Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Która z anten tych logarytmicznych ma największy zysk? Np. TA ma tylko 12dB, zaś TA nawet do 22dB co jest imponujące, tylko czy czasem niepodrasowane przez producenta i czy to jest zysk z symetryzatorem czy ze wzmacniaczem? I jeszcze taka markowa. I pytanie, czy te anteny są dobre na dalekie odległości do 150 km, tak jak np. ATX-107, czy tylko do 50-70 km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeskie sieją. Z Jesenik, Praded przy odległości 133 km odbieram całą dobę MUX-1 siatką ze wzmacniaczem, więc można. Ale siatek się będę pozbywał i tu dlatego pytanie co się bardziej nada na taką odległość - logarytmiczna czy ATX-107 - 20dB zysku własnego. Rozmiar nie ma dla mnie znaczenia, liczą się osiągi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie odbieram sygnał z anteny siatkowej z RTCN Płock / Rachocin / w prostej linii około 50 km od nadajnika / . Sygnał jest silny tylko, że obraz czasami szatkuje, wiadomo „siatka” zbiera wszystkie śmieci.

Dlatego też chciałem wymienić antenę siatkową.

Pytanie czy ta antena zapewni mi dobry odbiór – czytaj bez zakłóceń?

  1. każda antena odbiera 'śmieci' - to, że tylko 'siatka' zbiera śmieci, to taka prawda ludowa... :D
  2. silny sygnał i szatkowanie oznacza zwykle stosowanie wzmacniacza o zbyt dużym wzmocnieniu; to, że miało się odbiór analogowy, wcale nie oznacza, że instalacja nadaje się do stabilnego odbioru DVB-T; kolejny mit medialny... :D
  3. wymienić antenę możesz -tylko jeśli już to na taką o klasę lepszą... chyba, że jest uszkodzona mechanicznie, to co innego.
  4. a ja na twoim miejscu wymieniłbym wzmacniacz w antenie na symetryzator, istniejący kabel antenowy zmieniłbym na taki do DVB-T, czyli tzw. "satelitarny". o dużym współczynniku ekranowania (>90dB) i koniecznie do zastosowań zewnętrznych, czyli wykonany z PE (kolor czarny) - coś w klimacie Triset 113Pe lub Digitsat-113PE, wtyczkę antenową na zwykłą i BARDZO PRECYZYJNIE USTAWIŁBYM ANTENĘ NA MAX JAKOŚCI NAJSŁABSZEGO ODBIERANEGO MUXA.
  5. jeśli masz więcej TV / odbiorników DVB-T niż jeden - na czas ustawiania łączy się antenę bezpośrednio z jednym z odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam we wrocławiu (za psim polem), czeskie kanały (NTC - Trutnov) bardzo mi sie rwą, pasek sygnału co chwile maleje i rośnie, polski MUX 2 też troche się zacina. Jaką mam wybrać antene żeby bezproblemowo odbierać zarówno czeskie jak i polskie (jakie powinna mieć parametry i jaka lepsza kierunkowa czy siatka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym odbierasz teraz? Jak masz ustawioną antenę? Z Psiego Pola masz trochę dalej niż ja. Ja mieszkam też we Wrocławiu i jak pisałem wyżej montuję u siebie antenę, w zasadzie już zamontowałem, ale jeszcze muszę popodciągać kable itp. Mam nadzieję, że jutro się już z tym uwinę i zdam relację, co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze piętro to około 6 metrów wysokości, więc całkiem przyzwoicie, nie sądzę, że to jest główną przyczyną Twoich problemów z odbiorem. Mówiłeś, że przycina także na sygnale ze Ślęży, to by wskazywało, że problem tkwi w antenie albo instalacji. Ślężę odbiera się we Wrocławiu na byle czym i Ty pomimo, że mieszkasz w północno-wschodniej części miasta też nie powinieneś mieć z tym problemów. Nie chcę radzić Ci konkretnej anteny, bo raz są tu więksi specjaliści, a dwa nie wiadomo, czy w tej co masz wszystko jest podłączone należycie. Masz na pewno jakichś sąsiadów odbierających naziemnie, spytaj ich, jaki u nich jest sygnał. Pytanie proste, a pozwoli Ci określić z dużym prawdopodobieństwem czy problem leży w lokalizacji czy zestawie, na którym odbierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda kompletnej instalacji jeszcze nie wykonałem, bo nie rozdzieliłem sygnału na 3 TV jak zamierzam jutro zrobić, niemniej już mogę przedstawić efekty, jakie udało mi się osiągnąć. Na razie roboczo podłączony jestem przez okno do jednego TV. Antenę kupiłem tę, o której pisałem - Dipol 44/21-69 Tri Digit, bez wzmacniacza, do tego kabel biały, który poradził mi sprzedawca. Docelowo będzie on schowany w korytku, więc warunki atmosferyczne raczej mu nie straszne. Kabel obecnie ma długość 30 m.

Cały zestaw jest skierowany na Cerną Horę, a oto co odbieram i jak odbieram:

 

Cyfrowo:

Z Cernej Hory:

Mux z kanału 40. Siła sygnału bardzo słaba, bo tylko 7-8% za to jakość waha się zwykle w przedziale 70-90% i odbiór jest idealny.

Mux z kanału 61, Siła sygnału kilka % i jakość tyle samo. Wykrywa programy, ale nie ma dźwięku, ani wizji.

Mux z kanału 60, nawet go nie łapie.

 

Ze Ślęży:

Mux 2 z kanału 58. Siła sygnału około 80%, jakość 100%, odbiór oczywiście perfekcyjny.

 

Do tego 7 czeskich stacji radiowych.

 

Analogowo:

 

Ze Ślęży:

Kanał 12 TVP 1, odbiór dostateczny,

Kanał 25 TVP 2, odbiór bardzo dobry,

Kanał 42 TVP Info, odbiór bardzo dobry,

Kanał 59 Polsat, odbiór bardzo dobry.

 

Z Żórawiny:

Kanał 28 TV Puls, odbiór dostateczny,

Kanał 56 TVN, odbiór mierny.

 

Ze Śnieżnych Kotłów:

Kanał 30 TVP 1, odbiór dobry,

Kanał 35 TVP 2, odbiór dobry

Kanał 47 Polsat, odbiór dobry

 

Z "Kredki" we Wrocławiu:

Kanał 31 TV4/TV Odra, odbiór słaby

 

Z G. Chełmiec Wałbrzych:

Kanał 32, TVP 2, odbiór dostateczny

 

Do tego TV4 na kanale 39, odbiór bardzo słaby, nie wiem skąd i na kanale 60, jakieś bardzo słabe odbicie Polsatu.

 

Jak na antenę z samym symetryzatorem, to chyba przyzwoicie. Na razie wzmacniacza nie kupuję, pokręcę trochę zestawem, podłączę wszystko, tak jak ma być docelowo i przede wszystkim poczekam na włączenie Muxa na Żórawinie.

 

Na czeskim Muksie, który odbieram jakoś sygnału spada do około 30%, ale nie ma to żadnego wpływu na odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego kabel biały, który poradził mi sprzedawca. Docelowo będzie on schowany w korytku, więc warunki atmosferyczne raczej mu nie straszne.

szkoda, że posłuchałeś sprzedawcy. Kabel chłonie wilgoć na zewnątrz, nawet jeśli jest w korytku lub peszlu. Ale najbardziej krytyczny jest i tak odcinek przy antenie, a głównie przy podłączeniu do symetryzatora - zwłaszcza, jeśli jest to podłączenie na śrubach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digital 113 to prawdopodobnie też jest żelowany, stąd nie widać różnicy. Poza tym korytka i peszle nie używa się do instalacji zewnętrznej. Plastikowe peszle to zaczynają pękać po roku. Korytka wytrzymają trochę dłużej, ale niewiele więcej. Do montażu wykorzystaj uchwyty mocujące, paczka to wydatek kilku złotych a kabel po montażu możesz pomalować farbą ścienną. 20 metrów kabla to dobra długość. Tłumienie sygnału w kablu wynosi około 30dB/100m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o czarny, facet mi odpowiedział, że jeśli nie mam zamiaru puszczać instalacji w ziemi to poza różnicą w cenie innych różnic nie zauważę. Nie wiem, jakoś nie nie widziałem powodu, żeby mu nie ufać, skoro sam doradził mi coś tańszego. Podobnie było z anteną UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital , która jest droższa od mojej o ponad 40 zł. Spytałem go jaka jest między nimi różnica, odpowiedział, że obie w zasadzie niczym się nie różnią, a parametry mają identyczne.

 

Jutro podłączę to ostatecznie i poczekam na Mux z Żórawiny, który startuje za niecałe 3 tygodnie, a w międzyczasie pokombinuję z ustawieniem anteny i wypróbuję Pradziada. Kto wie, może obejdzie się bez wzmacniacza?

 

Mam korytka przyścienne i tak gdzie kabel jest widoczny, puszczę to właśnie korytkiem, uchwyty mocujące mam również, w miejscach, gdzie żadną miarą kabla nie widać. To moje poczucie estetyki po prostu, nie podobają mi się kable na wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę na pewno, właśnie zlazłem z drabiny i jestem wykończony. Upychanie kabla do wąskiego korytka, w którym były już dwa przewody satelitarne kosztowało mnie więcej sił i kombinacji niż przypuszczałem, najważniejsze, że kabel jest już w domu i mam z górki. Na razie mam średnią możliwość sprawdzania Muxów cyfrowych, bo wciągnąłem kabel do pokoju-bazy, gdzie jest tylko telewizor analogowy, a zabrakło mi paru metrów przewodu, żeby porozciągać to do następnych pokojów. Dokupię kabel i jutro się za to wezmę.

 

Edycja:

 

Długość kabla pozwoliła mi podłączyć dwa odbiorniki, jeden analogowy, drugi cyfrowy. Jakość czeskiego Muxa spadła, zaczął nawet przycinać, ale poprawiłem wtyczkę i obraz jest krystaliczny i stabilny, jak na razie, choć pasek sygnału znajduje się w dolnych stanach. Został mi do podłączenia jeszcze jeden tv, a później testy co i jak, ze wzmacniaczem czy bez itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o czarny, facet mi odpowiedział, że jeśli nie mam zamiaru puszczać instalacji w ziemi to poza różnicą w cenie innych różnic nie zauważę. Nie wiem, jakoś nie nie widziałem powodu, żeby mu nie ufać, skoro sam doradził mi coś tańszego.

robisz dla siebie - powinieneś zrobić sobie dobrze na lata, ale jak chcesz taniej i gorzej, twoja wola.

Widziałeś gdzieś instalacje radiowe (GSM, Internet profesjonalny, etc.) na białych kablach? Zapytaj się kiedyś tego sprzedawcy, dlaczego nie robią ich taniej, na białych... :D

 

Podobnie było z anteną UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital , która jest droższa od

mojej o ponad 40 zł.

różnią się.

 

A ja mam kabel Digital 113 (biały) pod dvb-t i działa,drugą antene mam z kablem Triset 113 (czarny żelowy) i żadnej różnicy nie ma,dodam jeszcze że mam po 20 metrów kabla

a jak masz zauważyć różnicę, kiedy te kable mają zbliżone parametry elektryczne. Różnica wyjdzie po czasie...

 

Digital 113 to prawdopodobnie też jest żelowany,

białe kable nie są żelowane, przynajmniej ja się z takim, do użytku komercyjnego, nie spotkałem. Żel i materiał osłony zewnętrznej (PVC / PE) nie powoduje różnic w parametrach elektrycznych.

 

Tłumienie sygnału w kablu wynosi około 30dB/100m.

Kable tej klasy mają tłumienia na 860MHZ w okolicach 18dB/100m.

30dB/100m mają, ale u góry pasma satelitarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dobrego Triseta, nie najtańszy szajs. Zresztą praktycznie na całej długości ten kabel jest schowany. Będzie dobrze. Oglądałem obie anteny, różnią się tylko wykonaniem, kształt ilość elementów jest taka sama. Nie wydaje mi się, że różnica warta 40 zł.

 

Teraz zastanawiam się tylko nad wzmacniaczem, nie chcę brać raczej najmocniejszego, bo sygnał cyfrowy ze Ślęży mam bardzo mocny i nie chcę go przesterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko podłączone. Od anteny do rozdzielacza sygnału mam 25 metrów, a później do każdego z odbiorników 1, 4, 8 metrów. Dziś podłączyłem ostatni tv, o największym oddaleniu. Sygnał wyraźnie słabszy, Ślęża z 82% siły spadła do 66%, jakość bez zmian 100% i odbiór niezmiennie perfekcyjny. Jedyny czeski MUX, który aktualnie odbieram na dwóch tv, na tym oddalonym o 4 metry działa dobrze, mimo bardzo małej sile sygnału, na tym oddalonym o 8 metrów ciął chwile, a teraz jest bardzo stabilny mimo siły sygnału 5% i jakości około 10%. Nie wiem czy wpływ na to ma większa odległość, czy to, że dałem tu inny kabel, który dokupiłem dziś (choć nie sądzę parametry w zasadzie identyczne jak przy poprzednim). W tygodniu popróbuję Pradziada i czekam na Żórawinę. Jak wszystko odbiorę bez wzmocnienia na jednej antence, to będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wzmacniacza raczej się nie uda, ustawiłem antenę na Pradziada i złapałem Mux-a z 36 kanału. Sygnał wyraźnie mocniejszy niż z Cernej Hory, ale przy warunkach atmosferycznych jak teraz (mocno wieje, pada) odbiór z mocnymi zakłóceniami (z Cernej są teraz tylko przebłyski). Mux-a z 51 kanału nawet nie znalazł. Przy ustawieniu na Pradziada, sygnał ze Ślęży spadł do około 25-30% przy 100% jakości, co zapewnia perfekcyjny odbiór. Nawet mnie ten spadek cieszy, bo daje możliwość wzmocnienia sygnału, bez ryzyka przesterowania. Pytanie tylko jaką będę miał moc z Żórawiny, jeśli bardzo wysoką, to ograniczą się u mnie możliwości wzmocnienia Pradziada, a nadajniki leżą ode mnie w jednej linii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zamontowałem wzmacniacz LNA-169, czyli o średnim wzmocnieniu. Efekt bardzo zadowalający. Mux z Cernej Hory, który ledwo odbierałem i w porywach miał siłę 8-10/100 przy równie małej jakości teraz ma siłę 60-80/100 i jakość 100%. Mux z kanału 61, którego wcześniej nie łapałem, teraz odbieram z siłą 30-40/100 przy jakości obrazu 60-100%. Wzmocnieniu uległa oczywiście także Ślęża do maksymalnych stanów siły i jakości. Na jednym z tv łapię także stabilnie Mux z kanału 36 z Pradziada pomimo 70-cio stopniowego odchylenia anteny! Jedyne co mnie zastanawia to Mux z kanału 60, tego nie obieram nigdzie, mimo przebłysków 100% siły sygnału. Czy to może być spowodowane faktem, że na sąsiednim kanale jest inny Mux, a może Czesi coś kombinują z tym kanałem?

 

Jeszcze jedna sprawa, po zamontowaniu wzmacniacza automatycznie zwiększył mi się odbiór tv analogowej z wielu nadajników. Mnie zaciekawił odbiór na kanale 5, mam tu słabe przebicie TVP Info (Wrocław) w paśmie TV Kab, co to za czort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...