Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

@ młody technik:na dzień dzisiejszy jednak pokrycie sygnałem DVB-T jest takie,jak każdy widzi.I tak będzie do momentu likwidacji analogu.Budując instalację antenową nie chodzi o uzyskanie jakiegoś odbioru,lecz o odbiór maksymalnie dla danych warunków dobry i stabilny.Biorąc to pod uwagę-w moim poście nie proponowałem ani "kombinacji",ani "mega- wzmacniacza",lecz antenę o przeszło dwukrotnie większym zysku,przy tym ponad dwukrotnie tańszą,kierunkową i na początek BEZ wzmacniacza...Porównaj,proszę z antenką,o którą pytał Kol.@maciej 120.podając link.Jeśli zostałem źle zrozumiany-mogę jedynie napisać to jeszcze raz, i jeszcze bardziej przystępnym językiem.Oczywiście najłatwiej komentuje się posty innych,ale gdybyś miał jakąś konkretną radę dla Kolegi,to po prostu wystarczy ją napisać.Forum służy głównie temu celowi.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Mieszkam w Bodzanowie w woj. opolskim. Do czasu pierwszych opadów śniegu oglądałem telewizję cyfrową z nadajnika Wrocław Ślęża na zwykłej antenie siatkowej (sygnał był ok 30%, jakość 80%). Po tym jak spadł śnieg odbiór stał się już praktycznie niemożliwy. Nie da się już oglądać, bo sygnał spadł do 15% (skacze do 0%). Z tego powodu postanowiłem zakupić antenę do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej do 100zł. Moja odległość od nadajnika to 90km. Bardzo proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny.

 

Poniżej zrzut ze strony dvbtmap.eu

 

terrainprofilehtml.png

 

 

Dodam, że przy ładnie świecącym słoneczku mam 30% zasięgu sygnału na antenie siatkowej i da się oglądać (nie zacina, nie tnie), dlatego szukam rozwiązania które w jakiś sposób wzmocni sygnał podczas opadów śniegu, deszczu, wiania wiatru, tak aby nie dochodziło do zakłóceń uniemożliwiających oglądanie TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem, gdyż oglądając analogową TV zawsze korzystałem z nadajnika na Ślęży i nie było problemów. Antena zawieszona na wysokości 10m. Ponadto profil na Chrzelice nie wyglądają wg mnie zachęcająco

 

przechwytywaniexm.jpg

 

12przechwytywanie.jpg

 

Nie bardzo podoba mi się też montaż anteny na Chrzelice, bo będzie ona bardzo widoczna i nie jako oszpeci trochę domek, a na Ślężę jest mało widoczna :). Jednak, gdy nie będzie innego sposobu to jestem w stanie ustawić ją na Chrzelice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to bardziej wygląda że masz przebicie do przedwzmacniacza na antenie, zobacz gdzie Ci nasypało śniegu, kabel masz pod dachem czy siedzi na nim 5cm śniegu? Wymianę zacznij od najniższych kosztów - wzmacniacz LNA-177 i ew. wymiana kabla, może być popękany i przy zimnie jak się skurczy to przestaje odbierać. Jak nie pomoże to kup jakąś większą antenę Udy Yagi np. ATX-91 z symetryzatorem, jak nie będzie dobrze odbierać wsadź do niej zakupiony przedwzmacniacz LNA-177.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek92 napisał(a):

Po tym jak spadł śnieg odbiór stał się już praktycznie niemożliwy. Nie da się już oglądać, bo sygnał spadł do 15% (skacze do 0%).

Ciekawa sprawa ponieważ u mnie od pojawienia sie pierwszego śniegu oraz mrozu sygnał diametralnie się polepszył o jakieś 20% i podejrzewam ze wiele osób,którzy odbierają kanały za pośrednictwem dvb-t ma tak samo.

Również odbieram NTC z anteny siatkowej z Suchej Góry z odległośći prawie 100 km i da się oglądać bez problemów a nadajnik przecież mocą niegrzeszy bo tylko 18kW.

@ wojtek92 zamień przewód na lepszy oraz wzmaczniacz i odbiór powinien byc ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz kabel to ustawiaj bardziej powoli do danego nadajnika z jakiego korzystać bedziesz. Bo jak szybko przestawisz to możesz głowice w dekoderze uszkodzić, a sprawdz zasilacz czy nie został uszkodzony, pytanie zasilacz masz z wejsciem typu F czy zwykły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre dekodery mają bardziej czułe głowice które łatwo przesterować, w taki sposób że jak szybko przekręcimy antene to sygnał z nadajnika po ok 30sek dopiero sie pokaże lub będzie nie stabilny. To jest teoria ale jeszcze sie mi nie przytrafiło tak lepiej uważać, niewiem czy się po częsci ze mną zgodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,nie zgodzę się nawet w ułamku cala.Gdyby tak było,to każde wyłączenie i ponowne włączenie nadajnika,czy nawet przelatujący przed anteną ptaszek pozbawiający ją na moment sygnału powodowałyby masowe uszkadzanie głowic.Swoją drogą-skąd zdobyłeś taką "wiedzę"?To nie jest żadna teoria,to najwyżej błędna hipoteza.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz kabel to ustawiaj bardziej powoli do danego nadajnika z jakiego korzystać bedziesz. Bo jak szybko przestawisz to możesz głowice w dekoderze uszkodzić, a sprawdz zasilacz czy nie został uszkodzony, pytanie zasilacz masz z wejsciem typu F czy zwykły.

 

 

Jeśli dobrze zrozumiałem to wejście typu f to takie skręcane na gwint, ja mam zwykłe wsadzane do telewizora, bo tuner mam wbudowany w TV.

 

Druga sprawa. Kupiłem ten wzmacniacz LNA-177 i mam pytanie. Rozumiem że należy go zamontować w tej puszcze co znajduje się na antenie- jeśli się mylę poprawcie mnie. W tej puszcze w antenie znajduje się już jednak jakaś zielona płytka-czy mam ją usnąć i na jej miejsce dać ten nowy wzmacniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie , mieszkam w Warszawie i w lini prostej do nadajnika Raszyn mam ok 25 km a PKiN ok 10km, w tej chwili mam siatkę Dipol + symetryzator i sygnał jest bardzo dobry - łapię wszstkie dostępne kanały z obu nadajników łącznie z 2 w HD - wg TV (wbudowany tuner) sygnał o mocy 83-89% a tunerze zewnętrzym 100% ale zastanawiam się jak zachowują się anteny typowe do DVB-T np. firmy Telmor tzn : http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_DIGIT ... na_pasmowa , ta bez wzmacniacza np. lub firmy Signal : http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm , w przy takich warunkach - interesuje mnie odbiór tylko DVB-T , czy daję radę - pytam bo chcę zmodernizować instalację i nieco zminiaturyzować antenę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te anteny niby specjalne do dvb-t to tylko chwyt marketingowy, żeby wyciągnąć od ludzi kasę. Lepiej zostawić już tą siatkę z symetryzatorem niż kupować jakieś wynalazki. Taka antena Telmora to kawałek drutu przykryty ładnym plastikiem, zysk bez wzmacniacza ma ok 4,5 dB (napisane w karcie katalogowej), bardzo mało. Chcesz porządną antenę to kup jakąś kierunkową 19-elementową albo ATX-55, powinny chodzić z symetryzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek357 on chyba napisał że chce zminiaturyzować antenę a nie wydłużyć ją do 1,5 metra.

 

Signal w Warszawie działa bardzo dobrze. Ale moim zdaniem odbiór powinna zapewnić Ci nawet prosta antena prętowa, jaką dodają do zestawów z tunerami USB. Masz po prostu dobre warunki do odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem tu pierwszy raz i w najbliższym czasie chcę przejść na telewizję naziemną i mam pytanko do was jaką dobrą antenę wybrać do odbioru czy ta antena była by dobra czy nie za bardzo:http://www.zurt.pl/opis/11,12,307/anteny-i-akcesoria/anteny-telewizyjne/antena-pasmowa-digit-3dt.html.dzięki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak dokładniej to z jakiej anteny korzystasz w tej chwili i czy wogóle odbierasz telewizje z anteny naziemniej a po drugie gdzie mieszkasz i z jakiego nadajnika chciał byś odbirać dvb-t żeby niewprowadzać w błąd sprawdz sygnal NTC na swojej antenie,którą posiadasz(jak posiadasz) bo akurat ta antena może się idealnie nadawać do odbioru cyfrowego w twoim miejscu zamieszkania bez ponoszenia kosztów zakupu nowej anteny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robsat@ wiesz co korzystam na razie z satelity i nie mam żadnej anteny siatkowej ale zamierzam kupić tuner DVB-T Ferguson Ariva T65 a to mój zasięg z mojej miejscowości:http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.htmlwoj.mazowieckie miejscowość Jedlnia-Letnisko to jest 15km od Radomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...