Skocz do zawartości

Odbioniki telewizyjne i radiowe dawniej i obecnie.


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z Was zna jakieś ciekawostki odnośnie odbiorników RTV

i chciałby się nimi podzielić na forum. Można również wpisywać nazwy odbiornikow jakie mieliście lub macie.

Ja zaczynałem od czarno-białego LAZURYTA, póżniej był HELIOS, w międzyczasie ELEMIS, następnie SAMSUNG 25 cali no i teraz SAMSUNG 29 cali, 100HZ. Z największym sentymentem wspominam ten pierwszy, lampowy, do dziś stoi jako egzemplarz muzealny, tyle, że na strychu. :D

Romar7.

 

Edycja Burli: Przeniosłem temat we właściwe miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na początku były jakieś stare polskie produkcje czarno-białe (ale nie pamiętam co to konkretnie było - jaki model). Dalej GoldStar ArtB - w sumie długo służył dobrze, ale teraz rozsypka - psują się nieustannie drobiazgi, do tego nie wiem jak wejść w nim do menu serwisowego, a przydałoby się, bo na pilocie są obecnie poprzestawiane przyciski (oszalał po burzy)

 

Teraz mam Graetz 28'' - typowy TV z dolnej półki. Na początku nieustannie się psuł, ale gdy już namierzono uszkodzony element, który do tego doprowadzał - gra bez problemów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem kiedyś ruski "ELEKTRON" Miał chyba z 28 cali, wielkie pudło. Ważył chyba ze sto kilo. Po jakimś czasie, jak wiekszość radzieckich telewizorow zaczął "gubić" kolory, tak że został tylko niebieski i czerwony. Później był jakiś wymysł myśli socjalistycznej - telewizor marki HORIZONT z... podzespołami PHILIPSA (jakież było moje zdziwienie gdy to odkrylem hehehe...). Miał wejście SCART i CINCH co w tamtych czasach było rzadko spotykane

 

Edycja pitter: poprawiona ortografia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981

:lol: Ja pamietam RUBINA :wink: To dopiero byl wynalazek. Jak mial jakas awarie to znawcy tematu naprawy telewizorow przychodzili do mnie do domu i siedzieli po kilka godzin zanim znalezli usterke :lol: \

 

Ponoc tak latwy byl jego schemat do rozpracowania ze zajmowalo to pol dnia:wink:

 

A powaznie mowiac byl to najgorszy TV jaki w zyciu mialem. Awarie co 2-3 miesiace i najlepsze ze nikt nie wiedzial co sie moglo popsuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu "odziedziczyłem" po rodzicach do swojego dziecięcego pokoju wynalazek pod tytułem Rubin 102 (Rodzice zakupili wtedy jego młodszego brata - już w kolorze - był to chyba 704 - jeszcze w calosci made in ussr - tradycyjnie płonął nie raz...).

 

Ale Rubin 102 był prawdziwym hitem! Wyobraźcie sobie, że miał on wbudowany tuner radiowy i odbierał UKF! Czyli regularny radiotelewizor! Słuchało się na ten przykład w sobotnie wieczory Listy Przebojów Trójki... Ehhhh... :-)

I nawet miał na (jak to dziś powiemy) panelu przednim dwa głosniki, chyba takie niby-stereo ;-)

 

http://www.radiomuseum.org/r/moscowrtv_rubin_102.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... u mnie w domu tez byl Rubin, tyle ze 714p (ten model byl skladany w Polsce). Nigdy nie wybuchl ani sie nie zapalil. Przez dlugi czas (byl kupiony chyba w 1974) dzialal bezawaryjnie ale oczywiscie co jakis czas nie obchodzilo sie bez obowiazkowej wymiany lamp. Pozniej oczywiscie zaczal sie sypac (mial nawet wymieniony kineskop i dodany system PAL) ale poniewaz moj wujek byl serwisantem tv, to zawsze kazda usterke naprawial w tempie ekspresowym. Telewizor ten wypracowal w sumie 17 lat sluzby.

 

Jego miejsce zajal pozniej Goldstar Art B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy kolorowy telewizor: to 28" Zanussi

Kupiłem go w 1981 roku w czeskim Tuzexu - sklep na wzór naszego Pewexu, za 1000 USD.

Jednak to nic w porównaniu z moim pierwszym video, było to JVC (bez pilota !!!), które udało mi się kupić w świątecznej promocji w Zachodnim Berlinie za 2500 marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

oczywiscie ze lampiak, gdzies z koncowki lat 60. wieku XX.

Mial fabrycznie wbudowane cos, co dzis maja najnowsze produkty Phlipsa - czujnik oswietlenia ktory ustawial jasnosc obrazu w zaleznosci od swiatla zewnetrznego, oraz korektor dzwieku na przyciskach - dzwiek, mowa, muzyka, film.

Potem lekko zmodyfikowany przeze mnie, czyli dolozona glowica zintegrowana i mechaniczny programator - zeby mozna bylo cos w latach 90. poogladac.

A co do tych wysmiewanych Rubinow, to palily sie, bo za naprawe zabieraly sie jakies [beep]y co schematu nie umialy poprawnie czytac , albo wlasciciele przykrywali "oltarzyk" obrusami i serwetami, lub tez wciskali 300 watowa grzalke w krednes. Normalnie to byl calkiem udany TV - tyle tylko ze mial skomplikowana korekcje zniekszalcen geometrycznych, ale to byla konsekwencja stosowania kineskopu typu Delta.

Mialem Rubina 714 albo 711 wiele lat, i jakos nigdy sie nie zapalil, ani nie wybuchl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja (a właściwie mój stary) miałem Neptuna. Potem przyszedł czas na kolorowego Rubina 707p (ponoć rodem z ZSRR). Pamiętam jak przekładało się w nim antenę z tyłu z jednego gniazda do drugiego, żeby obejrzeć TVP2. :lol: No i później był oryginalny (oczywiście z przemytu) Philips 29 cali (jak na tamte czasy to szok dla wszystkich moich sąsiadów - taaaki wieeelki! :shock: ) z Belgii. Nawiasem mówiąc rok później kupiłem magnetowid Philipsa rodem z Austrii. Nie jakiś tam Taiwan, czy Malesia. Produkowany od początku do końca w Belgii (to były czasy, a nie tak jak teraz "montownie"). Kolejny już w 100% mój był 21 calowy Thompson z możliwością zmiany trybu ekranu na 16/9 (to był rocznik, jakiś 1996). No, a teraz mam znowu Philipsa (chyba mam sentyment do niego) tyle, że LCD 26 cali.

 

A jeżeli chodzi o radio, to moim hitem był Śnieżnik. Takie fajne popielate, oczywiście "cegła". To znaczy taki duży klockowaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Mój pierwszy kolorowy telewizor: to 28" Zanussi

Kupiłem go w 1981 roku w czeskim Tuzexu - sklep na wzór naszego Pewexu, za 1000 USD.

Jednak to nic w porównaniu z moim pierwszym video, było to JVC (bez pilota !!!), które udało mi się kupić w świątecznej promocji w Zachodnim Berlinie za 2500 marek.

 

Skąd ty takie sumy miałeś w tamtych czasach ? Byłes badylarzem albo jakimś prywaciarzem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Telewizor : Miałem kilka lat. W domu był czarno-biały telewizor BELWEDER

Potem kilka innych czarno-białych TV i wreszcie kolor.

Oczywiście RUBIN.

Pamiętacie jak realizowany był "kolor" na czarno-białych TV ?

Tak. Tak. Taka kolorowa szybka z pleksi. Na górze pas niebieski, pośrodku

chyba zółty a na dole zielony.

Potem polski NEPTUN.

Dalej SONY 25" a teraz LCD 32" Panasonic.

Radio : Na komunię dostałem radio tranzystorowe KOLIBER 3

Radio JOWITA, a potem AMATOR STEREO, ELIZABETH, RADMOR, MERKURY

Magnetofon : Magnetofon szpulowy ZK 120 a potem ZK 2405 S magnetofon kasetowy FINEZJA

dalej to już sprzęt typu "wieża".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Telewizor:

Kiedyś - gdy się urodziłem miałem Heliosa (został sprzedany 2,5 lata temu przez sąsiadkę) oraz czarno-białego (nie pamiętam jakiego)

Teraz - mam Samsunga 25", a u dziadka Philipsa 21"

 

Radio:

Kiedyś - miałem pod szafką radio, ale niestety nie jest już używany

Teraz - mam radiomagnetofon Sony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizory:

Neptun 311 do dziś na strychu z "przystawką" na 2-gi program,

Rubin -jak wszystko u "ruskich" duże pudło,lampy wielkości butelek Bobo-fruita

Elekron -tylko czerwony i zielony kolor były "kolorowe".

Obecnie Stary Sharp 29 cali ,jeszcze żyje ,ale jest dobry.

Radia "różne,różniste"-ale "Duet" Diory działa do dziś bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość Anonymous

A w moim domu do czerwca 1999 roku był telewizor czarno-biały Neptun 626. Teraz mam kolorowego Triluxa i Grundiga (ten ostatni stoi w sypialni).

 

Jako radio miałem kiedyś, chyba do 2005 roku, czarny Philips (odtwarzał dwie kasety, lecz dźwięk leciał o nutę wyżej). Niestety, wciągał kasety i poszedł do znajomego mojej mamy. Teraz mam wieżę stereo Recor (odtwarza dwie kasety, dźwięk o nutę wyżej; działa, ale jest nieużywana od początku grudnia 2007 roku) oraz (od 27 maja 2007) radioodtwarzacz CD mający magnetofon jednokasetowy (dźwięk jest normalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam

2x telewizory sony- jeden lcd a drugi normalny, kineskopowy

Jednak prawdziwą perełką, jaką posiadam jest radioodbiornik Elisabeth. Wykonany jest na japońskich podzespołach i licencji sanyo. Przesterowany na obecny ukf sprawuje się świetnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

TV:

Sanyo 21 calowy z Baltony (skończył żywot w rękach taty :D , tak mama mi opowiadała)

LG 21 calowy (1999-) działa do dziś ma teraz 13 lat , a ja 14 :D .Obecne wymieniony przetwornik koloru

Daweoo (2001-) kupiony do mojego pokoju , po gwarancji wymieniowy konserwator mocy , teraz stoi w pokoju gościnnym

LG 42 cale plazma (2009-) zmiana z LG 21 calowego pudła , który jest używany w moim pokoju , obecnie używany w salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja to miałem tak:

Telewizory:

do 2001- Unitra Vela 203

( 4 kanały do zaprogramowania, bardzo czuła głowica, na zwykłym drucie z Katowic oglądałem TV4 i Puls z Chorągwicy ), zakończył żywot w Media Markcie za talon na nowy telewizor za 150 złotych. :lol2:

 

2001-2003 - Unitra Vela 206 - dostałem go od ciotki w zamian za 203 ( 8 kanałów do zaprogramowania, i uszkodzony potencjometr od głośności )

 

2003-2008 - Sharp 21" (rocznik 1991 , bez HyperBand i teletextu) działa do tej pory u mojej mamy, kolory jak na 22 letni telewizor są bardzo żywe

 

2008-2011 - Toshiba 21" (rocznik 1993, bez HyperBand ale już z teletextem) sprzedany za symboliczne 20 złotych

 

2011-2012 - Philips 25" 25PT4457 ( rocznik 2003, sprzedany teściowej za 200 złotych )

 

2012 - obecnie Sharp 40le540e

 

Magnetowidy

 

2003 - obecnie - Sharp VCA 105 B ( rocznik 1985 po remoncie na chodzie :D )

2011 - obecnie - Alba VCR6001SIL

 

Audio

 

1993 - 2005 - Osaka 105a ( japoński jamnik )

1997 - 2001 - Unitra Amator 3 stereo + magneton Finezja 2

2001 - 2009 - Bumbox Philips AZ1018

 

obecnie do słuchania używam moich działających i odnowionych zabytków z pod marki UNITRA

 

2007 - Unitra Zosia

2009 - Unitra Ślązak

2010 - Unitra Pionier Re- 105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja pamiętam czarno białego Neptuna i chyba Heliosa

Jeden miał taką gałkę i jak się zmieniało kanał trzeba było przekręcić

Potem w drugiej połowie lat 80 był jakiś kolorowy (Smerfy oglądałem w kolorze ale frajda była)

1993 rok i telewizor Curtis kupiony w Elektrolandzie

Ja dostałem ten stary kolorowy

Potem juz za swoje kupiłem sobie telewizor który działał do 2008 rok- nie pamiętam marki sorki ale chyba sklera

Od tego czasu mam Nordmende

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...