Skocz do zawartości

Nowa ustawa medialna, a przestrzeganie zapisów przez stacje


Tim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Przepisy w Polsce są na tyle niejasne, każdy je interpretuje jak chce więc stacje robią co chcą. Mam nadzieję że sprawa będzie dalej drążona po dalszych naszych skargach.

 

2.Co do łamania przepisów przez RM to KRRiT ma ewidentnie rację. Decyzję wydała praktycznie rok po wspomnianych zajściach, więc tempo mają bardzo szybkie. KRRiT okazała się wielką łaską nakładając karę w wysokości jedynie 4 tys. złotych, gdyż maksymalna możliwa kara to ponad 240 tys. zł. W piśmie rady możemy przeczytać że było wiele wezwań do zaprzestania takich praktyk, niestety nie podziałały i nastąpiła kara. Szkoda ze taka niska, bo mogłaby czegoś nauczyć nadawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i co z tego?

Ano to z tego, że skoro czytałeś, to powinieneś wyciągnąć odpowiednie wnioski, a nie tylko snuć domysły i bezgranicznie ufać KRRiT. Przypomnij sobie kryteria wyboru nadawców na MUX-1, a co nam wybrano (różnorodność wg KRRiT = 2 kanały muzyczne).

l

A może ty właśnie zaufaj KRRiT. Skoro nie interweniują to widocznie jest jakiś ku temu powód.

 

Tak jak wspominałem wcześniej. Mnie to wisi jak kilo kitu u sufitu ale KRRiT raczej na wszelkie łamania przepisów byłaby pierwsza do wymierzania kar. A skoro jest inaczej i nie dotyczy to tylko jednej stacji, to może warto się zastanowić nad tym tematem.

 

Skoro wam to tak przeszkadza to powinniście pisać odpowiednie pisemka do KRRiT (może faktycznie są ślepi?), wtedy może podejmą odpowiednie działania w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łamania przepisów przez RM to KRRiT ma ewidentnie rację. Decyzję wydała praktycznie rok po wspomnianych zajściach, więc tempo mają bardzo szybkie. W piśmie rady możemy przeczytać że było wiele wezwań do zaprzestania takich praktyk, niestety nie podziałały i nastąpiła kara.

Nie twierdzę, że w tym przypadku KRRiT nie miała racji. RM łamało przepisy, toteż słusznie otrzymało karę. Chodziło mi o pokazanie czegoś innego.

Niedługo minie również rok czasu od wejścia w życie znowelizowanej ustawy medialnej i jestem ciekaw ile w tym czasie wezwań od KRRiT otrzymały zwłaszcza stacje TVN i Polsat, które od samego początku bezkarnie łamią zapisy ustawy.

 

A może ty właśnie zaufaj KRRiT. Skoro nie interweniują to widocznie jest jakiś ku temu powód.

Nie ufam i nie zaufam obecnej KRRiT. Mam swój rozum, widzę jak w różnych sprawach działają (raczej nie z myślą o widzach). Zresztą nikt mi nie wmówi, że "czarne jest białe, a białe jest czarne". "Jakiś powód" owszem jest - np. ten, o którym pisał @Frazes.

 

KRRiT raczej na wszelkie łamania przepisów byłaby pierwsza do wymierzania kar.

Zauważ, że np. TVN-owska spółka Cyfrowy Dom jakimś dziwnym trafem nie otrzymała od KRRiT kary za łamanie przepisów w zakresie must-carry (brak udostępnienia klientom TNK SD programu Polsat). W czyim to było interesie, bo chyba nie widzów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej bezczelnie przepisy ustawy łamie TVN24, umieszczając zasłaniającą powierzchnię ekranu belkę autopromocyjną w dolnym lewym rogu ekranu, często przez cały czas trwania audycji:

tvn24naruszaprzepisyust.png

Co oni w ogóle sobie myślą? Myślą, że jak mają tak zawalony ekran, to nikt nie zauważy, że jeden z elementów grafiki ekranowej stosowany jest nielegalnie? Akurat stacjom informacyjnym można wybaczyć trochę większą ilość grafiki zasłaniającej powierzchnię ekranu, ale w związku z tym, że mają jej właśnie tak dużo, powinni starać się ograniczyć zbędne elementy. Być może redakcja TVN24 nie uważa belki autopromocyjnej za zbędny element grafiki ekranowej, ale czy im się to podoba, czy nie, stosując ją łamią ustęp 5, artykułu 16 ustawy o radiofonii i telewizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A TVN24 będzie się tłumaczył tym, że to informacja nadawcy, a nie autopromocja ;)

Informacja nadawcy, która zawiera informacje o jego audycjach jest w rozumieniu ustawy ogłoszeniem nadawcy. A prawo mówi jasno i precyzyjnie, że tego typu ogłoszenia mogą być emitowane tylko pomiędzy audycjami i nie mogą zajmować więcej niż 2 minuty w ciągu godziny zegarowej. Myślę, że gdyby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała TVN24 za te niedozwolone praktyki, a oni próbowali by się odwoływać na drodze sądowej to podejrzewam, że żaden sąd nie uznał by ich odwołania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A może ty właśnie zaufaj KRRiT. Skoro nie interweniują to widocznie jest jakiś ku temu powód.

Nie ufam i nie zaufam obecnej KRRiT. Mam swój rozum, widzę jak w różnych sprawach działają (raczej nie z myślą o widzach). Zresztą nikt mi nie wmówi, że "czarne jest białe, a białe jest czarne". "Jakiś powód" owszem jest - np. ten, o którym pisał @Frazes.

 

KRRiT raczej na wszelkie łamania przepisów byłaby pierwsza do wymierzania kar.

Zauważ, że np. TVN-owska spółka Cyfrowy Dom jakimś dziwnym trafem nie otrzymała od KRRiT kary za łamanie przepisów w zakresie must-carry (brak udostępnienia klientom TNK SD programu Polsat). W czyim to było interesie, bo chyba nie widzów!

Wierz sobie dalej w to co chcesz wierzyć. Dla mnie nie ma różnicy czy Polsat czy tefałenik czy TVP nadaje lektora na napisach. Skoro nikomu KRRiT nie wymierzyła kary to widocznie tylko Rydzyk tym rządzi ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśliby się zagłębić w powiązania różnych polskich mediów z określonymi środowiskami politycznymi (wbrew pozorom nie tylko "Tv Trwam" ma powiązania, czyli tzw. "plecy" polityczne), to łatwo by było rozpracować z jakich powodów dane medium jest, tak jak napisałem "nietykalne" przez "KRRiT", a które ma większe szanse, żeby wzbudzić swoimi działaniami zainteresowanie "regulatora" w określonym składzie, ale to chyba nie miejsce na "rozprawki" w tym temacie :D ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierz sobie dalej w to co chcesz wierzyć.

To ty cały czas wierzysz tylko w swoje domysły. Ja ci podałem KONKRETNE ARGUMENTY - przede wszystkim artykuły ustawy, ale także przykłady działania KRRiT. A ty jakich argumentów użyłeś?

A teraz jeszcze doszedł Rydzyk. :lol2:

 

Odnośnie TVN 24, to nie zdziwi mnie już to, gdy za jakiś czas i na TVN pojawią się ponownie wyskakujące co kilkanaście minut grafiki ze zwiastunami programów. I będzie podobnie jak z zakłócającym lektorem, po TVN wprowadzi to Polsat (skoro TVN-owi wolno, to nam też!), a później i TVP.

A @Pawel85 napisze oczywiście, że wszystko musi być przecież OK, skoro KRRiT ich nie każe. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już widzę jak ci nadawcy rezygnują z miejsca w DVB-T. :lol2:

Ponadto ile można pisać, że przepisy poruszane w tym temacie wprowadził sejm, a nie KRRiT!

Bez nowelizacji ustawy medialnej dzisiaj byśmy mieli większą część ekranu oblepioną wokół reklamami. Tak wam tego brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierz sobie dalej w to co chcesz wierzyć.

To ty cały czas wierzysz tylko w swoje domysły. Ja ci podałem KONKRETNE ARGUMENTY - przede wszystkim artykuły ustawy, ale także przykłady działania KRRiT. A ty jakich argumentów użyłeś?

A teraz jeszcze doszedł Rydzyk. :lol2:

A ty cały czas wierzysz w swoje domysły. Jak pisałem wcześniej. Akurat kto jak kto ale KRRiT gdyby tylko czekała na łamanie ustawy przez nadawców to już dawno odpowiednie kary by wymierzyła. A skoro tego nie robią, to widocznie znają lepiej ustawę od ciebie.

 

A jak uważasz że znasz się lepiej to pisz skargi do KRRiT a nie płacz na forum, bo to akurat nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli artykuły ustawy uchwalonej przez sejm, podpisanej przez prezydenta i opublikowanej w Dzienniku Ustaw to wg ciebie domysły, a twoje: "chyba","widocznie", "gdyby, to by","jakoś nie chce mi się wierzyć" to poważne argumenty, to wybacz ale nie ma sensu dalej z tobą dyskutować.

A skoro tak bezgranicznie ufasz KRRiT, to rozumiem, że musisz być bardzo zadowolony z oferty polskiej DVB-T. Zatem miłego oglądania kanałów: Polo TV, ATM Rozrywka, TV 6 czy Puls 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pisałem ci coś. Przestań płakać na forum bo to nic nie da. Skoro uważasz że stacje łamią przepisy ustawy to napisz skargę do KRRiT. A jeśli im nie ufasz to nawet do prezydenta czy premiera. Mi to wisi i wypowiadam tylko swoje zdanie. Zazwyczaj KRRiT jest bardzo chętna do nakładania kar na nadawców, a skoro tutaj kilku nadawców odwala taki numer i uchodzi im to na sucho to widocznie oni wiedzą lepiej co mogą a co nie.

 

A jakie kanały ja oglądam to nie twoja sprawa. W każdym razie w DVB-T ich nie znajdziesz. Ale to normalne. Za porządne kanały się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde przeszkadzają Wam zapowiedzi czytane przez lektora na napisach końcowych?
Mi te zapowiedzi na napisach nie przeszkadzają
Ta mnie to drażni takie rzeczy jak lektor w napisach.

Nawet jeśli widzowie, którym przeszkadza spamowanie speakerem napisów końcowych są w mniejszości, to nie ma to znaczenia. Prawo jest po ich stronie. Mi osobiście speaker czytający zapowiedzi autopromocyjne podczas napisów końcowych przeszkadza tylko trochę. Bardzo natomiast przeszkadzają mi belki autopromocyjne zasłaniające fragment powierzchni ekranu przez cały czas audycji.

 

A nie przyszło wam przez myśl że gdyby jednak to było łamanie ustawy medialnej to kary już by się posypały?

Oczywiście, że jest to łamanie ustawy. Zapisy artykułu 16 są tutaj jasne i precyzyjne. A jeśli uważasz, że istnieje jakaś luka prawna, która pozwala je omijać, to napisz dokładnie, o który zapis chodzi. Jednym z możliwych powodów, dlaczego KRRiT nie interweniuje w tej sprawie jest to, że jej członkowie mają taki sam pogląd na tę sprawę, jak na przykład Ty, Pawop, matik czy Karol. Uważają, że jest to drobne naruszenie, nieszkodliwe dla widzów. Większość telewidzów nie zna dokładnie prawa medialnego, więc nawet nie zdają sobie sprawy, że takie coś jak ogłoszenia nadawcy w formie speakera zagłuszającego napisy końcowe czy belek zasłaniających fragmenty ekranu, są nielegalne. A skoro nie wiedzą, to nie piszą też skarg.

 

Tu nic jedna skarga nie pomoże tylko więcej.

A w jaki sposób powstaje to "więcej"? No właśnie w taki, że pojedyncze osoby piszą pojedyncze skargi. Myślenie, że nie napiszę skargi, bo jedna skarga nic nie pomoże jest więc trochę błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W czasie napisow koncowych filmu pt. „Leon zawodowiec” w TV4 doswiadczylem czegos okropnego! Na prawie caly ekran wrzucili zapowiedzi programu "Spadkobiercy", a napisy koncowe w malym kwadraciku po lewej stronie. W taki sposob byly emitowane zapowiedzi, az do wprowadzenia nastepujacej ustawy medialnej. Lektor w czasie napisow koncowych, to pryszcz w przeciwienstwie, co doslownie pol godziny temu ujrzalem w TV4 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...