wiadomo takie sztuczne nabijanie statystyk zawsze się odbije w ten czy inny sposób.  

 

Co opinia publiczna/czytelnicy myślą o PS? Wystarczy zerknąć na media społecznościowe. Pisałem o YouTube, ale zobaczcie chociażby na twittera. Można mieć różne zdanie o tym medium, ale jak ktoś jest lubiany i popularny to z reguły ma tam albo dobre liczby albo dobre opinie. Przegląd nie ma dobrych liczb ani dobrych opinii. Ten dziennik stał się obiektem drwin. Prawdziwym centrum beki. Ludzie kpią z redaktora naczelnego, który nie wytrzymuje presji ze strony 14-letnich Brajanów z internetu. No i te błędy. Ciągle ktoś coś im wytyka. Tak jakby Axela Springera nie było stać na kogoś kto przeczyta cały Przegląd Sportowy nim ten pójdzie do druku. Błędów od liku i jeszcze więcej. Nie muszę nawet czytać PS codziennie żeby o tym wiedzieć, bo prawie zawsze wertując twittera znajdę kogoś kto coś im wytknie. 

 

Przegląd Sportowy miał różne okresy, ale od pewnego czasu notuje ciągły spadek dlatego ich obecna sytuacja mnie w ogóle nie dziwi. Czytaliście zapewne ile żali wylałem nt. ich skarbów kibica... (jak znajdę czas to wyrażę swoje zdanie o tym ich Skarbie Kibica Extra, który jest pięknym skokiem na kasę kosztem czytelników - nie dziwota więc, że czytelnicy tak wspaniale się od nich odsunęli, ale o tym następnym razem)

 

Przypomnijcie sobie czasy "Tempo", które ukazywało się u mnie w regionie, a które wspominam najlepiej albo jak Stanowski bodaj z Zarzecznym działali w PS. Nie zawsze było do przodu z merytoryką, ale przynajmniej przyciągali jakąś sensacją, kontrowersyjną okładką. Obecnie nie ma nic. Spalona ziemia. Nawet PS w czasach Kołtonia się wyróżniał (miał naprawdę świetne dodatki - mnóstwo ciekawych DVD/CD, wkładek papierowych, Skarby też jeszcze trzymały dobry poziom). 

Edytowane przez Project_ALF
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw krótko co do historii - tak, jak Zarzeczny działał w PS, to właśnie wtedy tam zaczynał pisać Stanowski, o ile dobrze pamiętam, to chyba nawet dzięki Zarzecznemu udało się go wysłać na Mundial w 2002.

 

A co do przyczyn osłabienia gazety to wymieniłbym jeszcze jedną - praktyczny brak konkurencji. Nie liczę katowickiego "Sportu", bo nie ma on zasięgu ogólnopolskiego. PS nie ma konkurencji, ba - przecież nawet dzienniki ogólnotematyczne ostatnio sobie odpuściły kompletnie szersze rubryki sportowe nawet raz w tygodniu. Więc nie ma bodźca do tego, by być lepszym. Poza Przeglądem ukazują się tylko pisma poświęcone poszczególnym dyscyplinom, ale one też nie są w pełni konkurencją dla PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2022 o 17:22, Pihał102 napisał:

Dobry pomysł. Zdigitalizowane wydania są dostępne do 1959 roku.

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/p_sportowy/start.htm

Roczniki z tzw. Domeny Publicznej znajdują się tutaj: https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/250044

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cezary Gutowski odchodzi z pisma po prawie 25 latach pracy. https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/cezary-gutowski-dziennikarz-youtube-przeglad-sportowy-onet-odchodzi

 

W samym piśmie też zmiany, gdyż od 9 stycznia Przegląd Sportowy będzie się ukazywać tylko 2 razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki. Przy okazji reklamowania skarbów mundialowych obiecano, że skarby kibica będą nadal wydawane, jednak wciąż nie wiadomo, jaką formę PS będzie miał od najbliższego poniedziałku, chodzi między innymi o objętość.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest już oficjalna data przejścia na wydawanie 2 razy w tygodniu, pozostaje czekać na szczegóły jak będą wyglądać wydania po zmianach, bo tych wciąż nie ma. Z tego co pisał na TT pan Wołosik, SK mają pozostać, ma też być sporo wydań specjalnych. Ciekawe też czy, jak wydarzy się coś ważnego, zdecydują się także na wydanie w środku tygodnia. Pozostaje czekać na szczegóły, oby do piątku się pojawiły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...