Skocz do zawartości

Czy zwykłe radio nadal ma sens?


WinExpert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym się wypowiedzieć i wysłuchać Waszej opinii o tym, czy rozwijanie tradycyjnego radia ma sens.

 

Według mnie zwykłe radio powoli traci sens. W nowszych pojazdach są już odbiorniki pozwalające słuchanie muzyki z Spotify czy z innych serwisów streamingowych, i to się staje coraz popularniejsze. Starsze - aktualnie jest kupa transmitterów oraz innych gadżetów pozwalających na starym odbiorniku słuchać swojej muzyki, ale można też wymienić, jednak komu się chce... Jednak z każdym rokiem będzie rósł udział samochodów z systemami audio pozwalającymi słuchać z internetu muzyki, a jak wzrośnie - to naziemne radio wkrótce pójdzie do lamusa.

Jednak w internecie przekazy zawierające jedynie dźwięk się utrzymają. Rośnie słuchalność podcastów, do tego w internecie jest tyle stacji, że każdy znajdzie sobie coś dla siebie, a do tego ma muzykę w streamingu... Spodobał mi się jednak pomysł na platformie RMFon - włączasz kanał muzyczny z muzyką jaką chcesz, a do tego możesz dodać odtwarzanie np. Faktów RMFu czy Flesza RMF Maxxxa, gdy będzie emisja następnego wydania. Można też dodać odtwarzanie ulubionych podcastów, gdy kolejny odcinek wrzucą. No i nam wychodzi zupełnie nowe radio, szyte na miarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2022 o 13:54, WinExpert napisał:

Witajcie,

Chciałbym się wypowiedzieć i wysłuchać Waszej opinii o tym, czy rozwijanie tradycyjnego radia ma sens.

Dlaczego by nie miało mieć sensu. Tradycyjne radio było jest i przeżyje nas. Chyba nie sądzisz, że twory typu Spotify itp.wyprą radio:-D

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjne radio jak najbardziej wciąż ma sens, zwłaszcza w miejscach, gdzie pracują osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach muzycznych. Takie w miarę uniwersalne radio umila czas w pracy muzyką, a dodatkowo dostarcza na bieżąco różnego rodzaju informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ma sens. Będzie może w jakimś stopniu traciło na znaczeniu, ale pamiętajmy że stacje radiowe to nie tylko muzyka, ale także regularne informacje, czy ciekawe tematyczne programy (oczywiście nie w każdej rozgłośni). Zauważamy zresztą stopniowe zmiany w kształcie radia, pojawia się coraz większa swoboda, dowolność w ramówce a to też w pewnym stopniu będzie przyciągało słuchaczy.

Dodatkowo przykład z ostatnich nawałnic nad Polską - u mnie w mieście nastąpił całkowity blackout, zero prądu, zero zasięgu telefonicznego, zupełne odcięcie od świata, więc w tym czasie tradycyjne radio FM uratowało mi tyłek, bo nie dość że miałem informacje, to dodatkowo mogłem puścić w tle nieco muzyki, aby nie siedzieć w zupełnej ciszy.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Vinni napisał:

Oczywiście, że ma sens. Będzie może w jakimś stopniu traciło na znaczeniu, ale pamiętajmy że stacje radiowe to nie tylko muzyka, ale także regularne informacje, czy ciekawe tematyczne programy (oczywiście nie w każdej rozgłośni). Zauważamy zresztą stopniowe zmiany w kształcie radia, pojawia się coraz większa swoboda, dowolność w ramówce a to też w pewnym stopniu będzie przyciągało słuchaczy.

ale my tu mowimy chyba o radiu ramowkowym o ile dobrze rozumiem ....

 

23 godziny temu, Kirk napisał:

Tylko to jest trochę podobna śpiewka co przy temacie "czy internet wyprze telewizję/prasę?". Tak jak prasa i telewizja nadal się utrzymują, co najwyżej ze zmianami, tak samo będzie z tradycyjnym radiem.

Przecież Prasa i TV w krajach wysoko rozwiniętych może się utrzymują,ale mam wrażenie że się "zwijają",jeśli chodzi o zawartość,i ilość tytułów

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można pogodzić różne formy odbioru treści. W Spotify przeważnie słuchamy naszych ulubionych kawałków i zamykamy się w swojej bańce określonego gatunku. Chyba mało jest osób, które z chęcią posłuchają malezyjskiego rocka lub odkryją norweskie reggae. Dobry dziennikarz muzyczny w radiu może przedstawić nam nieznane nowości i zachęcić do ich słuchania. Ale do opowiadaczy przyzwyczajeni są raczej starsi słuchaczy. Młodzi do 30 roku życia raczej są przwyczajeni do szaf grających non-stop bez żadnego gadania. Słowo mówione kojarzy im się z nudą.

Radio jest potrzebne, bo dzięki temu można posłuchać informacji lub dowiedzieć się czegoś ciekawego. Żywy człowiek zawsze jest lepszy od zaprogramowanego komputera odtwarzającego losowo wybrane pliki. Sam mam kilku ulubionych prezenterów, których lubię słuchać, gdy mają autorskie audycje. Kiedyś idealnym radiem było dla mnie Radio PIN. Nie atakowało mnie politykami, choć na bieżąco komentowano wydarzenia. I do tego była cała masa muzycznych zapaleńców, którzy zawsze przemycali coś od siebie niż trzymania się sztywno gotowych playlist. Prowadzący traktowali mnie poważnie. Nie było wiecznych chichotów i śmieszków. Dzięki PINowi odkryłem mnóstwo nowych wykonawców, którzy nigdy nie zaistnieli w innych rozgłośniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, swordfish napisał:

W Spotify przeważnie słuchamy naszych ulubionych kawałków

Jak chcę posłuchać swoich ulubionych kawałków, to nie muszę odpalać Spotify.:-D Wystarczy mi mój zbiór muzyczny na płytach czy na dysku. A tradycyjne radio nigdy nie zastąpią te Spotify czy inne podobne tego typu twory. Ba, jestem skłonny nawet zaryzykować, że radio typowo internetowe nie ma szans z radiem FM i DAB.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens. Są tacy którym forma nadawania odpowiada. Sam nieraz przerzucam się z własnych zbiorów muzycznych na odsłuch FM. Irytujące są tylko reklamy no i puszczanie w koło oklepańców miesiąca - w skali lat oklepańcow trochę się narobiło więc szafa mogłaby być duuuużo bogatsza (tu na przeciw wychodzą internetowe rocznikowe ale o to mi chodzi) . Mamy też niektóre audycje chociażby w Trójce które są wciągające (no gdzie indziej zagra Blank & Jones czy też ostatnio kompozycje zmarłego Andrzeja Korzyńskiego - w eter puszczano utwory Franka Kimono co mi strasznie podbiło klimat w czasie świątecznego wypadu). Jedziesz na nockę Voodoo People, jedziesz na rano Alphaville - Sounds Like A Melody w remixie Blank & Jones a na weekend właśnie Franek. 

Edytowane przez slivka91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2022 o 11:28, swordfish napisał:

Z tym ostatnim zdaniem nie zgodzę się. Radia typowo internetowe jak 357, Nowy Świat i Jazz.FM pokazują, że można dalej tworzyć ciekawy program po za zwykłym eterem.

Dlatego moim zdaniem potrzebna powinna być obowiązkowa standardyzacja radia w postaci dopuszczenia do rynku tylko odbiorników zawierających obowiązkowo nie tylko FM (wraz z standardem umożliwiającym radio cyfrowe na częstotliwości 87,6 - 108 MHz) ale i DAB+ oraz Internet (Wi-Fi) na podobnej zasadzie co DVB-T2 w przypadku telewizji tylko że tam powinna być też obsługa telewizji internetowej na zasadzie wbudowanej listy stacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie oznaczało podniesienie kosztów produkcji odbiorników radiowych. Finalnie do każdego radia trzeba będzie dodać wg dzisiejszych cen minimum +200zł.

W dniu 20.04.2022 o 10:54, djclassic napisał:

A tradycyjne radio nigdy nie zastąpią te Spotify czy inne podobne tego typu twory. Ba, jestem skłonny nawet zaryzykować, że radio typowo internetowe nie ma szans z radiem FM i DAB.

Wszystko jest kwestią powszechności i dostępności odpowiednich odbiorników.

Tak jak dziś w telewizji naziemnej masz kanały TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2 w MUX8 wyszukujące się jako kolejny kanał dopisany do listy, a po przełączeniu na niego zawartość odtwarzana jest z internetu.

W dobrze wykonanym technologicznie odbiorniku nie zauważasz nawet że kanał wczytuje się z internetu.

Podobnie może być z radiem internetowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo rynku decyduje, czyli podaż i popyt na dany towar.

Radio to nie telewizja. Nikt nie wymieniu działającego od kilkunastu, czy kilkudziesięciu nawet czasami lat leciwego radia FM, jeśli gra ;)

To oznacza że sprzedaż nowych odbiorników radiowych jest minimalna, a technologia droga. Zatem aby zarobić na minimalnej sprzedaży, odbiornik musi kosztować dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam że tradycyjne radio ma jeszcze sens. Ludzie piszący "Teraz każdy korzysta ze Spotify itp" zapominają chyba że istnieje zjawisko wykluczenia cyfrowego i jeszcze są ludzie którzy mają ograniczony  pakiet internetu na miesiąc albo go w ogóle nie mają. Istnieją też starsze osoby lub ludzie którzy lubią po prostu FM jak ja ;). 

Edytowane przez Rocznik 02
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...