Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

witam,

 

Nie pomogę Ci, ale powiem, że ja mieszkam w Katowicach, odbieram to co wymieniłeś, czeskie na k.37 i 36, słowackie na k.58 a nie udaje mi się odebrać k.51. Do nadajnika mam ok. 9-10 km.

 

 

moj kolega mieszka w Rybniku i odbiera wszystko z Katowic bez problemu.

Wczoraj rozmawialem z sprzedawca w sklepie elektrycznym, powiedzial ze moge byc 3 powody, nadajnik ( np. remont), antena na dachu lub kabel laczacy antene z TV. Innej opcji chyba nie ma.

 

W dodatku od kilku dni nie mam TVP1,TVP2 i TVP Katowice, na poczatku byly zaklucenia , od 3 dni nie mam tych prog, wogole.

Czy ktos wie o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozmawiałem z sprzedawca w sklepie elektrycznym, powiedział ze mogą być 3 powody, nadajnik ( np. remont), antena na dachu lub kabel łączący antenę z TV. Innej opcji chyba nie ma.
nie chcę cię martwić, ale teoretycznie powodów takiej sytuacji to może być o wiele więcej...

 

W dodatku od kilku dni nie mam TVP1,TVP2 i TVP Katowice, na poczatku byly zaklucenia , od 3 dni nie mam tych prog, wogole.

Czy ktos wie o co chodzi?

mówiąc bardzo potocznie - na 99% twoja Instalacja antenowa "zdechła"...

 

Może napisz coś więcej, jak wygląda twoja instalacja, bo my przecież nie wróżki. Jaka antena (symetryzator czy wzmacniacz), jak zamontowana, jakiej długości kabel antenowy jest, jakiej jest średnicy (~5mm czy ~7mm) i jak stary (biały / czarny), jeden TV czy więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

na początek chciałbym się przywitać i przeprosić, że tak od razu z prośbą.

 

Kończę wykańczanie szeregu i chciałbym zainstalować sobie antenę a właściwie całą instalację do NTC.

Lokalizacja Katowice Piotrowice (okolice ul. Barcelońskiej).

Na dachu mam maszt i wyprowadzone kable na piętro do pomieszczenia gospodarczego skąd kolejne kable rozprowadzają sygnał do pokojów.

Jaką antenę powinienem wybrać by w tej lokalizacji dobrze odbierać polskie muxy (kosztowy czy skrzyczne)? Fajnie byłoby mieć czeskie/słowackie ale wolę dobre polskie niż wszystkie słabe.

Przeczytałem sporo stron i głowa mi dosłownie pęka od nadmiaru informacji. Aha jeszcze jedno: cena ma znaczenie ale nie jest najważniejszym kryterium - wolę zrobić raz a dobrze niż poprawiać z powodu jakości.

 

Czy mógłbym liczyć na jakąś pomoc?

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wydaje mi się, że w Twoim przypadku do dobrego odbioru multipleksów polskich i czeskich potrzebne będą raczej dwie anteny szerokopasmowe np. takie http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/1697-antena-logarytmiczna-fracarro-5-69. Te anteny nie wymagają symetryzatorów. Anteny kierunkowe na pasmo UHF też powinny się dobrze spisać, np. takie http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1614-antena-maximum-uhf200 Nie kupuj anteny "siatkowej". Ze względu na możliwe zakłócanie się sygnałów z różnych kierunków odradzam bespośrednie sumowanie sygnału z dwóch anten za pomocą zwykłego sumatora/rozgałęźnika (jest to rozwiązanie najprostsze, ale często efekty są kiepskie). Lepiej użyć odpowiedniej zwrotnicy i/lub wzmacniacza budynkowego. Najlepiej zastosować wzmacniacz z dwoma wejściami UHF lub UHF/VHF z regulacją poziomu sygnału dla każdego z wejść. Dobrze jakby miał też wejście dla jakiejś anteny FM gdyby ktoś chciał posłuchać radia ;) Do ustawienia anten oraz wyregulowania wzmacniacza wypadałoby użyć miernika, ale w razie problemów z dostępem do niego można też amatorsko posłużyć się paskami poziomu sygnału/jakości na odbiorniku dvb-t podłączając go najpierw do jednej anteny ustawionej na Kosztowy lub ewentualnie Skrzyczne, potem do drugiej w kierunku Czech/Słowacji a na koniec na wyjście pomiarowe wzmacniacza lub w przypadku jego braku do gniazda antenowego i regulując poziomy dla wejść wzmacniacza (na początek ustaw obydwa na maximum) oraz jego wzmocnienie dążyć do jak najlepszego efektu końcowego ;) Gniazda antenowe najlepiej kup końcowe (domyślam się, ze jest to instalacja w pełni gwiaździsta). Za wzmacniaczem użyj rozgałęźnik małostratny (metalowa obudowa, złącza F) na tyle wyjść ile gniazd + ewentualnie jakieś wyjście zapasowe. Wyjścia rozgałęźnika nieużywane (do których niepodłączone są gniazda) należy zakończyć rezystorami końcowymi 75 Ohm. Pamiętaj, że ze wzmocnieniem wzmacniacza nie ma co przesadzać, więcej nie zawsze znaczy lepiej ;) To chyba tyle z najważniejszych sugestii/uwag :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam

wczoraj oto wystąpił problem z moim odbiorem DVB-T. Otóż nie wiem czemu ale wieczorem zaczęły się problemy z kanałami TVP czyli z multiplexu MUX 3, obraz zaczął skakac, pixelowac aż w końcu przestał w ogóle działac. Włączając kanał widac że kanał działa ale nie chce zaskoczyc obraz. kanały z MUX 2 idą idealnie bez zadnych przycięc itp.

Wcześniej hulało wszystko w jaknajlepszym porządku. CO mogło pójśc nie tak?

CO do info, antena siatka zwykła kabel nie jest stary (ma około roku) TV philips z wbudowanym dekoderem.

Czy ktoś może podpowiedziec co i jak zadziałac na dany temat?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux3 z Katowic na K51 nadaje z bardzo słabą mocą i jego odbiór w wielu miejscach jest nie najlepszy delikatnie mówiąc. Do tego na tym samym kanale nadawany jest dużo mocniejszy multipleks czeski powodujący w wielu rejonach zakłócenia. Prawdopodobnie to jest przyczyną, proponuję spróbować przestawić nieco antenę, sprawdzić wszystkie połączenia, czy nie ma korozji, wilgoci itp. Czy do anteny jest dołączony jakiś wzmacniacz czy tylko symetryzator? Może warto rozważyć wymianę anteny na kierunkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

'

antena jest tylko ze zwykłym symetryzatorem, bez żadnych wzmacniaczy. Kręcenie nic wielkiego nie dało, wciąż są zakłócenia. Pewnie też swoje robi odległośc bo do nadajnika mam ok 50 km. chyba trzeba będzie wymienic antene na kierunkową chociaż, mam jeszcze jedno pytanie, symetryzator ze wzmacniaczem da coś? czy nie warto się z tym bawic nawet?

 

Dzięki i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznikały mi wszystkie kanały DVB-T z Katowice Kosztowy nie umiem złapać... mają jakieś problemy czy ja coś z instalacją antenową?? Antenę oraz kable mam na stałe położone i nic nie robiłem przy nich, zawsze mi odbierał MUX2 i MUX3 b. dobrze. Co się dzieje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Anonymous

Kolego, te pozwolenia są z 13 kwietnia, a dzisiaj jest już 3 maja. Tak, więc przez ten czas mogły zostać wydane kolejne pozwolenia, a niemal jest pewne, że wydali kolejne. Za przykład może posłużyć TV Mobilna, która już testuje we Wrocławiu oraz Łodzi czyli w miastach, które w wykazie z 13 kwietnia także nie posiadały pozwoleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katowice jak zawsze na końcu :-(

 

 

Oto odpowiedź Emitela:

 

 

Szanowny Panie,

 

Dla RTCN Katowice / Kosztowy na ten moment należy założyć uruchomienie emisji MUX-1 w terminie do 31.05. Emisja nie będzie uruchomiona teraz w tygodniu

pomiędzy 30.04, a 04.05.

 

Z poważaniem

Michał Wilczyński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryki nie odkryłeś ;-)

 

Nam chodzi o testowe uruchomienie MUXa1 z Kosztów.

 

Jak zauważyłeś codziennie (od 30 kwietnia) włączają te co mają start 31 maja. Myślałem, że i Kosztowy odpalą na majówkę, ale powno dopiero koło 15 maja odpalą testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do UKE e'mail w sprawie pozwolenia na nadawanie MUX1 z RTCN Katowice Kosztowy:

 

Interesujące Pana pozwolenie radiowe zostało wydane dnia 30 kwietnia br.

- odebrane zostało dnia 7 maja br.

 

Być może włączą RTCN Katowice Kosztowy w następnej puli....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych na k44 włączyli telewizję mobilną (testy)sygnał jest dość mocny, chyba jest to nadajnik z Katowic (na tym k.44 ma też być nadajnik z Bytomia).Odbieram go również z anteny skierowanej na Ostrawę. Wszystkie programy są kodowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...