Skocz do zawartości

Odbioniki telewizyjne i radiowe dawniej i obecnie.


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous
ale teraz rozsypka - psują się nieustannie drobiazgi, do tego nie wiem jak wejść w nim do menu serwisowego, a przydałoby się, bo na pilocie są obecnie poprzestawiane przyciski (oszalał po burzy)

 

Całkiem możliwe że użyte w nim scalaki sterowania nie miały ukrytego trybu serwisowego, ale korzystały z pamięci EEPROM zawierające konfigurowalne parametry. Te pamięci łatwo się kasowały (przepięcia, silne zakłócenia elektromagnetyczne). Często ujawniając nowe niekiedy większe możliwości.

Miałem tak z polskim TV WESTA. Użyto tam klasycznego SAA1293. Ale skonfigurowano go tak że było tylko 29 kanałów w pamięci. Któregoś dnia zgłupiał, zmieniło się nieco obłożenie klawiszy pilota i co ciekawe miałem już 56 kanałów do zaprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak TV to warto wspomnieć że dawniej co państwo to własny standard TV. Najgorszy mieli Anglicy tylko 405 linii ale za to najwęższy kanał i najniższe wymagania stawiane konstrukcji odbiornika. Najlepszym był system francuski - 829 linii, tak, tak - niewiele mniej od obecnego "hade"

Hmm, to jest nawet więcej, niż "hade", bo przy HD jest 720 linii. Natomiast przy tzw. Full HD jest już 1080 linii. :)

Ale to tak na marginesie, bo nie o tym jest niniejszy wątek. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mimo młodego wieku (18 lat) miałem i mam sporo odbiorników.

Zacznijmy od sprzętów moich rodziców, który był już w czasie kiedy ja byłem na świecie:

- Telewizor Unimor Siesta 2 (29 calowy), z odbiornikiem satelitarnym Diory TSA502 (dziś to tylko element mojej wieży Diora)

- RADIOMAGNETOFON SHARP VZ-2500H

- Radiomagnetofon ZRK na licencji Grundiga

- Radiomagnetofon z CD Philipsa (mojej siostry, niedawno wymieniałem w nim laser i przetarte paski w magnetofonie)

- Telewizor Philips 25 cali (po Unimorze, który się zepsuł)

- Dekoder Samsung SHD 85 (wcisnęli mamie do umowy o internet z ORANGE)

- Dekoder Sagem UHD 88 (wymieniłem SHD85 na ten, bo trochę pościemniałem na infolinii technicznej że jest zepsuty i dali mi nowszy model)

Cóż... czas na moje szpargały:

- Telewizor Nordmende Spectra (taka duża szafa, dostałem go od lokalnego majstra w zamian za Unimora Siestę moich rodziców, działałby do dziś, ale była to za duża szafa jak na pokój 11-latka)

- Telewizor Hometech 14 cali (dostałem go kiedyś od mojej ś.p babci, działa do dziś, chociaż już go nie używam, bo za mały)

- Wieża Panasonic SA-AK27 (Działała długo i fajnie, szkoda że mikroprocesor się zepsuł)

- Diora Amator 2b z kolumnami Tonsila ZG10 (kultowy zestaw, mam go do dziś tyle że w mojej pracowni informatycznej)

- Wzmacniacz Diora WS 4421 (zasilał przez jakiś czas kolumny od wieży panasonica, zepsuła się szybko, ale nie znałem się wtedy jeszcze dobrze na elektronice, więc oddałem znajomemu który sobie to naprawi, sam kupiłem drugą taką)

- Kolumny Tonsil Space 86 (kupiłem je za 30zł i wyremontowałem grają do dziś)

- Skompletowałem całą wieżę Diory SSL 0421 (WS 4421, FS 0421, CD 0421, AS6421, MDS 4421), pozbyłem się jej z powodu tego, że segmenty miały częste awarię i tej serii miło nie wspominam

- Diora WS 502 i FS 502 (z pilotem). Tego sprzętu używam do dziś. Współpracuje z kolumnami Space 86.

- Telewizor Unimor Siesta 3 (Kupiłem go jako używany, przywiozłem i w sumie pochodził u mnie z 4 miesiące, nie podobał mi się ten model, bo siesty były bardzo awaryjne, Ale miał to swoje 25 cali, bajer PIP, no i super dźwięk, nie to co te dzisiejsze plastiki)

- Telewizor LG M2094D (Model kupiony na szybko po uszkodzeniu się kineskopu w Unimorze, pierwszy mój Telewizor LCD i służy mi do dziś, co prawda jako monitor do komputera)

- Telewizor SONY Bravia KDL32S5600 (Jest to mój obecny telewizor, bardzo dobry, chociaż brakuje mi możliwości nagrywania z DVB-T, ale 3 gniazda HDMI, szeroka gama gniazd, i wyprowadzenie dźwięku na analogowe chinche oraz rodzdzielczość FullHD mi to rekompensują)

Do tego miałem stos dekoderów:

- Ferguson Ariva T60 (od niego wszystko się zaczęło, pamiętam działał na telewizorze Hometech i Unimorze, Ściągałem na nim MUX2 i MUX3, a później MUX1, Sprzedałem go z powodu wymiany na nowy sprzęt)

- Technisat Digit CD-2 (Działał z Telewizją Na Kartę SD. Dostałem go od sąsiada za darmo, bo sąsiad zmieniał na Cyfrę+, został sprzedany z powodu wymiany na nowy sprzęt)

- Opticum X8 (Kupiony na znanym portalu aukcyjnym z N na Kartę, działał fajnie, ale pakiet nie był zadowalający, jak za taką cenę)

- Ferguson Ariva 250 Combo (Działał z DVB-T i pakietem SmartHD, pakiet był optymalny, ale liczba kanałów nie była zadowalająca jak za taką cenę)

- Kilka dekoderów firmy WIWA (Dostawałem je do testów, czy soft stabilnie pracuje)

- Zestaw Świat HD z recorderem ITI 5800SX BSLA (po kilku miesiącach się zepsuł, ale w serwisie wymienili mi na nowy, tym razem BZZB. Wreszcie cichy dysk twardy...)

- Dekoder Blow 4601HD (chwilowo bezrobotny, w międzyczasie zmieniłem LG-ka na Sony Bravia, który już ma w sobie tuner DVB-T)

Nie wspomnę już o antenach (czasza 90cm jedyna czasza i antena siatkowa do naziemnej), kilka konwerterów za mną, dwa rozdzielacze sygnału anteny naziemnej. Nie liczę już zasilaczy, które miały tendencję do uszkodzeń. O komputerach już nie będę wspominał bo co rusz coś zmieniam u siebie, jak i u mojego taty

Także sprzętu miałem pełno.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Radio dawniej = lampy elektronowe. Sentyment pozostał.

 

Wczesne dzieciństwo. TV węgierski, Orion/Videoton, na nóżkach. Przewrócił się upadając na przód na kineskop. Przetrwał, ale nóżki zdjęto, i postawiono go na gramofonie ze wzmacniaczem Rafena - forma stolika pod TV, płyty wsadzała się przez przednią szczelinę.

Radio - spore lampowe - nie pamiętam modelu. Magnetofon - Tonette, lampowy.

U dziadków telewizor Rubin z wbudowanym radiem UKF.

 

1971 rok. Nowe radio - Relax II. Całkiem ładne wzorniczo. Full lampa oczywiście. http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=352

U dziadków zmiana TV na nowiutkiego Neptuna 611. W domu nowość japoński magnetofon kasetowy - podobny nieco do naszego MK122.

Tranzystor to radziecka Selga.

 

Druga połowa dekady.... nowe zabawki ... Magnetofon ZK240 następnie M2405S. Amator Stereo na trochę zagościł.

Pierwsza Jowita, następnie Wanda z przystawka stereo PS-742. Pierwszy radiomagnetofon - MK2500 - słynne "Grundig".

Nowy telewizor - Neptun 624. U ciotki zaś od kliku lat telewizja kolorowa - elektron 710.

 

Koniec dekady - ciotka zamieniła Elektrona na Jowisza. Nowe małe radio turystyczne - Asia. Połkniecie bakcyla elektroniki. Pionier U2 jako własnoręcznie naprawione radio.Przewinęło się trochę starych tranzystorów jak Koliber, Sylwia, Minor itd.

Scalenie własnoręczne w jedną całość Wandy i PS-742. Marzenie - Radmor 5102.Jeszcze przed 1980 rokiem na bazarach nowość tuner Faust w wieży ze wzmacniaczem. Wtedy to niemalże futurystyczna nowość.

 

Stan wojenny włamanie... utrata M2405, zastąpił go M1417. 1983 rok - pierwszy magnetowid - Fisher. Pobył sobie roczek z telewizorem kolorowym Videoton. Pierwszy film video - Thing. Zestawik służył do testów przetwornicy 24V / 230V. Sentymentalny powrót w lampy - małe radio Figaro w wersji z oczkiem DM70. Kilka udanych odbiorników UKF stereo własnej konstrukcji.

 

Studia. No cóż kontakt z komputerami. Najpierw Mera 400 z systemem CROOK. W domu Atari 800XL a potem Atari 65XE ze stacją dysków XL1050. Elektron C250. Magnetowid Philipsa. Dziadkowy Neptun 611 zaprzęgnięty do roli monitora. Koniec dekady - najpierw Amiga 500 z Kickstartem 1.3. Zaraz potem pierwszy tuner sat. Kilka testowo ale w końcu wybór padł na Echostara SR-4500. Antena 120cm z siłownikiem.

 

Amigę 500 zastąpiła Amiga 1200.

pierwsza płatna TV - Canal+. Od samego początku. Potem wyprowadzka.Pabianice. Satelita a jakze - najpierw jakis Thomson z Videocryptem ale potem Pace MSS238. Antena 120cm z obrotnicą. Szybko zagościł D2-MAC - dekoder Eurocrypt. Przez krótki czas miałem CTU-900 (badziew jakich mało...). Chorowałem na Force Duo-Mastera. Start cyfrowej TV - 1998 rok i Cyfra+ - Pioneer BCT1330. 199 - pierwszy niededykowany tuner sat cyfrowy - Nokia 9600S. Zdobyczny leciwy tuner D2-MAC z 1989 roku produkcji

Philipsa - rewelacyjna jakość odbioru. 2002 rok pierwszy tuner z linuxem - dbox2 Sagem. 2004 Dreambox 7000. Pierwszy HD to DM800.

 

Powrót do lamp. Wiele odbiorników się przewinęło. M.in. Stereofoniczny Nordmende Tanhauser 8004H - > http://www.radiomuseum.org/r/nordmende_ ... 8004h.html. 12 lamp - a jaki odbiór stereo....

Pozostawiłęm sobie kilka:

Amplituner Telefunken Opus Studio 2650 - tranzystory we wzmacniaczu m.cz. reszta lampy również w dekoderze stereo - pracującym z synchronizowanym generatorem 38kHz. Prawie jak współczesne dekodery PLL. Klapa zamykająca przód - genialne. http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... _2650.html

Amplituner Saba Studio Stereo - http://www.radiomuseum.org/r/saba_hifi_ ... o_i_1.html

Wymiatacz jakościowy. Rozbudowana głowica UKF z dwustopniowym wzmacniaczem w.cz. Głowica stabilizowana termicznie - termistor na obudowie głowicy w pobliżu heterodyny - sterujący napięciem przestrajania warikapów. Mała przeróbka - oczko EMM803 pracuje jak wskaźnik wysterowania przy pracy amplitunera jako wzmacniacz.

 

turystyczne radio a końca lat 50-tych. Z zakresem UKF. Lampy i tranzystory. Dodałem oczko magiczne i zmodyfikowałem zasilanie (koniecnzość podniesienia napięcia zasilania spowodowana dodatkową lampą DM70). Zmieniłem DF97 w głowicy na DC96 - łatwo się poszerzył zakres UKF z 87 - 100 MHz na obecny 87.5 - 108 MHz. Dodatkowy wzmanciacz w.cz w głowicy UKF - german AF106 prawie z epoki. Ciekawostką były zakresy krótkofalowe obejmujące pasma od 120m (!), przez 90m, 75m, 60m ..... aż do 16m. Dwa głośniki. Skrzynka drewno-sklejka. http://www.radiomuseum.org/r/akkord_tra ... ux_58.html

 

2008 rok pierwszy sensowny player przenośny. Cowon iAudio X5 oczywiście z Rockbox'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja miałem tak:

Salon

1983-1991 czarno-biały telewizor nie powiem jaki

1991-2003 kolorowy telewizor neptun

2003 również czarno-biały telewizor

2003- Telewizor LG

Kuchnia

2000-2004 także czarno-biały telewizor

Sypialnia

1989-2004 Czarno biały telewizor który nadawał tylko 5 programów

2004- Telewizor Daewoo który został zakupiony w komisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...