Skocz do zawartości

karaiby
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To był też jakiś protest widzów, bo ja słyszałem, że to protestowała "Solidarność" w "TVP"???

Racja, powinno być, że to protest "Solidarności".

 

Inna sprawa, że przekształcenie "TVP Historia" w "TVP Dokument" na pewno byłoby równoznaczne z zakodowaniem kanału, więc może przed przekształceniem chcą po prostu wprowadzić "TVP Historia" na inne platformy, poza "Nką" (mogliby przerzucić ten kanał na "Hot Birdzie" na 11508, albo 11488 o ile dobrze pamiętam, czyli tam gdzie nadaje m. in. "TVP Polonia").

W sumie to TVP Historia z Hot Birda (czyli z tej satelity, z której nadają wszystkie polskie platformy), jest i tak już kodowany, więc nie powinno to robić różnicy czy teraz stacja dołączy do pozostałych platform, czy dopiero po przekształceniu w TVP Dokument. Robi to różnicę jedynie dla posiadaczy tzw. zeza na 19,2E. A w naziemnej chyba nic nie powinno się zmienić - kanał nie będzie płatny, więc cały czas będzie dostępny na mux 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między "Astrą", a "Hot Birdem" w temacie "TVP Historia" jest teraz też taka, że na "Astrze" "leci" "FTA" i w "DVB-S", a na "Hot Birdzie" poza kodowaniem jest też na transponderze w "DVB-S2", więc, żeby była dostępna dla wszystkich platform muszą ją jeszcze przenieść na transponder w "DVB-S" (np. któryś z tych, które podałem - bardziej bym obstawiał 11488, bo tam oprócz "TVP Polonia" jest też "TVP Kultura", więc "TVP Historia", a potem "TVP Dokument" pasowałaby do kompletu :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to raczej nie jest takie proste, bo ten transponder nie należy do TVP - jego właścicielem jest Cyfra+ i to od nich zależy czy ewentualnie kanał znajdzie się na tym tp czy też nie. Najwyraźniej na razie nikt spośród polskich platform nie jest chętny użyczyć coraz cenniejszego miejsca na tp w DVB-S i z tego względu TVP Historia jeszcze nie znalazła się w ofertach pozostałych platform. Skoro kanał jest niekodowany to dodanie go do oferty Cyfrowego Polsatu przy ostatniej okazji powinno być tylko formalnością - powinno, ale nie jest i dopóki któraś z platform nie użyczy swojego miejsca lub TVP się o to nie postara to w tej kwestii nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to właśnie z tych powodów, które podałeś "TVP" zwleka z przekształceniem "TVP Historia" na "TVP Dokument", tzn. muszą najpierw znaleźć dla niego miejsce w "DVB-S" na "Hot Birdzie", a nikt się nie pali, żeby je udostępnić...

 

Inna sprawa, że najlepiej byłoby gdyby "TVP" porzuciła "Astrę" i przeniosła swój "domowy" transponder na "Hot Birda", jednocześnie rezygnując z kodowania w "NDS", na rzecz choćby "Conaxu" (co by rozwiązało problemy sieci kablowych o których mowa w tym artykule https://satkurier.pl/news/65510/nowe-parametry-paczki-tvp-na-7e.html i otworzyło drogę do dystrybucji niezależnych od pozostałych platform kart kodowych, choćby tylko do odbioru "TVP1" i "TVP2" wśród wszystkich chętnych opłacać regularnie abonament), ale wiadomo, że na takie "milowe" kroki "TVP" nie ma co liczyć, skoro zarząd jest cały czas uzależniony od sytuacji politycznej i nigdy nie wiadomo kiedy zostanie zmieniony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały obecny NDS(karty 093B, a tym bardziej 09D0) dla TVP o kant du*py rozbić. Operatorzy i tak ciągną sygnał przez Internet/światłowód, a ubożsi z TnK.

Każdy ośrodek/centrum nadawcze Emitela musi brać sygnał inną drogą niż przez satelitę, zważywszy na to że nadają programy regionalne, których nie ma na satelitach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jakiego byka sieci kablowe, a tym bardziej "Emitel" nie zasypują "TVP" pismami, albo telefonami w sprawie zmiany systemu kodowania???

 

Może chociaż to udałoby się załatwić i może widzowie by na tym też zyskali (mogliby właśnie udostępniać karty na "TVP1"/"TVP2" też ludziom chcącym regularnie płacić abonament)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nazwy z TVP Historia na TVP Dokument według Mnie nic nie da, bo to zmiana czysto kosmetyczna, czy od tego zmieni się diametralnie ramówka kanału pod nową nazwą, raczej nie. Polskie społeczeństwo nie jest zainteresowane oglądaniem programów typu historycznego i taka jest prawda. Szczególnie, że TVP Historia ma mało interesującą ramówkę dobre programy i dokumenty można wymienić na palcach jednej ręki np. program Macieja Zakrockiego " Spór o historię". TVP ma dość spore archiwum filmów dokumentalnych nie wiem dlaczego nie emitują tych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaczną emitować te materiały w TVP Dokument? Może jednak zmiana coś da? Zniechęceni widzowie po pierwszym doświadczeniu z TVP Historia na TVP Dokument będą mogli spojrzeć jak na nowy, lepszy produkt. Sama tylko zmiana nazwy przyciąga już zainteresowanie, a ramówka z pewnością znacznie się zmieni. Tak jak obecnie mamy cały tydzień z historią, tak w przyszłości będziemy mieli pewnie w sumie 1-2 dni historii w tygodniu. Reszta to cała gama filmów dokumentalnych TVP, spośród których każdy powinien wybrać coś dla siebie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś TVP Historia obchodzi mały jubileusz - 4 urodziny. Kanał wystartował dokładnie 3 maja 2007 r. Mi to jest obojętne czy kanał zmieni nazwę czy nie i tak będę go nadal oglądał, Mnie bardzo trudno jest zniechęcić do oglądania programów historycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten kanał powinien się obecnie nazywać TVP Historia Polski, bo do kanału stricte historycznego (History, Viasat History, a nawet Discovery Historia) to baaardzo daleko... Oby rzeczywiście doszło do zmiany na dokumentalny w ogóle... ale żeby powstawały jakieś ciekawe programy dokumentalne (tak jak wzór tv publicznej BBC), a jak nie mają możliwości, to powinni choć kupować zagraniczne dokumenty.

 

Dla mnie wzorem takiego kanału dokumentalnego jest teraz Planete - ciekawe dokumenty na różne tematy zakupione z różnych regionów świata, ale także dokumenty produkcji polskiej - takie połączenie powinna serwować telewizja publiczna... i to jest jej psi (misyjny) obowiązek... ale to tylko marzenia, bo jak już wcześniej TVP udowodniła, dopóki nie zmieni się pokolenie albo dwa, to w tej skostniałej strukturze TVP nic się nie zmieni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten kanał powinien się obecnie nazywać TVP Historia Polski, bo do kanału stricte historycznego (History, Viasat History, a nawet Discovery Historia) to baaardzo daleko...
Skoro Telewizja Polska to i kanał z historią Polski. Mi osobiście nigdy brak częstszego poruszania historii powszechnej nigdy nie przeszkadzał, a właściwie to uważam, że bardzo dobrze wypełniają swoją misję na tym kanale - prezentują historię Polski, a nie jakiegoś tam USA. Historii świata ogółem pełno jest na wszystkich innych kanałach typu Discovery czy tych, które podałeś.

 

Oby rzeczywiście doszło do zmiany na dokumentalny w ogóle... ale żeby powstawały jakieś ciekawe programy dokumentalne (tak jak wzór tv publicznej BBC), a jak nie mają możliwości, to powinni choć kupować zagraniczne dokumenty.
Tylko trzeba pamiętać, że TVP to nie BBC i nigdy raczej nie będzie tak "zamożna" jak jej brytyjski odpowiednik. Dlaczego tak jest, a nie inaczej - długo by o tym mówić... Jeśli TVP Historia/TVP Dokument ma być stacją niekodowaną, niekomercyjną, misyjną to należy się liczyć z kwestią, że będą tą misję wypełniali na tyle, na ile pozwolą środki z abonamentu czy ewentualnie z reklam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Telewizja Polska to i kanał z historią Polski.

Nawet w kategorii "Historia Polski" wydaje się, że można zrobić więcej, np. stworzyć jakiś wysokobudżetowy serial przystępnie opisujący historię Polski - i sprzedawać prawa do niego do innych krajów. Wiem, że w ogóle taki program jest w ramówce, ale to nie jest program na technicznym poziomie dokumentu, który nadałby się na sprzedaż. Zagranicą o historii Polski mało się wie, zwłaszcza o tej sprzed II wojny światowej, a i pieniądze z praw do emisji można zarobić. Nie ma pieniędzy, mówisz? Takie BBC stworzyło sobie BBC Worldwide i sprzedaje własne produkcje do różnych krajów, bo są ciekawe i każdy chce je mieć. Spełnia misję publiczną, a do tego zarabia zagranicą. Da się? Da się.

 

Mi osobiście nigdy brak częstszego poruszania historii powszechnej nigdy nie przeszkadzał, a właściwie to uważam, że bardzo dobrze wypełniają swoją misję na tym kanale - prezentują historię Polski, a nie jakiegoś tam USA. Historii świata ogółem pełno jest na wszystkich innych kanałach typu Discovery czy tych, które podałeś.

Tylko że te kanały są płatne. Jak ktoś nie zapłaci, to historii tak jak napisałeś np. USA dobrze nie pozna, nawet gdyby chciał, a w dzisiejszych czasach wiele osób nie ma albo czasu, albo chęci zaglądania do książek, a np. w polskiej szkole głównie skupia się na historii Polski, wszędzie jej pełno. Inne wydarzenia traktuje się stosunkowo ogólnikowo, a potem nawet te ogólniki wylatują z głowy, bo było tego mało. Na pewne fakty historyczne inne kraje mogą mieć inne spojrzenie - warto się z tym zapoznać choćby dla poszerzenia horyzontów, a nie w kółko jedno i to samo. Jakieś pasmo z historią powszechną na pewno by nie zaszkodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś kilka zasadniczych kwestii - żeby wyprodukować "jakiś wysokobudżetowy serial" trzeba mieć z czego, a z tym zawsze jest problem. BBC sprzedaje swoje produkcje za granicą, bo mieli z czego je wyprodukować i przede wszystkim Wielka Brytania to nie Polska! My nie panowaliśmy nad 1/4 Ziemi i nie naszym językiem posługuje się przeszło ponad 1 mld ludności świata. Nie jesteśmy tak atrakcyjni dla reszty świata, nie od nas pochodzi tak wiele gwiazd showbiznesu, itd. Może i mamy ciekawą historię (a nawet bardzo), ale kto by się tym interesował skoro współcześnie jesteśmy mało znaczącym państwem... Więc skoro innych nie interesuje to, co się działo w Polsce lub ta wiedza jest im po prostu zbędna to może warto by było, żebyśmy chociaż My (Polacy) tą wiedzę poznawali i przechowywali? Co z tego, że może i wydarzeniom z historii Polski na lekcjach historii w szkole poświęca się więcej czasu niż całej reszcie, ale jak tej wiedzy się nie pielęgnuje to i wszystko się zapomni.

 

Co do tego pasma z historią powszechną - nie mam nic przeciwko i jestem jak najbardziej za, tylko z tym to trzeba by już do samej Telewizji Polskiej się zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że program Sensacje XX wieku po raz kolejny zniknął z ramówki TVP Historia. Po części, zgadzam się z opinią kolegi @Nicker, TVP nie stać na wyprodukowanie serialu historycznego z prawdziwego zdarzenia, nie zgadzam się z twierdzeniem, że jesteśmy mało znaczącym państwem, nie jesteśmy może potentatem, ale też słabeuszem. Polska zawsze odgrywała duże znaczenie w historii, tylko telewizja i historycy nie potrafią pokazać wkładu Polaków w różne wydarzenia np. Bitwy powietrznej o Anglię. Dokumenty BBC nie wszystkie są takie dobre jak się wydaje, ostatnio obejrzałem dokument o rozszyfrowaniu maszyny Enigma, autorzy tego filmu całą zasługę a jakże przypisali Brytyjczykom zapominając, ze to pracę Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego przyczyniły się do złamania Enigmy. Kupowanie dokumentów od BBC nie jest dobre, TVP Historia mas masę własnych dokumentów z archiwum TVP, jednak ich nie pokazuje. Problem, że TVP Historia jest kanałem niszowym nie tkwi w głównej mierze w ramówce tego kanału, bo tą można zawsze poprawić tylko w reklamie, aby społeczeństwo zachęcić do oglądania tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Ostatnio zauważyłem, ze TVP Historia głownie wieczorami emituje sporo programów o tematyce podróżniczej i turystycznej, Ja nie mam nic przecikwko temu, ale ostatnio była rocznica Powstania Warszawskiego a na TVP Historia bardzo mało o tym mówili.

Mało ?! Ja w rocznicę Powstania cały czas oglądałem TVP HISTORIA i były programy z tą rocznicą związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...