Skocz do zawartości

DVB-T Katowice


LukWil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

do jaros1988

 

Witam,

jestem z Pszowa i również mam problem z kanałem 51 z Katowic. To można bardzo prosto przedstawić. Stoisz naprzeciw malucha jakieś 500m a za twoimi plecami stoi tir i swieci w jego kierunku wszystkimi zamontowanymi lampkami to nie masz szans zobaczyć jego swiatla. W czechach na 51 kanale nadajniki mają 100 kW a w Katowicach 2,5 kW. To o czym tu mówic. Pytanie jest proste. Kto w Polsce ustalał na jakich kanałach będzie emisja? W Ostrawie wszystkie nadajniki maja te same kanały (37, 51, 54) a u nas?

 

pozdro

 

 

z Wisły na siatce + wzmacniacz lna177 mam 55/80 (k.62) i 58/85 (k.38) tuner ADB podpięty do nboxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s80, to chyba należało by jasno i wyraźnie napisać, że u Ciebie są baaardzo specyficzne warunki i dlatego Ci to akurat działa. Stawiasz w tamtym poście sprawę tak, iż idzie wyciągnąć wniosek że jak na siatce nie działa to w ogóle nie pójdzie. Wybacz, ale głupoty piszesz o antenach. Weź sobie zobacz taki logarytm za 35-48 zł. Antena kierunkowa, tana i idealnie się sprawdzająca. Więc nie masz racji. Są miejsca gdzie siatka się nie sprawdzi z powodu dużej ilości odbić, a logarytm pójdzie nawet bez wzmacniacza. Dlatego nie możesz popadać w skrajności i krytykować wszystkich innych rozwiązań niż siatka.

A co do jej kierunkowości to w zasadzie może tylko w tak specyficznych warunkach jak u Ciebie. Na logarytmie dasz radę odebrać MUX3 zamiast czechów, a w tej samej lokalizacji na siatce masz czechów - bo ona za dużo zbiera. Więc jeśli zbiera tyły to jej kierunkowość jest słaba - nie sądzisz?

Co do jakości ok, ale co do siły sygnału to też czytałem [albo ubzdurałem sobie - jeśli tak to przepraszam] że masz 100. Co nie zmienia faktu, że nie mamy 2 tych samych urządzeń i nie możemy porównać. Nie ma możliwości podglądu ilości błędów.

 

Tym niemniej jest jak jest bo masz super specyficzne warunki. Nic więcej - trzeba to jasno powiedzieć. A tam gdzie są problemy wystarczy SPRÓBOWAĆ na logarytmie [poniżej 50 zł]. Jak na nim nie pójdzie to na innych w rozsądnych cenach raczej też się nie uda. Zawsze można antenkę wziąć na próbę...

Na pewno nie należy wierzyć w jakieś hiper anteny specjalnie do DVB-T bo to kit za konkretną kasę.

 

W Ostrawie wszystkie nadajniki maja te same kanały (37, 51, 54) a u nas?

A u Nas też tak będzie. Katowice, Skrzyczne, Częstochowa to będzie sieć jednoczęstotliwościowa. Pisałem o tym wcześniej. Nie ma co płakać. Jak wyłączą analog to sprawę załatwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s80, to chyba należało by jasno i wyraźnie napisać, że u Ciebie są baaardzo specyficzne warunki i dlatego Ci to akurat działa. Stawiasz w tamtym poście sprawę tak, iż idzie wyciągnąć wniosek że jak na siatce nie działa to w ogóle nie pójdzie. Dlatego nie możesz popadać w skrajności i krytykować wszystkich innych rozwiązań niż siatka. masz super specyficzne warunki. Nic więcej - trzeba to jasno powiedzieć.

 

Aaa to ja nie wiem jak ty to czytasz, chyba piąte przez dziesiąte albo ci chodzi o kogoś innego.

 

Było wszystko wyraźnie napisane, że mam przeszkody naturalne pomiędzy Ostravą a mną, że "głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą nisko" - kaznodziei Salomona 10:6 dlatego też doszło do można to nazwać "międzynarodowego skandalu" czyli zagłuszania się nawzajem dwóch państw. Jedynymi wytycznymi w tym przypadku są takie aby któreś z państw [instytucje wydające koncesje] odstąpiło od tego zawziętego wpychania się tak bisko siebie na jeden kanał, wówczas sygnał na pewno się poprawi.

 

Choć teraz dodatkowo sądzę że chyba niewiele się zmieni po przenosinach tylko Ostravy skoro wysoki i silny Pradziad równie mocno wdziera się na teren Polski na tym samym kanale.

 

Nie ma możliwości podglądu ilości błędów.

 

Pisałem tam o wszystkim, zero błędów, nawet podczas włączania urządzeń silnikowych przy silnym mux2, nie chcesz to nie wierz, mi na tym nie zależy tylko mi nie wciskaj publicznie że kłamię. Ja wiem czemu co poniektórych to wszystko drażni, bo ktoś w końcu napisał coś dobrego o siatce to wielce oburzenie tych co nie mogą pocisnąć droższych anten albo zmartwieni, ci którzy wydali kilkaset złotych na antenę i nie potrafią odebrać.

 

Problem nie jest w cale w antenach ale polityce, którą uprawia się w Polsce od wielu lat [utrudnianie we wprowadzaniu DVB-T], dało by radę wszystko odebrać idealnie tak jak analog jeśli częstotliwościami i mocami nadajników mądrze by się gospodarowało a nie nawalić na jeden kanał 3 nadajniki w tym polski o mocy 2 kw a potem problemy u wszystkich miesiącami.

 

A po kiego grzyba ja mam zmieniać antenę siatkową na droższą skoro ta lepsza ma posłużyć tylko na rok [do czasu wmocnienia mux3 obecnie 2,5kw] jak siatka dobrze odbiera jeśli tylko sygnał cyfrowy jest silny [mux2 60kw] i właściwie nadawany? Co? Sądzę że od 2014 roku ludzie w dużych miatach w ogóle nie będą potrzebowali tych drogich anten a będą odbierali na byle jakiej. Już nawet nie daję się z tobą w dyskusję że przy dobrych warunkach mux2 z Katowic mogę odebrać nawet na tym patyczku dołączanym do DVB-T USB sticka bo dopiero byłaby wojna :P

 

Pisz dalej o mnie głupoty wszędzie, ja nie mam zamiaru ci więcej nic udowadniać, tylko radzę umiejętnie czytać ze zrozumieniem i niewyrywać z kontekstu. :read: Ale przepraszam nie zaśmiecajmy forum byle szczególikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra... Jak 30-50 zł to jest droga antena to ok... Tylko, że Ci co mają siatkę i mają tylko Czechów i nie chcą czekać do 2014 to do tego czasu mogą wziąć logarytm, spróbować i jeśli będzie działać to przeżałować te 50 zł. Bo to, że Tobie siatka działa, nie znaczy że wszędzie działa. Ot co. A najlepszym dowodem na to są problemy z odbiorem opisywane tutaj. I nie ma zmiłuj. Jak siatka jest w takim miejscu jak przykładowo w Tychach to mocniej zbierała tył [Czechy] niż przód [Kosztowy]. W związku z tym odbiera tylko Czechy. Dopiero megadrogi logarytm [bez wzmacniacza] pomógł.

Sam piszesz, że to u Ciebie tak działa i sam to podkreślasz w poście powyżej. Po czym piszesz, że logarytm jest drogi i że wciskam kity. Tylko tak jak piszę... W normalnych miejscach siatka może mieć dużo problemów bo za dużo zbiera, nie ma praktycznie kierunkowości [łapie tyły], a logarytm dużo nie kosztuje. A do tego nie trzeba go będzie również potem zmieniać. Więc w czym problem.

Ja nie mówię, że siatka jest zła. Jest ok, ale tylko w dobrych warunkach [a tych w eterze większość nie ma] i ewentualnie w takich sytuacjach jak u Ciebie. Dlatego nie wyciągam kontekstu tylko komentuję wrażenia jakie wychodzą po czytaniu takiego posta. Powiesz ludziom, że mają czekać do 2014 bo wtedy im obecna siatka wystarczy, a teraz niech się męczą? Niektórzy wydadzą te max 50 zł...

Tak więc rozwiązaniem na nakładanie się Czechów i Kosztów są tylko anteny kierunkowe [jeśli siatka nie działa] takie jak logarytm itd. A dlaczego logarytm? Bo ma chyba najlepszy stosunek jakości działania do ceny.

 

Ba. Ja Ci wierzę że Ci działa z bata z USB. W Twojej bardzo specyficznej sytuacji to jest możliwe.

 

PS. Ja nie sprzedaję anten, ani nic w tym stylu. Jedynie co to w rodzinie montowałem i tyle. W analogu fajnie się siatki sprawdzały. Tu może po tym 2014 też, ale na chwilę obecną nie wszędzie - więc nie ma sensu czekać - chyba się zgodzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego..to ze u Ciebie odbiera to Twoja sprawa i sie ciesz......a druga sprawa jest taka ze anteny siatkowe to totalny [beep]...ciesz sie ze mieszkasz w miejscu takim ze ci nic nie " śmieci" bo byc widzial wielkie G.

i nic tego nie zmieni nawet to ze naskakujesz na ludzi..

tyle w tym temacie...

aaaaaaaaaa..jeszcze jedno...co znaczy drogie anteny ???

bo logarytm jest tani jak dla mnie a jednak kierunkowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że Tobie siatka działa, nie znaczy że wszędzie działa.

 

I dokładnie tak pisałem

 

i nic tego nie zmieni nawet to ze naskakujesz na ludzi..

 

Jak na razie to napisałem kulturalnie że to jest problem nakładania się kanałów i słabych mocy nadajników bo gdyby tego nie było można by było odebrać spokojnie wszystkie muxy na całym śląsku.

 

Dodam może jeszcze że wcześniej na kanale 51 odbierałem w jakości 40 - 60 % Prima Love

 

09-1123-2_hqaansp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Jest jak jest. Dopóki tego nie naprawią to siatki się raczej nie sprawdzą. I nie ma się co oszukiwać. A do tego czasu można wziąć logarytm i sprawdzić. Jeśli nie będzie działać no to trudno. A jak zadziała to max 50 zł można wydać.

Ja się odcinam od anten dedykowanych DVB-T - to jest ściema. Rozwiązanie z logarytmem jest dobre bo skuteczne i tanie. Jeśli są inne anteny tak działające w tej cenie to ok - pisać. Może są, ja sprawdziłem tą. I z doświadczenia wiem, że tam gdzie siatka nie mogła tam logarytm dał radę. Tyle.

 

Ja rozumiem, że decydenci, chore prawo itd... Ale taki jest stan i nikt nie będzie czekał 2-3 lat specjalnie żeby siatkę zostawić.

 

Tak jak pisałem siatki się dobrze spisywały w analogu bo łapały wszystko. I z odbić szło zawsze coś ciekawego znaleźć. Tutaj już to nie do końca jest dobre i porządane. Dlatego trzeba mieć tego świadomość. A Twoje posty mówią jakby siatka zawsze i wszędzie była ok. Może nie piszesz dosłownie, ale tak z tego wynika. Cóż taki mamy stan zastany i nic nie zrobimy z tym że takie a nie inne kanały wybrali. Na tę chwilę jedyne rozwiązanie to podmiana anten.

 

A Ty możesz się cieszyć, że masz tak super usytuowanie. Inni mają gorzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje posty mówią jakby siatka zawsze i wszędzie była ok. Może nie piszesz dosłownie, ale tak z tego wynika.

 

No może popełniłem błędy, nie napisałem wszystkiego w jednym moim poście [wtedy musiałby być przydługi] ale pisałem po kawałku w każdym z osobna i dlatego takie zamieszanie.

 

To może dodam jeszcze że moja antena siatkowa jest trochę zmodernizowana, ma więcej elementów z lepszych materiałów niż zwykłe ze sklepów, każdy element jest solidnie podokręcany, ale efekt końcowy jest taki że się nie wyróżnia niczym szczególnym od zwykłych, prócz tego że mimo swojego 10 letniego wieku nadal błyszczy. :]

 

Ja pisałem też o porównywaniu jakości analogu z cyfrą że jeśli miało się z tej samej anteny szerokopasmowej dobry analog jak żyleta [bez żadnych uszkodzeń w instalacji antenowej] to jeśli sygnał cyfrowy będzie tak silny jak analogowy z tego samego obiektu nadawczego i podobnego dookólnego systemu anten to musi działać dobrze, akurat w przypadku mux 3 to się nie wszędzie sprawdza z wiadomych już powodów [zakłócenia, słaba moc].

 

Cóż taki mamy stan zastany i nic nie zrobimy z tym że takie a nie inne kanały wybrali. Na tę chwilę jedyne rozwiązanie to podmiana anten.

 

Zastanawiam się tylko czy antena droższa o kilkadziesiąt złotych od siatki pomoże? Szczególnie w przypadku gdy ktoś mieszka w taki miejscu gdzie antenę kieruje dokładnie na Katowice-Kosztowy i Ostravę w jednej linii.

 

Ty możesz się cieszyć, że masz tak super usytuowanie. Inni mają gorzej :)

 

No niekoniecznie, mam takie super usytuowanie jestem przysłonięty górą Szyndzielnia i Magurką i na przykład [co również pisałem], nie odbierałem nigdy w ogóle słabiutkiego mux2 z Wisły-Skrzyczne od samych jego początków zaś inni o wiele dalej go odbierają, ale mux3 ze Skrzycznego odbieram już 90-100%, a analogi szumiące.

 

Taka to jest własnie technika radiowa że jeden ma na 102 a drugi nie ma nic :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc mamy pewną jasność w temacie. Tylko nie wiem czemu tak się upierasz na tej cenie. Najtańsza siatka jaką widzę w elektroniku jest za ok 20 zł - wyprzedaż. Normalna cena między 30-40 zł. Regularna cena większego logarytmu ze wzmacniaczem to 38 zł. Mniejszego to 30 zł. No to gdzie te kilkadziesiąt złotych?

 

Zastanawiam się tylko czy antena droższa o kilkadziesiąt złotych od siatki pomoże? Szczególnie w przypadku gdy ktoś mieszka w taki miejscu gdzie antenę kieruje dokładnie na Katowice-Kosztowy i Ostravę w jednej linii.

Dokładnie taka sytuacja jest w Tychach [dzielnica Czułów] - sprawdź. I na siatce łapie czechów [tyłem]. Na logarytmie łapię Kosztowy na k.51. Więc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czemu tak się upierasz na tej cenie.

 

Ależ ja się nie wykłucam kompletnie o ceny tylko o zasadność zaopatrywania się w nie. Jak czytam to zdarzają się nawet takie opinie że na owe lepsze anteny i tak Pradziad i Ostrava im włażą. Dobrze jeśli u kogoś jest taki sklep jak to piszą gdzie można taką antenę wypożyczyć i przetestować, ja takiego sklepu nie znam więc kota w worku brać... :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wy tu swirujecie a mux 3 nie dziala :/

 

No i nie będzie działał prawidłowo dopóki tam na górze temu nie zaradzą, teraz nie dość że wysyłają was do sklepów po przystawki STB to jeszcze zmuszają do kupna lepszych anten kierunkowych.

 

Swoją drogą nie do pomyślenia by było aby na przykład taki przypadek był na satelicie aby transponder jednego ze satelit zakłócał transponder innego satelity. Ktoś albo na specjalne życzenie tak to zaplanował aby TVP była poniżana względem nadawców prywatnych albo był kompletnym głupcem. Przecież zanim jeszcze włączono ten mux 3 w Katowicach było już głosno o tej sprawie. No przecież to ja nie wiem jakim trzeba być znieczulonym i przygłuchym aby nie domyślać się że jak nadaje słabiutki kanał a na tym samym terenie nadaje 50 razy silniejszy sygnał że będzie z tego mamałyga eterowa :lol2:

 

Nawet ja się martwiłem jak to będzie u mnie, też sądziłem że będzie albo Czeski Prima Love ze swoim 60% przebiciem albo nie będzie w ogóle nic. Była jeszcze okazja do przemyślenia w ogóle nad załączeniem tego kanału na Śląsku i nierobieniem ludzi w balona, teraz to za późno na reakcje, oficjalnie dziala i oficjalnie wszyscy narzekają że jest źle ale abonament to trzeba płacić :read: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Wygląda na to, że jednak też mam trochę szczęścia. :) Odbieramy MUX3 w Bielsku-Białej z kanalu 51 (Kosztowy).

 

Jestem mniej więcej tutaj:

http://maps.google.pl/?ll=49.792403,19. ... 16&vpsrc=6

 

Mieszkamy w trzy rodziny w domkach jednorodzinnych. Moja instalacja antenowa jest starsza i jest chyba uszkodzony wzmacniacz (nie wiem jaki - taka duża puszka, właczana dodatkowo do prądu).

 

Anteny są identyczne we wszystkich trzech domach, podobnie ustawione. I wszędzie są takie stare, kierunkowe anteny a'la Yagi (albo Yagi ;) - bardziej znam się na WiFi - stąd terminologia).

 

I teraz okazuje się, że u mnie w dobrą pogodę mam odbiór. Za to szwagier obok ma odbiór idealny - stale. Tam był zawsze lepszy odbior, więc w tym momencie to albo kwestia ustawienia anteny, albo tego starego, naprawianego kilkakrotnie wzmacniacza. Oczywiście mowa o MUX3, bo MUX2 odbiera idealnie.

 

Tak patrzę na mapę i okolice i wygląda mi na to, że jestem zasłonięty od Czech przez Szyndzielnię (zresztą tutaj nigdy nam się nie udawało nawet czeskiego analogu złapać).

 

Będę walczył dalej. Teraz to już jakieś groszowe sprawy będą... Bo skoro obok się da, to u mnie też musi się dać. :) A fajnie byłoby mieć w sypialni więcej kanałów - bo w salonie i tak mam na razie n'kę. Aczkolwiek przy takiej ilości kanałów, to ja za rok, jak mi się skończy umowa - rezygnuję.

 

Pozdrawiam,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz okazuje się, że u mnie w dobrą pogodę mam odbiór. Za to szwagier obok ma odbiór idealny - stale. Tam był zawsze lepszy odbior, więc w tym momencie to albo kwestia ustawienia anteny, albo tego starego, naprawianego kilkakrotnie wzmacniacza. Oczywiście mowa o MUX3, bo MUX2 odbiera idealnie.

może być jeszcze problem w ogóle podatności instalacji antenowej na wilgoć - wzmacniacza i kabla antenowego. Sprawdź stan kabla antenowego - nie powinien być popękany i porowaty. Jeśli będziesz miał okazję, odizoluj z 10cm kabla od końca, tam gdzie jest podłączana antena (wzmacniacz) i zobacz, czy oplot ekranu ma kolor metaliczny. Jeśli oplot jest aluminiowy i ma białawy nalot - to kabel się kwalifikuje do wymiany. Na zewnątrz powinien być z PE, w kolorze czarnym, z dużym współczynnikiem ekranowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam,

 

mieszkam w Bełku (okolo 10 km od Rybnika)

 

Kupilem nowy telewizor SAMSUNG PS43D450, mam antene na dachu, ktora patrzy w kierunku Katowic.

Mam MUX 1 (K.62-802 Mhz- WISLA), MUX 2 ( k.38-601 Mhz - WISLA) lub MUX 2 (k.49 Mhz - KATOWICE) , lapie jeszcze jakies czeskie na k.48

Nie moge znalezc MUX 3 !!!!

Myslalem ze antena nie lapie kanalow o niskiej mocy.

ALe skoro zlapala MUX 2 ( k.38 610 MHz 1,25 kW) to chyba nie problem.

 

Czy ktos mi moze pomoc

 

dziekuje bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w Bełku (okolo 10 km od Rybnika)

Kupilem nowy telewizor SAMSUNG PS43D450, mam antene na dachu, ktora patrzy w kierunku Katowic.

Mam MUX 1 (K.62-802 Mhz- WISLA), MUX 2 ( k.38-601 Mhz - WISLA) lub MUX 2 (k.49 Mhz - KATOWICE) , lapie jeszcze jakies czeskie na k.48

Nie moge znalezc MUX 3 !!!!

Myslalem ze antena nie lapie kanalow o niskiej mocy.

ALe skoro zlapala MUX 2 ( k.38 610 MHz 1,25 kW) to chyba nie problem.

To nie takie oczywiste... Nawet jeśli łapiesz (jaka jakość?) mux-2 z Wisły to może to wynikać z tego że nadajnik jest na dużej większej wysokości niź katowicki i na dodatek kierunkowy (choć nie wiem w jakim dokładnie kierunku).

Teoretycznie odbiór nadajnika 2.5kW z 30km na antenie dachowej powinien być bezproblemowy, ale przy tych czeskich zakłóceniach... może pomogłaby antena silnie kierunkowa ustawiona na Katowice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...