Skocz do zawartości

Nowa ustawa medialna, a przestrzeganie zapisów przez stacje


Tim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wy się chyba nie lubicie xD

W roznych kwestiach sie ze soba nie zgadzamy, ale to nie ma nic do rzeczy.

Ja mam takie pytanie. UPC w analogu ścina obraz 4funtv pod 4:3. Nie ma znaczka z wiekiem i logiem stacji. Tu mam pytanie, a mianowicie czy podchodzi to pod jakiś paragraf ?

Wydaje mi sie, iz takiego paragrafu nie ma. Oznaczenia wiekowe sa? Sa. A to, ze dzieki UPC nie widac oznaczenia wiekowego, to juz nie wina nadawcy. Natomiast logo wyswietlane na ekranie, nie jest obowiazkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Rzeczywiście okropne, że podczas napisów. Mogli już podczas filmu.

Właśnie przed chwilą Polsat tak zrobił. Podczas emisji Świata według Kiepskich speaker czytający ogłoszenia nadawcy został włączony nie na napisach, ale na końcówce serialu. Został zagłuszony dialog Ferdka z Paździochem. Według mnie w ogóle nie powinno się zagłuszać dźwięku audycji speakerem czytającym ogłoszenia nadawcy, nawet podczas napisów końcowych. Przeszkadza to wielu widzom i na dodatek jest niezgodne z polskim prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście okropne, że podczas napisów. Mogli już podczas filmu.

Właśnie przed chwilą Polsat tak zrobił. Podczas emisji Świata według Kiepskich speaker czytający ogłoszenia nadawcy został włączony nie na napisach, ale na końcówce serialu. Został zagłuszony dialog Ferdka z Paździochem.

Pewnie to pomyłka technika emisji. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdy może się pomylić.

 

Według mnie w ogóle nie powinno się zagłuszać dźwięku audycji speakerem czytającym ogłoszenia nadawcy, nawet podczas napisów końcowych. Przeszkadza to wielu widzom i na dodatek jest niezgodne z polskim prawem.

Jeśli jesteś przekonany, że Polsat złamał prawo zgłoś problem do KRRiT, a ta już rozpatrzy tą sprawę. Tylko radziłbym Ci się upewnić, czy głos lektora na 100 proc. nie jest dozwolony. Pamiętaj, że autopromocja ma teraz dwie twarze - "ogłoszenie nadawcy" (max. 4 min/h) oraz inne bajery, które oferują nadawcy już później. Podkład spikera prawdopodobnie zalicza się (o ile w ogóle jest obejmowany) do standardowej autopromocji, więc 15-20 sek. gadania może nie mieć większego znaczenia - musiałbyś usiąść ze stoperem i mierzyć czas wszystkich bloków promocyjnych i sprawdzić, gdzie Polsat przegina.

 

Jedno jest pewne. Stacja prywatna to stacja prywatna - ma prawo emitować reklamy oraz autopromocję, bo żeby zarobić musi najpierw przyciągnąć widzów do konkretnej audycji. Trzeba to uszanować, bo za odbiór Polsatu czy TVN nie płacimy. Telewizje dodatkowo płatne już takich numerów nie robią, więc nie wiem w czym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś przekonany, że Polsat złamał prawo zgłoś problem do KRRiT, a ta już rozpatrzy tą sprawę. Tylko radziłbym Ci się upewnić, czy głos lektora na 100 proc. nie jest dozwolony. Pamiętaj, że autopromocja ma teraz dwie twarze - "ogłoszenie nadawcy" (max. 4 min/h) oraz inne bajery, które oferują nadawcy już później. Podkład spikera prawdopodobnie zalicza się (o ile w ogóle jest obejmowany) do standardowej autopromocji, więc 15-20 sek. gadania może nie mieć większego znaczenia - musiałbyś usiąść ze stoperem i mierzyć czas wszystkich bloków promocyjnych i sprawdzić, gdzie Polsat przegina.

Zgodnie z ustawą "ogłoszenia nadawcy" mogą zajmować max. 2 min/h (nie wiem skąd wziąłeś te 4 min/h?) i powinny być emitowane jedynie pomiędzy audycjami. Nakładanie zatem spikera na napisach końcowych (który to np. na Polsacie często reklamuje całotygodniowy repertuar - czyli gada grubo ponad te 2 min!), wyświetlanie w trakcie programu grafik autopromocyjnych czy też to co zaczęła robić TV 4 - jest ewidentnym łamaniem ustawy.

Dla mnie miarodajne są zapisy ustawy medialnej, które jasno określają co wolno poszczególnym stacjom TV, a nie jakieś domysły.

 

Jedno jest pewne. Stacja prywatna to stacja prywatna - ma prawo emitować reklamy oraz autopromocję, bo żeby zarobić musi najpierw przyciągnąć widzów do konkretnej audycji. Trzeba to uszanować, bo za odbiór Polsatu czy TVN nie płacimy. Telewizje dodatkowo płatne już takich numerów nie robią, więc nie wiem w czym problem.

Telewizje czy to prywatne, czy państwowa mają przecież prawo emitować reklamy i autopromocję - ale zgodnie z ustawą! Co mamy uszanować - łamanie prawa i brak szacunku do widza? Prawo obowiązuje wszystkich, a jeżeli jakieś zapisy nie pasują Polsatowi czy TVN-owi, to nikt ich nie zmusza do nadawania naziemnego! Jest jeszcze możliwość nadawania na podstawie zagranicznej koncesji (np. satelitarnie). W czym problem?

Telewizje dodatkowo płatne nie łamią ustawy? A od kiedy taki TVN 24 jest stacją darmową?

 

P.S. 1: Zauważyłem, że od pewnego czasu TVP zaczęła wyświetlać pomiędzy reklamami krótkie zwiastuny "za chwilę...", czyli jak najbardziej zgodnie z ustawą. Nie zauważyłem obecnie także zakłócającego spikera. Oby tak zostało!

P.S. 2: Czy ktoś z Was otrzymał jakąkolwiek odpowiedź od KRRiT w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, przejęzyczyłem się z tymi czterema minutami.

 

Jednym słowem. Skoro opracowano taką a nie inną ustawę i skoro praktycznie wszyscy nadawcy łamią prawo, to czemu nie są karani? Tylko Wy widzicie takie wybryki w telewizji? Piszcie do KRRiT, niech karzą tych co źle postępują. Nadawcy zobowiązani są do archiwizowania nadawanego z playoutu programu, gdzie zawierają się wszystkie wyemitowane pozycje łącznie z autopromocją, oprawą graficzną, reklamami, itd. Rozumiem, że Wy zawsze przechodzicie na pasach, nie wyprzedzacie na ciągłej i w terenie zabudowanym jeździcie max 60km/h. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj podczas filmu pt. ,,Przepraszam, czy tu biją?" w TVP1 wyświetlił się następujący pasek: "Po filmie zapraszamy na dokument poświęcony życiu i karierze po zejściu z ringu Jerzego Kuleja "Opowieść sentymentalna", dziś 23:30." Czy tego rodzaju autopromocja jest dozwolona?

Pytanie kieruję szczególnie do @Salarieri i @Tim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sentence: Ja myślę, że akurat w tym przypadku było to uzasadnione. To są sytuacje wyjątkowe. :wink:

Zresztą TVP poprawiła się, bo od pewnego czasu zaprzestali niezgodnego z ustawą wtrącania spikera na napisach końcowych, a zamiast tego wprowadzili pomiędzy blokami reklamowymi zgodne z ustawą krótkie spoty typu "za chwilę". I oby tak zostało, bo taka autopromocja nie przeszkadza. Brawo TVP. :brawo:

Niestety święte krowy Polsat i TVN w dalszym ciągu bezczelnie łamią ustawę. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawop: Inteligentnym omijaniem prawa można nazwać programy typu: "Po pierwsze jedynka", "Tylko w Polsacie", "Widzowie TVN proponują", itp. W tym przypadku pełna zgoda - niech sobie takie programiki wymyślają i nadają ich ile chcą (omijając w ten sposób limit autopromocji w ciągu godziny). Te programy nie ingerują bezpośrednio w audycję i jak sądzę nikomu raczej nie przeszkadzają. Czym innym natomiast jest niedozwolona bezpośrednia ingerencja w audycję zagłuszającym spikerem, grafikami typu "za chwilę", przebiegającymi paskami, a nawet wyświetlanymi przez całą audycję belkami autopromocyjnymi (TVN 24). Takie zagrywki to już łamanie prawa i wielu osobom to się nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ostatnio się coś zmieniło w ustawie bo od 19 lipca zauważyłem na serialu Herkules na TVP2 HD - że pojawiają się paski informacyjne (dość duże) które trwają 30 sekund. Jeden pasek informuje o płaceniu abonamentu, a drugi o castingu do Bitwy na dwa głosy. Czy można to zgłosić do KRRiT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ostatnio się coś zmieniło w ustawie bo od 19 lipca zauważyłem na serialu Herkules na TVP2 HD - że pojawiają się paski informacyjne [...] a drugi o castingu do Bitwy na dwa głosy. Czy można to zgłosić do KRRiT?

Taki pasek służy jako informacja, nie autopromocja. Z tego, co wiem - jest to dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem - czym innym wg mnie jest informowanie o jakimś tragicznym wypadku, śmierci znanej osoby, zmianach z tego powodu w ramówce stacji czy nawet przypominanie o konieczności płacenia abonamentu, a zupełnie czym innym reklamowanie (pod przykrywką castingów) jakiegoś muzycznego show.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @Tim.

Na pierwszą informację można przymknąć oko, no ale z drugiej strony - Polsat czy C+ namawia paskami informacyjnymi swoich abonamentów do płacenia abonamentu czy zakupu większego pakietu w czasie emisji programu?

Druga informacja to autopromocja - bo to zarazem jest reklamą programu - niech zachęcają do castingu po emisji serialu.

W ogólne po co to duże zdjęcie "2" kiedy pasek jest emitowany (logo stacji przecież jest i każdy widzi co ogląda) - litery w pasku też takie duże, aby można było z każdego miejsca przeczytać :)

Zgroza jak stacje szukają, aby oszukać ustawę. Ja napisałem do KRRiT - może coś to da lub nie, zobaczę co odpiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dostałem ostatnio taką oto odpowiedz od KRRiT w sprawie lektora na napisach końcowych, jak i tych pasków informacyjnych na obrazie:

 

W odpowiedzi na wystąpienie (...), w których zasygnalizował Pan problem nadawania w trakcie napisów końcowych wskazanych audycji komunikatów zapowiadających kolejne pozycje programowe oraz innych informacji pochodzących od nadawcy (Polsat, TVP) uprzejmie informuję, że postępowanie w tej sprawie prowadzi Departament Monitoringu W Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nadawcy programów zostali poproszeni o wyjaśnienia, w kontekście art. 16 ust. 5 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2011 roku, Nr 43, poz. 226 z późn. zm.), dotyczące przekazów emitowanych w formie opisanej m.in. w Pańskiej skardze.

Postępowanie to jeszcze nie zostało zakończone.

 

Myślicie, że coś z tego będzie? Czy dostał ktoś jeszcze jakaś odpowiedz z KRRiT w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lektorzy dają się we znaki w TVP i Polsacie.

@Sentence: Chodziło Ci o TVN i Polsat?

TVP raczej już od dłuższego czasu nie zakłóca napisów końcowych audycji nachalnym lektorem (może się mylę, ale na całe szczęście nie trafiam już na to podczas oglądanych przeze mnie filmów czy seriali). I za to TVP ma ode mnie olbrzymiego plusa.

Nie można tego powiedzieć o TVN czy Polsacie. Oby KRRiT ukarała te 2 stacje odpowiednio dotkliwą karą za ich wyjątkową bezczelność (zagłuszający lektor na napisach końcowych, belki "za chwilę..., następnie..." podczas trwania audycji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...