Skocz do zawartości

DVB-T w Łódzkiem


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można odebrać TVP Łódź w okolicach Warszawy. Jak w samej Wa-wie to nie wiem. Wystarczy obrócić antenę (najlepiej dobrą kierunkową np. ATX-91) na nadajnik w Kozłowcu pod Przysuchą. Kanał 26 moc 10kW. Stamtąd nadawana jest TVP Łódź w Mux-3. Wcześniej z czasów analogu nadawała tam TVP Warszawa. Zasięg nadajnika jest dość spory. Szczegóły najlepiej sprawdzić sobie na tej stronie:

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html w zakładce Polska-Mux3- Mazowieckie i wybierając z listy wspomniany nadajnik. Zasięg kolorem żółtym sięga aż po Warszawę na północ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za analogowych czasów dość często miałem możliwość odbioru łódzkiego oddziału za pomocą ATX-91 i to w miejscowości oddalonej na północ od Warszawy o 50 km.

Próbować zawsze możesz, ale mówię ci, że nic nie złapiesz. Zasięg telewizji cyfrowej jest nieporównywalnie mniejszy, niż analogowej. Poza tym zasięg łódzkiego nadajnika jest bardzo mały, praktycznie już w okolicach Łowicza wszystkie anteny są ustawione na Warszawę, nie ma Łódź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam, jestem tu po raz pierwszy. Chciałbym przedstawić mój problem z odbiorem DVB-T. Mieszkam z miejscowości Poddębice i mam problemy z odbiorem MUX3. MUX1 i MUX2 działają prawidłowo (siła 77%, jakość 90% z podłączonym zasilaczem). Posiadam antenę z dokupionym zasilaczem dedykowanym do tej anteny. Średnio 1-2 razy na dzień pojawiają się problemy z odbiorem kanałów z MUX3 (odbieram oczywiście z EC4 Łódź). Siła sygnału skacze z 77% na 60%, to samo z jakością. Powoduje to zatrzymanie się obrazu, czasami ewentualnie słychać tylko fonię. Trwa to około najczęściej 1-2 minuty. Potem sygnał od razu wraca do normy. Stosowałem już różne manewry począwszy od zakupienia anteny z symetryzatorem (były zakłócenia). Następnie zakupiłem mały wzmacniacz liniowy dedykowany do tej anteny (siła wzrosła ale nadal gubiła sygnał). Zakupiłem filtr przeciwzakłóceniowy (nic nie dało). Pokusiłem się zakupić drugą antenę tym razem z filtrem przeciwzakłóceniowym. Niestety sytuacja jest nadal taka sama. Następnie zamieniłem dekoder na inny (nic nie dało), cały czas te zakłócenia są na MUX3. Przesunąłem umiejscowienie anteny w poziomie (nic nie dało). Zmieniłem oprogramowanie na dekoderze, sprawdzałem wszystkie wtyczki czy są dobrze zarobione. Czytałem też o czułości głowic w dekoderach. Może to jest przyczyną ? Obydwa dekodery są z tej samej firmy. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że zakłócenia te występują bardzo rzadko i nie da się ich „wywołać” i sprawdzić w danej chwili. Czyżby moja lokalizacja była fatalna ? A może antenę trzeba wynieść wyżej na dach na sztycy (obecnie mam przykręconą do ściany zaraz pod podbitką dachową na jednopiętrowym budynku). Dzisiaj zauważyłem jeszcze jeden objaw. Przeskakując pilotem na kanałach 24, 43, 46, na których odbieram MUX-y zauważyłem, że na kanale 40 czyli najbardziej zbliżonym do 43 skacze mi siła sygnału na około 0%-67%. Czyżby to nadajnik z Konstantynowa ? Czasami mam też podejrzenia o zakłócenia z sieci GSM. Proszę szanownych forumowiczów o pomoc w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to u Ciebie na typowy problem z odbiorem MUX 3 związanym z sieciami doświetlania SFN. Problem polega na tym że Twój odbiornik łapie sygnał z komina EC 4, a nadajnikiem w Łaniętach. Jaką masz antenę, bo od niej też dużo zależy, no i jak wspomniałeś lepiej jak dasz ją na dach niż jak jest w obecnym miejscu.

 

Co do K40 to nadajnik MUX4, tylko trudno było by z dokładnym określeniem gdyż nadawany jest również z komina EC4, z ul. Brzezińskiej, z Konstantynowa i ze Zgierza, ale to w niczym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja powinna być na wierzchu. W takim razie pozostaje dać antenę wyżej żeby nic jej nie przeszkadzało, lub spróbować jeszcze podmienić zasilacz na taki jak w linku. Przy zmniejszonym napięciu może ustąpić odbiór z "bocznych" nadajników co pozwoli dać Ci stabilny odbiór MUX3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak zapytam, próbowałeś obrócić antenę na zachód i spróbować odbioru z Kalisza? Ten nadajnik na mapie pokrycia lepiej pokrywa Twoje miejsce zamieszkania niż z komina EC4 w Łodzi.

Multipleksy znajdziesz:

MUX 1 - k38

MUX 2 - k44

MUX 3 - k26 i k31

 

Zapewni to odbiór Łódzkiej wersji TVP Regionalnej + dodatkowo wersji Poznańskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Zmieniłem niedawno miejsce zamieszkania, zbliżając się do nadajnika na ok. 30km w linii prostej (wcześniej ok. 50 km). Talerz ustawiony w kilka minut bez większych problemów, 100% zadowolenia. Z dvb-t myślałem, że będzie podobnie jednak jak się okazało wcale to takie proste nie było i sprawę wciąż uważam za otwartą. Wcześniej korzystałem z anteny siatkowej z symetryzatorem, bez kosza, zawieszonej pod dachem - na sztywno 90% jakość. Zacząłem od tej samej konfiguracji tylko, że z masztem 180cm do balkonu. Mieszkam na 2 piętrze między blokami, więc to wcale nie tak nisko. Obrany kierunek na Komin Łódź i lipa. Jakość skacze, problem z zamrażaniem obrazu. Jak udało się ustawić mux3 (90%, BER 0), pozostałe 2 koszmarnie. Wyjąłem symetryzator z wielkim bólem serca, wrzuciłem SWA-6000/6T, przed dekoder zasilacz z regulacją i nic. Efekt był gorszy od pierwszej opcji. Przyszedł czas na założenie tego okropnego kosza i wymianę wzmacniacza. Wyszperałem swa3. http://www.anprel.sklep.pl/p6,wzmacniac ... w1005.html Nic nie dało. Ani mniej ani więcej. Wyrzuciłem zasilacz, zarobiłem wtyczkę na F z przejściówka na rtv. 90% jakość. Najlepsza opcja jaką udało się uzyskać. Wzmacniacz w puszce bez zasilacza. Po drodze oczywiście była przeróbka uchwytu mocującego, latanie po balkonie z anteną w ręku, itp. Problem jednak jest następującym, że co jakiś czas jakość na mux1 spada do 70%, wysoki BER, zamrożenie i ponownie się stabilizuje. Gdybym nie był uparty (i nie korzystał z tego rozwiązania przez kilka lat) kupiłbym antenę z prawdziwego zdarzenia i zapomniał o temacie. Macie jeszcze jakiś pomysł ze sprzętem, który posiadam? Dodam, że sąsiad z parteru też korzysta z siatki i problemów z odbiorem nie ma, antena na wyciągnięcie ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym zdaniu które napisałeś :wink:

 

Wyrzuciłem zasilacz, zarobiłem wtyczkę na F z przejściówka na rtv. 90% jakość. Najlepsza opcja jaką udało się uzyskać. Wzmacniacz w puszce bez zasilacza.

 

Gdyby przy kablu dobrze były zarobione końcówki przy wtyku ze separatorem jak i wzmacniaczu, odbiór byłby prawie dobry ( zależność od ustawienia póżniejszego )

Gdyby końcówki były by źle zarobione to by nie świeciła lampka w zasilaczu, ale chyba tak nie miałeś :?:

Gdy odłączysz zasilacz od kabla do wzmacniacza, on nie będzie przepuszczał sygnału i nie ma prawa być w kablu sygnału wychodzącego z puszki antenowej.

 

A jak zrobiłeś tak jak napisałeś to przez miejsce uszkodzenia kabla dostaje się sygnał i dlatego odbierasz poprawnie MUX 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy odłączysz zasilacz od kabla do wzmacniacza, on nie będzie przepuszczał sygnału i nie ma prawa być w kablu sygnału wychodzącego z puszki antenowej.

Tak, jeśli końcówka od zasilacza będzie w dekoderze, a ja zarobiłem goły kabel. Zasilacz świecił, więc końcówki były zarobione dobrze. Rano wyjąłem swa3 i wsadziłem SWA-6000/6T. Wtyk do dekodera bez zasilacza. Trudno stwierdzić czy uległo poprawie czy pogorszeniu. Podpytałem sąsiadów jak u nich z odbiorem. Każdy ma problemy z odbiorem. Jedni większe drudzy mniejsze. U mnie przynajmniej obraz nie zanika, sygnał jest zawsze i nie zrywa do 0% więc póki co zostawię jak jest. Jak będzie bardzo szadkować kupię wzmacniacz, o którym pisałeś wyżej. Miałem ochotę już kiedyś go kupić, ale okazał się zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś, nawet jak w puszcze dalej będzie wzmacniacz a zamiast zasilacza zamontujesz zwykłą wtyczkę, nie ma prawa to działać dobrze gdyż wzmacniacz nie będzie dostawał napięcia do działania i w tym momencie jest bezużyteczny a Ty łapiesz sygnał przez nieszczelny kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może masz przesterowany sygnał i dlatego takie problemy. Wymień wzmacniacz w antenie na symetryzator i zamiast zasilacza użyj zwykłej wtyczki na kablu. Przy odległości 30 km powinien moim zdaniem wystarczyć zwykły symetryzator za 4 złote.

 

Edit: Nie doczytałem że właśnie wywaliłeś symetryzator. Może być tak że zakłóca Ci sygnał sieć LTE na częstotliwości 800 MHZ. Mi w zakłuceniach od LTE 800 MHZ pomógł tzw filtr LTE. Spróbuj może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem lna-177 z myślą, że problemy z zamrażaniem się obrazu znikną, jednak nie. Niechciany efekt zdarza się zdecydowanie mniej, ale jednak. Chciałbym się zaopatrzyć w antenkę z myślą odbioru pasma VHF i UHF. Jaką polecacie. 30 km od nadajnika i tyle problemów.

 

Ja polecam logarytmiczną, najlepiej z firmy Barczak Electronics, sam takiej używam od 7 lat :wink:Klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...