Skocz do zawartości

Dekoder ADB ITI 5800S


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie można przerobić.

 

Są dwie serie: BSKA i BXZB. Z tego co wiem, przerobić można obie, ale:

  • przeróbka BXZB wymaga wymiany procesora

  • karta od BXZB jest parowana sprzętowo i nie da się jej w pełni ponownie użyć, żeby odbierać NC+

 

BSKA ma więc dwie zalety: przeróbka jest tańsza i po przeróbce daje się nadal używać pełnej oferty NC+ (mówię o wersji MIX). Wymaga to oczywiście obeznania Linux'a, ale powidzmy sobie szczerze - przeróbka na Enigmę nie jest dla osób, które takowego nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma też wadę. BSKA z uwagi na nieudany projekt płyty głównej dość często się psuje (przede wszystkim awarii ulegają kondensatory przy głowicy/zasilaniu) i przy zakupie należy obowiązkowo wymienić kondensatory.

 

BXZB mają w tym względzie lepszą reputację i znacznie rzadziej się psują. To nie jest żaden mit tylko pewna informacja - ich większa niezawodność wynika z przeniesienia głowicy DVB-S2 na drugą stronę płyty głównej, przez co znacznie poprawiono dystrybucję ciepła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę. Zresztą OK, wierzę. Ale fakt, że go nie znosisz, nie znaczy że go nie znasz. Ja nie znoszę Windows a te słowa klepię z Internet Explorera. Ot, obsługa Wifi jest jednak na Windows bardziej dopracowana (subiektywnie). No i jest to laptop korporacyjny. Nie to, że się nie da na nim postawić Linux'a, nie miałem czasu i chęci go dopieścić do stanu używalności.

 

Poza tym nie napisałeś, czy używasz przerobionego NBOX-a, czy czegoś wychodzącego z Linuxem z fabryki. A myślę, że to robi DUŻĄ różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie napisałeś, czy używasz przerobionego NBOX-a, czy czegoś wychodzącego z Linuxem z fabryki. A myślę, że to robi DUŻĄ różnicę.

 

Napisałem że mam dwa, więc jest i to i to :-) i są równie bezobsługowe, wszystko konfigurowane przez menu z pilota... nie pamiętam nawet żebym się kiedykolwiek telnetował do nboxa. Oscam przez www... Czasem jakiś plik przez ftp... Gdyby nie ten koszmarny labirynt 3-literowych katalogów to można by nie zauważyć że to linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder BSKA to taki mały komputer. Po wgraniu E2 w trybie standby wyłącza tylko podawanie obrazu na tv. Dekoder ciągle pracuje podobnie jak komputer po wyłączeniu monitora. Jakbyś go całkowicie wyłączył z prądu to wtedy od nowa się system uruchamia. Tak poza tym E2 to system Linux specjalnie dostosowany do dekodera satelitarnego. Oryginalny soft dekoder BSKA ten od N także opiera się na linux'ie.

Jasno to wytłumaczyłem :) mam nadzieję.

Sam BSKA z oryginalnym softem też nie przechodzi do typowego tryby stand - by tylko wyłącza dekoder podawanie sygnału na tv.

 

Więc zużycie prądu jest około 20 - 30 W w zależności czy jeszcze jest podłączony dysk twardy albo dodatkowy czytnik kart.

 

Tak poza tym E2 wgrywana jest do dekoderów ADB 5800 ( czy to BSKA czy BSLA czy BXZB czy BZZB ) po to aby ten dekoder wykorzystywać do używania z innymi platformami niż tylko byłej N i do paru innych jeszcze rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tweed77 dzięki za precyzyjną odpowiedź. Odnośnie samodzielnego wgrania Enigmy to czy występuje jeszcze w przyrodzie seria BSKA ze starym, fabrycznym oprogramowaniem z aktywnym interfejsem rs232? Te odnawiane egzemplarze sprzedawane w zestawach nc+ mix zapewne mają wgrane nowsze softy i blokadę komunikacji? Czy kupując losowo taki dekoder od nc+ albo w internecie mam szansę popracować nad nim samodzielnie czy muszę go powierzyć komuś kto będzie do płyty głównej lutował pajęczynkę przewodów i zmieni zawartość pamięci poprzez płytę-matkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

To wciśnij na pilocie gwiadzkę (lub menu jak nie ma gwiazdki na pilocie) a potem klawisz 3 albo klawiszem RES na przednim panelu ustaw 720 albo 1080, nie masz obrazu bo masz aktywne wyjście EURO a nie HDMI (sd1 na wyświetlacza oznacza złącze Euro) :? To nie jest problem z aktywacją :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe bo dzwoniłem na ich infolinie i ponawia sygnał.Jak sprzedają zestaw to powinno być wszystko sprawne to nie jest mój pierwszy zestaw.Nawet w Centrum NC+ dostalem informacje że po wysłaniu esemesa czekam tylko na obraz i nic więcej.Nic nie było mowy o ustawianiu HDMI.Miałem też dekodery i CP i C+ i było tak samo. Najzabawniejsze że na infolinii stwierdził że nie wie co jest grane i ponowi sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem moim było że ślepo wierzylem pracownicy centrum nc+.Konsultant na 22 417 01 30 to natępna osoba kompetentna z NC+.Oczywiście aktywacja liczona od piątku.Na słowo przepraszam nawet nie ma co liczyć.Ale czego można się spodziewać po NC+.Miałem już z nimi dobre przejścia w Cyfrze+.Chyba czas pomyśleć o CP tam przynajmniej brak problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas pomyśleć o CP tam przynajmniej brak problemów.

Oto sedno i przyczyna wszystkich narzekań :wink:

Przecież od dłuższego czasu widać, że każdy pretekst dobry żeby zrobić antyreklamę nc+. :)

 

Swoją drogą zaskakujące, że konserwatysta taki jak Ty (np niekupujący niczego przez Internet, a sprawdzający wszystko w sklepach), w pierwszej kolejność zdalnie zaufał nieznajomemu konsultantowi, a nie sięgnął po tradycyjną instrukcję obsługi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Widocznie też nie czytali instrukcji. Nie bez powodu trąbią w telewizji że Polacy nie lubią czytać...

Nie tylko Polacy, jedno z tzw praw Murphy'ego mówi - jeśli już wszystko zawiedzie to przeczytaj instrukcję obsługi.

Choć czasem obserwując wielu użtkrowników sprzętu przypomina się mi inne - urządzenie zasilane zazwyczaj działa lepiej. ;)

 

 

Witam, czy po wgraniu do BSKA softu Enigma pobór mocy w trybie STANDBY nadal będzie w granicach 20W jak w oryginale od ADB? Nie wiem na ile jest to możliwe sprzętowo i czy Enigma przewiduje jakiś tryb "eko"..

 

1. Wiele z image'y E2 na BSKA używa nieco wolniejszego taktowania procesora niż w oryginalnym sofcie. Daje to automatycznie nieco mniejszy pobór mocy.

 

2. W przypadku E2 są rożne tryby standby. Obecnie nie powiem już Tobie czy jest Deep-standby. Ale zwykłe standby powinno wyłączyć np. zasilanie głowcy a to całkiem spora redukcja mocy. Jedyne co ma być odpalone to tylko tyle z hardware'u aby móc wychwycić zdarzenie związane np. na zaprogramowanym nagraniem.

 

3. W modelach z dyskiem czyli BSLA (również BSKA z dodanym dyskiem) używanie funkcji timeshift dodatkowo zwiększy pobór mocy.

 

4. Normalnie Enigma 2 przewiduje tryb "eko" jak nazwałeś - deep-standby. Ale to czy jest to wykorzystane zależy od konstrukcji tunera (projekt tunera może nie wykorzystywać wszystkich możliwości procesora).

 

5. Wgranie E2 do tego tunera jest jak najbardziej wskazane. Dostaniesz poełnowartosciowy tuner a nie niedopracowanego mocno ogranicoznego gniota. Wielu z usługodawców przy okazji wymieni kondesatory elektrolityczne - tego n, nc+ nie robią ani jedynie przeprowadzają tuning wizualny a często pozostawiają tuner skonfigurowany jako slave od multiroom'u (i trzeba to wyłączyć samodzielnie jest na stronie nc+ stosowna uwaga - przy omawianiu NC+ MIX).

 

Co zyskujesz z Enigmy. Po pierwsze własna lista kanałów. Nie, wróc, nie prymitywna lista kanalaów ale baza zeskanowanych serwisów, z której to bazy moze sobie wybrać to co Ciebie interesuje i pogrupować wybrane w dowolnej liczbie list ulubionych.

Nie ma ograniczeń na liczbę zeskanowanych kanalów ani ograniczenie na liczbę kanałów na każdej z list ulubionych.

Dodajmy jeszcze wygodny edytor settingu na PC'ta (i tu jest możłiwość nazwania kanału po swojemu).

 

Nagranie nawet kodowanego kanału jest dla Ciebie, jest nieszyfrowane i jest zapisane w standardowym formacie pozwalającym na odtworzenie na PC lub jego edycję.

 

Webinterface - czyli sterowanie tunerem z poziomu komputera PC, smarftofna. Dodatkowo jak skonfigurujesze w swoim routerze przekierowanie portów masz dotśte do swojego tunera poprzez internet z dowolnego miejsca na świecie - np. jesteś poza domem i wiesz zę nie zdażysz czego obwjrzeć to z apomoca samrtfona sobie zaprogramujsze nagranie. Masz możliwość obejrzenia programu TV na ekranie mobilnego urządzenia lub ekranie komputera.

 

Multiroom jest jakby od ręki - drugi taki tuner i po kłopocie.

 

Masz obsługiwane jednocześnie więcej niż dwa serwisy - jedne oglądany i drugi nagrywany jednocześnie. Jedynym ograniczeniem (poza przepustowością dysku na który nagrywasz) jest warunek aby te jednocześnie nagrywane serwisy były dośtępne z liczby transponderów równej liczbie głowic. Czyli możesz oglądać jeden kanał, mieć aktywny time[beep]f, i nagrywać np. dwa inne programy w tym samym czasie jesłi wzystkie są nadawane z jednego transpondera gdy Twój tuner ma tylko jedną głowicę. Znacząca róznica do nieudolnie napisanego orpogramowania przez ADB (jak i innych tunerów dostęnych na rnyku), który ogranicza to do dwóch na tunerze dwugłowicowym....

 

Co do anteny - obłsuga obrotnic DiSeqC, obsługa kaskadowo lączonych przełączników DiSEqC. Obłsuga standardu 1.1 DiSEqC.

Automatyczny update prarametró transpondera podczas ogłądania kanału.

 

Masz elastyczne algorytmy dopaosowania porpocji ekranu gdy korzystasz z telewizora CRT. Przełączanie 16:9/4:3 może robić TV albo proporcje obrazu może przeliczyć tuner. Potencjalnie E2 daje możłiwość regulacji nasycenia barw, koła barw (HSV), kontrastu, jasności i ostrości skalowania.

 

Na koniec to co nawjażniejsze wysoka ergonomia obsługi i menu. Nie ma idiotycznego skakania po róznych podmenu jak w tunerach dedykowanych czy tych dostęnych w handlu - np. masz wysoce zintegrowane ze sobą funkcje przeglądania EGP i listy kanałów. Obsługa wielu standardów EPG - nie tylko DVB, ale MHW, FreeSat itp.

Pełna wielojęzyczność - jest możliwość ujarzmienia nawet niepokornych nadawców uzwających niestandardowego kodowania polskich liter (np. Polsat Cyfrowy).

 

Jak lubisz eksperymenty to możesz model BSKA rozbudowac o kontroler dysku, wstawić podwójną głowicę, wyswietlacz VFD.

Ponadto możesz sobie dopasować pod siebie pilota, nawet innego niż ten oryginalny. Jesłi E2 ma kody żrołowe w Pythonie (czyli nie OpenPLI) to możesz sobie stworzyć bardzo rozbudowane makropolecenia uruchomiane jednym przyciskiem. Warto wspomnieć jeszcze o HDMI CEC - jak TV to wspiera to automatyzację sterowania posuniesz jeszcze dalej.

 

Owszem są wady. BSKA i BSLA mają procesor STi7xxx (sh4) jest mniej skompilowanych dodatków na ten procesor niż na proceosry Broadcom (mips32el) w Dreamboxach czy nowszych nbox'ach. Pomijając fakt że możliwościami procesory STi nie grzeszą.... Jednak te pluginy, które są napisane w tylko w pythonie są do odpalenia na przerobionym tunerze (uwaga na OpenPLI - wbrew nazwie jest to zamknięta dystrybucja bez źródeł - przerabianej przez OpenPLI - enigmy i pluginów w pythonie). Ale te wady są niestotne z punktu widzenia nawet średniozaawansowanego oglądacza TV-SAT.

 

Ponieważ to linux, to potencjalnie masz możliwość odpalenia każdego binarnego programu skompilowanego pod sh4 któy nie zlaeży od specyficznej konfiguracji sprzętu. Ja tak się "bawiłem" z przenoszeneiem skompilowanych binariów linuxa by przy podłączonym modemie GSM i karcie WiFi do dreamboxa zrobić z niego router bezprzewodowy z serwerem DHCP i cache'm DNS. W chwili wolnej chcę odpalić mpd bowiem brak gapless, obłsugi cue i embedded cue w media-player'ach w zasadzie skreśla jak dla mnie traktowanie tego sprzętu (oraz 99% empetrójek....) jako odtwarzacza muzycznego. Ale to już inna bajka i na inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grabar bo pierwszy zestaw poleciał bez problemów więc po co czytać instrukcje.A mam niby chwalić NC+ jak mam więcej problemów z tym operatorem niż z CP przez 12 lat.Liczyłem że w centrum NC+ pracują naprawde kompetentne osoby.Miałem już kilka dekoderów więc po co czytać instrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...