Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Nie nadajcie się nabrać na adres sklepu, Televes Polska ma siedzibę we Wrocławiu. To jakiś inny podmiot. Jeśli chodzi o DAT HD to jest to po prostu droga antena Yagi. Funkcja BOSS jest ciekawym rozwiązaniem ale w praktyce okazuje się niepotrzebna. Dużo prościej rozwiązać tę kwestię doboru wzmocnienia odpowiednim przedwzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny typu DAT HD to nie Yagi. Owszem, są pochodną klasycznej Yagi, ale są klasą samą w sobie (w sensie rodzaju), z uwagi na zupełnie inne charakterystyki kierunkowe. MRD nie ma nic wspólnego z dobieraniem wzmacniacza.

 

Nota bene są już podobno kolejne anteny z automatyką wzmacniacza.

 

No cóż, to są takie Mercedesy w antenach, jeśli ktoś może sobie coś takiego wrzucić na dach, to szacun :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasycznej Yagi raczej nie zastosowalibyśmy do odbioru TV, chyba że jednego kanału. Televes DAT HD to ciągle antena wzdłużno-kierunkowa. Kształt zamontowanego dipola pętlowego zbliżony do napisu HD, raczej nie wynika z obliczeń a bardziej z marketingu. Reflektor ukośny spotykamy w większości anten tego typu. Na pewno naważniejszym elementem jest regulacja wzmocnienia. W charakterystyce poza wyższą kierunkowością też zupełnie innych charakterystyk nie zauważymy, na pewno dodatkowe direktory pomagają w odbiorze w mocno zaszumionym otoczeniu ale takie rozwiązania są też w antenach z Dipola. Zalecane natężenie pola elektromagnetycznego przy odbiorze pasywnym 75dBmikroV i zysk 17dB to standard.

 

Moim zdaniem 300zł za antenę o takich parametrach to jednak przesada. Bardziej wygląda mi to na chwyt marketingowy niż rewelację na rynku anten telewizyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasycznej Yagi raczej nie zastosowalibyśmy do odbioru TV, chyba że jednego kanału.

klasyczna Yagi to typ rozwiązania konstrukcyjnego, szerokość pasma reguluje się konstrukcją anteny. Nie ma znaczenie, czy jest wąsko, czy szerokopasmowa.

 

Kształt zamontowanego dipola pętlowego zbliżony do napisu HD, raczej nie wynika z obliczeń a bardziej z marketingu.

a skąd wiesz, że nie wynika z obliczeń i dziesiątak prób? Jesteś projektantem / producentem anten?

 

Reflektor ukośny spotykamy w większości anten tego typu.

zgadza się, tylko, że klasyczna Yaga to reflektor prosty. Anteny z reflektorem kątowym to inna klasa anten.

 

W charakterystyce poza wyższą kierunkowością też zupełnie innych charakterystyk nie zauważymy, na pewno dodatkowe direktory pomagają w odbiorze w mocno zaszumionym otoczeniu ale takie rozwiązania są też w antenach z Dipola.

Jeśli byśmy przełożyli górny i dolny zespół direktorów DAT-a w jedną linie, czyli klasyczną Yagę - kierunkowość oczywiście byłaby zdecydowanie lepsza.

Ale DAT to kompromis pomiędzy zyskiem, kierunkowością i gabarytami.

 

Moim zdaniem 300zł za antenę o takich parametrach to jednak przesada. Bardziej wygląda mi to na chwyt marketingowy niż rewelację na rynku anten telewizyjnych.

bo to nie jest antena dla każdego, tak, jak i Mercedes jest nie dla każdego...

 

Różnica jest mniej więcej taka, jak pomiędzy jechaniem AMATORA autem z automatyczną skrzynią biegów, a samochodem z manualną. Z automatem kierowca nic nie musi wiedzieć ani robić - auto same dobiera OPTYMALNE przełożenia do warunków jazdy, z manualem to kierowca musi dobierać OPTYMALNE przełożenia - to samo DAT - sam dobierze w miarę optymalne wzmocnienie. A trzeba pamiętać, że w przeciągu najbliższych czasów czekają nas niemałe i dynamiczne rewolucje w eterze.

 

Jest ona droga na polskie warunki, ale co zrobić, mercedes też nie jest najtańszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_chris_ chodziło mi o to że ta antena powstała wiek temu, w czasach gdy nie było TV i była projektowana na ściśle określoną częstotliwość, w pierwszej wersji stosowanej aktualnie np. w radio amatorskim miała trzy elementy reflektor 0,5lambda, dipol 0,44lambda i direktor 0,43lambda. Anteny odbiorcze telewizyjne tego typu są w trakcie projektowania rozstrajane żeby zapewnić odbiór w szerszym paśmie. Co do ilości direktorów to zwiększanie w pewnym momencie nie ma sensu bo nie notuje już się znaczącego zwiększania się zysku anteny. I to samo z obliczeń pewnie wyszło projektantom Televesa ale prostą Yagi trudniej sprzedać w takiej cenie tym bardziej, że anteny reflektorowe o takim zysku można kupić za 10% tej ceny. Co jest o tyle ciekawe że anteny reflektorowe są droższe w konstrukcji niż anteny Udy. Mocną stroną HD DAT jest właśnie ta automatyka ale to dokładnie jak skrzynia biegów automatyczną - zwykły użytkownik będzie zadowolony, profesjonalista sam woli zmieniać biegi.

 

@efekt podaj nazwę tej anteny, to jakaś panelowa ale co ma w środku to ciężko wyczuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale jak dla mnie to jakiś typowy No Name, który bazuje tylko na krzykliwej reklamie bardzo dużą, kolorową czcionką. Wszystko super, bardzo mocna antena i tyle konkretów. Przypomina mi to trochę sprzęt ze sklepu tv Mango, gdzie wciskają składane miksery, miksujące wszystko, albo pas z wibracjami do ćwiczenia mięśni brzucha, gdzie wystarczy leżeć i się opalać, a tkanka tłuszczowa spala się sama. Ja nie twierdzę, że na tej antenie się nic nie odbierze, bo czasem na przysłowiowym palcu przyłożonym do gniazda antenowego można odbierać programy, ale nie dałbym za to funta kłaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku jest dipol szerokopasmowy i ekran pewnie z folii aluminiowej, zysk tej anteny to nie więcej niż 10dB resztę dorabia wzmacniacz, zauważ jak mała jest ta antena ok 12x12cm. Gdyby to był podwójny biquad kupiłbym to do WiFi, no ale nie jest :) Nawiasem mówiąc ten sprzedawca sprzedaje to samo do LTE2600 z zyskiem 17dBi ale z opisem antena mikropaskowa. Ciekawe.

 

Jak już chcesz od niego antenę to albo ta podróba Ryniaka DV4, albo podróba ATX-91, nazwana ATX-92 :) ale nie lepiej kupić oryginał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

info sprzedawcy: Charakteryzują ją niewielkie wymiary i względnie wysoki zysk: 12 dBi.

dBd = dBi - 2,15.

 

Zysk tej anteny wynosi więc 9,85dBd (żeby było łatwiej porównywać z innymi antenami, których zysk podawany jest typowo w dBd)

 

czy taka jest idealna z przedstawiona poprzednio płytką.(nie mam możliwości mega wstawiać anteny)

a co Ty chcesz tym zestawem (w sumie to by dawało prawie 55dB czadu, i to wygląda, że bez ekranu...) odbierać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

zastanawiam się nad doborem anteny.

Czy taka antena umożliwi odbiór: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm (cena 94)

lub może wersja ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm (na allegro cena 109)

Co polecacie do ~100zł? Wybierać ze wzmacniaczem czy symetryzatorem?

 

Poniżej ukształtowanie terenu (odległość 85km do nadajnika 100kW).

 

clipboard01e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad doborem anteny.

(...) Poniżej ukształtowanie terenu (odległość 85km do nadajnika 100kW).

przy takiej odległości i profilu terenu nie da się powiedzieć, czy wystarczy pasywna czy aktywna, zbyt wiele zależy od konkretnej lokalizacji anteny. Trzeba po prostu zakupić pasywną, i jeśli nie da się stabilnie odbierać na niej, wtedy trzeba kombinować z dobraniem wzmacniacza.

 

Możesz kupić pasywnego TriDigita, a potem wymienić mu symetryzator w puszcze antenowej na wzmacniacz dopuszkowy, albo dodać do anteny zewnętrzny wzmacniacz (rurkowy, masztowy, wewnętrzny...).

 

Co do anten, bardzo dobre są przykładowo te: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1614-antena-maximum-uhf200 czy http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,96,anteny_naziemne/k3,97,anteny_uhf/id,681,antena_blu420_f_plus_fracarro.html.

 

Jeśli potrzeba dokładamy do nich wzmacniacze rurkowe, zewnętrzne, wewnętrzne, czyli, jw.

 

Pamiętaj, że podstawą jest dobry kabel antenowy - do zastosowań zewnętrznych (czyli w PE, kolor czarny), z wysokim współczynnikiem ekranowania (tzw. ekranowanie), powyżej 90dB (klasa AA/A+), np. Triset-113 PE lub Digitsat-113PE.

 

Jeśli mieszkasz w okolicach Piszu (tak mi wychodzi z profilu terenu), to za chwilę, w grudniu, będziesz miał mux-2 z Ostrołęki, z odległości dwudziestukilku km, a wtedy na99,9% antena pasywna powinna wystarczyć. Może więc warto poczekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi Ci o te logarytmiczne? To najlepszy rodzaj anten telewizyjnych, zapewnia dobry odbiór zarówno kanałów z VHF jak i z UHF, nie wymaga symetryzatora i jest mało podatna na zakłócenia sygnału, tu akurat wersje ze wzmacniaczem, niestety nie piszą co to za wzmacniacz pewnie LG1 lub LG2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :] Mam pewno pytanie... Mieszkam w okolicach Wejherowa i zależało by mi na odbiorze telewizji z Obwodu Kaliningradzkiego (oj wiem, że to daleko)... Jednak czy któraś z anten, pewnie ze wzmacniaczem, dałaby mi taką możliwość? :roll: Warto w ogóle w tym wypadku próbować czy za duża odległość? Pozdrawiam i z góry dzięki za każdą pomoc... :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi Ci o te logarytmiczne? To najlepszy rodzaj anten telewizyjnych, zapewnia dobry odbiór zarówno kanałów z VHF jak i z UHF, nie wymaga symetryzatora i jest mało podatna na zakłócenia sygnału, tu akurat wersje ze wzmacniaczem, niestety nie piszą co to za wzmacniacz pewnie LG1 lub LG2

 

1. Antena LOGARYTMICZNO-PERIODYCZNA DIPOLOWA: AL-01B http://www.hfo.pl/_img/_pdf/instrukcja_AL01B.pdf

 

2. Przedwzmacniacz antenowy LNA-177 / LNA177L

http://www.hfo.pl/_img/_pdf/lna-177.pdf

 

źródło: Allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, czyli przedwzmacniacz jest za anteną, przy maszcie. Niestandardowe rozwiązanie bo zaciski anteny logarytmicznej są z tej strony co najmniejszy element. Przedwzmacniacz na pewno nie ten z linku, bo anteny logarytmiczne mają impedancję 75omów, więc wzmacniacz z impedancją wejścia 300omów nie będzie pasował. Ale pewnie w antenie jest ten LNA-177L, L na końcu oznacza zapewne że jest to wersja do anten logarytmicznych.

 

Jak powiesz gdzie mieszkasz to łatwiej będzie wyrokować czy antena wystarczy. Ja bym sugerował większą antenę ze słabszym wzmacniaczem. Link http://www.hfo.pl/_img/_pdf/instrukcja_al02a.pdf

 

Tylko cena jest dość wysoka. W hollexie za antenę bez wzmacniacza zapłacimy 40zł http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65 wzmacniacz LG1 czy LG2 to koszt 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest też istotna, ale bardziej zależy mi na antenie gabarytowo jak najmniejszej. Wiadomo niema nic za darmo. Mniejsza antena, słabszy zysk / kompensowany wzmacniaczem /. Obecnie odbieram sygnał z anteny siatkowej z RTCN Płock / Rachocin / w prostej linii około 50 km od nadajnika / . Sygnał jest silny tylko, że obraz czasami szatkuje, wiadomo „siatka” zbiera wszystkie śmieci.

Dlatego też chciałem wymienić antenę siatkową.

Pytanie czy ta antena zapewni mi dobry odbiór – czytaj bez zakłóceń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że antena z małym zyskiem i dużym wzmocnieniem też oznacza zbieranie śmieci. Przedwzmacniacz nic nam nie skompensuje. 100kW z 50km to nie jest problem dla anteny. Zakładam że po drodze "czysto", więc może sygnał jest przesterowany. Możesz spróbować sprawdzić tę antenę którą masz ze słabszym przedwzmacniaczem albo w ogóle z symetryzatorem. Montaż anten reflektorowych najlepiej wykonać na ścianie lub kominie, jeśli masz ją na maszcie to faktycznie lepiej zmienić na yagi lub loga.

 

Antena logarytmiczna powinna zapewnić dobry odbiór bez zakłóceń. Tylko model który chcesz wybrać raczej nie stosuje się powyżej 50km. Najlepiej wybrać sklep w którym można wymienić na inny model w przypadku słabego odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...