Skocz do zawartości

MUX L4 (MWE Teleport)


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

MUX L4 nadaje na kanale 27, lokalizacja Skytower.

Jeśli chodzi o parametry zmiany modulacji sygnału, zgaduje że można porównać do multiplexów L2 i L3. ok 16Mb/s, gdzie L4 do czasu przed zmianą osiągał 24,8 Mb/s, czyli o 8Mb mniej i to by się zgadzało w związku z usunięciem niektórych kanałów i powrotem TVC do jakości SD.

Na stronie sat-charts są dostępne stare jeszcze parametry tych lokalsów przed przejściem na nowy standard.

Przykładowy mux L2 z rybnika:

Kompresja wideo: MPEG-4 (AVC/H.264)
Bitrate multipleksu: 16.58 Mb/s
Standard: DVB-T
Modulacja: 16-QAM
FEC: 3/4, GI: 1/8
Min. poziom sygnału: 39 dBμV
Nośna / szum (C/N): 23 dB

 

wcześniejsze parametry L4:

Kompresja wideo: MPEG-4 (AVC/H.264)
Bitrate multipleksu: 24.88 Mb/s
Standard: DVB-T
Modulacja: 64-QAM
FEC: 5/6, GI: 1/8
Min. poziom sygnału: 51 dBμV
Nośna / szum (C/N): 31 dB

Chociaż możliwości ustawienia zarówno parametrów FEC i GI daje tyle możliwości że ciężko tak na prawdę powiedzieć jakie są aktualnie obecne. Najlepiej jak wypowie się jakiś ekspert.

 

Edytowane przez Yoozek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2023 o 23:43, Yoozek napisał(a):

MUX L4 nadaje na kanale 27, lokalizacja Skytower.

Jeśli chodzi o parametry zmiany modulacji sygnału, zgaduje że można porównać do multiplexów L2 i L3. ok 16Mb/s, gdzie L4 do czasu przed zmianą osiągał 24,8 Mb/s, czyli o 8Mb mniej i to by się zgadzało w związku z usunięciem niektórych kanałów i powrotem TVC do jakości SD.

Na stronie sat-charts są dostępne stare jeszcze parametry tych lokalsów przed przejściem na nowy standard.

Przykładowy mux L2 z rybnika:

Kompresja wideo: MPEG-4 (AVC/H.264)
Bitrate multipleksu: 16.58 Mb/s
Standard: DVB-T
Modulacja: 16-QAM
FEC: 3/4, GI: 1/8
Min. poziom sygnału: 39 dBμV
Nośna / szum (C/N): 23 dB

 

wcześniejsze parametry L4:

Kompresja wideo: MPEG-4 (AVC/H.264)
Bitrate multipleksu: 24.88 Mb/s
Standard: DVB-T
Modulacja: 64-QAM
FEC: 5/6, GI: 1/8
Min. poziom sygnału: 51 dBμV
Nośna / szum (C/N): 31 dB

Chociaż możliwości ustawienia zarówno parametrów FEC i GI daje tyle możliwości że ciężko tak na prawdę powiedzieć jakie są aktualnie obecne. Najlepiej jak wypowie się jakiś ekspert.

 

Dzięki za odp natomiast bardzo ciekawi mnie dlaczego ten sygnał tak się waha w ostatnim czasie było ok a teraz nagle masakra a dodatkowo oni twierdzą że jeszcze wzmocnili sygnał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik na Skytower czy Świdnicy prywatnego nadawcy jest jednak budżetową wersją tych które znajdziemy w publicznych multipleksach, chodzi o moc nadawania. MUXy ze Ślęży sieją z mocą 100kW gdy MUX L4 ma tylko 2, dlatego nadawca zwykle daje luźniejsze parametry modulacji, ochrony itp, by przy stosunkowo niskiej mocy móc zwiększyć zasięg, myślę jednak że efekt może być różny. Może jeszcze bawią się zmieniają i testują, może wcześniej nie mieli kiedy. Wszystko może mieć znaczenie i raczej jest to kwestia indywidualna, odległość do nadajnika, zgrzyty na synchronizacji nadajników, użyty symetryzator, wzmacniacz (zbyt mocny lub za słaby) rozdaj anteny oraz jej kierunek, czasem kilka stopni robi znaczenie, źle zarobiona lub stara niełącząca końcówka wtyku, czy np za długi lub przetarty, zgięty-załamany, nieekranowany kabel. W dodatku jeśli zmniejszyli np parametry dotyczące korekcji błędów to dajmy na to czułość głowicy w twoim tunerze może być już bardziej wybredna. Ja np nigdy nie miałem problemów z odbiorem L4, siła i moc zawsze 100%, może ze względu na bliską i odsłoniętą lokalizacje, ale jednak po zmianach niektórzy tutaj twierdzą że mogą oglądać z dalszych regionów, w moim przypadku z kolei MUX-2 przysparza trochę kłopotów, mimo że MUX1 i MUX3 nadają z tego samego miejsca. Tutaj jednak obstawiam winę instalacji antenowej, ale póki co nie moge jej lepiej skierować. Kto wie, może też telewizor/tuner może mieć również kłopoty z automatycznym dopasowaniem do nowych zmienionych parametrów. W takim przypadku może warto przeskanować ponownie ręcznie sam kanał 27, jeśli nie pomoże, to być np. skasować wszystkie należące do L4 i dopiero przeskanować, lub w ostateczności ustawienia fabryczne... chociaż czy ja wiem. Nie jestem jednak specjalistą, po prostu zastanawiam się co może mieć wpływ.

Gdyby ktoś miał odbiornik Zgemma combo to może tam dałoby się podejrzeć szczegółowe parametry modulacji (info o serwisie, lub ręczne skanowanie kanału po ostatnio ustawionym programie z kanału 27), ale czy jest to komuś potrzebne? Na pewno jako ciekawostka np. z Jakim całkowitym bitrate'em multipleks nadaje, by oszacować które programy po ile dostały przydziału (ale też można nagrać materiał i sprawdzić na kompie) ewentualnie porównać parametry modulacji, kodowania korekcyjnego i okresu ochrony do innych muxów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maciekmm napisał(a):

Juz nie mozna odierac Nuta TV w naziemnej (Świdnica) ?

 

Nie. Obecny skład MUX-L4:

 

Polsat HD
TVN HD
Echo 24 HD
Home TV
Filmax
Power TV
Stars.TV
TVC
TV Okazje (na chwilę obecną pusty identyfikator)
TV Republika
Xtreme TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echo24 HD zmniejszył nieco format i nadaje teraz w 1440x1088i

Polsat i TVN bez zmian 1920x1088i

Właśnie czemu kanały HD miały/mają 1088 linii a nie 1080? może taki jest format źródłowy

Jeśli chodzi o mnie to czekam na przełączenie kanałów HD na 720p, przy obecnych parametrach myślę że byłaby to lepsza opcja.

Kanały HD z astry ZDF i ARD wyglądają przyzwoicie, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...