Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda jest taka że nie ma na czym słuchać. Poza tym jest bardzo mała świadomość społeczna o istnieniu cyfrowego radia. Gdyby istniała taka promocja jak telewizji dvb t to radio dab miałoby słuchalność 10 razy większą niż obecnie.

Potrzeba stworzyć "radio dla każdego" tak jak w 1975 roku stworzono Amatora-stereo. I masowo produkować choćby w Chinach. Dwuzakresowe DAB+ i UKF, stereofoniczne 2x20W i tanie. Odpowiednią reklama rozpowszechniła by taki odbiornik.

Ale komu na tym zależy , z wyjątkiem kilku entuzjastów.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem dowiedziałem się od Radia Fama na Messengerze że chce ona umieścić nie tylko Radio Top i Radio Fama Dance ale i główną antenę co oznacza nowy multipleks.

Od jednego z dziennikarzy Radia Kraków (też będącego na wspomnian miejscu w sieci) wiem zaś o multipleksie lokalnym dla stolicy Małopolski. 

 

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wg.mnie aby wyłączyć emisje FM za 10 lat, czyli w roku 2032, to już od jutra w sprzedaży nie może być żaden radioodbiornik (również samochodowy) który nie ma zakresu DAB+. Wtedy po 10 latach powolnej wymiany urządzeń nasycenie radiosłuchaczy odbiornikami DAB+ może być ok.50% i można wyłączać FM. Tymczasem w każdym elektromarkecie królują odbiorniki FM/AM. Przy czym AM to tylko z falami średnimi , bezużytecznymi w Polsce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

KRRiT chce wyłączyć radio analogowe - najwcześniej w 2026 a najpóźniej w 2030 roku. Ruszyły w tej sprawie konsultacje: https://www.gov.pl/web/krrit/rezygnacja-z-rozpowszechnienia-programow-radiowych-w-pasmie-FM-wraz-z-terminem-wylaczenia-emisji-analogowej-projekt-stanowiska

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jak to będzie wyglądać przypadku takich nadawców jak Radio ZW.

Jeden program na multipleksie czy multipleks na spółkę z Radiem SUD i Naszym Radiem.

Przypominam iż spółkę,która posiada koncesje na nadawanie Radia ZW tworzą 6 gmin wchodzących w Związek Gmin Ziemi Wieluńskiej.

Czy te gminy będzie na to stać by DAB+ nadawać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Poland napisał:

KRRiT chce wyłączyć radio analogowe - najwcześniej w 2026 a najpóźniej w 2030 roku. Ruszyły w tej sprawie konsultacje: https://www.gov.pl/web/krrit/rezygnacja-z-rozpowszechnienia-programow-radiowych-w-pasmie-FM-wraz-z-terminem-wylaczenia-emisji-analogowej-projekt-stanowiska

Ja mam 3 odbiorniki DAB+ i od ponad roku stoją i czekają, by odebrać coś więcej niż tylko MUX PR. Prędzej chyba mi wysiądą niż doczekam się stacji komercyjnych na DAB. Może i to by był dobry pomysł, by wyłączyć FM, to od razu by się znaleźli chętni na nadawanie tej technologi. Bo na razie to zasiąg i repertuar woła o pomstę do nieba.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRRiT chce wyłączyć radio analogowe - najwcześniej w 2026 a najpóźniej w 2030 roku. Ruszyły w tej sprawie konsultacje: https://www.gov.pl/web/krrit/rezygnacja-z-rozpowszechnienia-programow-radiowych-w-pasmie-FM-wraz-z-terminem-wylaczenia-emisji-analogowej-projekt-stanowiska
Super, brawo. Ja też chcę wyłączenie FM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2022 o 15:33, Poland napisał:

KRRiT chce wyłączyć radio analogowe - najwcześniej w 2026 a najpóźniej w 2030 roku. Ruszyły w tej sprawie konsultacje

Kadencja członków tej KRRiT wygasa o ile się nie mylę we wrześniu tego roku. 

Chcieć można. Ale czy rynek tego chce i czy chcą tego następcy którzy zostaną powołani na te stanowiska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Biadolenia nadawców na DAB+ ciąg dalszy: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/koniec-emisji-radio-fm-kiedy-jak-odbierac-dab

Jak dla mnie to całe MOC FM to organizacja egoistów martwiących się tylko o swoje główne kanały kosztem tych mniejszych które to dzięki cyfryzacji mogłyby rozszerzyć swój zasięg. Nie wspomnę już o tym że Agora i ZPR Media nawet z zasięgiem swoich głównych stacji (Radia Złote Przeboje i Radia Eska) mają spory problem. Najlepsza jest ta "obawa przed zniszczeniem rynku radiowego w Polsce" gdyż nadawcy chyba już zapomnieli że oni sami to zrobili przejmując lokalne rozgłośnie. 

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 08:06, Poland napisał:

które to dzięki cyfryzacji mogłyby rozszerzyć swój zasięg.

Dyskusyjne.

Nie ma żadnej gwarancji że odbiorcy którzy utracą FM w 100% kupią odbiorniki DAB+, czego sam jestem przykładem, bo wielokrotnie deklarowałem że tego nie zrobię.

 

Ja osobiście podzielam pogląd:

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/koniec-radia-analogowego-do-2030-roku-w-polsce

Cytat

W swoim stanowisku przekonuje, że nagłe odcięcie słuchaczy od tradycyjnego sposobu odbioru radia nie spowoduje ich przejścia na format cyfrowy, ale ucieczkę do innych kanałów komunikacji.

 

 

Ponadto należy zwrócić uwagę na:

Cytat

"W rzeczywistości jednak większość państw europejskich nie zdecydowała się na pełne wdrożenie technologii DAB+, ani też na wyznaczenie ostatecznej daty zaprzestania nadawania analogowego. Jest to spowodowane ostrożnością i rozwagą regulatorów, bacznie obserwujących rynek technologii cyfrowych. Jedynym krajem, który podjął decyzję o częściowym wyłączeniu radiowego nadawania analogowego, jest Norwegia. Ale i tam termin przejścia rozgłośni lokalnych na technologię cyfrową został niedawno odroczony o kolejne pięć lat. Czas nadawania analogowego wydłużyły Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Z wdrażania technologii DAB+ zrezygnowała Irlandia oraz Węgry, które całkowicie wyłączyły dotychczas nadające cyfrowo stacje radiowe" - przypomina Konfederacja Lewiatan.

 

 

DAB+ to utopia. Owszem w niektórych rejonach poprawi odbiór mniejszych rozgłośni, ale w większości przypadków dla przeciętnego Kowalskiego oznacza koszty bez korzyści, bo i tak pozostanie przy odbiorze swojej ulubionej stacji radiowej. W radio nie zmienia się kanałów jak w telewizji.

W dniu 13.09.2022 o 08:06, Poland napisał:

Najlepsza jest ta "obawa przed zniszczeniem rynku radiowego w Polsce" gdyż nadawcy chyba już zapomnieli że oni sami to zrobili przejmując lokalne rozgłośnie. 

Ze swej strony nie zapominaj, że gdyby rozgłośnie lokalne dobrze prosperowały, to nie sprzedawałyby swoich udziałów.

Zatem otrzymując cyfrywację radia, otrzymasz więcej takich przypadków, gdyż rozdrobnione stacje radiowe nie utrzymują się z tortu reklamowego. Tylko najwięksi przetrwają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się zastanawiam czy dobrze zrobiłem kupując odbiorniki DAB/DAB+.
Najpierw SONY XDR-S40DBP, następnie SHARP DR-I470 PRO, a na koniec jeszcze kupiłem radio kieszonkowe Soundmaster DAB170SW UKW.
Ja jestem za tym, żeby FM zostało i DAB+ też zostało.
DAB+ daje szansę innym stacjom oprócz tych nadających w danym mieście na FM.
A dlaczego zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem kupując odbiorniki DAB/DAB+?
Bo boję się, że ktoś za jakiś czas powie że koniec DAB+ w Polsce i jednak zostanie tylko FM.
Wiem, że np. SHARP ma również stacje internetowe i FM. Ale FM to ja mam w 10 innych odbiornikach radiowych.
Kibicuję DAB/DAB+ ale uważam, że FM również powinno zostać. Właśnie dlatego, że dzięki temu możemy słuchać (jak wyżej napisałem) innych stacji niż FM w danym mieście.

Edytowane przez Vampi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjalne wyłącznie Fm dopiero gdy

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/cyfryzacja-radia-multipleks-ogolnopolski-dab-koniec-fm-krrit-uke-witold-kolodziejski-jacek-oko

Cytat

Prezes UKE zawarł opinię, że wyłączenie radia analogowego (FM) w zakresie 87,5-108 MHz w Polsce mogłoby się odbyć po: osiągnięciu przez zarówno programy publiczne jak i niepubliczne zasięgu NRC (przyp. red. naziemnego radia cyfrowego) przynajmniej 90 proc. populacji kraju, osiągnięciu przez platformy cyfrowe progu co najmniej 50 proc. słuchalności, jednak nie wcześniej niż 31 grudnia 2032 roku

O ile zasięg techniczny nie trudno spełnić, o tyle słuchalność na poziomie 50% już znacznie gorzej. Presji na zmianę odbiorników radowych nie ma żaden słuchacz, prócz pasjonatów Audio.

Przy takich założeniach o granie FM jestem spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wiem, że może odkopuję, ale szlag mnie trafia, jak czytam te wszystkie artykuły o DAB'ie, a ja nie mogę 60-80 km w linii prostej odebrać lokalnych MUX'ów. Ja bym chciał naprawdę posłuchać sobie cyfrowego radia, ale jaki mam wybór w Krośnie? Radio propaganda i tyle. A tak, jak napisałem, do Tarnowa mam 80 km, do Rzeszowa 60 w linii prostej i to taki problem odebrać sygnał z takiej odległości? Dopóki nie będzie możliwości odbioru stacji komercyjnych w promieniu 100 km od przekaźników, DAB się nie rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...