Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

No tylko co padło, skoro wszystkie inne Muxy odbierają jak odbierały?

 

Trochę pokręciłem dziś anteną i udało mi się poprawić Mux z Żórawiny na kanale 33. Odbiera zupełnie bokiem, sygnał i jakość mocno falująca, ale w górnych stanach więc bez wpływu na odbiór. Z Cernej Hory po kanałach 60 i 61 pozostały jedynie przebłyski. Kanał 40 bez zarzutu. Łapię także bokiem sygnał z Pradziada na 36 i 53 kanale, ale wyjątkowo niestabilny. No i najważniejsze, po skierowaniu anteny na Pradziada nie odbieram nic. Przesterowanie sygnału przez wzmacniacz to mi przychodzi tylko do głowy. Nie miałem dziś za bardzo czasu na latanie po drabinie, więc odbiór na samym symetryzatorze sprawdzę, przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@ Jaro0691 Wręczyce (mux-2) i Błesznao (mux-3) masz prawie na jednym kierunku, tu możesz popatrzeć.

 

mux-2 z Wreczycy powinieneś odebrać na dowolnej antenie z symetryzatorem (pasywnej), natomiast co do mux-3 z Błeszna, to masz małe szanse na jego odbiór w takiej lokalizacji, z uwagi na małą moc nadawania tego mux-a, sporą odległość, nie za dobry teren i silne nadajniki z Wręczycy.

 

Ale gdybyś chciał próbować, to musiałbyś mieć naprawdę dobrą antenę kierunkową, i gdyby się okazało, że na pasywnej się nie da, to wtedy trzeba by było dokładać wzmacniacz.

 

Kabel antenowy byłby też potrzebny dobry. Pamiętaj, że do DVB-T powinien być kabel "satelitarny", o dużym współczynniku ekranowania (>90dB) i do zastosowań zewnętrznych, przykładowo, Triset-113PE/

 

A nie masz w tej chwili żadnej anteny, choćby i 'siatki', na której mógłbyś poczynić próby odbioru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj chris!!! Wielkie dzieki za odpowiedz. Sluchaj rozgladalem sie troche po necie i zastanawialem sie nad antena kieqpunkowa a takze yagi. Szczegolnie pod uwage wzialem antene kierunkowa cena 128 zl zysk cos tam pisalo 17-47 dbb nie wiem czy bedzie dobra bo czytalem na forach ze duzy zysk anteny nie zawsze dobrze owocuje. Nie chce zrobic zzadnej wtopy. Jesli bys mogl to polec mi jakas antene albo wskaz mi ktora byla by dobra na moje warunki lokalizacyjne taka max do 200 zl bardzo mi zalezy na jakosci i trwalosci. Z gory dzieki pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Rozglądam się ostatnio za jakąś antenką, z którą mógłbym rozpocząć moją ekspansję DVB-T :D Jej głównym przeznaczeniem miałoby być zapewnienie stabilnego odbioru MUX-ów z Piask(co możliwe jest już teraz na zwykłej siatkówce), ale przy odrobinie szczęścia i odpowiednim ustawieniu chciałbym pokusić się o Raszyn, Suchą Górę(choć ta chyba nadaje kierunkowo na południe), lub Święty Krzyż. Okazjonalnie antena miałaby też służyć do użytkowania podczas większego tropo. Przygotowałem sobie nawet krótką listę anten, które według mnie wyglądają przyzwoicie, a co najważniejsze są w moim zasięgu finansowym.

 

LISTA

- DIPOL 19/21-69 DVB-T + LNA177

- UHF ATX-91

- Fracarro BLU220F

- Opticum AX1000+

 

Wiadomo że bez dobrego symetryzatora/wzmacniacza i jeszcze lepszego kabla antenowego się nie obędzie...

 

MOJA LOKALIZACJA: 50°45′45″N 23°16′51″E

WYSOKOŚĆ MASZTU ANTENOWEGO: 5M

 

PIASKI

63227e177db4.bmp

 

RASZYN

8729a307291f.bmp

 

SUCHA GÓRA

e6616cbdf507.bmp

 

ŚWIĘTY KRZYŻ

0a95c814a839.bmp

 

Pomożecie wybrać coś konkretnego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antene tą zakupiłem dla znajomego osobiście testowalem u siebie wypadła dobrze o 10 % sygnał był lepszy od mojej 19 elementowej z Dipola z tym że wzmaczniacz był 9701 a przewód mam triset 113,ale bardzo ważną rzeczą jest ukształtowanie terenu do nadajnika i gdy jest nie najlepsze to żadna antena nie pomoże,nawet ta najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko podobno ATX nie jest zbyt wytrzymały.

Zamiast BLU220F rozważałbym BLU420F.

Bliźniaków dipola 44/21-69 jest wiele: Maximum UHF200, OPTICUM AX1000, Emme-Esse DVB-T AT 45TL - 3 LINE

Osobiście rozważam czy nie kupić BLU420F (jest w miarę tani i nie wiele odbiega od zysku większych kolegów i ma ładną charakterystykę zysku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale stabilny odbiór z Piask, czyli właśnie 60KM to ja mam i teraz na rocznej siatce, a chciałbym pójść troszkę dalej...

 

No, tak... Ten ATX to pojawił się w moim spisie właśnie z powodu jego "sporych" osiągów. Tylko pytanie czy którakolwiek z w/w anten jest mi w stanie zapewnić na chwilę obecną stabilny i stały odbiór jakiegoś MUX3, lub MUX1?? Bo jeśli nie to z zakupem mógłbym wstrzymać się do maja kiedy to ruszy kolejny MUX z Piask. Bo moja obecna antenka bez problemu radzi sobie z MUX2, a i czasem coś z Ukrainy uda mi się złapać. Popytałem nawet po znajomych, czy nie mają żadnej dobrej anteny w celu przetestowania, ale niestety same siatki, lub proste dipole bez wzmacniacza:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SenatorOL antena ktora poleca ci robsat jest bardzo dobra. Sam ją niedawno kupilem 100% zadowolenia. Mialem podobny problem jak ty tez stara antena siatkowa, stary kabel. Wszystko wymienilem na nowe nowy tv z tunerem kabel no i oczywiscie nowa antena kierunkowa. Odbior dvbt idealny bez zadnych problemow jak cyfrowe tak i analogowe super jakosc obrazu. Naprawde polecam pozdr warta zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Niedawno zakupiłem tuner DVB-T i zmagam się z kwestią odbioru kanałów. Mieszkam w Łodzi, ok. 8 km od nadajnika na kominie EC-4 (MUX-2, 100 kW) i ok. 4,5 km od nadajnika na Sienkiewicza (MUX-3, 0,4 kW) - dane z Google Earth. Podłączyłem starą siatkę ze wzmacniaczem z powrotem do kabla, który został kiedyś przypadkowo przecięty, i odebrałem na niej MUX-2 oczywiście bez problemu, a MUX-3 po kombinacjach na jakości 80%, z bardzo okazjonalnym szatkowaniem, generalnie można było spokojnie oglądać. Niestety, przy odkręcaniu puszki przy antenie w celu podłączenia kabla śruby trzymające osłonę rozsypały się z powodu rdzy w drobny mak, po paru godzinach za prowizorycznie przyklejoną osłonę dostała się woda i MUX-3 przestał odbierać. Teraz na pokojowej antence bez problemu łapie MUX-2, ale po MUX-3 nawet ślad nie został. Siatka była też już mocno pordzewiała, więc postanowiłem wymienić antenę. Stąd zwracam się do was z prośbą o dobór anteny, którą będę mógł zawiesić w tym samym miejscu, co tą siatkę (jakieś 5m nad ziemią, z całkiem niezłą widocznością w kierunku nadajników, następna przeszkoda jest 15m dalej, wyższa od "położenia anteny" o ok. 4m), a która zapewni mi i bardzo dobry odbiór MUX-3, i nie przesterowany odbiór MUX-2 (a w przyszłości MUX-1, który ma się pojawić z komina EC-4 z ERP 100kW). Na analogowych kanałach mi nie zależy. Chciałbym też, żeby to było rozwiązanie najtańsze, jakie się da, a najlepiej do kupienia w jakimś popularnym sklepie z elektroniką "od zaraz", a nie na allegro z wysyłką z drugiego końca Polski czy na zamówienie.

 

Profil terenu ze strony dvbtmaps.eu:

Dla MUX-3 z Sienkiewicza na K47:

ec4.th.png

 

Dla MUX-2 z komina EC-4 na K24:

ec4.th.png

 

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam antenę DIPOL 94/21-69 Vena,ma węższy kąt widzenia i trwalszą konstrukcję od ATX-a:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm

i wzmacniacz niskoszumny (<1 dB)z regulowanym skokowo (14-/27 dB) wzmocnieniem,o równej charakterystyce,najlepszy do DX:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

Trochę kosztuje,ale daje radę tam,gdzie LNA 177 i inne wzmacniacze nie pomagają... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...