Skocz do zawartości

MUX 4 (TV naziemna Polsat Box)


Burito
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam 1000 HD 10 km od nadajnika polsatu i siatkę .Nie łapię mux4 , wszystkie pozostałę muxy łapię a mux4 w ogóle. Jaką antenę mam kupić by złapać mux4 który nadaje z 10 kw . Mux 3 nadaje z 10 kw i to z 20 km i go łapię . Chyba na mobilna CP to pionierka . Coś tu mówią że musi być anetna o polaryzacji V czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszkasz 10 km od nadajnika, który nadaje z mocą 10 kW to spokojnie powinieneś odbierać multipleks telewizji mobilnej.

Tak, telewizja mobilna nadaje w polaryzacji pionowej i w takiej sytuacji zaleca się ustawienie anteny w tej pozycji, ale przy 10 km od nadajnika nie powinni mieć to dużego znaczenia.

I pytania - czy antenę siatkową masz skierowaną na nadajnik telewizji mobilnej? Czy na drodze antena - nadajnik nie występują jakieś duże przeszkody w postaci wysokich drzew czy budynków?

Proponuję też poczytać temat wstecz, gdzie już były poruszane podobne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymałeś antenę w pionie, czy obróciłeś ją w bok? Przy pionowym ustawieniu anteny dipole w antenie są w poziomie co odpowiada poziomej polaryzacji sygnału.

 

Pamiętaj o tym, że multipleksy płatnej telewizji są nadawane w polaryzacji pionowej po to aby zapewnić lepsze rozchodzenie się sygnału w ciężkich warunkach, oraz po to aby móc wykorzystywać kanały zajęte już przez analog i inne stacje cyfrowe bez powodowania zbędnych zakłóceń.

 

Jeżeli chcesz złapać ofertę telewizji mobilnej na antenie ustawionej w polaryzacji poziomej to antena powinna być ustawiona bokiem. Wtedy wzrasta szansa na indukowanie się sygnału w antenie o przeciwnej polaryzacji. Przy kierowaniu wprost na nadajnik antena siatkowa powinna być obrócona do poziomu.

 

Ostatnią sprawą jest (tak jak Wiking zauważył) wzmacniacz w antenie. Jeżeli jest zbyt silny, to mogą się tworzyć produkty mieszania kilku sygnałów, czyli tzw. śmieci, wirtualne sygnały których nie ma w eterze i taki sygnał może zakłócać płatny multipleks. Wzmacniacze tworzą również dodatkowe szumy, które utrudniają odbiór sygnałów o modulacji 16/64-QAM (średnia/wysoka przepustowość), nieco lepiej sprawdza się QPSK, ale nie wdraża się tego ze względu na bardzo małą pojemność multipleksu.

 

-----

 

Myślę, że problem może leżeć także w lokalnym SFN-ie. Być może coś zostało źle opracowane i sygnały w niektórych miejscach wzajemnie się zakłócają zamiast wspomagać. Ja tak miałem dopóki nie uruchomiono nadajnika na Wieży Ciśnień w Krakowie (całkiem niedaleko ode mnie), ponieważ wcześniej miałem trudności z poprawnym odbiorem sygnału. Oczywiście ja nie mam żadnego odbiornika Cyfrowego Polsatu, ale teraz mam przynajmniej wgląd na EPG i widzę jak wygląda oferta. PS. Odbieram to na zwykłym telewizorze na standardowej instalacji antenowej, przedtem niczego nie wykrywał, jestem ciekaw kiedy i czy wogóle wypuszczą moduły :)

 

Przez jakiś czas skakał BER, a teraz jest już spokojnie. SFN powoduje jeszcze jeden problem, otóż sygnały lubią się czasem znosić i raczej nie ma na to rady jak tylko znaleźć lepszą lokalizację anteny.

 

Ten odbiornik ma dwa wejścia antenowe. Pierwsze wejście jest standardowe. W razie braku sygnału telewizji mobilnej wykorzystywana jest wewnętrzna antena wbudowana w odbiornik bądź drugie gniazdo antenowe. Możesz spróbować na przykład z taką anteną, zainstalować ją w pionie na dachu i skierować na najbliższy nadajnik tv mobilnej. Ta antena ma zysk ok. 11dBi/9dBd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacja wygląda nastepująco jedna siatka jest ze wzmacniaczem i obrócona do nadajnika 11 km o mocy 10 kw i bierze sygnał mux4 siła pasek na zielono, a jakość pasek czerwony w obrazie telewizyjnym przejawia sie jako zatrzymujacy się obraz o d czasu do czasu. druga siatka przesunieta o 5 m w bok bez wzmacniacza ale ustawiona do nadajnika mux4 trochę bokiem te same wskażniki siła na zielono , jakość czerwona ale obraz jakby mniej zacinał.Ale wczoraj u nas były wichury i na obu instalacji siła jakośc 0.Dodam że na obu instalacjach mux 1,2,3 odbiór bez zarzutu czy z wichurą czy bez ale one są 21 km od domu i moce 100 , 100 i 10 kw. Instalacje pociągniete są do dwóch oddzielnych telewizorów. Do Qrzysztofa sugerujesz by siatke obrócić o 90 stopni wokół własnej osi wtedy faktycznie dipole bedą w pionie , ze to coś pomoże? Ciekawe co się zrobi z Mux 1,2,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mux1 i mux2 nadają u mnie 100 kV i są ok zarówno wskażniki jak i odbiór programów ,natomiast mux3 nadaje 10 kv i tu nastapiło pewne pogorszenie tzn jeden pasek siła jest zielony a drugi jakość czerwony , chociaż na kanałach mux 3 nie widać zakłóceń ale była ładna pogoda. teraz rozumiem dlaczego w T HD 1000 są dwa wejścia antenowe , pewnie ze wzgledu na dwie rózne polaryzacje w naziemnej.Ciekawe kiedy przeprogramują dekodery do nagrywanie pod USB bo klawisze na pilocie sugerują że to kiedyś zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś prawdziwym VIPem skoro dobrze doradziłeś .Ciekawe dlaczego sprzedawcy tego nie wiedzieli.Sprzedawcy na Szczecin nawet nie wiedzieli gdzie są nadajniki mux4 gdzie teoretycznie można kierować . sprzedawcy wiedzieli tylko o nadajniku głównym mux4 a w sumie jest ich 4. Pózniej pytałem się u nich na jakiej antenie odbieraja nic nie powiedzieli żeby spróbować z polaryzacją tylko opowiedzieli że biora sygnał z yagi .Wyczytałem też ze ten odbiornik ma antenę wewnętrzną i ich zapytałem o nia ale oni twierdzili że odb nie ma własnej anteny . Rozumiem że towar i usługa jest nowa ale te minimum powinni wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj sprzedawca ma sprzedać a nie doradzać jak to technicznie wygląda. Ja już nie raz jak coś potrzebowałem się dowiedzieć o przyszłym nowym urządzeniu wolałem napisać na forum i dopiero później ewentualnie iść i kupić.

 

Szkoda że tak jest ale nic na to nie poradzimy.

 

W Poznaniu nawet nie spotkałem (może przeoczyłem) się z reklamą że w ogóle można odbierać MUX IV - nie raz znajomi się pytali co to za kanały im dekodery czy tv z DVB-T wyszukują i do tego kodowane, przy wyszukiwaniu kanałów z NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się,że jest dostosowany. Bo na dole ekranu jest pasek informujący o tym ile kanałów bezpłatnych i ile płatnych oraz radiowych tv wyszukał.Dopytuję dlatego, że przymierzam się do zakupu tv mobilnej i nie wiem czy tv będzie mógł te kanały obsługiwać.Bo u znajomego na LG ledowym wyszukuje te kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję dlatego, że przymierzam się do zakupu tv mobilnej i nie wiem czy tv będzie mógł te kanały obsługiwać.Bo u znajomego na LG ledowym wyszukuje te kanały.

TV Mobilną możesz odbierać tylko za pomocą dekodera sprzedawanego/udostępnianego przez Cyfrowy Polsat bądź Plusa, więc telewizor nic do tego nie ma - on tylko wyświetla obraz i wydaje z siebie dźwięki, które uprzednio do niego wysłał dekoder po kablu HDMI bądź Scart mówiąc ogólnie i bardzo prosto. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet "super wypasiona" plazma Panasonic 50VT30 nie wyszukuje tych kanałów. Pewnie dlatego, że na tak dobrych telewizorach nie wypada wyświeltać czegoś takiego jak tv mobilna. Jakiś czas temu było okienko w kodowaniu i jedyne co można było zobaczyć to beznadziejna jakość obrazu. Podglądałem to na 17-calowym laptopie i nawet nie próbowałem sobie wyobrazić, jak to może wyglądać na 50 calach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...