Skocz do zawartości

Platforma CANAL+ – pytania początkującego


remekb
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, azzu napisał(a):

Witam. po wciśnięciu przycisku pilot/info w prawym górnym rogu koło podanej godziny pojawiła się mała koperta z czerwoną kropka i liczbą 1 pod spodem. Co ona oznacza, bo pierwszy raz się z tym spotkałem?

 

Masz wątek o dekoderze. Twoje pytanie nie ma nic wspólnego z tym tematem. Tu masz odpowiedź 

https://forum.satkurier.pl/topic/30983-4k-ultrabox-g9-adb-ncp-3670sf-jada/page/162/#comment-1864848

Edytowane przez ircios
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po wielu latach i wypowiedzeniu umowie Vectrze, wróciłem na łono Cyfry, wróć, Canal plus. :) 

I znowu jestem początkujący (choć C+ mam już od blisko 30 lat ) :) 

Zamontowałem talerz (który to już raz ? heheh) i ustawiłem wszystko tak jak zawsze (jak kiedyś).

I teraz mam pytanie. Siła sygnału jest niziutka - tj. Poziom 98 %, jakość 60 %. Póki co wszystko działa ok, ale czy na tych sprzętach (czasza od canal+) i dekoder dualbox 4K, to wystarczy ? Czy można jakoś uzyskać więcej ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość nie wpływa na sam odbiór i nie ma znaczenia czy jest 0 czy 90% obraz zawsze będzie ten sam.

Znaczenie ma tylko przy gorszej pogodzie z powodu opadów śniegu, deszczu czy pyłu w powietrzu. wpływa na odbiór sygnału przez głowicę jak i dalsze przetwarzanie przez tuner sygnału. 

 

Zwykle wynika z poprawnego ustawienia anteny i konwertera, im więcej tym lepiej jest ustawiony. Niestety przy odbiorze Hot Birda nie można ustawić jakości na maksymalnych wartościach dla wszystkich transponderów  więc trzeba uśredniać ustawienia by dopasować się do różnych poziomów. . 

@czerstwy jak ustawi maksimum n=a transponderze TVN dla innych programów na innych transponderach  spadnie jakość. 

Jeśli nie ma żadnych problemów z odbiorem poza pogorszonymi warunkami pogodowymi można przyjąć że antena i konwerter jest ustawiona prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

Jakość nie wpływa na sam odbiór i nie ma znaczenia czy jest 0 czy 90% obraz zawsze będzie ten sam.

Znaczenie ma tylko przy gorszej pogodzie z powodu opadów śniegu, deszczu czy pyłu w powietrzu. wpływa na odbiór sygnału przez głowicę jak i dalsze przetwarzanie przez tuner sygnału. 

 

 

Przeczytaj co napisałeś , bo drugie zdanie zaprzecza pierwszemu. Nie ma znaczenia, znaczenie ma tylko. Gdyby nie miał znaczenia parametr jakość sygnału nie byłoby go we wskazaniach.

Przy 0% jakości będziesz miał kwadraty na ekranie a nie obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość i siła sygnału SAT  to dwa odrębne parametry dla sygnału i żaden nie zależy od drugiego.

Jakości nie poprawisz żadnymi wzmacniaczami, po prostu im mniejsza tym bardziej głowica jest czuła na zakłócenia sygnału, wyłapuje dosłownie każde zakłócenie od głowicy do konwertera. 

Nawet jak masz przy konwerterze wysoką jakość sygnału przy tunerze może ona spaść drastycznie albo nawet do 0 z powodu wadliwej instalacji czy niewłaściwego montażu.   Tuner to nie miernik i nie mierzy jakości tylko  pokazuje mniej więcej. 

 

Co do zakłóceń to  mylisz z BER, dopiero przy ich wzroście albo spadku siły sygnału masz zakłócenia odbioru. Właśnie wtedy jakość ma dopiero wpływ na odbiór i jej spadek uniemożliwia go.  Zwykle wtedy  automatyka tunera wyłącza i tak obraz przy określonej wartości jakości zadanej przez producenta softu czy firmware tunera.  

 

 

p.s. Orientacyjne w tunerach po jakości można stwierdzić tylko poziomi dokładnego ustawienia konwertera i anteny, jeśli jest ona stała albo zmienia się niewiele ( np. 5-10%  )  w obrębie wszystkich kanałów to wszystko działa prawidłowo.   Przy dużych skokach należy skorygować antenę i konwerter.  

Edytowane przez Ktosiu
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

Jakość nie wpływa na sam odbiór i nie ma znaczenia czy jest 0 czy 90% obraz zawsze będzie ten sam.

Znaczenie ma tylko przy gorszej pogodzie z powodu opadów śniegu, deszczu czy pyłu w powietrzu. wpływa na odbiór sygnału przez głowicę jak i dalsze przetwarzanie przez tuner sygnału. 

Co za bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle to określiłem.

Jakość to zawsze wartość odczytywana bezpośrednio w urządzeniu odbiorczym : tunerze, mierniku czy TV itp. jest sumą wszystkich błędów sygnału z anteny/konwertera, tłumienia połączeń, rozdzieleń czy dodatkowo tłumienia wejścia głowicy. Jak dojdzie jeszcze do tego wartość FEC to im bedzie mniejsza tym lepsza będzie korekcja błędów przy spadku jakości sygnału. Przy FEC 3/4 można odebrać dłużej poprawny obraz  z mniejszą jakością niż FEC 5/6. 

 

Jeśli podepniesz np. 3 różne tunery różnych producentów i różnych klas sprzętu  do jednej instalacji pokażą one często  inne wartości jakości sygnału dla tego samego kanału, im sprzęt niższej klasy to warunki pogodowe czy ustawienie anteny/konwertera  będą miały większy wpływ na jakość  i jej szybki spadek niż przy sprzęcie lepszej klasy. 

Z kolei jeśli instalacja zostanie wykonana prawidłowo  to zwykle dla Hotbirda przy poziomie  jakości od 70%  nie powinna zwykła pogoda wpływać na odbiór a przy wartości ponad 90% nie powinno praktycznie wcale wpływać na odbiór bez względu na pogodę.

 

Często odbieram różne satelity na granicy odbioru zwłaszcza takie co  wymagają dużych anten ponad 1-1,40 m na zwykłej antenie 70 cm, Vu+  pozwala zachować mi nadal obraz przy jakości na poziomie 10-40% , gdzie Octagon wysiada poniżej 40% a Zgemmy przestają odbierać przy 50% i mają 0.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

...

 

Co do zakłóceń to  mylisz z BER, dopiero przy ich wzroście albo spadku siły sygnału masz zakłócenia odbioru. ...

Ja nic nie mylę. Słowem nie wspomniałem o zakłóceniach. Przy jakości sygnału 0% w życiu nie osiągniesz niskiej stopy błędów. by mieć dobry obraz. Nie opowiadaj bzdur.

http://jp.pum.edu.pl/satel/snr/index.html

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest to możliwe, to zależy tylko od tunera i jego wskazań. Programowo jest narzucone w tunerach operatora że przestają odbierać przy jakimś poziomie np. poniżej 50%  jakości  i od razu wskazują 0 mimo że na poziomie 40% też może odbierać normalnie .  Tak sobie ustawił działanie progu operator. 

 

To samo masz w tunerach z wolnego rynku tylko te ograniczenia nie obowiązują i można przy niskim poziomie jakości  odbierać program. Problem w tym że odbiór tego programu będzie zależał tylko od jakości instalacji , anteny i konwertera a na końcu od pogody bo  im gorsza tym bardziej  będą problemy z odbiorem .    

 

Chodzi o to że jak ustawiasz to miernik jest podłączony bezpośrednio  pod konwerter i ustawiasz na najlepsze wskazania jakości.  I to jest podstawa które nie odzwierciedla sie w urządzeniu. Masz straty po drodze sygnału poprzez każde przyłącze, wtyk, gniazdo, straty na kablu, wejściu głowicy i torze samej głowicy   itp. i dopiero wychodzi ci jakość w tunerze.  Jakości nie da sie poprawić wcale bo jest tylko sumą błędów i szumów wprowadzanych po drodze sygnału. 

Praktycznie by mieć  jakość jaką  pokaże mierniki należało by podłączyć od razu tuner w tym samym miejscu co miernik a to jest nie możliwe bo zwykle są prowadzone kable. 

 

Rozpatrujemy po prostu parametr który zależny w 100%  jest od wykonania instalacji antenowej, ustawienia anteny i konwertera, a na końcu od zastosowanego tunera.  Nie istnieje w ogóle dla tego parametry jakiś wyznacznik określony w normach bo określa go tuner.   

 

To że jeden tuner wskazuje 0 jakości wcale nie świadczy że  inny nie będzie odbierał bo dla niego jakość sygnału może być wystarczająca i wskaże całkiem inny poziom jakości  sygnału. 

p.s. Z doświadczenia wiem że można mieć 90 % sygnału i 90 % jakości ale nadal mieć problemy z odbiorem w czasie zmian pogodowych ale przy 80% sygnału i nawet 60-70% jakości nie mieć ich nigdy nawet w czasie pogody pogorszonej i źle wpływającej na odbiór.    To jest po prostu tylko kwestia wykonania i ustawienia prawidłowo instalacji by wprowadzała jak najmniej strat w jakości sygnału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbodekoder pokazywał 0% jakości i odbierał. Co jakiś czas pokazując tylko info o słabym sygnale. Ale to świadczy, że miał dobrą korekcję błędów a wskaźnik w tunerze wyskalowany był z "zapasem". Była to jednak bardziej ciekawostka a nie reguła.

Miernik to przecież tez przyrząd pomiarowy mierzący stosunek sygnał/szum i przedstawiający go czy to w formie wykresu czy wartości liczbowej. I jest to dokładnie parametr jakości sygnału.Tyle, ze sprzęt od operatora pokazuje go jako procentowy pasek zmieniający barwę.

Tunery z wolnego rynku robią to dokładnie tak samo jak te od operatora. Co najwyżej mogą mieć mniej lub bardziej czułą głowicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, po latach planuje wrócić do C+ w pakiecie Entry+Sport. Oczywiście przekonała mnie cena - 60zł w tym Viaplay. Obawiam się trochę, że C+poleci w kulki i za kilka ogłosi, że w tej cenie nie będzie pełnego pakietu Viaplay...ma ktoś jakieś informacje na ten temat? Druga sprawa dekoder - wiem, że ten wifibox to dziadostwo, ale podobno dualbox, wcale nie jest lepszy...wiec może moduł? Co o nim sądzicie? Jakieś opinie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, UltrasAvanti napisał(a):

wiem, że ten wifibox to dziadostwo, ale podobno dualbox, wcale nie jest lepszy

Dualbox jest słaby ale nie na sensu porównywać go z dualboxem. Użytkowałem i jednego i drugiego i przy wielu minusach Dualboxa to jednak Wifibox ma ich o wiele więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaś Fasola napisał(a):

No tak Działa dobrze, najlepiej jak jest odłączony od zasilania wtedy Działa wręcz idealnie 🤣.

Ja też go mam tymczasowo i na razie nie dzieje się nic złego. Zobaczę jak go wreszcie do neta podepnę. Wtedy może szaleć, ale na razie nie dzieje się nic irytującego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kiler napisał(a):

Ja też go mam tymczasowo i na razie nie dzieje się nic złego. Zobaczę jak go wreszcie do neta podepnę. Wtedy może szaleć, ale na razie nie dzieje się nic irytującego. 

Póki używasz go tylko i wyłącznie do oglądania telewizji to ten dekoder nie daje się aż tak bardzo we znaki. Gorzej jak będziesz chciał podpiąć dysk i coś nagrać. Wtedy jest kaplica. Taki Dualbox chociaż w miarę ogarnia nagrywanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ircios napisał(a):

Oczywiście, że moduł. 

Ten moduł działa na każdym tv z wejściem na moduł? W sensie na stronie Canal+ widziałem listę telewizorów polecanych do tego modułu, ale nie ma na niej mojego tv. Są modele jedynie z 2021 roku i młodsze. Mój jest z 2020 roku i oczywiście ma wejście na moduł. Jak to wygląda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...