Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze laptopa


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu nowego laptopa. Nie chce wydawać nie wiadomo ile kasy bo sprzęt będzie używany tylko do internetu, Excela, Worda, Netflixa czy innych streamingow, prostej obróbki zdjęć. Nie gram o ogóle. Zależy mi na 17 calach. Chciałbym przeznaczyć do ok. 3500. Znalazłem m.in. taki sprzęt:

 

https://www.oleole.pl/laptopy-i-netbooki/acer-laptop-aspire3-17-i3-16gb-512ssd-w11.bhtml

 

https://www.oleole.pl/laptopy-i-netbooki/acer-laptop-aspire-3-17-i5-16gb-512ssd-w11.bhtml

 

Czy warto tyle dopłacać do i5 ?Czy Intel i3 nie będzie za słaby? Nie chce szybko zmieniać znów sprzętu.

Edytowane przez Rasheed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już kilka laptopów.Obecnie od dwóch lat użytkuję Aspire F5-573G z i 7 z dwoma kartami graficznymi itd.Działa jak na razie super.Zajmuję się obróbką filmów i nie tylko.Dodam tylko,że podświetlana klawiatura jest bardzo przydatna.Napęd również.( tam brakuje)

Ja poszedłem do x-kom. i razem ustaliliśmy,co tam powinno się znależć.Dodatkowo torba i myszka bezprzewodowa-gratis.Co prawda,tydzień to trwało,ale się opłacało.Dobrze jest dokupić od razu zewnętrzny dysk 1 TB (do archiwizacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zefir napisał(a):

Napęd również.( tam brakuje)

Napęd już do niczego się nie przydaje ;) Wszystkie instalatory pobierasz z internetu z oficjalnych stron producentów, lub dostajesz na USB.

Archiwizujesz na dyskach USB. Napęd to prehistoria w której ja też się zatrzymałem, ale pomału się z niego wyleczyłem.

7 godzin temu, zefir napisał(a):

Dobrze jest dokupić od razu zewnętrzny dysk 1 TB (do archiwizacji)

Najlepiej wybrać laptop który go posiada, lub który można rozbudować. Komputery powinny mieć 2 dyski. Jeden z nich powinien być wyłącznie systemowy, drugi właśnie na rzeczy prywatne. Unika się problemów z dostępem do danych, ich utratą, gdy system, lub dysk systemowy ulegnie uszkodzeniu.

Generalnie można polecić jeszcze modele ASUS, DELL, HP.

Lenovo, Fujitsu z tych bardziej popularnych raczej osobiście bym nie polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Napęd to prehistoria w której ja też się zatrzymałem, ale pomału się z niego wyleczyłem.

Zawsze można mieć w zapasie napęd na USB. Kosztuje to 50-60 zł a poratuje jeśli już ktoś musi skorzystać z płyty. Tak jak piszesz, nie ma sensu marnować miejsca w laptopie żeby mieć to na stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru laptopu,to pownno się przejrzeć fachowe strony z tym tematem,łącznie z You Tube(porównać z naszym oczekiwaniem).Obecne firmy bazują nawet na tych samych podzespołach.Dla tego ważne,aby przy zakupie skonsultować to z fachowcem.Z laptopem,jest jak z telefonem.Każdy z nas ma inne wymagania.Dla mnie,aby to było urządzenie najbardziej uniwersalne,zgodne z moimi oczekiwaniami. Co do napędu,wiem że jest to przeżytek(zawsze można dokupić zewnętrzny)ale warto go mieć.Każdy z nas posiada płyty,kasety bardzo cenne. Nic nie trwa wiecznie,dlatego warto archiwizować je na różnych nośnikach.(Sam utraciłem dysk z rodzinnymi filmamy) Do tego najbardziej nadaje się właśnie komputer.Obróbka i wybranie metody przechowania.Ja bardzo cenne materiały trzymam na kilku nośnikach.Niedawno zakupiłem nowy odtwarzacz VHS,dla mojej kolekcji kaset.(tyle już minęło lat,a dalej trzymają jakość.) W miarę jedzenia apetyt rośnie i to samo dotyczy laptopów.Nowe technologie,nośniki,procesory itd.i do tego większośc z nas ma inne zapotrzebowania.Żaden z moich komputerów,a miałem ich sześć,nie pracował dłużej niż pięć lat.Nie tylko my się starzejemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 16:12, Rasheed napisał(a):

Czy warto tyle dopłacać do i5 ?

Warto, przeglądarki będą jeść więcej procesów (Word, Excel może nie, ale obróbka, czy Netflix tak).

 

Ogólnie laptop poprawny patrząc na skoki cen, martwi mnie karta graficzna i procesor mógłby być chyba lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 21.11.2022 o 08:16, dvbtowiec napisał(a):

 

Lenovo, Fujitsu z tych bardziej popularnych raczej osobiście bym nie polecał.

A co jest nie tak z Lenovo? Mam kilka lat i bez najmniejszych problemów działał choć obecnie mam oznaki jakby taśma od matrycy padała. I obawiam się że trzeba coś bedzie kupić bo naprawa zapewne potrwa tydzień lub więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze kupił BEZ systemu operacyjnego. Zawsze to kilkaset zł w kieszeni.

 

Jako system operacyjny zainstaluj sobie Linux Mint z Cinamon albo z KDE (moim zdaniem ładniejszy), który tutaj świetnie się sprawdzi. Z drukowaniem/skanowaniem też nie ma problemu, a 99% drukarek wykryje sam z automatu.

 

W dniu 20.11.2022 o 16:12, Rasheed napisał(a):

będzie używany tylko do internetu, Excela, Worda, Netflixa czy innych streamingow, prostej obróbki zdjęć.

LibreOffice - bardzo dobry pakiet biurowy (możesz przełączyć na interface typu "wstążka" jak w Word czy Excel.

Do tego: GIMP, Krita, Inkscape + co tam jeszcze sobie wymarzysz.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sama instaluję Linuksa, gdzie się da, ale nie wiem, czy bym poleciła go komuś kto być może nie jest entuzjastą tego systemu. Bo jeśli to ma być pod streaming, to pojawią się prozaiczne problemy typu włączenie akceleracji sprzętowej dla kodeków, wyświetlanie z HDR, niektóre serwisy pod przeglądarkami ograniczają rozdzielczość drastycznie dla Linuksa właśnie, a takie SkyShowtime wręcz w ogóle blokuje odtwarzanie streamu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A o co chodzi z tym że laptop ma 2 dyski? Dobre to jest czy niekoniecznie? Bo przeglądam oferty i niektóre sprzety tak maja. Z tego co widze to w sklepach bieda zamawiasz i czekasz az dostarcza do sklepu często. Myslę o i5 i chyba 16 GB Ram i ekran 15-16 cali. Marka temat otwarty bo widze że jednak ten Dell ma dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz przykład takiego laptopa z dwoma dyskami ? Wydaje mi się, że takie konfiguracje to już przeszłość. Były dość popularne w czasach, kiedy SSD były drogie - na system był montowany dysk SSD, a na dane HDD. Aż taki problem z dostępnością ? Może przeglądasz jakieś stare modele, które są powoli wycofywane ze sprzedaży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...