Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym mieć dostęp do kanałów czeskich w DVB-T. Jaką antenę byście polecali? Myślałem o antenie ze wzmacniaczem Signal wewnętrznej? Czy taka będzie odbierać nadajnik czeski (mieszkam w Zawierciu)?

Mam jeszcze pytanie: czym różni się antena zewnętrzna od wewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do UHF-200 nie zamontuję wzmacniacza dopuszkowego np. LNA-177, a do Tri Digita już się da.

Do UHF-200 jest firmowy wzmacniacz dopuszkowy, ale moim zdaniem lepiej dać zewnętrzny - masztowy.

Mam jeszcze pytanie: czym różni się antena zewnętrzna od wewnętrznej?

wszystkim. "Antena zewnętrzna" to po prostu antena telewizyjna, a "Antena wewnętrzna" to w ogólności substytut anteny. Rzadko kiedy trafia się taka wewnętrzna, którą można nazwać anteną. Ale, co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czy antena Telmor DIGITmax HD i antena Telmor ASR 860 to jedna i ta sama antena ?

Raz widać na zdjęciach anteny napis " DIGITmax HD" a raz ( szczególnie na Allegro), sprzedawana jest antena Telmor DIGITmax HD, ale na zdjęciach anteny jest napisane ASR 860. Prawda to czy wałek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy antena Telmor DIGITmax HD i antena Telmor ASR 860 to jedna i ta sama antena ?
generalnie tak. DIGIT MAX HD to nowa wersja ASR-860.

 

Zawsze podstawą jest wygląd produktu, a zwłaszcza parametry techniczno - użytkowe pochodzące z oficjalnej strony / dokumentów producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę polecić / mam zakupioną / kolegom b.dobrą ant. kierunkową prod. włoskiej / po zamontowaniu do odbioru syg. wykazuje b.wysokie , nieodbiegające od rzeczyw. parametry, jest mocniejsza od pol. ant. typu "Tri Digit"/. To Fracarro Blu 420 F, o zysku do 15 dB,współ.prz/tył 30 dB,tłumienność -16 dB- wysokie i równomierne /prawie/ wzmocn.,b.wysoka kierunkowość / jestem zaskoczony/ , wysoka wydajność...

Dodatkowo b.dobrze współprac. ze wzm.podpiętym pod puszkę/symetr./ typu "rurkowego" /ja stosuje sprawdzone SOLID/.... Miezkając na Pogórzu odbieram kanały anal. ze Słowacji / 155 km,Poprad-Kral.Hola/ , Kraków/Chor./, Szczawnica , po 100 km ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

antena,o którą pyta efekt- ma szeroki kąt "widzenia",niewielki zysk bez wzmacniacza,dobrze tłumi sygnały z przeciwnego kierunku,poza tym efektownie wygląda...Proponuję spróbować uzyskać odbiór przy użyciu dobrej i taniej /ok.36 PLN/ antenki kierunkowej.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Wzmacniacz ani trochę nie poprawia jakości sygnału,tylko jego moc,"wzbogacając" go o swoje szumy.W razie konieczności ,przy odbiorze na kilka gniazd- polecam niskoszumny /0.3 - 1 dB/ wzmacniacz. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82002.htm

Na takim zestawie oglądam w Krakowie /3 piętro/oba mux-y ze Szczyrku i dodatkowo w nocy 5 programów czeskich /NOVA,NOVA CINEMA,PRIMA,PRIMA COOL,BARRANDOV TV/w MPEG 2 na kanale 37.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta antena Telmora nadaje się do DVB-T?
Tak. Przy bliskich odległościach - do kilkudziesięciu km zwykle wystarcza pasywna, przy dalekich odbiorach trzeba korzystać z wersji ze wzmacniaczem - P15 lub P25.

 

Antena ma bardzo dobrą konstrukcję mechaniczną, ekranowany obszar symetryzatora lub wzmacniacza, wyjście na złączu F, ma też bardzo przyzwoite, i powtarzalne, parametry techniczne. Jedyny mały minus na dalekich odbiorach to stosunkowo szeroka przednia wiązka, czyli szeroki kąt widzenia anteny. Ale za to posiada bardzo dobre, zgrane z anteną, wzmacniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad kupnem anteny dvb-t ale zewnętrznej.Teraz posiadam wewnętrzną i obraz bardzo mi się tnie.Mieszkam około 24 km w lini prostej od nadajnika w Śremie,a więc jaką antenę najlepiej wybrać?
to wszystko zależy oczywiście od twojej konkretnej lokalizacji, bo sama odległość to za mało informacji. Inaczej będzie, jeśli masz otwartą przestrzeń w kierunku nadajnika i antenę na 10 metrowym maszcie, inaczej, kiedy jesteś w środku wysokich zabudowań, a antenę masz na parterze, albo masz dom w środku wysokiego lasu...

Trasę pomiędzy nadajnikiem a antena można sprawdzić choćby tam: http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

 

Normalnie przy takiej odległości wystarcza antena pasywna (bez wzmacniacza). Może być w zasadzie dowolna, ale moim zdaniem na antenie nie warto specjalnie oszczędzać, i zawsze, czym więcej zysku posiada antena, tym lepiej. Powiedziałbym tak:

 

UHF-200 Maximuma

DIGIT MAX HD (pasywna) Telmora

DIGIT-3D Telmora

wskazana wyżej BLU-... Fracarro

a jeśli już Yaga to np.: UHF14 lub UHF10 Maximuma

 

gdyby się okazało, że warunki odbioru są trudne, wtedy dokłada się wzmacniacz masztowy lub wewnętrzny.

 

I kabel antenowy - obowiązkowo tzw. "satelitarny", o dużym współczynniku ekranowania (>90dB - tzw. klasa A+ lub AA) i obowiązkowo w kolorze czarnym. Od kabla przy DVB-T naprawdę dużo zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam starą antenę Telmor ASR-345. Antena zamontowana na strychu przy oknie. Kilkuletnie kable i rozdzielacz na 3 TV. Do nadajnika mam ok 25 km. (otwarty teren). Mam problem z MUX 3 (10kW). Do niedawna wszystko było ok. aż sygnał spadł o kilkanaście procent i na kanałach zaczęły się przycięcia i zamrożenia. Zakładając, że antena ma pozostać na strychu, warto kupować aż takiego "potwora" jak DIGIT MAX HD P25 ? Czy gdybym jednak kupił taka antenę, byłaby szansa na odebranie Muxów (50kW, 120kW) z Berlina (odl. ok 150km) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nadajnika mam ok 25 km. (otwarty teren). Mam problem z MUX 3 (10kW). Do niedawna wszystko było ok. aż sygnał spadł o kilkanaście procent i na kanałach zaczęły się przycięcia i zamrożenia.
ostatnio słyszy się głosy o jakimś generalnym "tąpnięciu" odbiorów mux-3 z Kołowa. Trudno powiedzieć, czy to związane z działalnością emitela czy z przyczyn innych. Oficjalnie żadnych informacji nie ma, ale po sytuacji z warszawskim mux-2 właściwie niczemu nie ma się co dziwić. Ale, właściwie pytaniem bez odpowiedzi jest, czy to przejściowe czy stało się na stałe.

 

Tylko, że niezależnie od przyczyny, to wygląda, że twoja instalacja jest i tak trochę przysłaba, jeśli tak ostro reaguje na spadki poziomu albo inne przyczyny.

 

Zakładając, że antena ma pozostać na strychu, warto kupować aż takiego "potwora" jak DIGIT MAX HD P25 ? Czy gdybym jednak kupił taka antenę, byłaby szansa na odebranie Muxów (50kW, 120kW) z Berlina (odl. ok 150km) ?
W zasadzie to co masz to starsza wersja obecnego DIGIT HD MAX. Więc może zamiast wymieniać antenę na taką samą, lepiej jest dołożyć wzmacniacz? Nie wiem tylko, czy obecnie dostępny wzmacniacz http://tels.pl/przedwzmacniaczaantenowydoantenyasr860p25maxhd25-p-114.html pasuje mechanicznie do starej anteny - musiałbyś się dowiedzieć. W twoim przypadku wystarczającym byłby prawdopodobnie P15. No i wymienić go, to trzeba się trochę "pogimnastykować"... :D

 

Ewentualnie można dodać jakiś wzmacniacz wewnętrzny - Terry czy Alcada dla przykładu.

 

A jakie masz w ogóle wskazania poziomu i jakości sygnału na odbieranych mux-ach?

 

Co do mux-ów niemieckich to trzeba by próbować dobierając wzmacniacz, tak by nie przesterować mux-ów polskich.

______________________________________

 

I jeszcze jedno - jeśli jest to stara antena, to zapewne posiada dipol na III pasmo (duży "motylek") równoległy do płaszczyzny reflektora. Powinno się odgiąć skrzydełka tego "motylka" pod kątem kilkudziesięciu stopni (nie jest to krytyczne) od płaszczyzny reflektora. Najlepiej popatrzeć, jak jest to zrobione w nowych ASR-860 lub DIGIT HD MAX. Poprawia to znacznie odbiór kanałów powyżej k50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poziomów sygnałów:

Telewizor LG

MUX2- 98/100

MUX3- było 60/100 a teraz jest 46/100

MUX niemiecki Helpterberg (odl. 85km) bardzo różnie, zależy od pory dnia, od 10/30 do 60/100 I o dziwo mimo takich spadków odbiór w miarę stabilny.

Berlin- 0/0

 

Co do wzmacniacza, to musiałbym go mieć by stwierdzić, czy będzie pasował. Wydaje mi się jednak, że będzie ciężko...

 

Odgiąłem skrzydełka, ale MUX3 to nie pomogło. Może dlatego, że jest to kanał 49.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX niemiecki Helpterberg (odl. 85km) bardzo różnie, zależy od pory dnia, od 10/30 do 60/100 I o dziwo mimo takich spadków odbiór w miarę stabilny.
tak, bo Niemcy dą na QAM16 i FEC 2/3, które powodują znacznie lepsze możliwości odbioru.

 

Ale co do Berlina, to jakoś ciemno to widzę z anteną pod dachem przy obecnych 0/0. Zależy, jak masz daleko... No cóż, nic nie zastąpi prób, ale wygląda, że wzmacniacz musiałby mieć tu dużo wzmocnienia - co najmniej 30dB...

Odgiąłem skrzydełka, ale MUX3 to nie pomogło. Może dlatego, że jest to kanał 49.
bo to pomaga powyżej k50. Ale nie wiem jak Niemcy nadają, i czy nie będzie jakichś wysokich kanałów z Kołowa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam forumowiczów,

 

obecnie zakupiłem odtwarzacz multimedialny EMTEC S800H i będę obecnie chciał do niego podpiąć jakąś zdecydowanie lepszą antenę. Obecnie odbieram kanały na zwykłej siatkowej i większość programów jest bardzo słabej jakość. tzn jeśli np polsat mam dobry sygnał to już tvn jest gorszej jakości i taka ciągła zabawa. Jakoś nie mogę w ogóle ustawić anteny w taki sposób aby na wszystkich polskich kanałach mieć w miarę dobrą jakość pozwalającą na poprawny obraz nadający się do oglądania.Nie wykluczone że jest to wina bardzo wiekowej anteny.

 

Moimi problemem może być również fak,t że mieszkam w miejscowości Rąbień AB położonej niemalże na granicach Łodzi, (pomiędzy Aleksandrowem Łódzki a Konstantynowem Łódzkim) oczywiście województwo łódzkie. Na domiar tego mieszkam jeszcze w lesie co zapewne jest dodatkowym problemem.

 

Teraz przeczytam ten wątek i kilka innych dotyczących poniekąd wyboru anteny i mam swoje powiedzmy 2 typy. Natomiast moje pytanie będzie bardziej ogóle tzn. czy w takim przypadku jak mam ja lepiej wybierać antenę kierunkową czy też może inny rodzaj??

 

Moje obecne typy!!

ATX 92 ze wzmacniaczem LNA177

Dipol Tri Digit ze wzmacniaczem LNA177

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Mieszkam w bloku na III piętrze. Do nadajnika 1MW mam kilka kilometrów. Zamierzam kupić tuner do DVB-T prawdopodobnie Argosy DVB-T HV-339T. Ten tuner chyba nie posiada funkcji zasilania anteny.

Jaką antenę pokojową polecacie? Czy aktywna z wzmacniaczem wręcz nie pogorszy mi sygnału (przesteruje go) i tylko będzie nabijać rachunek za prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Napisz coś więcej skąd jesteś, jaki nadajnik. Anteny pokojowe nie za bardzo się nadają do dvb-t, a przy takiej odległości to wzmocnienie musi być minimalne. Najlepiej zastosować antenę Yagi z symetryzatorem. A co do 1 MW to tyle max ma analog, 100 kW jest dla dvb-t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście z moca namieszałem :-) bo to 4kW

Właśnie tak myślałem żeby antena była bez wzmocnienia.

Nadajnik: Białystok "Centrum - Cieszyńska"

Typ: SLR

Kanał: 38

Częstotliwość: 610 MHz

Moc: 4.00 kW

Polaryzacja: Horyzontalna

Odległość do mojego bloku około 3,4km

Transmisja: kierunkowa

Kompresja: MPEG-4

Modulacja: 64 QAM

FEC: 3/4

GI: 1/8

 

Czy taka antena pokojowa:

http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_wewnetrzna_ze_wzmacniaczem_signal_A6030.htm

będzie działać ok bez zasilacza, przy tak małej odległości od nadajnika ?

 

a może wystarczy taka bez wzmacniacza żadnego:

ANT0036.jpg

lub taka:

http://www.el-tronik.pl/images/AntenyTv/1_4_Antena.jpg

lub taka z regulowanym wzmocnieniem:

ant0020.jpg

Częstotliwość: 45-860 MHz

Impedancja: 75 ohm

Wzmacniacz z płynną regulacjią wzmocnienia.

Wzmocnienie:

-Kanały 1-12: 25-30dB

-Kanały 13-69: 28-32dB

Zasilanie: 12V DC; 230V AC

Moc 2W

Maksymalny poziom wyjściowy:105dBuV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...