Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zamontowałem wzmacniacz LNA-169, czyli o średnim wzmocnieniu. Efekt bardzo zadowalający. Mux z Cernej Hory, który ledwo odbierałem i w porywach miał siłę 8-10/100 przy równie małej jakości teraz ma siłę 60-80/100 i jakość 100%. Mux z kanału 61, którego wcześniej nie łapałem, teraz odbieram z siłą 30-40/100 przy jakości obrazu 60-100%. Wzmocnieniu uległa oczywiście także Ślęża do maksymalnych stanów siły i jakości. Na jednym z tv łapię także stabilnie Mux z kanału 36 z Pradziada pomimo 70-cio stopniowego odchylenia anteny! Jedyne co mnie zastanawia to Mux z kanału 60, tego nie obieram nigdzie, mimo przebłysków 100% siły sygnału. Czy to może być spowodowane faktem, że na sąsiednim kanale jest inny Mux, a może Czesi coś kombinują z tym kanałem?

 

Jeszcze jedna sprawa, po zamontowaniu wzmacniacza automatycznie zwiększył mi się odbiór tv analogowej z wielu nadajników. Mnie zaciekawił odbiór na kanale 5, mam tu słabe przebicie TVP Info (Wrocław) w paśmie TV Kab, co to za czort?

Ja też miewam takie przebicia i nie ma co się tym specjalnie przejmować. W paśmie VHF jest nadawana w pobliżu tylko TVP1 ze Ślęży na k.12 a reszta to są śmiecie w eterze. Bardzo mocne sygnały przebijają się. Co do czeskich MUX-ów to tu k.60 i 61 się nie zakłócają, tylko po prostu czeski MUX-3 ma inne parametry nadawania niż MUX-1 i 2 i dlatego jest kłopot. Możesz jeszcze sprawdzić MUX-3 z Pradziada na k.51 - pewnie też będą problemy. Od 1 listopada dojdzie jeszcze MUX-2 z Pradziada na k.53 i wtedy sobie możesz wybrać Pradziad albo Cerna hora. Mógłbyś jeszcze napisać jak teraz wygląda odbiór TVN i Pulsu z Żórawiny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem ten kanał 60-ty, ale stabilnego odbioru nie ma, sygnał skacze pulsująco albo 0% albo 95% przy mizernej jakości. Poczekam na Pradziada w pełnej ofercie Muxów i Żórawinę i ewentualnie kupię ten najmocniejszy wzmacniacz LNA 177 na próbę, to w końcu 13 zł, więc tyle tylko ryzykuję. TV Puls odbiór trochę zaśnieżony i lekkie duchy, dźwięk czysty i obraz stabilny, ogólnie da się oglądać. TVN trochę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powinieneś spokojnie odbierać MUX-3, ja mam podobnie jak ty tylko inną antenę i bez wzmacniacza. Z tym kanałem 60 będzie ciężko, jak odbierałem kiedyś to ciągle jakieś przycinki miewałem. Jeszcze ewentualnie MUX-3 z Pradziada, który już nadaje na k.51. Inne parametry nadawania i w tym problem. I też tylko 1 kanał tv i 1 radiowy tam jest, więc nie jest to chyba takie ważne. Dopiero z czasem Czesi tam coś mają jeszcze wrzucić.

 

 

-antena około 10,5dB
-wzmacniacz około 25dB = zysk sumaryczny około 35,5dB.

 

Nie wiem czemu ale nie wierzę :)

Hehe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-antena około 10,5dB
-wzmacniacz około 25dB = zysk sumaryczny około 35,5dB.

 

Nie wiem czemu ale nie wierzę :)

 

Też uważam, że to mało realne na tym sprzecie.

 

Ponawiam pytanie kupno nowej anteny pokojowej ma sens? czy mija sie z celem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jeszcze troszkę kombinacji będę musiał wykonać, bo na kanale 61 też trochę przycina. Generalnie jest ok, ale siła sygnału faluje i czasem jak mocno spadnie to robi się na chwilę pikseloza. Ten MUX na dniach rusza także z Pradziada na kanale 53, więc popróbuję różnych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dobry lekarz,to taki,który długo i z dobrze okazanym zrozumieniem wysłucha pacjenta,a potem przepisze lekarstwa,które sam pacjent mu zasugerował,lub na które ma uklad z producentem.Podstawowa zasada marketingu-to doprowadzenie klienta do takiego stanu,w którym zaczyna wierzyć,że to on sam wszystko wybrał.Tylko zdobycie wiedzy z wielu żródeł,teoretycznych i od praktyków gwarantuje optymalny wybór i zakup.Dotyczy to również instalacji antenowych.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ruszył Mux 3 z Żórawiny. Moja antena, odbierająca "bokiem" ma siłę sygnału ponad 60%, przy jakości skaczącej od 20 do 40%, co zapewnia stabilny odbiór bez zakłóceń. W tej chwili odbieram Mux 2 i Mux 3, oraz 3 czeskie Muxy, czyli 100% tego co mogę odbierać. Jedynie na kanale 60-tym, przy kiepskich warunkach pogodowych są zakłócenia i zaniki sygnału. Na Pradziada póki co anteny nie przekręcam, bo trochę nie widzę sensu, jedyne co może zrobię to zamontowanie mocniejszego wzmacniacza, żeby poprawić odbiór kanału 60-go. Ogólnie jestem bardzo zadowolony.

 

Za szybko pochwaliłem ten odbiór z Żórawiny, bo pogoda siadła to i odbiór mocno siadł. Będę kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróć antenę na Pradziad i powinieneś mieć stabilny odbiór Żórawiny. Chyba bardziej ci zależy na polskich Muxach niż czeskich? Z Pradziada też od listopada już będą wszystkie 3 muxy i spokojnie odbierzesz 1 i 2. MUX-3 ma inne parametry i będzie gorzej, ale to i tak tylko 1 kanał. Z tego co pamiętam Żórawinę masz 168,1' a Pradziad 171', więc ustaw tak antenę i powinny śmigać: MUX-2 ze Ślęży, MUX-3 z Żórawiny i czeskie muxy z Pradziada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi bardziej zależy na polskich? Tak nie do końca, większość programów z polskich Muxów mam i tak na Cyfrze plus. Niemniej jednak zamierzam uzyskać odbiór tak dobry, jak to możliwe. Coraz bardziej skłaniam się do tego, że problem leży gdzieś w instalacji. Prosty przykład: Na TV oddalonym od rozdzielacza o 4 metry sygnał z Żórawiny jest silny i stabilny, jedynie przycina na czeskim 3 Muksie. Co więcej odbiera także kanał 36 z Pradziada bokiem i to silny sygnał! Natomiast na tv oddalonym o 8 metrów Żórawina tnie, czeski mux 3 tnie, a sygnał z Pradziada to ledwie słabe przebłyski. TV oddalony o 8 metrów jest podłączony innym kablem, niż cała instalacja. Po prostu mi zabrakło i dokupiłem w innym miejscu. Parametry ma jednak takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniałem, to raczej jeden TV jest bardziej czuły, zresztą ma wbudowany wzmacniacz sygnału z anteny (nie wiedziałem, że takie ustrojstwo w ogóle istnieje). Mam kilka wyjść - albo dowalę LNA-177 zamiast LNA-169, który mam teraz, albo będę kombinował z ustawieniem anteny na Pradziada zamiast Cernej Hory (ale tu czekam na wszystkie czeskie Muxy), albo spróbuję jakiegoś aktywnego rozdzielacza sygnału. Wchodzą w grę jeszcze wzmacniacze kanałowe, ale aż tak mi się nie chce bawić. Szkoda, że Śnieżne Kotły tak późno ruszą z DVB-T, analog mam stamtąd bardzo dobry, więc i cyfrę złapałbym raczej bez problemu, no chyba, że puszczą sygnał z niską mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie chciałbym bawić się w pogromcę mitów,ale polecam Ci ,Kolego link-strona druga:

http://www.hfo.pl/_img/_pdf/lna-177.pdf

Ten wzmacniacz ma dla ostatniego kanału wzmocnienie =19 dB.Charakterystyka do wglądu.

Z tańszych wzmacniaczy polecam Ci:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4013.htm

Ten pracuje naprawdę i w miarę równo do 69 kanału.Natomiast najlepszy z dostępnych i o równej charakterystyce w całym zakresie,lecz znacznie droższy,to:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

Współczynnik szumów <1 dB /!/,charakterystyka wzmocnienia równa/.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując LNA-177 ryzykuję 13 zł, nie będę kruszył kopii o takie pieniądze. Mi LNA-169 pomógł bardzo. Bez niego max, co udało się wyciągnąć to stabilny odbiór Muxa nr 2 ze Ślęży. Teraz odbieram stabilnie 3 Muxy, w tym dwa czeskie, a tak ogólnie to 5. Różnica zauważalna, jeśli LNA-177 poprawi choć trochę ten wynik, to będę bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...