Skocz do zawartości

Ferguson Ariva 200


artek85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest może w starszym oprogramowaniu Fergusona właśnie taka funkcja dla Radia Satelitarnego ?? Nie obraził bym się gdyby i Video od razu do DivX nagrywał. Ja testuje to najnowsze ale nie spełnia moich oczekiwań o dziwo na nim wszystkie transpondery z Astry i Hot Birda chodzą bez problemu. Na tej poprzedniej w ogóle połowa z Astry nie odbierała. jak macie jakiś namiar na taki soft nie musi być koniecznie od Fergusona byle by miał te funkcje o których napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi wyjaśnić ...jak to ma być zrobione?

wybór jest ograniczony.Kontener medialny możne zawierać ścieżkę video w formacie mpeg-2 lub mpeg-4/h-264.Ścieżka audio jest możliwa w trzech formatach:mp3, aac, ac3.Musisz zbadać co zawierają Twoje pliki.Zwykle kontener avi zawierał mpeg4(divx) a to się nie odtwarza.Odtwarzają sie typowe kontenery *.mp4,*.ps,*.ts,*.vob,*.mpg,*.mpeg,*.dvr oraz *.avi i *.mkv spełniające wymagania podane wcześniej.Maksymalny format video do płynnego odtwarzania to 1280*720@30p.To wszystko jest wzięte z uwag do softu nr2.

 

Witam !

 

Po dlugim czasie wczytalem nowy soft i szkoda, ze nie odtwarza zadnych filmow XVID.

Naprawde liczylem na to, ze bede mogl 1 urzadzeniem odtworzyc material filmowy a tutaj KLOPS.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radio satelitarne nagrywa się w takich samych formatach jak video tzn *.ps lub *.ts,jaki format jest format ścieżki audio wewnątrz kontenera nie sprawdzałem.Nagrania video mogą być takim formacie jak są nadawane.Zmiana formatu jest możliwa po nagraniu na komputerze.DivX to już format nie rozwojowy.Teraz zaczynają królować formaty o większej kompresji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam prosbe o pomoc. Obecnie wybieram miedzy Ariva 200 a Opticum x402, i mam pytanie. Jak obecnie Ariva dziala? Sa jakies duze problemy? Jaki jest obraz na tym tunerze? Czy dziala dobrze EPG czy nadal dlugo sie wczytuje? Jak jest z przelanczaniem sie kanalow?

 

Dodam ze mam Cyfre+ i do tej TV potrzebuje tunka ale w przyszlosci nie wykluczam ze dojdzie jakis modul z CP lub TNK.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem który tuner jest lepszy bo nie posiadam tunera Opticum x402 więc Ci nie doradzę który wybrać. Używam Arive 200 z kartą prepaid C+ w czytniku i karą TNK w module Technicrypt CX i muszę powiedzieć że nie mam żadnych problemów z odbiorem a obraz w porównaniu do innych tunerów cyfrowych które posiadałem(Opentel ODS 3500F, Optikum FTA) lub posiadam (Samsung DSB-S305G) jest o wiele lepszy. EPG jak na moje potrzeby jest wystarczające chociaż mogłoby lepiej działać ale w dużej części jest to wina nadawców bo każdy (platformy) nadaje to EPG jakby to powiedzieć w innym systemie żeby utrudnić życie konkurencji i przy okazji producentom tunerów nie dedykowanych dla nich. Czy długo się wczytuje? Jak dla mnie to ujdzie w tłoku bo różnie jest na różnych programach. Obecnie mam wgraną najnowszą wersję stabilną oprogramowania to jest 1.06B7 od dnia w którym ukazała się ta wersja to już ładnych parę miesięcy tuner nie zaliczył żadnej zwiechy. Na wgrywanie wersji testowych oprogramowania z serii 2, xxxx tylko raz się zdecydowałem przy pierwszej wersji i szybko wróciłem do stabilnego oprogramowania bo szkoda nerwów i czasu na te niedopracowane softy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wybieram miedzy Ariva 200 a Opticum x402 ......Dodam ze mam Cyfre+ i do tej TV potrzebuje tunka

To są zbliżone tunery na tym samym procesorze Ali.Różnice są w oprogramowaniu i środowisku użytkowników.Sama C+ na Ariva chodzi dobrze ale wymagający użytkownicy znajdują rożne problemy głownie związane z timerami i sprawnością dekodowania modułu TNK HD.Ja wybrałem Arivę z uwagi na możliwość odtwarzania własnych plików video mp4 w software 2.0.Musisz dokładnie przeczytać wszystkie uwagi na forum i zrobić sobie analizę swoich potrzeb.Oficjalnie Opticum x402 jest dedykowane tylko do Conax ale jest tez dostępny soft mcas na którym chodzi C+.

Każdy sprzęt ma wady i zalety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki koledzy. Poczytalem obydwa watki i w sumie glowne moje rozterki wiaza sie z tym ze wiele osob narzeka na Arive i mowi sie ze to juz nie te Fregusony co kiedys. Z kolei moj znajomy monetr TV Sat twierdzi ze owszem pierwsze egzemplarze Ariv byly kiepskie i ze teraz juz nie ma probelmow. Osobiscie blizej mi do Arivy bo nie musialbym nic grzeba z softem niebrandowym ale przerazaja mnie te usterki i rozne probelmy o ktorych ludzie pisza.....Ehh ciezki wybor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle mnie to brać w ciemno :jupi:

Używam A200 bardzo długo i problemu nie ma... a te które tutaj opisują należy podzielić/przez malkontentów. Bo przecież ci zadowoleni się tu nie wypowiadają, a jest ich na pewno więcej i tego się trzymajmy :lol2:

 

Arivy są na tyle popularne, że nawet [beep]ry przesiadły się na HD (Ariva 100E) http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=odbior

Więc o wsparcie ze strony producenta bym się nie martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Feniks1983 - Też miałem taki dylemat jak wybierałem tuner rok temu. Powiem tak, Ariva 200 sprzętowo jest dobra - nie przegrzewa się, nie uszkadza (mimo, że na początku produkcji były drobne problemy), jakoś wykonania jest znośna - przy czym np. jakoś osadzenia gniazd jest bardzo dobra, Ariva nad tunerami Opticum ma przewagę taką, że ma inny wyświetlacz, natomiast inną kwestią jest oprogramowanie, które niweczy inne atuty tego sprzętu.

Sam jak się decydowałem to założyłem, że tuner ma być tani - wiadomo tani to trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko może działać poprawnie od razu (ale od czego jest support), więc generalnie przy cenie ok. 450zł zostały tunery Fergusona Ariva200 i Opticum 9500HD (zastąpiony teraz modelem x403p). Sprzęty wg. specyfikacji są rozwojowe mają dużo możliwości i są cały czas supportowane (teoretycznie). Mnie w Opticumie zraziło dziwna polityka co do softów MCAS - jednak szanująca się firma nie powinna udawać, że to jest normalny stan. Dlatego zdecydowałem się na Fergusona. W czasie gdy się decydowałem tunery Opticuma i Fergusona borykały się z tymi samymi problemami - w końcu ten sam procek i prawie taka sama konstrukcja.

Czas pokazał, że support Opticuma jest bardziej kompetentny niż Fergusona.

Wczoraj czytałem wątek tunera x403p/x402 i muszę przyznać, że support tamtej firmy poradził sobie z większością problemów, które w Arivie są czasem coraz większe (znikające EPG, timery działające w kratkę, grafika ekranowa, współpraca z modułami - zwłaszcza z nCAM HD).

 

Wybór należy do Ciebie, ale serio Ci mówię, że niby drobne błędy Arivy potrafią być irytujące. Support niby działa a od roku raz coś naprawia a raz psuje. Nie daj się zwieść bajkom, że programiści Fergusona pracują nad czymś i zostanie to naprawione. Opinie użytkowników są jasne i możesz podjąć na ich podstawie decyzję, czytając wątek Opticuma bliźniaczy model Arivy200 ma wyeliminowane większość błędów które występują w Arivie.

 

Poczytaj i przekonaj się sam :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za kolejne odpowiedzi i rady. Z tego co widze to kwestia w tej chwili sie bedzie sprowadzac do tego czy wybrac tuner z lepszym (bajer :D ) wyswietlaczem i bez potrzeby grzebania jesli chodzi o karty Cyfry (ale za to szczegoliki uprzykrzajace zycie) lub tuner ktory jest wspierany prze lepszy support i cenowo jenak przystepniejszy.

 

Rozumiem ze niebrandowe softy do Opticuma wgrywa sie bez wiekszych problemow i po ich zaladowaniu Cyfra powinna smigac?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie powinno trafić do działu Opticum ;) ja mogę odpowiedzieć na podstawie tego co przeczytałem, że soft w Opticumach dzieli się na tzw. oficjalny w którym czytnik działa tylko z kartami conax, i na soft oficjalnie "nieoficjalny" który ma opcję czytnika uniwersalnego jak Ariva200, oba softy są podobno przygotowywane przez ten sam zespół, i nie traci się tak na prawdę gwarancji. Więc skracając ten wywód wgrywając soft MCAS nie traci się gwarancji. Ja gdybym miał teraz wybierać tuner do współpracy z nCAM HD wybrałbym x403p bo ma lepszy soft i całkiem fajne menu tzw. lemontree w MCAS ;) ale to moje zdanie zawiedzionego produktem Fergusona użytkownika Arivy200.

Pozdrawiam!

Wszystko zależy czego oczekujesz od tunera :D stabilnej pracy bez wodotrysków czy bajery z dreszczykiem emocji (nagra-nie nagra, zdekoduje kanał tv czy nie etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam panowie co może byc przyczyną znikającego sygnału? czy może byc uwalony przełącznik DISEqC czy raczej głowica się kończy? sygnał znika mi od wczoraj, wyłączyłem tuner wyłącznikiem z tyłu i zaskoczyło a dzisiaj znów to samo tyle ze wyłącznik już nie pomógł sygnał raz jest a raz znika pogoda jest OK nic też nie przysłania anteny z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Fergusona Arive 200 HD i taki problem że mam pixeloze szatkowanie obrazu parametry mam dobre bo sile mam 90% a jakość 75%-76% a teraz napisze jaki posiadam sprzęt to jest tak telewizor SAMSUNG 32 cale, Dekoder ARIVA 200 HD , talerz czasza 90cm aluminiowa, konwerter INVERTO IDLB-OCTL40-OOOOO-OPP, kabel hdmi ALP HARD DA VINCI Kabel HDMI HDMI 1,6m, kabel koncentryczny F690BV (biały)

I już wszystkiego próbowałem i dokręciłem wyki f kluczem troszkie lepiej ale to nie to zakułem na nowo fachowo ale już mi ręce opadają como że być nie tak na moje podejrzewam kabel koncentryczny bo mam go aż 40metrów z tego 2 metry w domu reszta na dachu płaskim po muszce co może być nie tak co by można było jeszcze zrobi bo pixeloza jest straszna a dodam że korzystam z platformy N TNK HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jakość to 75% powinno wystarczyć do stabilnego odbioru kanałów HD.

U mnie Ariva reaguje na dzwoniące telefony GSM, w czasie transmisji sygnału z telefonu Ariva gubi sygnał (co ciekawe nie zawsze tak jest że obraz całkowicie zastyga i pojawia się komunikat "Brak sygnału!", czasem tylko podczas wybierania numeru - czysta loteria).

Więc jeśli masz stację DECT, router do internetu komórkowego w pobliżu tunera (nawet w tym samym pokoju) to wyłącz je i uruchom w "czystym" od zakłóceń środowisku może w ten sposób znajdziesz źródło.

Sprawdź czy na wszystkich trp. masz jakość sygnału nie mniejszą niż 70% (u mnie najsłabszy był 11449 po korekcie ustawień mam 80% jakości jednak przed korektą ten wypadał najsłabiej) więc jeśli wyeliminujesz zakłócenia spróbuj poprawić ustawienia anteny bo czasem różnica tych 5% może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czytałem wątek tunera x403p/x402 i muszę przyznać, że support tamtej firmy poradził sobie z większością problemów, które w Arivie są czasem coraz większe

 

Ja mimo wszystko przy zakupie sugeruję się również popularnością sprzętu na rynku.

Bo co z tego że 403/402 dziś jest jak jutro może zniknąć ?! Zresztą "wielkość" wątku

o tych modelach też świadczy o zainteresowaniu nimi.

 

Popatrzmy na 403: 4 aukcje ofert kupna brak http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... ticum+x403

Popatrzmy na 402: 1 aukcja ofert kupna brak http://allegro.pl/listing.php/search?st ... ory=0&sg=0

 

Ariva 200 : 2 strony aukcji i z grubsza ~30 ofert kupna http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... =Ariva+200

 

Poza tym na Ferdki zawsze były i są softy tzw. edukacyjne które kładą wszystko na łopatki ... :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jakość to 75% powinno wystarczyć do stabilnego odbioru kanałów HD.

U mnie Ariva reaguje na dzwoniące telefony GSM, w czasie transmisji sygnału z telefonu Ariva gubi sygnał (co ciekawe nie zawsze tak jest że obraz całkowicie zastyga i pojawia się komunikat "Brak sygnału!", czasem tylko podczas wybierania numeru - czysta loteria).

Więc jeśli masz stację DECT, router do internetu komórkowego w pobliżu tunera (nawet w tym samym pokoju) to wyłącz je i uruchom w "czystym" od zakłóceń środowisku może w ten sposób znajdziesz źródło.

Sprawdź czy na wszystkich trp. masz jakość sygnału nie mniejszą niż 70% (u mnie najsłabszy był 11449 po korekcie ustawień mam 80% jakości jednak przed korektą ten wypadał najsłabiej) więc jeśli wyeliminujesz zakłócenia spróbuj poprawić ustawienia anteny bo czasem różnica tych 5% może pomóc.

 

Witaj dziękuje za odpowiedz powiem ci że nie mam routera w pokoju mam tylko radio takie na parapecie jak ktoś dzwoni do mnie na komórkie to nigdy mi nie znikał sygnał czy coś w tym stylu a co do tp 11449 to mam słaby sygnał od 28%-60% ale TVN HD czy TVN HD+1 CZY MGM działa sygnału nie gubi czasem jak jest wiatr no to zgubi tak że nie wiem co by można było jeszcze zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Fergusona Arive 200 HD i taki problem że mam pixeloze szatkowanie obrazu parametry mam dobre bo sile mam 90% a jakość 75%-76% a teraz napisze jaki posiadam sprzęt to jest tak telewizor SAMSUNG 32 cale, Dekoder ARIVA 200 HD , talerz czasza 90cm aluminiowa, konwerter INVERTO IDLB-OCTL40-OOOOO-OPP, kabel hdmi ALP HARD DA VINCI Kabel HDMI HDMI 1,6m, kabel koncentryczny F690BV (biały)

I już wszystkiego próbowałem i dokręciłem wyki f kluczem troszkie lepiej ale to nie to zakułem na nowo fachowo ale już mi ręce opadają como że być nie tak na moje podejrzewam kabel koncentryczny bo mam go aż 40metrów z tego 2 metry w domu reszta na dachu płaskim po muszce co może być nie tak co by można było jeszcze zrobi bo pixeloza jest straszna a dodam że korzystam z platformy N TNK HD

 

Sprawdź skręt konwertera oraz czy przypadkiem do kabla nie dostała się woda.

Jakość dla kanałów HD przy dobrze ustawionej antenie przekracza 80%..

 

Podaj jakość sygnału na transponderach na których masz pikselozę, oraz: 10723H, 10719V, 11488H, 11508V, 11681H, 11727V, 12654H, 12731H.

 

EDIT: Teraz doczytałem dokładniej. 40 metrów to trochę dużo jak na kabel koncentryczny.. myślę że w tej sytuacji potrzebny będzie wzmacniacz który zainstalujesz na kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ariva 200 : 2 strony aukcji i z grubsza ~30 ofert kupna http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... =Ariva+200

 

Poza tym na Ferdki zawsze były i są softy tzw. edukacyjne które kładą wszystko na łopatki ... :brawo:

 

Mogę się mylić ale te softy są tak samo do ... jak oryginalne. Różnią się tylko możliwością sharowania karty.

 

Druga sprawa. Ludzie zaufali marce. Ja również kupiłem ten sprzęt licząc, że jest to renomowany tuner lidera na rynku telewizji satelitarnej. Zmieniłem trochę zdanie i wszystko wskazuje na to, że w ciągu miesiąca podejmę drugą próbę wymiany tego sprzętu. Pierwsza zakończyła się niepowodzeniem bo Golden Interstar 9060 źle działał z kartą od splittera. Teraz dołożę trochę i kupię coś porządnego, dwugłowicowego, żeby mieć już święty spokój z tym Fergusonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brain - poczytaj te wątki o x403p zobacz co ludzie piszą, od pewnego momentu support działa tak że znikają SKUTECZNIE usterki, które w Arivie trwają i zapewne trwać będą. Co ciekawe problemy których Ferguson nie może naprawić od 3 wersji testowego sotu 2.XX w Opticumie naprawiono jednym-dwoma softami na dobre (mówię o EPG i współpracy z nCAM).

 

Faktem jest, że Ariva ma pseudo bajery, których nie ma w bliźniaczym tunerze x403p. Ale radio internetowe praktycznie nie działa, jest zapowiedź że ma być nowe API ale co z tego skoro Ferguson ciągle coś obiecuje i nic z tego nie wynika, jest odtwarzacz filmów w MPEG-4 (mkv etc.), ale co z tego jak odtwarzacze wbudowane w telewizory biją te funkcję na głowę (choćby wspieraniem rożnych formatów plików, pełnym wsparciem dla 1080p), jest w arivie nagrywanie do TS (od razu) ale jak ktoś nagrania nagrywa i ogląda raz na telewizorze, to mu ta funkcja jest kompletnie zbędna. Do tego konwersja z dvr do TS za pomocą programu na komputerze nie jest trudna, nie jest długa i ma taką zaletę, że mamy jeden plik na wyjściu a ariva nagrywa w kawałkach po max 4GB.

 

Więc jeśli ktoś potrzebuje tunera do oglądania telewizji i nie chce ciągle walczyć z tunerem bo ten np. nie nagrywa wszystkiego co jest zaprogramowane, albo ciągle ma problemy z dekodowaniem kanałów przy karcie w module z tych dwóch praktycznie takich samych tunerów x403p obecnie jest lepszy i prawdopodobnie będzie bo podstawowa funkcjonalność działa tam prawidłowo JUŻ TERAZ i o to chodzi kupując tuner, bo każdy chce kupić gotowy do użycia produkt a nie prototyp od Fergusona.

 

Soft edukacyjny jest nielegalny i traci się gwarancję, z wątków nie tylko na tym forum wynika że w przypadku Opticuma wgranie softu MCAS nie powoduje utraty gwarancji - taka polityka tej firmy, dziwna, ja jej nie popieram ale tak jest, w ten sposób uzyskuje w pełni konkurencyjny tuner dla Arivy200.

 

Badanie popularności tunera na podstawie sprzedaży na alledrogo i po wielkości wątku jest niedorzeczna. Bo po pierwsze aukcje internetowe to nie jedyny kanał sprzedażowy, po drugie nie ma tam nic o tym czy po pewnym czasie ci ludzie są zadowoleni z zakupu (czy tuner spełnia ich oczekiwania), komentarze wystawiane są sprzedającemu a nie producentowi. A wątek Arivy jest tak rozbudowany z dwóch względów, Ariva200 jest dłużej na rynku niż x403p po drugie warto poczytać o czym się w tym wątku pisze, większość to jest zgłaszanie usterek oprogramowania w różnych jego wersjach.

 

Obecnie w tym segmencie konkurencja wyprzedziła pod względem wsparcia technicznego Fergusona, po części na jego własne życzenie, przez brak ze strony Fergusona szacunku dla klientów. Bo brakiem szacunku jest udostępnianie oprogramowania bez wcześniejszych testów.

I dodanie do softu słowa TESTOWE niczego nie usprawiedliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft edukacyjny jest nielegalny i traci się gwarancję, z wątków nie tylko na tym forum wynika że w przypadku Opticuma wgranie softu MCAS nie powoduje utraty gwarancji - taka polityka tej firmy, dziwna, ja jej nie popieram ale tak jest, w ten sposób uzyskuje w pełni konkurencyjny tuner dla Arivy200.

Tu muszę zabrać głos - nie do końca tak jest, gwarancja w przypadku odbiorników Opticum przy oprogramowaniu MCAS zależy od sprzedawcy i wtedy (jeśli na coś takiego pozwala) jest w jego gestii. Główny serwis producenta nie realizuje napraw gwarancyjnych zarówno na oprogramowaniu edukacyjnym, jak i MCAS.

 

Wracamy do pisania o Arivach 200 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź skręt konwertera oraz czy przypadkiem do kabla nie dostała się woda.

Jakość dla kanałów HD przy dobrze ustawionej antenie przekracza 80%..

 

Podaj jakość sygnału na transponderach na których masz pikselozę, oraz: 10723H, 10719V, 11488H, 11508V, 11681H, 11727V, 12654H, 12731H.

 

EDIT: Teraz doczytałem dokładniej. 40 metrów to trochę dużo jak na kabel koncentryczny.. myślę że w tej sytuacji potrzebny będzie wzmacniacz który zainstalujesz na kablu.

 

Witaj podaje parametry TP 10723 71% ,10719 75%,11488 74%,1508 75%,11681 74% , 11727 76%, 12654 75%, 11449 30%- 60%

Pixeloza najgorsza jest na TVP 2, FILM BOX HD,POLONIA1,AXN,MGM HD, i jeszcze parę innych ale najgorsza to jest na TVP 2

A jak sprawdzić ten skręt konwertera ? kabel mam zasłonięty przez konwerter co ma taka zasłonę plastikową a co do tego kabla to nie 40 metrów tylko 35 metrów pomyliłem się ale czy ten kabel F690BV bo z tego co wiem są lepsze kable a u mnie jest tak że te 33 metry kabla są na dachu płaskim a 2 metry tylko w domu i tak sie zastanawiam czy kabel nie powinien być lepszej jakości i przeznaczony na zewnątrz taki przykład kabel koncentryczny żelowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe jak zwykle uderz w stół to się malkontenci odezwą ... Powtórzę się może ale mam prośbę do kolegów

regedit i do xxl_mercos - sprzedajcie Arive na pewno będą chętni i przestańcie mieszać ludziskom w głowach bzdurami.

 

@xxl_mercos proszę 21 sklepow http://www.ceneo.pl/3070452 do jednego http://www.ceneo.pl/10280664

Dlaczego ?? Bo co by nie gadać Ferguson to dobry sprzęt w sojej cenie/klasie i tyle 8)

 

@regedit z A200 przeskoczyłeś na Golden'a 9060 (540zł) i nie dziła no dziwne przecież to markowy sprzęt

ile tym razem planujesz dołożyć, żeby przekonać się że Arivka mimo wad jest OK ? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...